Połącz się z nami

Wiadomości

Studio Muzyki Fundacji Teatr Teatr. Uczą gry na instrumentach i nie tylko

Opublikowano

w dniu

Foto: Krzysztof Sokalski

W Domysłowie na początku września otwarto Studio Muzyki Fundacji Teatr Teatr. Prowadzi go Brygida Borecka z mężem Waldemarem. Dzięki środkom z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej udało się zakupić samochód i postawić drewniany dom. Trzeba go jeszcze dokończyć i wyposażyć. Wewnątrz będą prowadzone lekcje muzyki, plastyki i zajęcia teatralne.

Powstanie takiego miejsca było marzeniem Brygidy Boreckiej. Po przeprowadzce z Pyrzyc,  wraz z mężem kupiła ziemię w Domysłowie na wyspie Wolin. Od razu zaczęła swoją aktywność. To za jej zasługą powstał Zespół Domysłów i Chór Świerzno Śpiewa.

Dzięki Ośrodkowi Wsparcia Ekonomii Społecznej w Szczecinie udało się utworzyć to miejsce. Nasza fundacja prowadzi odpłatne i nieodpłatne działania pożytku publicznego w ramach działań statutowych, a dzięki ośrodkowi ma zapewnioną m.in. obsługę księgową. My w tym czasie możemy zająć się nauką dzieci i młodzieży oraz wszystkim tym co potrafimy najlepiej – tłumaczy Brygida Borecka.

Boreccy większość czasu poświęcają nauce najmłodszych. Uczą ich gry na fortepianie, gitarze i emisji głosu.

Jeździmy do dzieci z okolicy, które chcą uczyć się gry na instrumentach muzycznych. W mieście to jest może i łatwe, ale na wsi to nie lada wyzwanie. Wiele dzieci jest wykluczonych komunikacyjnie – rodzice nie mają samochodu, autobus nie dojeżdża – wtedy wsiadamy w samochód i jedziemy na lekcję np. gry na gitarze – opowiada Brygida Borecka. – Czasami do samochodu pakujemy także nasz obwoźny teatr: kostiumy i scenografię – dodaje.

Foto: Krzysztof Sokalski

Studio w Domysłowie powstało z pasji do wrażliwości. Brygida Borecka z mężem wcześniej zaszczepiła ją u swoich dzieci. Teraz przyszedł czas na innych. Założyła fundację. Jej misją jest nauka muzyki, plastyki i teatru wszystkich tych, którzy tego chcą.

Foto: K. Sokalski

Brygida Borecka pochodzi z Pyrzyc, gdzie przed laty utworzyła zespół wokalno – instrumentalny, który działał przy Młodzieżowym Domu Kultury w Pyrzycach. Prowadziła także założony przez siebie chór Szantyska, działający przy Szkole Podstawowej nr 2 w Pyrzycach. W 2004 roku ukończyła studia w Katedrze Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Szczecińskiego. Od 2004 roku mieszka wraz z mężem w Domysłowie na wyspie Wolin.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

W wolińskiej marinie nadszedł czas zimowania jachtów

Opublikowano

w dniu

Foto: Marina Wolin

Pomimo niesprzyjającej pogody, trzynaście jednostek trafiło w piątek na okres zimowy na ląd. Październik, to czas, gdy żeglarze wyciągają jachty z wody na ląd w celu zimowania jednostek.

Basen Jachtowy, UKS „Albatros” i Nabrzeże Północne znajdują się po lewej stronie Dziwny, niemalże naprzeciwko grodu Słowian i Wikingów (Wolińska Kępa). Nabrzeże Klubowe znajdziemy pomiędzy Basenem Jachtowym Mariny Wolin a Nabrzeżem Północnym. Jachty zacumujemy tu na boi. Teren przystani jest ogrodzony. Większość miejsc postojowych zajmują członkowie klubu. Na terenie przystani znajduje się również jednostka WOPR.

Czytaj dalej

Wiadomości

Czujnik pokazuje jakość powietrza w Wolinie

Opublikowano

w dniu

Czujnik został zainstalowany na budynku Szkoły Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie.

Stan jakości powietrza można śledzić w czasie rzeczywistym za pośrednictwem strony internetowej www.naszepowietrze.pl oraz aplikacji mobilnej pn. „Syngeos – Nasze Powietrze” – dostępnej na urządzenia z systemem Android oraz iOS.

Sensor podaje stężenie pyłów zawieszonych czyli tak zwanego ,,smogu,,: pyły PM 1, PM 2,5 oraz  PM 10, wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne i temperaturę.

Czytaj dalej

Wiadomości

Tu bezpłatnie sprawdzisz ustawienie świateł

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Wzorem ubiegłych lat, kierujący będą mogli bezpłatnie sprawdzić oświetlenie pojazdów. Bezpłatne sprawdzenia oświetlenia zewnętrznego pojazdów w Kamieniu Pomorskim będą realizowane w dniach 23 października, 6 listopada, 20 listopada oraz 4 grudnia przez Bosch Car Service Walczak w Kamieniu Pomorskim przy ul. Rzemieślniczej 3.

Ponadto, kierowcy korzystający z aplikacji Yanosik, będą otrzymywać informacje na temat kampanii oraz na podstawie swojej lokalizacji zostaną „doprowadzeni ” przez aplikację do najbliższej stacji kontroli pojazdów wspierającej kampanię.

Policjanci ruchu drogowego przez cały okres trwania akcji, będą przeprowadzać na terenie kraju działania kontrolno-prewencyjne, podczas których zwrócą szczególną uwagę na światła pojazdu. 

Czytaj dalej

Wiadomości

Silna wichura przechodzi przez powiat kamieński

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Od godzin porannych dnia 21.10.2021 r. do chwlii obecnej tj. południa 22.10.2021, nad powiatem kamieńskim przetacza się silna wichura niosąca za sobą znaczne szkody i zniszczenia.Na szczęście do tej pory to tylko zniszczenia w przyrodzie bez strat w mieniu, zdrowiu i życiu mieszkańców powiatu.

Od 21.10.2021 roku do chwili obecnej Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Kamieniu Pomorskim odnotowało 50 zdarzeń związanych z silnym porywistym wiatrem oraz opadami deszczu. Najwięcej interwencji strażacy odnotowali na terenie gminy Świerzno, Kamień Pomorski, Wolin, Golczewo. W działaniach brali udział strażacy z PSP Kamień Pomorski,PSP Międzyzdroje oraz strażacy z OSP gmin dotkniętych nawałnicą.

Straż Pożarna apeluje do wszystkich mieszkańców o nie pozostawianie pojazdów pod drzewami, o ściągnięcie wszelkich przedmiotów z balkonów, tarasów, parapetów zewnętrznych oraz o zminimalizowanie przemieszczania się bez potrzeby.

Czytaj dalej

Wiadomości

Tunelem w Świnoujściu dopiero na początku 2023 roku

Opublikowano

w dniu

Foto: Tunel Świnoujście

Tunel w Świnoujściu, chociaż jest już w 100 proc. wywiercony, to przejazd nim będzie możliwy dopiero w 2023 roku. Przybliżony termin zapowiedział  prezydent Świnoujścia podczas Rozmowy Dnia w Twoim Radiu, zapytany o konieczność utrzymywania przepraw promowych.

– Z chwilą otwarcia tunelu, a wszystko wskazuje na to, że będzie to miało miejsce na początku 2023 roku. Na pewno przeprawa nie będzie funkcjonowała w takim zakresie jak ma to obecnie – będzie znacznie ograniczona – zapowiedział Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.

Do tego czasu promy miejskie będą funkcjonowały wykorzystując subwencję drogową. Po wybudowaniu tunelu rząd prawdopodobnie obetnie dodatkowe środki.   Będzie można je zachować tylko w przypadku zmiany przepisów, a na to póki co się nie zapowiada.

Czytaj dalej

Wiadomości

Nie żyje mieszkanka Wolina. Na pomoc było za późno

Opublikowano

w dniu

Wolińscy strażacy dostali zgłoszenie o kobiecie, która w jednym z mieszkań potrzebowała pomocy. W tym momencie nie było wolnej karetki pogotowia ratunkowego.

Ze zgłoszenia wynikało, że w mieszkaniu przebywa starsza kobieta bez oznak funkcji życiowych.

– Po dotarciu na miejsce zdarzenia stwierdzono u kobiety brak funkcji życiowych. Po sprawdzeniu wszystkich parametrów, ratownik medyczny potwierdził wystąpienie plam opadowych u osoby poszkodowanej – informuje st. kpt. Michał Wiaderski KPPSP Kamień Pomorski.

Na miejsce wezwano także policję.

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524