Połącz się z nami

Wiadomości

Będzie podwyżka cen wody w gminie Wolin. „100 proc. w górę?”

Opublikowano

w dniu

Gminna spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej wystapiło do Wód Polskich o zmianę stawek za wodę i odprowadzenie ścieków. Zastępca burmistrza Jarosław Mikołajczyk nie ujawnia jakiej wysokości planowano podwyżki, które dotkną po kieszeni mieszkańców gminy. – Słyszałam, że ma to być nawet 100 proc. w górę? – pisze w liście do redakcji zaniepokojona pani Jolanta, mieszkanka Wolina.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. jest eksploatatorem dziesięciu stacji uzdatniania wody oraz sześciu oczyszczalni ścieków. Ta spółka wystąpiła do Wód Polskich o podwyżkę cen wody i ścieków.

Redakcja portalu wWolinie.pl zwróciła się do Urzędu Miasta Wolina z prośbą o udzielenie informacji o jak wysokiej podwyżce mowa. Zastępca burmistrza Jarosław Mikołajczyk odpowiedział zdawkowo, że Gmina Wolin nie występowała o podwyżkę ceny wody i kanalizacji do Wód Polskich.

Sprawdziliśmy. O podwyżkę wystąpiła gmina spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

– Podwyżka była proponowana, a nasza instytucja (przyp. Red. Wody Polskie) uznała jej skalę i uzasadnienie za niezasadną. Zostały zaproponowane znaczne wzrosty cen i stawek abonamentowych. Organ regulacyjny  wydał decyzję odmawiającą zatwierdzenia taryfy, w której zgodnie z przepisami ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków nałożył obowiązek przedstawienia poprawionego projektu taryfy wraz z uzasadnieniem. Aktualnie oczekujemy na poprawiony wniosek – informuje Michał Kaczmarek, rzecznik prasowy Wód Polskich w Szczecinie

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. jest eksploatatorem dziesięciu stacji uzdatniania wody oraz sześciu oczyszczalni ścieków. Jest również odpowiedzialna za rozbudowę sieci wod.-kan. na terenie gminy. Obecnie system odbioru ścieków obejmuje 14 miejscowości (ogółem w gminie jest 49 miejscowości), zaś usługi wodociągowe świadczy w 28 miejscowościach gminy Wolin. Dla pozostałych miejscowości na terenie Gminy Wolin usługi w zakresie dostarczania wody świadczą inne Przedsiębiorstwa: Wodociągi Zachodniopomorskie i PUWiS Nowogard.

– Zadania w zakresie eksploatacji, utrzymania i rozbudowy sieci wod.-kan. generują określone koszty, które muszą się bilansować w sposób zgodny z zasadami ekonomii przedsiębiorstwa, przy jednoczesnym dbaniu o interes odbiorców – mieszkańców Gminy Wolin – informuje Jarosław Mikołajczyk.

MPGK prowadzi aktualnie prace polegające na opracowaniu i przedłożeniu nowego wniosku taryfowego na najbliższe trzy lata do Wód Polskich.

 567 odsłon

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

W Ładzinie powstanie nowa droga

Opublikowano

w dniu

Udało się podpisać umowę na modernizację ponad kilometra drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Ładzinie.

– W ramach przebudowy wykonamy drogę z płyt betonowych YOMB, wraz ze zjazdami oraz gruntowymi poboczami. 1 kilometr i 56 metrów zostaną wykonane dzięki dofinansowaniu w kwocie 496 tys. złotych z Urzędu Marszałkowskiego – mówi Ewa Grzybowska, burmistrz Wolina.

 2,748 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

W najbliższą sobotę noc muzeów w Wolinie

Opublikowano

w dniu

Muzeum Regionalne im. A. Kaubego w Wolinie po raz kolejny dołącza się do europejskich miast, by wziąć udział w akcji „Noc Muzeów”. Miejscem tego wydarzenia będzie oczywiście wolińskie muzeum, a „nocne” atrakcje odbywać się będą w najbliższą sobotę (14 maja), w godzinach 18:00 – 22:00. Wstęp wolny!

W ramach wolińskiej Nocy Muzeów 2022 po raz pierwszy pokażemy jedyną w Polsce, wikińską broszkę z X w. znalezioną przez Wolińską Grupę Poszukiwaczy Historii. Do tego zwiedzanie wystaw stałych i czasowych, a najmłodsi odwiedzający muzeum będą mogli po raz drugi zwiedzić je z latarkami w ręku!

W tym roku zainicjujemy także projekt „Artysta poszukiwany”, który przybliży mieszkańcom oraz turystom sylwetki lokalnych twórców i rzemieślników inspirujących się wczesnośredniowiecznym dziedzictwem miasta. Z tej okazji przed Muzeum stanie jednodniowa, różnorodna ekspozycja złożona z dzieł i wyrobów artystów związanych z wyspą Wolin.

 3,353 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Początek nowej historii ziemi wolińskiej

Opublikowano

w dniu

4 maja w Wolinie obchodziliśmy rocznicę wydarzeń z końca wojny kiedy to Armia Czerwona zajęła niemiecki Wolin.

Był to początek nowej historii tych ziem. Z tej okazji Muzeum Regionalne im. A. Kaubego w Wolinie zorganizowało spotkanie wokół katalogu „Wolin. Wyspa pamięci”. Podczas spotkania inicjatorka projektu dr Ewa Grochowska opowiedziała o katalogu i swojej pracy na wyspie.

Odbył się także wernisaż, na którym zaprezentowane zostały portrety uczestników projektu. Na koniec wszyscy obecni wysłuchali wykładu dr Magdaleny Semczyszyn z Instytutu Pamięci Narodowej (oddział w Szczecinie), pt: „Bezpieczeństwo przedstawia się katastrofalnie” czyli o pierwszych miesiącach polskiego Wolina.

„Wolin – wyspa pamięci”. Książka została wydana przez Muzeum Regionalne im. A. Kaubego w Wolinie w ramach zadania „EtnoPolska 2021”, sfinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

 2,955 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Dwie osoby ranne w wypadku na obwodnicy Dargobądza

Opublikowano

w dniu

Dwa samochody osobowe zderzyły się na obwodnicy Dargobądza. GDDKiA informuje o dwóch rannych osobach. Odcinek drogi pomiędzy Wolinem i Międzyzdrojami jest zablokowany. Zorganizowano objazd przez Dargobądz.

Policjanci ustalają okoliczności wypadku drogowego.

 11,250 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Wiadomo, kto wykona część lądową przystani

Opublikowano

w dniu

Foto: Urząd Miejski w Wolinie

Podpisano umowę z lokalną firmą RSK Wolin Sławomir Zinow, która została wyłoniona w przetargu jako wykonawca części lądowej Przystani Morskiej Wolin.

Przedsiębiorstwo RSK Wolin Sławomir Zinow będzie odpowiedzialne za wykonanie robót związanych z budową obiektów kubaturowych, sieciami wewnętrznymi i zewnętrznymi, drogami oraz zagospodarowaniem terenu.

Wolin planuje budowę nowej przystani morskiej. Skorzystają nie tylko rybacy. – Liczymy, że to ożywi turystykę w naszej gminie – mówi Ewa Grzybowska, burmistrz Wolina.

Będzie to przystań morska w Wolinie. Oprócz tego, że będzie doskonałym miejscem na bazę dla rybaków. W ramach tego przedsięwzięcia będzie wybudowanych kilkanaście boksów. Będzie również doskonałą inwestycją w kontekście infrastruktury turystycznej – podkreśla.

Przystań ma stanąć w miejscu starej plaży w Wolinie. Zbudowane zostaną dwa pomosty do cumowania kutrów, magazyn na sprzęt dla rybaków, slip do wodowania mniejszych jednostek rybackich. Oprócz tego powstanie parking.

Dziś rybacy w swoich zasobach mają bardzo dużo sprzętu turystycznego. Jestem przekonana, że będzie to doskonała baza do tego, żeby przechowywać ten sprzęt i wykorzystywać do celu turystycznego – dodaje Ewa Grzybowska.

Gmina otrzymała 100 proc. środków na inwestycje – 13 milionów złotych trafi z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Budowa przystani ma ruszyć w przyszłym roku i zakończyć się wiosną 2023 roku.

 7,204 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Udało się ugasić pożar bunkra na Białej Górze

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

W piętek strażacy z powiatu kamieńskiego gasili pożar bunkra po byłej Baterii Artylerii Stałej. Gaszenie było utrudnione ponieważ wewnątrz panowała duża temperatura.

– Nasza jednostka została zadysponowana do pożaru w jednym z bunkrów na Białej Górze. W bunkrze składowane były różnego rodzaju dokumenty, które ktoś podpalił. Strażacy mieli bardzo utrudniony dostęp do źródła ognia i musieli  borykać się z bardzo wysoką temperaturą wewnątrz – informują strażacy z OSP Kołczewo.

Akcja trwała do późnych godzin wieczornych.

Foto: OSP Kołczewo

 7,379 odsłon

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524