Połącz się z nami

Wiadomości

Król Danii w Szczecinie. O zielonej transformacji z samorządowcami i przedsiębiorcami

Opublikowano

w dniu

Energetyka wiatrowa, gospodarka morska, inwestycje na terenie województwa i nowe źródła energii, to główne tematy poruszane podczas dwudniowej wizyty Fryderyka X w Szczecinie. To pierwsza zagraniczna podróż monarchy, korowanego kilka tygodni temu. Fryderyk X jeszcze jako Książę Danii odwiedził Szczecin już 10 lat temu. Wizyta Jego Wysokości Fryderyka X była okazją do spotkania z zachodniopomorskimi samorządowcami i przedstawicielami świata biznesu z regionu oraz z Danii. Podczas gali w Filharmonii Szczecińskiej uhonorowano także wieloletniego Konsula Honorowego Królestwa Danii w Szczecinie mec. Andrzeja Preissa.
Celem wizyty było przyspieszenie zielonej transformacji, mającej na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. Współpraca ca Pomorza Zachodniego z Danią od lat się zacieśnia. W samym Szczecinie jest już ok. firm z duńskim kapitałem, a skandynawskie firmy w regionie dają pracę ponad 20 tys. osób.
– Musimy znaleźć nowe źródła energii. Razem znaleźliśmy sposoby i połączyliśmy siły w projekcie Baltic Pipe. Cieszę się, że ponownie możemy razem pracować. W ostatnich kilku latach nasz kontynent mocno się zmienił zmuszając nas do znalezienia nowych źródeł zrównoważonej energii  – mówił podczas uroczystości w szczecińskiej filharmonii Król Fryderyk X.
W jej trakcie podpisano też listy intencyjne w sprawie biogazowni jaka ma powstać w Szczecinie, współpracy z saksofonistkami szczecińskimi i gronem historyków i archeologów.
Jednym z punktów czwartkowego wieczoru było tez nadanie mec. Preissowi najwyższego odznaczenia w regionie – Złotego Gryfa Pomorskiego.
– Bez ciężkiej pracy pana Konsula wielu spraw nie udałoby się załatwić. Dlatego cieszę się, że mam ten zaszczyt uhonorować pana Andrzeja Preissa za jego wybitne zasługi – powiedział marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
W piątek duński monarcha odwiedził fabrykę Vestas, gdzie wmurowano kamień węgielny pod fabrykę gondoli dla morskich turbin wiatrowych. Następnie odwiedził Teatr Polski, gdzie doszło do podpisania umowy o współpracy pomiędzy portami w Szczecinie i duńskim Esbjerg.
– Kiedy w maju 2014 r miałem nadzwyczajna przyjemność goszczenia duńskiej pary książęcej na Pomorzu Zachodniej, nie spodziewałem się, ze 10 lat później będę miał zaszczyt podejmować Jego Wysokość Króla Fryderyka X.  Pomorze Zachodnie stale się zmienia. Rozwijamy zarówno stare, jak i nowe specjalizacje, staliśmy się niezależni od konwencjonalnych źródeł energii. Zaprocentowała nasza decyzja sprzed kilku lat, kiedy to postanowiliśmy stworzyć przyjazne warunki dla zagranicznych inwestorów, włączając w to tych, którzy się specjalizują w wytwarzaniu elementów do farm wiatrowych, a w szerszym zakresie dla przemysłu energii odnawialnej. Swoją działalność prowadzą tutaj takie przedsiębiorstwa jak LM Wind Power, KK Wind Solutions, Jupiter Bach i Vestass. Dzięki temu nasz region nazywany jest mała Danią – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Nawiązując do przyszłości Marszałek Olgierd Geblewicz powiedział także, że jako region potrzebujemy wsparcia Danii w procesie ścieżki projektu European Hydrogen Backbone opartego na wodorze.
– To wielka szansa zarówno dla Danii jak i Polski. Może być silnym impulsem rozwojowym dla Bornholmu i Pomorza Zachodniego – dodał Olgierd Geblewicz
Idea gospodarki opartej na wodorze oznacza nie tylko zieloną transformację, szybszy wzrost dla naszych regionów i krajów, ale także podniesie poziom życia mieszkańców. Pomorxe Zachodnie ma ambicje stać się istotnym centrum energii odnawialnej.
– Dlatego z radością witamy nowe inwestycje, oczekujemy owocnej współpracy. Liczymy na intensywne zaangażowanie duńskiego biznesu we współpracy z naszymi lokalnymi przedsiębiorcami i dostawcami. Nowa inwestycja stworzy dużo nowych miejsc pracy, dlatego musimy połączyć nasze wysiłki, aby wykształcić kadry z nowymi kompetencjami potrzebnymi w tym przemyśle – zakończył Marszałek Olgierd Geblewicz.
Źródło: WZP

Loading

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Zderzenie samochodów pomiędzy Kołczewem i Wisełką

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

Na szczęście nikt nie został ranny. Do zdarzenia doszło w środę przed godziną 16 na drodze wojewódzkiej 102 między Kołczewem a Wisełką.

– W zderzeniu uczestniczyły dwa samochody osobowe oraz samochód dostawczy. Najprawdopodobniej kierowca samochodu dostawczego nie zachował należytej odległości od opla, który jechał przed nim, w wyniku czego najechał na jego tył, po czym zderzył się z osobowym renault jadącym z naprzeciwka – informują strażacy z OSP Kołczewo.

W zdarzeniu udział brało OSP Kołczewo, JRG Międzyzdroje oraz Policja.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Lada dzień rozpocznie nie nasuwanie przęsła mostu

Opublikowano

w dniu

Foto: Mosty Rzeszów

Zakończono betonowanie płyty ustroju nośnego 1100-metrowego mostu w Wolinie.

Lada dzień rozpocznie się skomplikowana operacja nasunięcia przęsła nurtowego i oddanie frontu robót pod kapy chodnikowe.

Nowy most wraz z estakadami dojazdowymi ma ponad kilometr długości i będzie stanowił północną jezdnię drogi ekspresowej S3.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Mieszkańcy pytają, kiedy sprzęt budowlany zniknie sprzed ich okien

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

W niemal samym centrum Wolina, na jednej z działek, jedna z firm budowlanych stworzyła parking dla maszyn oraz plac składowy do materiałów budowlanych. Mieszkańcy pobliskiego osiedla mówią, że powoli tracą cierpliwość do sąsiada.

Plac przy ulicy Wojska Polskiego przez lata był nieużytkowany. Przed przebudową ulicy Konopnickiej utworzono na niej park maszyn i miejsce w którym składowano materiały potrzebne do budowy drogi. Teraz jest tam składowany gruz i ziemia pochodząca z prac budowlanych.

– Przebudowa już się zakończyła, a firma budowlana z nami pozostała. Momentami jest tu naprawdę głośno – mówi jedna z mieszkanek. – Dodatkowo nie wiemy co to za ziemia i skąd pochodzi – dodaje.

Działka na której zezwolono na pracę koparek i wywrotek mieści się przy ul. Wojska Polskiego. Obok jest osiedle SM Słowianin i supermarket Dino. Niedawno ruszyła przebudowa ulicy Jaracza.

– Wszystko rozumiem, że ten sprzęt gdzieś musi stać, ale dlaczego przed naszymi oknami? – dopytują mieszkańcy. Jest tyle miejsc oddalonych od osiedla mieszkaniowego – zauważa mieszkaniec.

Apelujemy do władz miasta o pochylenie się nad problemem mieszkańców osiedla przy ul. Wojska Polskiego.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Wieża widokowa przypominająca żaglowiec już gotowa

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Zakończyła się budowa wieży widokowej w Wolinie. Drewniana konstrukcja powstała przy amfiteatrze, w sąsiedztwie parku.

Mieszkańcy będą mogli wejść na wieżę pod koniec marca. Wtedy zaplanowano otwarcie. Z wieży widokowej widać Zalew Szczeciński, Police oraz panoramę Wolina.

Foto: Wojciech Basałygo

Prace podzielono na części.  Pierwszą była zmiana zagospodarowania parku miejskiego i utworzenie ścieżek zdrowia wraz z oświetleniem, małą architekturą i urządzeniami sportowo-rekreacyjnymi.

Kolejnym elementem była budowa wieży widokowej i prace  związane z amfiteatrem letnim – adaptacja istniejącej infrastruktury amfiteatru letniego na cele kulturalne i społeczne wraz z budową widowni terenowej.

Ostatnią częścią będzie rewaloryzacja zieleni parkowej.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Zepsuł się most obrotowy na Dziwnie

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo
W związku z wystąpieniem awarii układu napędowego, który odpowiada za obracanie się przęsła mostu na cieśninie Dziwna w Wolinie nie jest możliwe otwieranie mostu dla ruchu żeglownego na cieśnienie Dziwna w Wolinie.
Most obrotowy znajduje się we wschodniej części miasta Wolin. Obracany jest silnikami elektrycznymi znajdującymi się na filarze środkowym. Podczas otwierania szlaku wodnego następuje opuszczenie części przęseł środkowych i ich obrót o 90 stopni w poprzek mostu. Otwarcie mostu dla żeglugi w cieśninie powoduje zamknięcie ruchu drogowego dwukrotnie w ciągu dnia.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Pracownicy Wód Polskich monitorują rzeki i zbiorniki w całej Polsce

Opublikowano

w dniu

Foto: Wody Polskie

W wyniku opadów i roztopów, obserwujemy wzrosty stanów wody do – również z przekroczeniem – stanów ostrzegawczych i lokalnie alarmowych. Pracownicy wszystkich jednostek organizacyjnych Wód Polskich są obecni w terenie, prowadzą wzmożony monitoring sytuacji na rzekach i zbiornikach wodnych, kontrolują stan zabezpieczeń przeciwpowodziowych i pozostają w kontakcie ze służbami reagowania kryzysowego.

Prowadzone działania są nadzorowane przez Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich, które cały czas monitorują sytuację i pozostają w stałym kontakcie ze strażą pożarną i innymi służbami. W terenie na bieżąco reagują Zespoły Wsparcia Technicznego Wód Polskich, które monitorują stan wałów przeciwpowodziowych i innych obiektów hydrotechnicznych, podejmują także działania interwencyjne w przypadku stwierdzenia awarii i uszkodzeń urządzeń wodnych.

Sytuacja hydrologiczna na przestrzeni ostatnich miesięcy wymaga wzmożonego działania pracowników Wód Polskich w terenie. Od grudnia ub. roku prowadzony jest wzmożony monitoring obiektów hydrotechnicznych oraz budowli przeciwpowodziowych. Zaangażowanych w działania przeciwpowodziowe jest obecnie ponad 1600 pracowników Wód Polskich w całym kraju.

Pracownicy Wód Polskich – podmiotu odpowiadającego za wody płynące – odbierają liczne zgłoszenia podtopień mających różną genezę, nie tylko od strony rzek i urządzeń wodnych, ale również od strony wód opadowych. Do Wód Polskich wpływają zgłoszenia dotyczące spraw związanych z podtopieniami – a także zdarzeń takich jak przecieki wałów, zatory czy awarie. Zgłoszenia podtopień zazwyczaj dotyczą miejsc położonych na Obszarach Szczególnego Zagrożenia Powodzią, wiele z nich dotyczy także obiektów poza administracją Wód Polskich, tj. rowów i zatkanych przepustów drogowych. 

– Zjawisko roztopów jest zmniejszone, ale retencja rzeczna oraz glebowa została wypełniona – w wielu regionach wskaźnik wilgotności gleby wynosi powyżej 60%. Dlatego sytuacja, szczególnie na obszarach nizinnych, nie ulega poprawie przy ciągłym zasilaniu wodami opadowymi – informuje Mateusz Balcerowicz, Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą. 

Zbiorniki przeciwpowodziowe prowadzą gospodarkę wodną w celu redukcji wysokości wezbrań. Część z nich odbudowuje pojemności powodziowe w celu przygotowania się na ponowny wzrost dopływu do zbiorników związany z prognozowanymi opadami deszczu. Zbiorniki przeciwpowodziowe przeważnie zlokalizowane są na dopływach Odry i Wisły w górnych częściach zlewni na południu kraju, dlatego możliwości retencji zbiornikowej na Niżu Polskim – czyli tam gdzie, występuje większość opadów – są ograniczone.

– Nasze zbiorniki retencyjne znajdują się głównie na południu kraju, do przechwytywania wód wezbraniowych i powodziowych z górnych części zlewni największych rzek. Teraz mamy inną sytuację, gdzie woda stagnuje na niżu i zgodnie z prognozami taki stan rzeczy utrzymać się może jeszcze wiele tygodni – dodaje Mateusz Balcerowicz, Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą. 

Zgodnie z prognozami IMGW-PIB, w najbliższych miesiącach w dalszym ciągu należy spodziewać się wyższych od normy opadów. Stan wody w rzekach nizinnych nie będzie ulegał nagłej poprawie z uwagi na niewielkie spadki i w konsekwencji możliwość ograniczonego odpływu nadmiaru wody do głównych rzek. W związku, z tym praca w długotrwałym obciążeniu wałów przeciwpowodziowych będzie generowała coraz więcej zgłoszeń o nieszczelnościach i awarii urządzeń wodnych. Wpływ na ich stan ma również aktywność niektórych zwierząt, które uszkadzają korpusy wałów przeciwpowodziowych. Sytuacja może ulec poprawie dopiero w okresie kilku tygodni od ustania ciągłych opadów.

– Kontrolowanie stanu infrastruktury hydrotechnicznej w terenie jest dla nas kluczowe. Ponad 1600 pracowników Wód Polskich zaangażowanych jest we współpracę ze służbami kryzysowymi oraz monitoring urządzeń hydrotechnicznych, w tym wałów przeciwpowodziowych – dodał Mateusz Balcerowicz, Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą. 

Pracownicy Wód Polskich w całym kraju prowadzą wzmożony monitoring sytuacji hydrometeorologicznej oraz na obiektach hydrotechnicznych, a także współpracują ze służbami zarządzania kryzysowego, reagują też w sytuacjach awaryjnych, dokonując interwencyjnych zabezpieczeń i napraw.

Loading

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524