Połącz się z nami

Wiadomości

Studio Muzyki Fundacji Teatr Teatr. Uczą gry na instrumentach i nie tylko

Opublikowano

w dniu

Foto: Krzysztof Sokalski

W Domysłowie na początku września otwarto Studio Muzyki Fundacji Teatr Teatr. Prowadzi go Brygida Borecka z mężem Waldemarem. Dzięki środkom z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej udało się zakupić samochód i postawić drewniany dom. Trzeba go jeszcze dokończyć i wyposażyć. Wewnątrz będą prowadzone lekcje muzyki, plastyki i zajęcia teatralne.

Powstanie takiego miejsca było marzeniem Brygidy Boreckiej. Po przeprowadzce z Pyrzyc,  wraz z mężem kupiła ziemię w Domysłowie na wyspie Wolin. Od razu zaczęła swoją aktywność. To za jej zasługą powstał Zespół Domysłów i Chór Świerzno Śpiewa.

Dzięki Ośrodkowi Wsparcia Ekonomii Społecznej w Szczecinie udało się utworzyć to miejsce. Nasza fundacja prowadzi odpłatne i nieodpłatne działania pożytku publicznego w ramach działań statutowych, a dzięki ośrodkowi ma zapewnioną m.in. obsługę księgową. My w tym czasie możemy zająć się nauką dzieci i młodzieży oraz wszystkim tym co potrafimy najlepiej – tłumaczy Brygida Borecka.

Boreccy większość czasu poświęcają nauce najmłodszych. Uczą ich gry na fortepianie, gitarze i emisji głosu.

Jeździmy do dzieci z okolicy, które chcą uczyć się gry na instrumentach muzycznych. W mieście to jest może i łatwe, ale na wsi to nie lada wyzwanie. Wiele dzieci jest wykluczonych komunikacyjnie – rodzice nie mają samochodu, autobus nie dojeżdża – wtedy wsiadamy w samochód i jedziemy na lekcję np. gry na gitarze – opowiada Brygida Borecka. – Czasami do samochodu pakujemy także nasz obwoźny teatr: kostiumy i scenografię – dodaje.

Foto: Krzysztof Sokalski

Studio w Domysłowie powstało z pasji do wrażliwości. Brygida Borecka z mężem wcześniej zaszczepiła ją u swoich dzieci. Teraz przyszedł czas na innych. Założyła fundację. Jej misją jest nauka muzyki, plastyki i teatru wszystkich tych, którzy tego chcą.

Foto: K. Sokalski

Brygida Borecka pochodzi z Pyrzyc, gdzie przed laty utworzyła zespół wokalno – instrumentalny, który działał przy Młodzieżowym Domu Kultury w Pyrzycach. Prowadziła także założony przez siebie chór Szantyska, działający przy Szkole Podstawowej nr 2 w Pyrzycach. W 2004 roku ukończyła studia w Katedrze Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Szczecińskiego. Od 2004 roku mieszka wraz z mężem w Domysłowie na wyspie Wolin.

 258 odsłon

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

W Ładzinie powstanie nowa droga

Opublikowano

w dniu

Udało się podpisać umowę na modernizację ponad kilometra drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Ładzinie.

– W ramach przebudowy wykonamy drogę z płyt betonowych YOMB, wraz ze zjazdami oraz gruntowymi poboczami. 1 kilometr i 56 metrów zostaną wykonane dzięki dofinansowaniu w kwocie 496 tys. złotych z Urzędu Marszałkowskiego – mówi Ewa Grzybowska, burmistrz Wolina.

 2,593 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

W najbliższą sobotę noc muzeów w Wolinie

Opublikowano

w dniu

Muzeum Regionalne im. A. Kaubego w Wolinie po raz kolejny dołącza się do europejskich miast, by wziąć udział w akcji „Noc Muzeów”. Miejscem tego wydarzenia będzie oczywiście wolińskie muzeum, a „nocne” atrakcje odbywać się będą w najbliższą sobotę (14 maja), w godzinach 18:00 – 22:00. Wstęp wolny!

W ramach wolińskiej Nocy Muzeów 2022 po raz pierwszy pokażemy jedyną w Polsce, wikińską broszkę z X w. znalezioną przez Wolińską Grupę Poszukiwaczy Historii. Do tego zwiedzanie wystaw stałych i czasowych, a najmłodsi odwiedzający muzeum będą mogli po raz drugi zwiedzić je z latarkami w ręku!

W tym roku zainicjujemy także projekt „Artysta poszukiwany”, który przybliży mieszkańcom oraz turystom sylwetki lokalnych twórców i rzemieślników inspirujących się wczesnośredniowiecznym dziedzictwem miasta. Z tej okazji przed Muzeum stanie jednodniowa, różnorodna ekspozycja złożona z dzieł i wyrobów artystów związanych z wyspą Wolin.

 3,199 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Początek nowej historii ziemi wolińskiej

Opublikowano

w dniu

4 maja w Wolinie obchodziliśmy rocznicę wydarzeń z końca wojny kiedy to Armia Czerwona zajęła niemiecki Wolin.

Był to początek nowej historii tych ziem. Z tej okazji Muzeum Regionalne im. A. Kaubego w Wolinie zorganizowało spotkanie wokół katalogu „Wolin. Wyspa pamięci”. Podczas spotkania inicjatorka projektu dr Ewa Grochowska opowiedziała o katalogu i swojej pracy na wyspie.

Odbył się także wernisaż, na którym zaprezentowane zostały portrety uczestników projektu. Na koniec wszyscy obecni wysłuchali wykładu dr Magdaleny Semczyszyn z Instytutu Pamięci Narodowej (oddział w Szczecinie), pt: „Bezpieczeństwo przedstawia się katastrofalnie” czyli o pierwszych miesiącach polskiego Wolina.

„Wolin – wyspa pamięci”. Książka została wydana przez Muzeum Regionalne im. A. Kaubego w Wolinie w ramach zadania „EtnoPolska 2021”, sfinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

 2,801 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Dwie osoby ranne w wypadku na obwodnicy Dargobądza

Opublikowano

w dniu

Dwa samochody osobowe zderzyły się na obwodnicy Dargobądza. GDDKiA informuje o dwóch rannych osobach. Odcinek drogi pomiędzy Wolinem i Międzyzdrojami jest zablokowany. Zorganizowano objazd przez Dargobądz.

Policjanci ustalają okoliczności wypadku drogowego.

 11,096 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Wiadomo, kto wykona część lądową przystani

Opublikowano

w dniu

Foto: Urząd Miejski w Wolinie

Podpisano umowę z lokalną firmą RSK Wolin Sławomir Zinow, która została wyłoniona w przetargu jako wykonawca części lądowej Przystani Morskiej Wolin.

Przedsiębiorstwo RSK Wolin Sławomir Zinow będzie odpowiedzialne za wykonanie robót związanych z budową obiektów kubaturowych, sieciami wewnętrznymi i zewnętrznymi, drogami oraz zagospodarowaniem terenu.

Wolin planuje budowę nowej przystani morskiej. Skorzystają nie tylko rybacy. – Liczymy, że to ożywi turystykę w naszej gminie – mówi Ewa Grzybowska, burmistrz Wolina.

Będzie to przystań morska w Wolinie. Oprócz tego, że będzie doskonałym miejscem na bazę dla rybaków. W ramach tego przedsięwzięcia będzie wybudowanych kilkanaście boksów. Będzie również doskonałą inwestycją w kontekście infrastruktury turystycznej – podkreśla.

Przystań ma stanąć w miejscu starej plaży w Wolinie. Zbudowane zostaną dwa pomosty do cumowania kutrów, magazyn na sprzęt dla rybaków, slip do wodowania mniejszych jednostek rybackich. Oprócz tego powstanie parking.

Dziś rybacy w swoich zasobach mają bardzo dużo sprzętu turystycznego. Jestem przekonana, że będzie to doskonała baza do tego, żeby przechowywać ten sprzęt i wykorzystywać do celu turystycznego – dodaje Ewa Grzybowska.

Gmina otrzymała 100 proc. środków na inwestycje – 13 milionów złotych trafi z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Budowa przystani ma ruszyć w przyszłym roku i zakończyć się wiosną 2023 roku.

 7,052 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Udało się ugasić pożar bunkra na Białej Górze

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

W piętek strażacy z powiatu kamieńskiego gasili pożar bunkra po byłej Baterii Artylerii Stałej. Gaszenie było utrudnione ponieważ wewnątrz panowała duża temperatura.

– Nasza jednostka została zadysponowana do pożaru w jednym z bunkrów na Białej Górze. W bunkrze składowane były różnego rodzaju dokumenty, które ktoś podpalił. Strażacy mieli bardzo utrudniony dostęp do źródła ognia i musieli  borykać się z bardzo wysoką temperaturą wewnątrz – informują strażacy z OSP Kołczewo.

Akcja trwała do późnych godzin wieczornych.

Foto: OSP Kołczewo

 7,225 odsłon

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524