Połącz się z nami

Wiadomości

Studio Muzyki Fundacji Teatr Teatr. Uczą gry na instrumentach i nie tylko

Opublikowano

w dniu

Foto: Krzysztof Sokalski

W Domysłowie na początku września otwarto Studio Muzyki Fundacji Teatr Teatr. Prowadzi go Brygida Borecka z mężem Waldemarem. Dzięki środkom z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej udało się zakupić samochód i postawić drewniany dom. Trzeba go jeszcze dokończyć i wyposażyć. Wewnątrz będą prowadzone lekcje muzyki, plastyki i zajęcia teatralne.

Powstanie takiego miejsca było marzeniem Brygidy Boreckiej. Po przeprowadzce z Pyrzyc,  wraz z mężem kupiła ziemię w Domysłowie na wyspie Wolin. Od razu zaczęła swoją aktywność. To za jej zasługą powstał Zespół Domysłów i Chór Świerzno Śpiewa.

Dzięki Ośrodkowi Wsparcia Ekonomii Społecznej w Szczecinie udało się utworzyć to miejsce. Nasza fundacja prowadzi odpłatne i nieodpłatne działania pożytku publicznego w ramach działań statutowych, a dzięki ośrodkowi ma zapewnioną m.in. obsługę księgową. My w tym czasie możemy zająć się nauką dzieci i młodzieży oraz wszystkim tym co potrafimy najlepiej – tłumaczy Brygida Borecka.

Boreccy większość czasu poświęcają nauce najmłodszych. Uczą ich gry na fortepianie, gitarze i emisji głosu.

Jeździmy do dzieci z okolicy, które chcą uczyć się gry na instrumentach muzycznych. W mieście to jest może i łatwe, ale na wsi to nie lada wyzwanie. Wiele dzieci jest wykluczonych komunikacyjnie – rodzice nie mają samochodu, autobus nie dojeżdża – wtedy wsiadamy w samochód i jedziemy na lekcję np. gry na gitarze – opowiada Brygida Borecka. – Czasami do samochodu pakujemy także nasz obwoźny teatr: kostiumy i scenografię – dodaje.

Foto: Krzysztof Sokalski

Studio w Domysłowie powstało z pasji do wrażliwości. Brygida Borecka z mężem wcześniej zaszczepiła ją u swoich dzieci. Teraz przyszedł czas na innych. Założyła fundację. Jej misją jest nauka muzyki, plastyki i teatru wszystkich tych, którzy tego chcą.

Foto: K. Sokalski

Brygida Borecka pochodzi z Pyrzyc, gdzie przed laty utworzyła zespół wokalno – instrumentalny, który działał przy Młodzieżowym Domu Kultury w Pyrzycach. Prowadziła także założony przez siebie chór Szantyska, działający przy Szkole Podstawowej nr 2 w Pyrzycach. W 2004 roku ukończyła studia w Katedrze Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Szczecińskiego. Od 2004 roku mieszka wraz z mężem w Domysłowie na wyspie Wolin.

 1,110 odsłon

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Będzie bezpieczniej w drodze do sklepu w Kołczewie

Opublikowano

w dniu

Foto: Urząd Miejski w Wolinie

Na ukończeniu jest 130-metrowy fragment chodnika w miejscowości Kołczewo. Jest ważny dla mieszkańców, ponieważ prowadzi do jedynego supermarketu w miejscowości.

Na facebookowym profilu burmistrz Wolina Ewy Grzybowskiej umieszczono zdjęcia z prac brukarskich.

– Nie zwalniamy tempa – napisała burmistrz.

Sklep Dino w Kołczewie wybudowano w 2019 roku. Do tej pory mieszkańcy musieli iść poboczem ruchliwej drogi nr 102.

 7,048 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

W Wolinie montują stalowe dźwigary nowego mostu

Opublikowano

w dniu

Foto: Mateusz Grzeszczuk/GDDKiA Szczecin

Rozpoczął się montaż stalowych dźwigarów na części najazdowej mostu w ciągu S3 nad cieśniną Dziwna w Wolinie. Taka konstrukcja będzie na 8 przęsłach, na 13 będą żelbetowe belki prefabrykowane, a przęsło nad cieśniną będzie podwieszone do stalowego łuku.

Budowa S3 pomiędzy Świnoujściem a Troszynem postępuje. W tej chwili roboty bitumiczne prowadzone są na odcinku od Wolina do Troszyna. Prace ziemne trwają w szczególności w rejonie Miejsca Obsługi Podróżnych Dargobądz, trwają też roboty mostowe, w tym przy moście w Wolinie.

 6,154 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Wielkie ćwiczenia w gaszeniu wolińskiej kolegiaty

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Wolin

Scenariusz ćwiczeń zakładał pożar wieży oraz ewakuację dwóch rannych osób w kolegiacie przy ulicy Wojska Polskiego w Wolinie. 

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca akcji, wprowadzeniu roty gaśniczej w celu przeszukania zadymionego obiektu i ewakuacji osób poszkodowanych oraz dokonania rozpoznania wodnego. 

– W miarę przybywania kolejnych zastępów zorganizowano punkt czerpania wody na cieśninie Dziwna, działania gaśnicze prowadzone były także z przybyłych na miejsce podnośników. Wprowadzono również kolejne roty gaśnicze do pomocy. Ostatecznie odnaleziono i ewakuowano na zewnątrz dwie osoby – opowiadają o ćwiczeniach strażacy z OSP Wolin.

W ćwiczeniach wykorzystane zostały wytwornice dymu, które odwzorowały prawdziwe warunki jakie panują przy pożarach tego typu obiektów. 

 10,613 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Noc Muzeów w Wolinie. Zobaczyli prawdziwe skarby

Opublikowano

w dniu

W tym roku Noc Muzeów w Wolinie organizowana była wspólnie przez Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie i Centrum Słowian i Wikingów.

W ramach wydarzenia uczestnicy mieli okazję wziąć udział w spotkaniu z Janem Siniusem, autorem książki „Szczecin 1945. Bitwa narodów” oraz wysłuchać wykładu dr Wojciecha Filipowiaka pt:”Miasto z bagien i twierdza Jómsborg oraz gdzie nie pochowano Haralda Sinozębego”. Była to także niepowtarzalna okazja aby zobaczyć wystawę:” Skarby Wolina” poświęconą najnowszym wykopaliskom na Starym Mieście w Wolinie. Część merytoryczną uzupełnił wspaniały występ Osady Pieśni Grodno oraz Krąg Ognia z muzycznym akompaniamentem Wolińskiej Orkiestry Bębniarskiej pod przewodnictwem Tomka Kubika.

 10,103 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Ponad 4-kilometrowy korek przed Międzyzdrojami

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Nawet 40 minut musieli stać w korku kierowcy, którzy jechali w sobotę do Międzyzdrojów, a także ci, którzy jechali w stronę Świnoujścia. Zablokowała się bowiem krajowa „trójka”. Powodem jest zła tymczasowa organizacja ruchu na przebudowywanym niewielkim fragmencie ul. Nowomyśliwskiej w Międzyzdrojach.

Na wysokości centrum handlowego przebudowywana jest ulica. Prowadzono ruch wahadłowy regulowany sygnalizacją świetlną.

– Przejechało zaledwie kilka samochodów i znowu zapaliło się czerwone światło. Ktoś, kto zaakceptował takie rozwiązanie nie ma pewnie prawa jazdy – uważa pan Mirosław, międzyzdrojanin. – To nie jest dobra pora na takie remonty – dodaje.

Rozwiązaniem mogłoby być skierowanie ruchu od ronda, przez ul. Niepodległości, przy stacji paliw Orlen, leśniczówce i pod wiaduktem.

– Problem w tym, że ktoś wmurował tam słupek. A to jedyne rozwiązanie, abyśmy nie utknęli w korkach. Z weekendu na weekend będzie coraz gorzej – mówią międzyzdrojanie.

Nie wiadomo jak długo potrwają utrudnienia.

 13,564 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Zerwana linia energetyczna spowodowała pożar lasu w pobliżu Międzyzdrojów

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo
Kilka zastępów straży pożarnej gasiło groźny pożar poszycia leśnego w pobliżu miejscowości Grodno nieopodal Międzyzdrojów.
Okazało się że doszło do zerwania linii energetycznej, na skutek powalonego drzewa, co z kolei spowodowało pożar. Do gaszenia przystąpiono przy użyciu dwóch prądów wody w natarciu oraz podręcznego sprzętu gaśniczego.
– Wraz z rozwojem pożaru dysponowano kolejne siły i środki, w tym pojazd typu ATV wraz z przyczepką z OSP Kołczewo. Działania gaśnicze zakończono około godziny 18 – informują strażacy ochotnicy z OSP Kołczewo.

 14,082 odsłon

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524