Połącz się z nami

Wiadomości

Lato Artystyczne z Fundacją Benefis

Opublikowano

w dniu

Oceny już zostały podliczone, wszystkie decyzje podjęte, uczestnicy już otrzymali dyplomy i podziękowania dla instruktorów – właśnie zakończyły się letnie konkursy internetowe w ramach projektów artystycznych „Karawana Kultury” i „Wyspy Cały Świat”.

Z uwagi na zajęcia zdalne, jakie musieli prowadzić nauczyciele w różnych krajach przez długi czas, pojawiały się problemy radzenia sobie z tą nową formą edukacji, ponieważ nie dla każdego kierunku sztuki można zorganizować warunki do pracy w domu. Dotyczy to między innymi tańca, gry na instrumentach oraz miało duży wpływ na zajęcia grupowe, które przez pewien czas były niemożliwe. Jednak w tym niełatwym dla nas wszystkich czasie edukacja artystyczna odnalazła się w trudnych warunkach z mnóstwem ograniczeń i sukcesywnie kontynuuje działania. Opanowane zostały nowe technologie, nowe metody, nauka online przy użyciu odpowiednich platform. Bardzo się cieszymy, że podczas wakacji młodzież oraz osoby starsze poszukują natchnienia, wciąż się rozwijają, tworzą i doskonalą swoje umiejętności.

W letniej edycji konkursów „Digi-Form-Art” i „Star Bridge” wzięło udział 650 uczestników, byli to przedstawicieli 30 krajów: Cypr, Litwa, Polska, Portugalia, Słowenia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Ukraina, USA, Białoruś, Mołdawia, Rosja, Bułgaria, Niemcy, Łotwa, Rumunia, Malezja, Egipt, Kazachstan, RPA, Uzbekistan, Azerbejdżan, Kosowo, Nigeria, Włochy, Kirgistan, Szwajcaria, Francja, Estonia, Izrael, Chorwacja.

30-osobowe międzynarodowe Jury było podzielone na sekcje i oceniało grupy, zespoły, duety i solistów w różnym wieku w różnych nominacjach, stylach i gatunkach. Podopieczni placówek edukacyjnych oraz uczestnicy niezależni przedstawili swoje umiejętności w dziedzinach wokalu, muzyki instrumentalnej, choreografii, teatru i recytacji, sztuk plastycznych.

Wysoki poziom zaangażowana, chęć dzielenia się swoim talentem odzwierciedlają się w wysokim poziomie przedstawionych prezentacji uczestników. Dzieląc się z wami panującej podczas konkursu atmosferą, tradycyjnie publikujemy niektóre wypowiedzi członków rady artystycznej:

Dziękuję za możliwość uczestnictwa w pracach Jury. Tak wspaniałych muzyków nie można wysłuchać bez szczególnej uwagi i wzruszeń. Wszyscy tu są ważni i ci, którzy swą przygodę z muzyką rozpoczynają i ci, którzy swą młodzieńczą wirtuozerią zachwycą i ujmą serce, i umysł każdego słuchacza i wreszcie ci, którzy „tkwią” w muzyce całe swe życie i dają świadectwo, że ta muzyka jest ponad ubóstwo czy bogactwo, ponad granicami kraju i ponad narodowościami, a przy tym to właśnie muzyka „wyzwala” w nas najwyższej jakości człowieczeństwo. Naszym zaś zadaniem jako nauczycieli i pedagogów jest zachęcać do edukacji muzycznej i artystycznej, tak by wychowały się wrażliwe na sztukę młode pokolenia, które będą świadczyły o tym, jak wielkie było o nich nasze staranie, wychowanie i wykształcenie. Pozdrawiam pozostałych Członków Jury i wszystkich nauczycieli, pedagogów i profesorów.” – Brygida Borecka, „Fundacja Teatr Teatr” (Polska).

„Bycie częścią projektu było dla mnie wielkim wyróżnieniem, dziękuję za zaufanie. Gratuluję pięknego festiwalu, choć nie widziałem wszystkich, ale u mnie byli fajni uczestnicy i cieszyć się trzeba, że chcą się dzielić swoim talentem.” – Adam Deneka, organizator Warsztatów Muzyki Dawnej w Kamieniu Pomorskim oraz Polonijnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek pod nazwą „Kolęda polska chodzi po świecie” (Polska).

„Dziękuję za możliwość bycia częścią tego projektu. Cieszę się, że dorasta nowe pokolenie przyszłych artystów, a my jesteśmy przy narodzinach.” – Josef Čermák (Czechy).

Po obejrzeniu 415 nadesłanych nagrań spełniających wymogi formalne Jury postanowiło przyznać Grand-Prix dla każdej nominacji osobno.

Konkurs „Digi-Form-Art”:

GRAND-PRIX Vocal, 13-15 y.o. (Junior III) – Aleksandra Rak

Instruktor Joanna Pisarek

Polska, Jasło

GRAND-PRIX Visual Arts, 26+ y.o. (Senior II) – Galitskaya Majya

Białoruś, Buda Koszelewska

GRAND-PRIX Music, 20-25 y.o. (Senior I) – Vera Kulakova, Anastasiya Chajkova

Białoruś, Homel

GRAND-PRIX Piano, 7 – 9 y.o. (Junior I) – Tichonenko Evgeniya, Tolstenkova Daria

Pedagog Safonova-Susla Elena, Pushkova Julia

Białoruś, Homel

GRAND-PRIX Drama, 10-12 y.o. (Junior II) – Eleonora Eliades

Instruktor Niovi Spyridaki

Cyprus, Limassol

GRAND-PRIX Dance, 10-12 y.o. (Junior II) – Dalia Zaki

Pedagog Tetyana Kruk

Egypt, Cairo

Konkurs „Star Bridge”:

GRAND-PRIX Vocal, 10-12 y.o. (Junior II) – Zlata Yaroshevich

Pedagog Goncharenko Elena

Białoruś, Mińsk – Postawy

GRAND-PRIX Visual Arts, 26+ y.o. (Senior II) – Irina Ushakova

Estonia, Narva

GRAND-PRIX Music, 10-12 y.o. (Junior II) – Jafarli Samira

Pedagog Tamella Mammadova

Azerbejdżan, Baku

GRAND-PRIX Dance, 20-25 y.o. (Senior I) – Smagulova Akkanat

Pedagog Sadykova Anvara

Kazachstan, Nur-Sułtan

Oprócz dyplomów i podziękowań soliści i zespoły otrzymują dodatkowe nagrody od współorganizatorów, partnerów i sponsorów projektów artystycznych „Karawana Kultury” i „Wyspy Cały Świat”. Najlepsi otrzymali specjalne certyfikaty i zaproszenia do nieodpłatnego bądź ulgowego udziału w warsztatach i konkursach międzynarodowych w Polsce, Izraelu, Estonii, Finlandii, Wenezueli, we Włoszech, na Malcie i innych krajach.

„Fundacja Benefis” dziękuję partnerom, współorganizatorom i patronom za pomoc i wsparcie letniej edycji konkursów „Digi-form-Art of Culture Caravan” oraz „Star Bridge of the Islands Worldwide”.

Rodzicom dziękujemy za wsparcie swoich pociech, instruktorom i pedagogom gratulujemy pomysłów i profesjonalizmu. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy wyników i zachęcamy do dalszej aktywności twórczej oraz udziału w konkursach edycji jesiennej.

Fundacja Benefis, Wolin

Loading

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Strażacy gasili altankę w Piaskach Wielkich

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Wolin

Strażacy z OSP Wolin gasili pożar przyczepy kempingowej,  w miejscowości Piaski Wielkie.

– Po przybyciu na miejsce zdarzenia, przyczepa znajdowała się w płomieniach, działania ratowniczo-gaśnicze, prowadził już zastęp z OSP Troszyn. Kolejne czynności polegały na wprowadzeniu roty w aparatach ODO, do wnętrza celem przeszukania – informują strażacy z OSP Wolin.

Na szczęście nikomu nic się nie stało. Po dogaszeniu zarzewi ognia i przyjeździe patrolu Policji, działania strażaków zostały zakończone.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Drzewo niebezpiecznie pochyliło się nad drogą

Opublikowano

w dniu

W piątek, 10 maja strażacy z OSP Kołczewo zostali zadysponowani w sile jednego zastępu do usunięcia pochylonego drzewa na DW 102 w miejscowości Świętouść.
– Zaraz po powrocie do remizy zostaliśmy zadysponowani w sile jednego zastępu  do usunięcia pochylonego drzewa w miejscowości Międzywodzie – mówią.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Zakaz wprowadzania psów, to nie pomysł kota Zenka

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Nawet 4 tys. osób dziennie wchodzi na szczyt wieży widokowej w Wolinie. To nowa atrakcja turystyczna, którą bardzo polubili zwiedzający. Jest jednak jedno „ale” . Wejść nie można ze swoim pupilem. 

Przed wejściem powieszono tabliczkę, że zakazuje się wprowadzania psów. Zakazu pilnuje mężczyzna wpuszczający turystów na wieżę widokową. 

– To nie mój wymysł. To sanepid zakazał – ucina.

Właściciele psów albo nie wchodzą wcale, albo proszą osoby, które zeszły o to aby przypilnowały ich pupila.

– Myślałam, że to dlatego, że jest tu kot Zenek i nie akceptuje psów. Jednak okazuje się, że to nie jego wymysł – mówi ze śmiechem jedna z turystek.

Jak się dowiedzieliśmy, kot Zenek akceptuje psy, jednak woli aby nie stawały mu na drodze, ani nie wyjadały jedzenia z kociej miseczki. Z zakazem wstępu psiakom nie ma nic wspólnego.

_

Kot Zenek – kot mieszkający u stóp wieży widokowej w Wolinie.  Pracownicy budujący wieżę tak bardzo go polubili, że ustawili mu domek.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

W 1945 roku Armia Czerwona wkroczyła do Wolina

Opublikowano

w dniu

4 maja 1945 r. to jedna z najważniejszych dat w historii naszych wysp. To wtedy Armia Czerwona zdobyła Wolin. No właśnie – zdobyła? Wyzwoliła? Odzyskała? Pamięć o tych wydarzeniach, tak trudnych dla interpretacji, nadal rządzi nasza wyobraźnią, polityką i emocjami. W tym roku 4 maja spotkamy się z prof. Janem M. Piskorskim, wybitnym znawcą historii Pomorza i stosunków polsko-niemieckich, autorem m.in. wydanego właśnie zbioru esejów „Bitwy o przeszłość. Nauka, polityka, media, edukacja”.

Piskorski stwierdza, że historia „nie lubi, gdy z niej żartują, i odpowiada niszczycielską potęgą swoich wichrów, sprowokowanych przecież przez nas. Kultura zachodnia poza historią nie istnieje. Kryzys myślenia historycznego jest zarazem kryzysem naszej cywilizacji. Nie zapomnieliśmy o przeszłości. Jesteśmy nią owładnięci”.

Zapraszamy więc Państwa do rozmowy o bojach o przeszłość, stosunkach polsko-niemieckich, oraz miejscu naszego regionu na mapie Polski i Europy.

Spotkanie poprowadzi dr Piotr Oleksy

  • 4 maja 2024 r., godzina 17.00
  • Dworek Woliński
  • Wolin ul. Zamkowa 23 a

Partnerem cyklu Archipelag Idei jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Cykl jest realizowany pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

#Pomorze Zachodnie

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Pożar budynku gospodarczego w Rabiążu

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

Strażacy z OSP Kołczewo, OSP Ładzin oraz JRG Międzyzdrojów gasili pożar budynku gospodarczego w miejscowości Rabiąż. 

W chwili dotarcia pierwszych zastępów na miejsce zdarzenia pożarem objęty był już dach budynku. 

– Strażacy niezwłocznie przystąpili go gaszenia przy użyciu dwóch prądów wody. Pożar po kilkunastu minutach udało się opanować – informują strażacy z OSP Kołczewo.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Zmontowano przęsło nowego mostu w Wolinie

Opublikowano

w dniu

Przęsło łukowe nowego mostu w Wolinie na S3  jest już zmontowane. W maju planowane jest nasunięcie przęsła nad cieśninę Dziwna z pomocą barek. Do tego czasu będą jeszcze prowadzone między innymi prace związane z pogłębieniem dna w rejonie podpór.

Na obwodnicy Wolina powstaje most dla drugiej jezdni S3, bliźniaczy dla obecnego mostu łukowego, który powstał w 2003 roku.

Zakończenie realizacji całego północnego fragmentu ekspresowej drogi S3 na wyspie Wolin pierwotnie było planowane w drugim kwartale 2024 r.

Loading

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524