Połącz się z nami

Wiadomości

Aktywnie i ekologicznie. Społeczniczki i Społecznicy zapowiadają pierwsze tegoroczne działania

Opublikowano

w dniu

Foto: WZP
Społeczniczki i Społecznicy wkraczają w nowy rok z ciekawymi pomysłami i projektami. Wśród propozycji są warsztaty dla dzieci i młodzieży z nauki bezpiecznego wypoczynku nad wodą, rajd harcerski czy działania zachęcające maturzystów do studiowania na Pomorzu Zachodnim. W środę, 17 stycznia 2024 r. marszałek województwa Olgierd Geblewicz podpisał pierwsze umowy.
Do tej pory, dzięki zaangażowaniu oraz aktywności lokalnych środowisk, pracy społecznej członkiń i członków organizacji pozarządowych, współpracy tysięcy wolontariuszy oraz otwartości partnerów w regionie, zrealizowano blisko 4 tysiące projektów z Programu Społecznik. Przed nami 410 nowych inicjatyw. W poprzednim tygodniu poznaliśmy projekty, które będą realizowane od lutego do lipca br. Listę opublikował operator programu – Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
–  Program Społecznik to marka na Pomorzu Zachodnim. Ma za zadanie aktywizować ludzi i odpowiadać na potrzeby społeczne. To są często bardzo różne i cenne inicjatywy, które budują ogromny zachodniopomorski kapitał społeczny. Do tej pory dofinansowaliśy już 4 tysiące przedsięwzięć w regionie. Niezmiennie najważniejszym punktem działań jest w tym programie człowiek i małe społeczności np. sołeckie czy osiedlowe. Tym razem kładziemy nacisk na aktywizację młodzieży. Wcześniej wspieralismy inicjatywy ekologiczne czy działania na rzecz uchodźców wojennych. W ten oto sposób łączymy ludzi, wykorzystując ich społeczny potencjał – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Dzięki programowi stowarzyszenia, fundacje, koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne organizują „szyte na miarę” danego miejsca inicjatywy. Nie brakuje działań związanych z ekologią i promocją zdrowego stylu życia, integracją czy aktywizacją młodzieży. Podobnie będzie w tym roku.
Teraz Społecznicy i Społeczniczki szykują się do realizacji zaplanowanych projektów. Podpisują także umowy dotacyjne.
W środę, 17 stycznia 2024 r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Społeczników z Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego Olgierdem Geblewiczem i prezes KARR Natalią Wegner. Organizacje pozarządowe z subregionu A podpisały umowy i mówiły o zaplanowanych działaniach.
– Jesteśmy po pierwszy tegorocznym naborze. Jak zawsze mieliśmy około tysiąca rozmaitych propozycji działań. Potwierdza to tylko tezę, że Społecznik jest programem róznorodnym i wszechstronnym. Powoli szykujemy się już do następnego naboru. Liczymy, że po kolejne środki sięgną nowe organizacje. W każdym z naborów mamy kilkudziesięciu debiutantów – zaznaczyła Prezes Zarządu KARR S.A. Natalia Wegner.
W środowym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele: Chorągwi Zachodniopomorskiej Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Szczecin, Szczecińskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Fundacji na rzecz Rozwoju Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Stowarzyszenia Amazonek AGATA i Fundacji Klub Młodego Ekologa.
Chorągiew Zachodniopomorska Związku Harcerstwa Polskiego – Hufiec Szczecin dotację z programu przeznaczy na organizację w Szczecinie 29. edycję Ogólnopolskiego Rajdu Gryf 2024.
– Społecznik służy nam do tego, by mądrze organizować dzieciom czas. Rajd, na który serdecznie zapraszam już w kwietniu jest tego dobrym przykładem – podkreśliła komendantka Hufca Szczecin Chorągwi Zachodniopomorskiej Związku Harcestwa Polskiego Sylwia Kujawska.
Natomiast Szczecińskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zorganizuje spotkania Młodzieżowych Drużyn Ratownictwa Wodnego w ramach projektu „WOPR i OSP – ramię w ramię”.
– W Społeczniku mamy spore doświadczenie. Tym razem postawiliśmy na wymianę doświadczeń różnych służb ratowniczych, stąd współny projekt z OSP – przyznał prezes Szczecińskiego WOPR Jacek Kleczaj.
Fundacja na rzecz Rozwoju Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie ma inny pomysł. Będzie zachęcać maturzystów do studiowania na Pomorzu Zachodnim. Dotację wykorzysta na organizację 2-dniowego wydarzenia. Organizatorzy chcą namawiać młodych ludzi do studiowania na największej uczelni technicznej w regionie.
Nie zabraknie ciekawych spotkań. Fundacja Klub Młodego Ekologa zorganizuje cykl konferencji, sympozjów, warsztatów dotyczący depresji, a Stowarzyszenie Amazonek AGATA realizować będzie warsztaty „Jedwabna rehabilitacja – droga do lepszego zdrowia”.
– Z pomocą środków ze Społecznika zaproponujemy naszym podopiecznym codzienną rehabilitację fizyczną i psychologiczną. Będzie to malowanie na jedwabiu, czyli integracyjne zajęcia, które mają przynieść  naszym paniom chwile życzliwej rozmowy oraz wiele spokoju i radości – powiedziała prezes Stowarzyszenia Amazonek AGATA Ryszarda Olszewska-Łapko.
O kolejnych działaniach NGO’sy informować na swoich stronach internetowych. Zaplanowano także kolejne spotkania w regionie. Po więcej informacji na temat programu warto też zajrzeć do mediów społecznościowych. Społeczniczki i Społecznicy do zapraszania na wydarzenia wykorzystują m.in. takie hashtagi jak: #PomorzeZachodnie, #ProgramSpołecznik, #społecznik, #KARR.
Listy dofinansowanych projektów dostępne są na stronie Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. – operatora programu oraz Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
Społeczniczki i Społecznicy na realizację inicjatyw mogą otrzymać grant w wysokości 5 tys. zł.
Rocznie Zarząd Województwa przeznacza 3 mln zł dofinansowania na realizację Programu Społecznik.
Kolejny nabór wniosków wystartuje 2 kwietnia 2024 r.

Loading

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Strażacy gasili altankę w Piaskach Wielkich

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Wolin

Strażacy z OSP Wolin gasili pożar przyczepy kempingowej,  w miejscowości Piaski Wielkie.

– Po przybyciu na miejsce zdarzenia, przyczepa znajdowała się w płomieniach, działania ratowniczo-gaśnicze, prowadził już zastęp z OSP Troszyn. Kolejne czynności polegały na wprowadzeniu roty w aparatach ODO, do wnętrza celem przeszukania – informują strażacy z OSP Wolin.

Na szczęście nikomu nic się nie stało. Po dogaszeniu zarzewi ognia i przyjeździe patrolu Policji, działania strażaków zostały zakończone.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Drzewo niebezpiecznie pochyliło się nad drogą

Opublikowano

w dniu

W piątek, 10 maja strażacy z OSP Kołczewo zostali zadysponowani w sile jednego zastępu do usunięcia pochylonego drzewa na DW 102 w miejscowości Świętouść.
– Zaraz po powrocie do remizy zostaliśmy zadysponowani w sile jednego zastępu  do usunięcia pochylonego drzewa w miejscowości Międzywodzie – mówią.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Zakaz wprowadzania psów, to nie pomysł kota Zenka

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Nawet 4 tys. osób dziennie wchodzi na szczyt wieży widokowej w Wolinie. To nowa atrakcja turystyczna, którą bardzo polubili zwiedzający. Jest jednak jedno „ale” . Wejść nie można ze swoim pupilem. 

Przed wejściem powieszono tabliczkę, że zakazuje się wprowadzania psów. Zakazu pilnuje mężczyzna wpuszczający turystów na wieżę widokową. 

– To nie mój wymysł. To sanepid zakazał – ucina.

Właściciele psów albo nie wchodzą wcale, albo proszą osoby, które zeszły o to aby przypilnowały ich pupila.

– Myślałam, że to dlatego, że jest tu kot Zenek i nie akceptuje psów. Jednak okazuje się, że to nie jego wymysł – mówi ze śmiechem jedna z turystek.

Jak się dowiedzieliśmy, kot Zenek akceptuje psy, jednak woli aby nie stawały mu na drodze, ani nie wyjadały jedzenia z kociej miseczki. Z zakazem wstępu psiakom nie ma nic wspólnego.

_

Kot Zenek – kot mieszkający u stóp wieży widokowej w Wolinie.  Pracownicy budujący wieżę tak bardzo go polubili, że ustawili mu domek.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

W 1945 roku Armia Czerwona wkroczyła do Wolina

Opublikowano

w dniu

4 maja 1945 r. to jedna z najważniejszych dat w historii naszych wysp. To wtedy Armia Czerwona zdobyła Wolin. No właśnie – zdobyła? Wyzwoliła? Odzyskała? Pamięć o tych wydarzeniach, tak trudnych dla interpretacji, nadal rządzi nasza wyobraźnią, polityką i emocjami. W tym roku 4 maja spotkamy się z prof. Janem M. Piskorskim, wybitnym znawcą historii Pomorza i stosunków polsko-niemieckich, autorem m.in. wydanego właśnie zbioru esejów „Bitwy o przeszłość. Nauka, polityka, media, edukacja”.

Piskorski stwierdza, że historia „nie lubi, gdy z niej żartują, i odpowiada niszczycielską potęgą swoich wichrów, sprowokowanych przecież przez nas. Kultura zachodnia poza historią nie istnieje. Kryzys myślenia historycznego jest zarazem kryzysem naszej cywilizacji. Nie zapomnieliśmy o przeszłości. Jesteśmy nią owładnięci”.

Zapraszamy więc Państwa do rozmowy o bojach o przeszłość, stosunkach polsko-niemieckich, oraz miejscu naszego regionu na mapie Polski i Europy.

Spotkanie poprowadzi dr Piotr Oleksy

  • 4 maja 2024 r., godzina 17.00
  • Dworek Woliński
  • Wolin ul. Zamkowa 23 a

Partnerem cyklu Archipelag Idei jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Cykl jest realizowany pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

#Pomorze Zachodnie

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Pożar budynku gospodarczego w Rabiążu

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

Strażacy z OSP Kołczewo, OSP Ładzin oraz JRG Międzyzdrojów gasili pożar budynku gospodarczego w miejscowości Rabiąż. 

W chwili dotarcia pierwszych zastępów na miejsce zdarzenia pożarem objęty był już dach budynku. 

– Strażacy niezwłocznie przystąpili go gaszenia przy użyciu dwóch prądów wody. Pożar po kilkunastu minutach udało się opanować – informują strażacy z OSP Kołczewo.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Zmontowano przęsło nowego mostu w Wolinie

Opublikowano

w dniu

Przęsło łukowe nowego mostu w Wolinie na S3  jest już zmontowane. W maju planowane jest nasunięcie przęsła nad cieśninę Dziwna z pomocą barek. Do tego czasu będą jeszcze prowadzone między innymi prace związane z pogłębieniem dna w rejonie podpór.

Na obwodnicy Wolina powstaje most dla drugiej jezdni S3, bliźniaczy dla obecnego mostu łukowego, który powstał w 2003 roku.

Zakończenie realizacji całego północnego fragmentu ekspresowej drogi S3 na wyspie Wolin pierwotnie było planowane w drugim kwartale 2024 r.

Loading

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524