Połącz się z nami

Wiadomości

Aktywnie i ekologicznie. Społeczniczki i Społecznicy zapowiadają pierwsze tegoroczne działania

Opublikowano

w dniu

Foto: WZP
Społeczniczki i Społecznicy wkraczają w nowy rok z ciekawymi pomysłami i projektami. Wśród propozycji są warsztaty dla dzieci i młodzieży z nauki bezpiecznego wypoczynku nad wodą, rajd harcerski czy działania zachęcające maturzystów do studiowania na Pomorzu Zachodnim. W środę, 17 stycznia 2024 r. marszałek województwa Olgierd Geblewicz podpisał pierwsze umowy.
Do tej pory, dzięki zaangażowaniu oraz aktywności lokalnych środowisk, pracy społecznej członkiń i członków organizacji pozarządowych, współpracy tysięcy wolontariuszy oraz otwartości partnerów w regionie, zrealizowano blisko 4 tysiące projektów z Programu Społecznik. Przed nami 410 nowych inicjatyw. W poprzednim tygodniu poznaliśmy projekty, które będą realizowane od lutego do lipca br. Listę opublikował operator programu – Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
–  Program Społecznik to marka na Pomorzu Zachodnim. Ma za zadanie aktywizować ludzi i odpowiadać na potrzeby społeczne. To są często bardzo różne i cenne inicjatywy, które budują ogromny zachodniopomorski kapitał społeczny. Do tej pory dofinansowaliśy już 4 tysiące przedsięwzięć w regionie. Niezmiennie najważniejszym punktem działań jest w tym programie człowiek i małe społeczności np. sołeckie czy osiedlowe. Tym razem kładziemy nacisk na aktywizację młodzieży. Wcześniej wspieralismy inicjatywy ekologiczne czy działania na rzecz uchodźców wojennych. W ten oto sposób łączymy ludzi, wykorzystując ich społeczny potencjał – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Dzięki programowi stowarzyszenia, fundacje, koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne organizują „szyte na miarę” danego miejsca inicjatywy. Nie brakuje działań związanych z ekologią i promocją zdrowego stylu życia, integracją czy aktywizacją młodzieży. Podobnie będzie w tym roku.
Teraz Społecznicy i Społeczniczki szykują się do realizacji zaplanowanych projektów. Podpisują także umowy dotacyjne.
W środę, 17 stycznia 2024 r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Społeczników z Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego Olgierdem Geblewiczem i prezes KARR Natalią Wegner. Organizacje pozarządowe z subregionu A podpisały umowy i mówiły o zaplanowanych działaniach.
– Jesteśmy po pierwszy tegorocznym naborze. Jak zawsze mieliśmy około tysiąca rozmaitych propozycji działań. Potwierdza to tylko tezę, że Społecznik jest programem róznorodnym i wszechstronnym. Powoli szykujemy się już do następnego naboru. Liczymy, że po kolejne środki sięgną nowe organizacje. W każdym z naborów mamy kilkudziesięciu debiutantów – zaznaczyła Prezes Zarządu KARR S.A. Natalia Wegner.
W środowym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele: Chorągwi Zachodniopomorskiej Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Szczecin, Szczecińskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Fundacji na rzecz Rozwoju Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Stowarzyszenia Amazonek AGATA i Fundacji Klub Młodego Ekologa.
Chorągiew Zachodniopomorska Związku Harcerstwa Polskiego – Hufiec Szczecin dotację z programu przeznaczy na organizację w Szczecinie 29. edycję Ogólnopolskiego Rajdu Gryf 2024.
– Społecznik służy nam do tego, by mądrze organizować dzieciom czas. Rajd, na który serdecznie zapraszam już w kwietniu jest tego dobrym przykładem – podkreśliła komendantka Hufca Szczecin Chorągwi Zachodniopomorskiej Związku Harcestwa Polskiego Sylwia Kujawska.
Natomiast Szczecińskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zorganizuje spotkania Młodzieżowych Drużyn Ratownictwa Wodnego w ramach projektu „WOPR i OSP – ramię w ramię”.
– W Społeczniku mamy spore doświadczenie. Tym razem postawiliśmy na wymianę doświadczeń różnych służb ratowniczych, stąd współny projekt z OSP – przyznał prezes Szczecińskiego WOPR Jacek Kleczaj.
Fundacja na rzecz Rozwoju Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie ma inny pomysł. Będzie zachęcać maturzystów do studiowania na Pomorzu Zachodnim. Dotację wykorzysta na organizację 2-dniowego wydarzenia. Organizatorzy chcą namawiać młodych ludzi do studiowania na największej uczelni technicznej w regionie.
Nie zabraknie ciekawych spotkań. Fundacja Klub Młodego Ekologa zorganizuje cykl konferencji, sympozjów, warsztatów dotyczący depresji, a Stowarzyszenie Amazonek AGATA realizować będzie warsztaty „Jedwabna rehabilitacja – droga do lepszego zdrowia”.
– Z pomocą środków ze Społecznika zaproponujemy naszym podopiecznym codzienną rehabilitację fizyczną i psychologiczną. Będzie to malowanie na jedwabiu, czyli integracyjne zajęcia, które mają przynieść  naszym paniom chwile życzliwej rozmowy oraz wiele spokoju i radości – powiedziała prezes Stowarzyszenia Amazonek AGATA Ryszarda Olszewska-Łapko.
O kolejnych działaniach NGO’sy informować na swoich stronach internetowych. Zaplanowano także kolejne spotkania w regionie. Po więcej informacji na temat programu warto też zajrzeć do mediów społecznościowych. Społeczniczki i Społecznicy do zapraszania na wydarzenia wykorzystują m.in. takie hashtagi jak: #PomorzeZachodnie, #ProgramSpołecznik, #społecznik, #KARR.
Listy dofinansowanych projektów dostępne są na stronie Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. – operatora programu oraz Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
Społeczniczki i Społecznicy na realizację inicjatyw mogą otrzymać grant w wysokości 5 tys. zł.
Rocznie Zarząd Województwa przeznacza 3 mln zł dofinansowania na realizację Programu Społecznik.
Kolejny nabór wniosków wystartuje 2 kwietnia 2024 r.

Loading

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Zderzenie dwóch busów. Poszkodowanych 5 osób

Opublikowano

w dniu

Dwa samochody zderzył się na drodze S3 na wysokości Dargobądza.  Jedna z osób poszkodowanych była zakleszczona w samochodzie, konieczne było użycie sprzętu hydraulicznego aby ją uwolnić.

– Działania strażaków polegały również, na zabezpieczeniu miejsca wypadku oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy rannym osobom, do czasu przybycia kolejnych karetek Pogotowia Ratunkowego – informują strażacy z OSP Wolin.

Finalnie 5 osób zostało przewiezionych do szpitali. Obecnie okoliczności wypadku wyjaśnia Policja. Na czas wypadku został wprowadzony ruch wahadłowy.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Wypadek motocyklisty w Dargobądzu

Opublikowano

w dniu

Foto: Dronoujście

Motocyklista trafił do szpitala po wypadku do jakiego doszło we wtorek na DK3 na wysokości Dargobądza. Z nieustalonych przyczyn, kierujący jednośladem stracił panowanie nad pojazdem.

Na miejsce wezwano karetkę pogotowia ratunkowego. Zadecydowano o konieczności szybkiego transportu do szpitala przy użyciu helikoptera.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Stracił przytomność podczas prac polowych. Po rolnika przyleciał helikopter

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

Strażacy zostali wysłani do Domysłowa, tam mężczyzna stracił przytomność podczas prac rolniczych.

– Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że świadkowie zdarzenia po sprawdzeniu funkcji życiowych mężczyzny ułożyli go w pozycji bocznej ustalonej i przywrócili przytomność. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i poszkodowanego do czasu przyjazdu karetki pogotowia ratunkowego oraz zabezpieczenia terenu pod lądowanie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – informują strażacy z OSP Kołczewo.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Ewa Grzybowska ponownie burmistrzem Wolina. Kto w nowej radzie?

Opublikowano

w dniu

Podczas niedzielnych wyborów samorządowych Ewa Grzybowska zdobyła 66,45 proc głosów (3151), Waldemar Dubrawski 28,24 proc. (1339), Łukasz Podolski (252).

– Wygrana w 1 turze z wynikiem 66,45% i 10 mandatów w Radzie Miejskiej to dla nas i dla mnie osobiście ogromna radość i wzruszenie. To też potwierdzenie, że gmina Wolin wyraźnie zmienia się na lepsze. Przed nami wiele zadań i ciężka praca, ale tak jak obiecaliśmy, nie zwalniamy tempa – zapewnia Ewa Grzybowska na swoim facebookowym profilu.

W 15-osobowej radzie znalazło się 10 osób z KWW Ewy Grzybowskiej oraz 5 z KWW Razem Możemy Więcej.

  • Okręg nr 1: Anita Szmit
  • Okręg nr 2: Radosław Kaliciak
  • Okręg nr 3: Krzysztof Śrudkowski
  • Okręg nr 4: Elżbieta Mikołajczyk
  • Okręg nr 5: Tomasz Hamala
  • Okręg nr 6: Andrzej Kubicki
  • Okręg nr 7: Robert Lema
  • Okręg nr 8: Marzena Szulińska
  • Okręg nr 9: Karolina Cackowska
  • Okręg nr 10: Teresa Bielawska – Antosiak
  • Okręg nr 11: Szymon Waligóra
  • Okręg nr 12: Dubrawski Waldemar
  • Okręg nr 13: Leszek Kopański
  • Okręg nr 14: Stanisław Brylski
  • Okręg nr 15: Izabela Opasiński

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Dachował samochód. Wśród poszkodowanych także dzieci

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Do wypadku doszło na na drodze między miejscowościami Recław i Stepnica. 

Po przybyciu na miejsce zdarzenia, okazało się, że samochód osobowy dachował, natomiast 3 osoby zostały poszkodowane – 1 osoba dorosła i dwójka dzieci. 

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca wypadku, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz neutralizacji płynów eksploatacyjnych, które wyciekły z pojazdu. 

Rannych przekazano przybyłym na miejsce Zespołom Ratownictwa Medycznego, w tym LPR. Droga w obu kierunkach była zablokowana. 

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Trwa budowa ogromnej estakady. Pod nią przejadą pociągi

Opublikowano

w dniu

Foto: Mateusz Grzeszczuk/GDDKiA Szczecin

Trwa budowa estakady na odcinku S3 pomiędzy Świnoujściem a Dargobądzem. Obiekt ten przeprowadzi S3 nad linią kolejową na zachód od Międzyzdrojów. Przygotowywany jest bypass aby przełożyć ruch pod obiektem, co umożliwi budowę najazdu od wschodu. Prace postępują też przy węźle Międzyzdroje.

Loading

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524