Połącz się z nami

Wiadomości

Konkurs Wolińskiego Parku Narodowego. Zgłosiło się 12 zespołów

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Rozstrzygnięto trzecią edycję konkursu „Od polskiego wybrzeża Bałtyku po Węgierską Pusztę”, realizowanego w ramach międzynarodowego projektu pn. Ochrona Przyrody Bez Granic – „Kluby Przyjaciół Parków Narodowych” przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej wspólnie z Wolińskim Parkiem Narodowym oraz Parkiem Narodowym Puszty Węgierskiej.

Do konkursu zgłosiło się 12 zespołów z 6 szkół Powiatu Kamieńskiego i Świnoujścia. W ramach zgłoszeń konkursowych otrzymaliśmy wiele pomysłowych prac filmowych, graficznych i literackich, w których widać zaangażowanie uczestników, zdobytą wiedzę i przemyślenia na temat potrzeby ochrony przyrody.

Ocenie podlegała nie tylko estetyka prac, pomysł realizacji zadań konkursowych, ale przede wszystkim podjęte przez zespoły aktywne działania na rzecz poznania przyrody Wolińskiego Parku Narodowego. Oceniana była również wiedza uczestników o przyrodzie i tradycjach Parku Narodowego Puszty Węgierskiej.

Zwycięzcy Konkursu:

  • Zespół Animsy z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Kołczewie,
  • Zespół Motylki z Zespołu Szkół Publicznych w Golczewie,
  • Zespół Tańczące Lamy ze Szkoły Podstawowej w Wysokiej Kamieńskiej.

Wyróżnienia:

  • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej we Wrzosowie,
  • Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Pawła II w Świnoujściu,
  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Majora Henryka Sucharskiego w Świnoujściu.

W tym samym czasie, w ramach projektu Ochrona Przyrody Bez Granic – „Kluby Przyjaciół Parków Narodowych”, w konkursie wzięła również udział młodzież ze szkół węgierskich zlokalizowanych wokół Parku Narodowego Puszty Węgierskiej.

Nagrodą dla trzech zwycięskich zespołów z Polski i Węgier miał być 7-dniowy pobyt studyjno-edukacyjny w Parku Narodowym Puszty Węgierskiej oraz 7-dniowy pobyt w Wolińskim Parku Narodowym.

Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną, Organizatorzy konkursu rozważają różne warianty organizacji obozu lub realizacji nagrody w innej formie, o czym powiadomią laureatów w terminie późniejszym.

Wszyscy uczestnicy konkursu, którzy nadesłali prace w II i III etapie oraz nauczyciele otrzymują pamiątkowe koszulki i certyfikaty, a laureaci drobne upominki.

Wyróżnione szkoły oraz szkoły, z których pochodzą laureaci konkursu, otrzymają ponadto dyplomy oraz pomoce naukowe związane z edukacją przyrodniczą o wartości ok. 1.500 zł każda.

Loading

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Strażacy gasili altankę w Piaskach Wielkich

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Wolin

Strażacy z OSP Wolin gasili pożar przyczepy kempingowej,  w miejscowości Piaski Wielkie.

– Po przybyciu na miejsce zdarzenia, przyczepa znajdowała się w płomieniach, działania ratowniczo-gaśnicze, prowadził już zastęp z OSP Troszyn. Kolejne czynności polegały na wprowadzeniu roty w aparatach ODO, do wnętrza celem przeszukania – informują strażacy z OSP Wolin.

Na szczęście nikomu nic się nie stało. Po dogaszeniu zarzewi ognia i przyjeździe patrolu Policji, działania strażaków zostały zakończone.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Drzewo niebezpiecznie pochyliło się nad drogą

Opublikowano

w dniu

W piątek, 10 maja strażacy z OSP Kołczewo zostali zadysponowani w sile jednego zastępu do usunięcia pochylonego drzewa na DW 102 w miejscowości Świętouść.
– Zaraz po powrocie do remizy zostaliśmy zadysponowani w sile jednego zastępu  do usunięcia pochylonego drzewa w miejscowości Międzywodzie – mówią.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Zakaz wprowadzania psów, to nie pomysł kota Zenka

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Nawet 4 tys. osób dziennie wchodzi na szczyt wieży widokowej w Wolinie. To nowa atrakcja turystyczna, którą bardzo polubili zwiedzający. Jest jednak jedno „ale” . Wejść nie można ze swoim pupilem. 

Przed wejściem powieszono tabliczkę, że zakazuje się wprowadzania psów. Zakazu pilnuje mężczyzna wpuszczający turystów na wieżę widokową. 

– To nie mój wymysł. To sanepid zakazał – ucina.

Właściciele psów albo nie wchodzą wcale, albo proszą osoby, które zeszły o to aby przypilnowały ich pupila.

– Myślałam, że to dlatego, że jest tu kot Zenek i nie akceptuje psów. Jednak okazuje się, że to nie jego wymysł – mówi ze śmiechem jedna z turystek.

Jak się dowiedzieliśmy, kot Zenek akceptuje psy, jednak woli aby nie stawały mu na drodze, ani nie wyjadały jedzenia z kociej miseczki. Z zakazem wstępu psiakom nie ma nic wspólnego.

_

Kot Zenek – kot mieszkający u stóp wieży widokowej w Wolinie.  Pracownicy budujący wieżę tak bardzo go polubili, że ustawili mu domek.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

W 1945 roku Armia Czerwona wkroczyła do Wolina

Opublikowano

w dniu

4 maja 1945 r. to jedna z najważniejszych dat w historii naszych wysp. To wtedy Armia Czerwona zdobyła Wolin. No właśnie – zdobyła? Wyzwoliła? Odzyskała? Pamięć o tych wydarzeniach, tak trudnych dla interpretacji, nadal rządzi nasza wyobraźnią, polityką i emocjami. W tym roku 4 maja spotkamy się z prof. Janem M. Piskorskim, wybitnym znawcą historii Pomorza i stosunków polsko-niemieckich, autorem m.in. wydanego właśnie zbioru esejów „Bitwy o przeszłość. Nauka, polityka, media, edukacja”.

Piskorski stwierdza, że historia „nie lubi, gdy z niej żartują, i odpowiada niszczycielską potęgą swoich wichrów, sprowokowanych przecież przez nas. Kultura zachodnia poza historią nie istnieje. Kryzys myślenia historycznego jest zarazem kryzysem naszej cywilizacji. Nie zapomnieliśmy o przeszłości. Jesteśmy nią owładnięci”.

Zapraszamy więc Państwa do rozmowy o bojach o przeszłość, stosunkach polsko-niemieckich, oraz miejscu naszego regionu na mapie Polski i Europy.

Spotkanie poprowadzi dr Piotr Oleksy

  • 4 maja 2024 r., godzina 17.00
  • Dworek Woliński
  • Wolin ul. Zamkowa 23 a

Partnerem cyklu Archipelag Idei jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Cykl jest realizowany pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

#Pomorze Zachodnie

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Pożar budynku gospodarczego w Rabiążu

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

Strażacy z OSP Kołczewo, OSP Ładzin oraz JRG Międzyzdrojów gasili pożar budynku gospodarczego w miejscowości Rabiąż. 

W chwili dotarcia pierwszych zastępów na miejsce zdarzenia pożarem objęty był już dach budynku. 

– Strażacy niezwłocznie przystąpili go gaszenia przy użyciu dwóch prądów wody. Pożar po kilkunastu minutach udało się opanować – informują strażacy z OSP Kołczewo.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Zmontowano przęsło nowego mostu w Wolinie

Opublikowano

w dniu

Przęsło łukowe nowego mostu w Wolinie na S3  jest już zmontowane. W maju planowane jest nasunięcie przęsła nad cieśninę Dziwna z pomocą barek. Do tego czasu będą jeszcze prowadzone między innymi prace związane z pogłębieniem dna w rejonie podpór.

Na obwodnicy Wolina powstaje most dla drugiej jezdni S3, bliźniaczy dla obecnego mostu łukowego, który powstał w 2003 roku.

Zakończenie realizacji całego północnego fragmentu ekspresowej drogi S3 na wyspie Wolin pierwotnie było planowane w drugim kwartale 2024 r.

Loading

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524