Połącz się z nami

Wiadomości

Będzie podwyżka cen wody w gminie Wolin. „100 proc. w górę?”

Opublikowano

w dniu

Gminna spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej wystapiło do Wód Polskich o zmianę stawek za wodę i odprowadzenie ścieków. Zastępca burmistrza Jarosław Mikołajczyk nie ujawnia jakiej wysokości planowano podwyżki, które dotkną po kieszeni mieszkańców gminy. – Słyszałam, że ma to być nawet 100 proc. w górę? – pisze w liście do redakcji zaniepokojona pani Jolanta, mieszkanka Wolina.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. jest eksploatatorem dziesięciu stacji uzdatniania wody oraz sześciu oczyszczalni ścieków. Ta spółka wystąpiła do Wód Polskich o podwyżkę cen wody i ścieków.

Redakcja portalu wWolinie.pl zwróciła się do Urzędu Miasta Wolina z prośbą o udzielenie informacji o jak wysokiej podwyżce mowa. Zastępca burmistrza Jarosław Mikołajczyk odpowiedział zdawkowo, że Gmina Wolin nie występowała o podwyżkę ceny wody i kanalizacji do Wód Polskich.

Sprawdziliśmy. O podwyżkę wystąpiła gmina spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

– Podwyżka była proponowana, a nasza instytucja (przyp. Red. Wody Polskie) uznała jej skalę i uzasadnienie za niezasadną. Zostały zaproponowane znaczne wzrosty cen i stawek abonamentowych. Organ regulacyjny  wydał decyzję odmawiającą zatwierdzenia taryfy, w której zgodnie z przepisami ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków nałożył obowiązek przedstawienia poprawionego projektu taryfy wraz z uzasadnieniem. Aktualnie oczekujemy na poprawiony wniosek – informuje Michał Kaczmarek, rzecznik prasowy Wód Polskich w Szczecinie

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. jest eksploatatorem dziesięciu stacji uzdatniania wody oraz sześciu oczyszczalni ścieków. Jest również odpowiedzialna za rozbudowę sieci wod.-kan. na terenie gminy. Obecnie system odbioru ścieków obejmuje 14 miejscowości (ogółem w gminie jest 49 miejscowości), zaś usługi wodociągowe świadczy w 28 miejscowościach gminy Wolin. Dla pozostałych miejscowości na terenie Gminy Wolin usługi w zakresie dostarczania wody świadczą inne Przedsiębiorstwa: Wodociągi Zachodniopomorskie i PUWiS Nowogard.

– Zadania w zakresie eksploatacji, utrzymania i rozbudowy sieci wod.-kan. generują określone koszty, które muszą się bilansować w sposób zgodny z zasadami ekonomii przedsiębiorstwa, przy jednoczesnym dbaniu o interes odbiorców – mieszkańców Gminy Wolin – informuje Jarosław Mikołajczyk.

MPGK prowadzi aktualnie prace polegające na opracowaniu i przedłożeniu nowego wniosku taryfowego na najbliższe trzy lata do Wód Polskich.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

W październiku wyłącznie zdalny odczyt wodomierzy

Opublikowano

w dniu

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej prosi o podawanie stanu liczna za pośrednictwem maila lub telefonu.
– W tym miesiącu nasi pracownicy nie przeprowadzą fizycznego odczytu liczników w lokalach. Sytuacja ma związek z ilością zadań i intensywnością prac. Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość – informuje spółka.
Prosimy o podawanie stanu wodomierza telefonicznie (91 32 61 621 lub 530 101 457) bądź mailowo: faktury@mpgkwolin.pl i sekretariat@mpgkwolin.pl.

Czytaj dalej

Wiadomości

W wolińskiej marinie nadszedł czas zimowania jachtów

Opublikowano

w dniu

Foto: Marina Wolin

Pomimo niesprzyjającej pogody, trzynaście jednostek trafiło w piątek na okres zimowy na ląd. Październik, to czas, gdy żeglarze wyciągają jachty z wody na ląd w celu zimowania jednostek.

Basen Jachtowy, UKS „Albatros” i Nabrzeże Północne znajdują się po lewej stronie Dziwny, niemalże naprzeciwko grodu Słowian i Wikingów (Wolińska Kępa). Nabrzeże Klubowe znajdziemy pomiędzy Basenem Jachtowym Mariny Wolin a Nabrzeżem Północnym. Jachty zacumujemy tu na boi. Teren przystani jest ogrodzony. Większość miejsc postojowych zajmują członkowie klubu. Na terenie przystani znajduje się również jednostka WOPR.

Czytaj dalej

Wiadomości

Czujnik pokazuje jakość powietrza w Wolinie

Opublikowano

w dniu

Czujnik został zainstalowany na budynku Szkoły Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie.

Stan jakości powietrza można śledzić w czasie rzeczywistym za pośrednictwem strony internetowej www.naszepowietrze.pl oraz aplikacji mobilnej pn. „Syngeos – Nasze Powietrze” – dostępnej na urządzenia z systemem Android oraz iOS.

Sensor podaje stężenie pyłów zawieszonych czyli tak zwanego ,,smogu,,: pyły PM 1, PM 2,5 oraz  PM 10, wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne i temperaturę.

Czytaj dalej

Wiadomości

Tu bezpłatnie sprawdzisz ustawienie świateł

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Wzorem ubiegłych lat, kierujący będą mogli bezpłatnie sprawdzić oświetlenie pojazdów. Bezpłatne sprawdzenia oświetlenia zewnętrznego pojazdów w Kamieniu Pomorskim będą realizowane w dniach 23 października, 6 listopada, 20 listopada oraz 4 grudnia przez Bosch Car Service Walczak w Kamieniu Pomorskim przy ul. Rzemieślniczej 3.

Ponadto, kierowcy korzystający z aplikacji Yanosik, będą otrzymywać informacje na temat kampanii oraz na podstawie swojej lokalizacji zostaną „doprowadzeni ” przez aplikację do najbliższej stacji kontroli pojazdów wspierającej kampanię.

Policjanci ruchu drogowego przez cały okres trwania akcji, będą przeprowadzać na terenie kraju działania kontrolno-prewencyjne, podczas których zwrócą szczególną uwagę na światła pojazdu. 

Czytaj dalej

Wiadomości

Silna wichura przechodzi przez powiat kamieński

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Od godzin porannych dnia 21.10.2021 r. do chwlii obecnej tj. południa 22.10.2021, nad powiatem kamieńskim przetacza się silna wichura niosąca za sobą znaczne szkody i zniszczenia.Na szczęście do tej pory to tylko zniszczenia w przyrodzie bez strat w mieniu, zdrowiu i życiu mieszkańców powiatu.

Od 21.10.2021 roku do chwili obecnej Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Kamieniu Pomorskim odnotowało 50 zdarzeń związanych z silnym porywistym wiatrem oraz opadami deszczu. Najwięcej interwencji strażacy odnotowali na terenie gminy Świerzno, Kamień Pomorski, Wolin, Golczewo. W działaniach brali udział strażacy z PSP Kamień Pomorski,PSP Międzyzdroje oraz strażacy z OSP gmin dotkniętych nawałnicą.

Straż Pożarna apeluje do wszystkich mieszkańców o nie pozostawianie pojazdów pod drzewami, o ściągnięcie wszelkich przedmiotów z balkonów, tarasów, parapetów zewnętrznych oraz o zminimalizowanie przemieszczania się bez potrzeby.

Czytaj dalej

Wiadomości

Tunelem w Świnoujściu dopiero na początku 2023 roku

Opublikowano

w dniu

Foto: Tunel Świnoujście

Tunel w Świnoujściu, chociaż jest już w 100 proc. wywiercony, to przejazd nim będzie możliwy dopiero w 2023 roku. Przybliżony termin zapowiedział  prezydent Świnoujścia podczas Rozmowy Dnia w Twoim Radiu, zapytany o konieczność utrzymywania przepraw promowych.

– Z chwilą otwarcia tunelu, a wszystko wskazuje na to, że będzie to miało miejsce na początku 2023 roku. Na pewno przeprawa nie będzie funkcjonowała w takim zakresie jak ma to obecnie – będzie znacznie ograniczona – zapowiedział Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.

Do tego czasu promy miejskie będą funkcjonowały wykorzystując subwencję drogową. Po wybudowaniu tunelu rząd prawdopodobnie obetnie dodatkowe środki.   Będzie można je zachować tylko w przypadku zmiany przepisów, a na to póki co się nie zapowiada.

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524