Połącz się z nami

Wiadomości

Król Danii w Szczecinie. O zielonej transformacji z samorządowcami i przedsiębiorcami

Opublikowano

w dniu

Energetyka wiatrowa, gospodarka morska, inwestycje na terenie województwa i nowe źródła energii, to główne tematy poruszane podczas dwudniowej wizyty Fryderyka X w Szczecinie. To pierwsza zagraniczna podróż monarchy, korowanego kilka tygodni temu. Fryderyk X jeszcze jako Książę Danii odwiedził Szczecin już 10 lat temu. Wizyta Jego Wysokości Fryderyka X była okazją do spotkania z zachodniopomorskimi samorządowcami i przedstawicielami świata biznesu z regionu oraz z Danii. Podczas gali w Filharmonii Szczecińskiej uhonorowano także wieloletniego Konsula Honorowego Królestwa Danii w Szczecinie mec. Andrzeja Preissa.
Celem wizyty było przyspieszenie zielonej transformacji, mającej na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. Współpraca ca Pomorza Zachodniego z Danią od lat się zacieśnia. W samym Szczecinie jest już ok. firm z duńskim kapitałem, a skandynawskie firmy w regionie dają pracę ponad 20 tys. osób.
– Musimy znaleźć nowe źródła energii. Razem znaleźliśmy sposoby i połączyliśmy siły w projekcie Baltic Pipe. Cieszę się, że ponownie możemy razem pracować. W ostatnich kilku latach nasz kontynent mocno się zmienił zmuszając nas do znalezienia nowych źródeł zrównoważonej energii  – mówił podczas uroczystości w szczecińskiej filharmonii Król Fryderyk X.
W jej trakcie podpisano też listy intencyjne w sprawie biogazowni jaka ma powstać w Szczecinie, współpracy z saksofonistkami szczecińskimi i gronem historyków i archeologów.
Jednym z punktów czwartkowego wieczoru było tez nadanie mec. Preissowi najwyższego odznaczenia w regionie – Złotego Gryfa Pomorskiego.
– Bez ciężkiej pracy pana Konsula wielu spraw nie udałoby się załatwić. Dlatego cieszę się, że mam ten zaszczyt uhonorować pana Andrzeja Preissa za jego wybitne zasługi – powiedział marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
W piątek duński monarcha odwiedził fabrykę Vestas, gdzie wmurowano kamień węgielny pod fabrykę gondoli dla morskich turbin wiatrowych. Następnie odwiedził Teatr Polski, gdzie doszło do podpisania umowy o współpracy pomiędzy portami w Szczecinie i duńskim Esbjerg.
– Kiedy w maju 2014 r miałem nadzwyczajna przyjemność goszczenia duńskiej pary książęcej na Pomorzu Zachodniej, nie spodziewałem się, ze 10 lat później będę miał zaszczyt podejmować Jego Wysokość Króla Fryderyka X.  Pomorze Zachodnie stale się zmienia. Rozwijamy zarówno stare, jak i nowe specjalizacje, staliśmy się niezależni od konwencjonalnych źródeł energii. Zaprocentowała nasza decyzja sprzed kilku lat, kiedy to postanowiliśmy stworzyć przyjazne warunki dla zagranicznych inwestorów, włączając w to tych, którzy się specjalizują w wytwarzaniu elementów do farm wiatrowych, a w szerszym zakresie dla przemysłu energii odnawialnej. Swoją działalność prowadzą tutaj takie przedsiębiorstwa jak LM Wind Power, KK Wind Solutions, Jupiter Bach i Vestass. Dzięki temu nasz region nazywany jest mała Danią – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Nawiązując do przyszłości Marszałek Olgierd Geblewicz powiedział także, że jako region potrzebujemy wsparcia Danii w procesie ścieżki projektu European Hydrogen Backbone opartego na wodorze.
– To wielka szansa zarówno dla Danii jak i Polski. Może być silnym impulsem rozwojowym dla Bornholmu i Pomorza Zachodniego – dodał Olgierd Geblewicz
Idea gospodarki opartej na wodorze oznacza nie tylko zieloną transformację, szybszy wzrost dla naszych regionów i krajów, ale także podniesie poziom życia mieszkańców. Pomorxe Zachodnie ma ambicje stać się istotnym centrum energii odnawialnej.
– Dlatego z radością witamy nowe inwestycje, oczekujemy owocnej współpracy. Liczymy na intensywne zaangażowanie duńskiego biznesu we współpracy z naszymi lokalnymi przedsiębiorcami i dostawcami. Nowa inwestycja stworzy dużo nowych miejsc pracy, dlatego musimy połączyć nasze wysiłki, aby wykształcić kadry z nowymi kompetencjami potrzebnymi w tym przemyśle – zakończył Marszałek Olgierd Geblewicz.
Źródło: WZP

Loading

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Strażacy gasili altankę w Piaskach Wielkich

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Wolin

Strażacy z OSP Wolin gasili pożar przyczepy kempingowej,  w miejscowości Piaski Wielkie.

– Po przybyciu na miejsce zdarzenia, przyczepa znajdowała się w płomieniach, działania ratowniczo-gaśnicze, prowadził już zastęp z OSP Troszyn. Kolejne czynności polegały na wprowadzeniu roty w aparatach ODO, do wnętrza celem przeszukania – informują strażacy z OSP Wolin.

Na szczęście nikomu nic się nie stało. Po dogaszeniu zarzewi ognia i przyjeździe patrolu Policji, działania strażaków zostały zakończone.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Drzewo niebezpiecznie pochyliło się nad drogą

Opublikowano

w dniu

W piątek, 10 maja strażacy z OSP Kołczewo zostali zadysponowani w sile jednego zastępu do usunięcia pochylonego drzewa na DW 102 w miejscowości Świętouść.
– Zaraz po powrocie do remizy zostaliśmy zadysponowani w sile jednego zastępu  do usunięcia pochylonego drzewa w miejscowości Międzywodzie – mówią.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Zakaz wprowadzania psów, to nie pomysł kota Zenka

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Nawet 4 tys. osób dziennie wchodzi na szczyt wieży widokowej w Wolinie. To nowa atrakcja turystyczna, którą bardzo polubili zwiedzający. Jest jednak jedno „ale” . Wejść nie można ze swoim pupilem. 

Przed wejściem powieszono tabliczkę, że zakazuje się wprowadzania psów. Zakazu pilnuje mężczyzna wpuszczający turystów na wieżę widokową. 

– To nie mój wymysł. To sanepid zakazał – ucina.

Właściciele psów albo nie wchodzą wcale, albo proszą osoby, które zeszły o to aby przypilnowały ich pupila.

– Myślałam, że to dlatego, że jest tu kot Zenek i nie akceptuje psów. Jednak okazuje się, że to nie jego wymysł – mówi ze śmiechem jedna z turystek.

Jak się dowiedzieliśmy, kot Zenek akceptuje psy, jednak woli aby nie stawały mu na drodze, ani nie wyjadały jedzenia z kociej miseczki. Z zakazem wstępu psiakom nie ma nic wspólnego.

_

Kot Zenek – kot mieszkający u stóp wieży widokowej w Wolinie.  Pracownicy budujący wieżę tak bardzo go polubili, że ustawili mu domek.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

W 1945 roku Armia Czerwona wkroczyła do Wolina

Opublikowano

w dniu

4 maja 1945 r. to jedna z najważniejszych dat w historii naszych wysp. To wtedy Armia Czerwona zdobyła Wolin. No właśnie – zdobyła? Wyzwoliła? Odzyskała? Pamięć o tych wydarzeniach, tak trudnych dla interpretacji, nadal rządzi nasza wyobraźnią, polityką i emocjami. W tym roku 4 maja spotkamy się z prof. Janem M. Piskorskim, wybitnym znawcą historii Pomorza i stosunków polsko-niemieckich, autorem m.in. wydanego właśnie zbioru esejów „Bitwy o przeszłość. Nauka, polityka, media, edukacja”.

Piskorski stwierdza, że historia „nie lubi, gdy z niej żartują, i odpowiada niszczycielską potęgą swoich wichrów, sprowokowanych przecież przez nas. Kultura zachodnia poza historią nie istnieje. Kryzys myślenia historycznego jest zarazem kryzysem naszej cywilizacji. Nie zapomnieliśmy o przeszłości. Jesteśmy nią owładnięci”.

Zapraszamy więc Państwa do rozmowy o bojach o przeszłość, stosunkach polsko-niemieckich, oraz miejscu naszego regionu na mapie Polski i Europy.

Spotkanie poprowadzi dr Piotr Oleksy

  • 4 maja 2024 r., godzina 17.00
  • Dworek Woliński
  • Wolin ul. Zamkowa 23 a

Partnerem cyklu Archipelag Idei jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Cykl jest realizowany pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

#Pomorze Zachodnie

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Pożar budynku gospodarczego w Rabiążu

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

Strażacy z OSP Kołczewo, OSP Ładzin oraz JRG Międzyzdrojów gasili pożar budynku gospodarczego w miejscowości Rabiąż. 

W chwili dotarcia pierwszych zastępów na miejsce zdarzenia pożarem objęty był już dach budynku. 

– Strażacy niezwłocznie przystąpili go gaszenia przy użyciu dwóch prądów wody. Pożar po kilkunastu minutach udało się opanować – informują strażacy z OSP Kołczewo.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Zmontowano przęsło nowego mostu w Wolinie

Opublikowano

w dniu

Przęsło łukowe nowego mostu w Wolinie na S3  jest już zmontowane. W maju planowane jest nasunięcie przęsła nad cieśninę Dziwna z pomocą barek. Do tego czasu będą jeszcze prowadzone między innymi prace związane z pogłębieniem dna w rejonie podpór.

Na obwodnicy Wolina powstaje most dla drugiej jezdni S3, bliźniaczy dla obecnego mostu łukowego, który powstał w 2003 roku.

Zakończenie realizacji całego północnego fragmentu ekspresowej drogi S3 na wyspie Wolin pierwotnie było planowane w drugim kwartale 2024 r.

Loading

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524