Energetyka wiatrowa, gospodarka morska, inwestycje na terenie województwa i nowe źródła energii, to główne tematy poruszane podczas dwudniowej wizyty Fryderyka X w Szczecinie. To pierwsza zagraniczna podróż monarchy, korowanego kilka tygodni temu. Fryderyk X jeszcze jako Książę Danii odwiedził Szczecin już 10 lat temu. Wizyta Jego Wysokości Fryderyka X była okazją do spotkania z zachodniopomorskimi samorządowcami i przedstawicielami świata biznesu z regionu oraz z Danii. Podczas gali w Filharmonii Szczecińskiej uhonorowano także wieloletniego Konsula Honorowego Królestwa Danii w Szczecinie mec. Andrzeja Preissa.
Celem wizyty było przyspieszenie zielonej transformacji, mającej na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. Współpraca ca Pomorza Zachodniego z Danią od lat się zacieśnia. W samym Szczecinie jest już ok. firm z duńskim kapitałem, a skandynawskie firmy w regionie dają pracę ponad 20 tys. osób.
– Musimy znaleźć nowe źródła energii. Razem znaleźliśmy sposoby i połączyliśmy siły w projekcie Baltic Pipe. Cieszę się, że ponownie możemy razem pracować. W ostatnich kilku latach nasz kontynent mocno się zmienił zmuszając nas do znalezienia nowych źródeł zrównoważonej energii – mówił podczas uroczystości w szczecińskiej filharmonii Król Fryderyk X.
W jej trakcie podpisano też listy intencyjne w sprawie biogazowni jaka ma powstać w Szczecinie, współpracy z saksofonistkami szczecińskimi i gronem historyków i archeologów.
Jednym z punktów czwartkowego wieczoru było tez nadanie mec. Preissowi najwyższego odznaczenia w regionie – Złotego Gryfa Pomorskiego.
– Bez ciężkiej pracy pana Konsula wielu spraw nie udałoby się załatwić. Dlatego cieszę się, że mam ten zaszczyt uhonorować pana Andrzeja Preissa za jego wybitne zasługi – powiedział marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
W piątek duński monarcha odwiedził fabrykę Vestas, gdzie wmurowano kamień węgielny pod fabrykę gondoli dla morskich turbin wiatrowych. Następnie odwiedził Teatr Polski, gdzie doszło do podpisania umowy o współpracy pomiędzy portami w Szczecinie i duńskim Esbjerg.
– Kiedy w maju 2014 r miałem nadzwyczajna przyjemność goszczenia duńskiej pary książęcej na Pomorzu Zachodniej, nie spodziewałem się, ze 10 lat później będę miał zaszczyt podejmować Jego Wysokość Króla Fryderyka X. Pomorze Zachodnie stale się zmienia. Rozwijamy zarówno stare, jak i nowe specjalizacje, staliśmy się niezależni od konwencjonalnych źródeł energii. Zaprocentowała nasza decyzja sprzed kilku lat, kiedy to postanowiliśmy stworzyć przyjazne warunki dla zagranicznych inwestorów, włączając w to tych, którzy się specjalizują w wytwarzaniu elementów do farm wiatrowych, a w szerszym zakresie dla przemysłu energii odnawialnej. Swoją działalność prowadzą tutaj takie przedsiębiorstwa jak LM Wind Power, KK Wind Solutions, Jupiter Bach i Vestass. Dzięki temu nasz region nazywany jest mała Danią – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Nawiązując do przyszłości Marszałek Olgierd Geblewicz powiedział także, że jako region potrzebujemy wsparcia Danii w procesie ścieżki projektu European Hydrogen Backbone opartego na wodorze.
– To wielka szansa zarówno dla Danii jak i Polski. Może być silnym impulsem rozwojowym dla Bornholmu i Pomorza Zachodniego – dodał Olgierd Geblewicz
Idea gospodarki opartej na wodorze oznacza nie tylko zieloną transformację, szybszy wzrost dla naszych regionów i krajów, ale także podniesie poziom życia mieszkańców. Pomorxe Zachodnie ma ambicje stać się istotnym centrum energii odnawialnej.
– Dlatego z radością witamy nowe inwestycje, oczekujemy owocnej współpracy. Liczymy na intensywne zaangażowanie duńskiego biznesu we współpracy z naszymi lokalnymi przedsiębiorcami i dostawcami. Nowa inwestycja stworzy dużo nowych miejsc pracy, dlatego musimy połączyć nasze wysiłki, aby wykształcić kadry z nowymi kompetencjami potrzebnymi w tym przemyśle – zakończył Marszałek Olgierd Geblewicz.
Źródło: WZP