Połącz się z nami

Wiadomości

Aktywnie i ekologicznie. Społeczniczki i Społecznicy zapowiadają pierwsze tegoroczne działania

Opublikowano

w dniu

Foto: WZP
Społeczniczki i Społecznicy wkraczają w nowy rok z ciekawymi pomysłami i projektami. Wśród propozycji są warsztaty dla dzieci i młodzieży z nauki bezpiecznego wypoczynku nad wodą, rajd harcerski czy działania zachęcające maturzystów do studiowania na Pomorzu Zachodnim. W środę, 17 stycznia 2024 r. marszałek województwa Olgierd Geblewicz podpisał pierwsze umowy.
Do tej pory, dzięki zaangażowaniu oraz aktywności lokalnych środowisk, pracy społecznej członkiń i członków organizacji pozarządowych, współpracy tysięcy wolontariuszy oraz otwartości partnerów w regionie, zrealizowano blisko 4 tysiące projektów z Programu Społecznik. Przed nami 410 nowych inicjatyw. W poprzednim tygodniu poznaliśmy projekty, które będą realizowane od lutego do lipca br. Listę opublikował operator programu – Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
–  Program Społecznik to marka na Pomorzu Zachodnim. Ma za zadanie aktywizować ludzi i odpowiadać na potrzeby społeczne. To są często bardzo różne i cenne inicjatywy, które budują ogromny zachodniopomorski kapitał społeczny. Do tej pory dofinansowaliśy już 4 tysiące przedsięwzięć w regionie. Niezmiennie najważniejszym punktem działań jest w tym programie człowiek i małe społeczności np. sołeckie czy osiedlowe. Tym razem kładziemy nacisk na aktywizację młodzieży. Wcześniej wspieralismy inicjatywy ekologiczne czy działania na rzecz uchodźców wojennych. W ten oto sposób łączymy ludzi, wykorzystując ich społeczny potencjał – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Dzięki programowi stowarzyszenia, fundacje, koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne organizują „szyte na miarę” danego miejsca inicjatywy. Nie brakuje działań związanych z ekologią i promocją zdrowego stylu życia, integracją czy aktywizacją młodzieży. Podobnie będzie w tym roku.
Teraz Społecznicy i Społeczniczki szykują się do realizacji zaplanowanych projektów. Podpisują także umowy dotacyjne.
W środę, 17 stycznia 2024 r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Społeczników z Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego Olgierdem Geblewiczem i prezes KARR Natalią Wegner. Organizacje pozarządowe z subregionu A podpisały umowy i mówiły o zaplanowanych działaniach.
– Jesteśmy po pierwszy tegorocznym naborze. Jak zawsze mieliśmy około tysiąca rozmaitych propozycji działań. Potwierdza to tylko tezę, że Społecznik jest programem róznorodnym i wszechstronnym. Powoli szykujemy się już do następnego naboru. Liczymy, że po kolejne środki sięgną nowe organizacje. W każdym z naborów mamy kilkudziesięciu debiutantów – zaznaczyła Prezes Zarządu KARR S.A. Natalia Wegner.
W środowym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele: Chorągwi Zachodniopomorskiej Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Szczecin, Szczecińskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Fundacji na rzecz Rozwoju Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Stowarzyszenia Amazonek AGATA i Fundacji Klub Młodego Ekologa.
Chorągiew Zachodniopomorska Związku Harcerstwa Polskiego – Hufiec Szczecin dotację z programu przeznaczy na organizację w Szczecinie 29. edycję Ogólnopolskiego Rajdu Gryf 2024.
– Społecznik służy nam do tego, by mądrze organizować dzieciom czas. Rajd, na który serdecznie zapraszam już w kwietniu jest tego dobrym przykładem – podkreśliła komendantka Hufca Szczecin Chorągwi Zachodniopomorskiej Związku Harcestwa Polskiego Sylwia Kujawska.
Natomiast Szczecińskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zorganizuje spotkania Młodzieżowych Drużyn Ratownictwa Wodnego w ramach projektu „WOPR i OSP – ramię w ramię”.
– W Społeczniku mamy spore doświadczenie. Tym razem postawiliśmy na wymianę doświadczeń różnych służb ratowniczych, stąd współny projekt z OSP – przyznał prezes Szczecińskiego WOPR Jacek Kleczaj.
Fundacja na rzecz Rozwoju Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie ma inny pomysł. Będzie zachęcać maturzystów do studiowania na Pomorzu Zachodnim. Dotację wykorzysta na organizację 2-dniowego wydarzenia. Organizatorzy chcą namawiać młodych ludzi do studiowania na największej uczelni technicznej w regionie.
Nie zabraknie ciekawych spotkań. Fundacja Klub Młodego Ekologa zorganizuje cykl konferencji, sympozjów, warsztatów dotyczący depresji, a Stowarzyszenie Amazonek AGATA realizować będzie warsztaty „Jedwabna rehabilitacja – droga do lepszego zdrowia”.
– Z pomocą środków ze Społecznika zaproponujemy naszym podopiecznym codzienną rehabilitację fizyczną i psychologiczną. Będzie to malowanie na jedwabiu, czyli integracyjne zajęcia, które mają przynieść  naszym paniom chwile życzliwej rozmowy oraz wiele spokoju i radości – powiedziała prezes Stowarzyszenia Amazonek AGATA Ryszarda Olszewska-Łapko.
O kolejnych działaniach NGO’sy informować na swoich stronach internetowych. Zaplanowano także kolejne spotkania w regionie. Po więcej informacji na temat programu warto też zajrzeć do mediów społecznościowych. Społeczniczki i Społecznicy do zapraszania na wydarzenia wykorzystują m.in. takie hashtagi jak: #PomorzeZachodnie, #ProgramSpołecznik, #społecznik, #KARR.
Listy dofinansowanych projektów dostępne są na stronie Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. – operatora programu oraz Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
Społeczniczki i Społecznicy na realizację inicjatyw mogą otrzymać grant w wysokości 5 tys. zł.
Rocznie Zarząd Województwa przeznacza 3 mln zł dofinansowania na realizację Programu Społecznik.
Kolejny nabór wniosków wystartuje 2 kwietnia 2024 r.

Loading

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Zderzenie samochodów pomiędzy Kołczewem i Wisełką

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

Na szczęście nikt nie został ranny. Do zdarzenia doszło w środę przed godziną 16 na drodze wojewódzkiej 102 między Kołczewem a Wisełką.

– W zderzeniu uczestniczyły dwa samochody osobowe oraz samochód dostawczy. Najprawdopodobniej kierowca samochodu dostawczego nie zachował należytej odległości od opla, który jechał przed nim, w wyniku czego najechał na jego tył, po czym zderzył się z osobowym renault jadącym z naprzeciwka – informują strażacy z OSP Kołczewo.

W zdarzeniu udział brało OSP Kołczewo, JRG Międzyzdroje oraz Policja.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Lada dzień rozpocznie nie nasuwanie przęsła mostu

Opublikowano

w dniu

Foto: Mosty Rzeszów

Zakończono betonowanie płyty ustroju nośnego 1100-metrowego mostu w Wolinie.

Lada dzień rozpocznie się skomplikowana operacja nasunięcia przęsła nurtowego i oddanie frontu robót pod kapy chodnikowe.

Nowy most wraz z estakadami dojazdowymi ma ponad kilometr długości i będzie stanowił północną jezdnię drogi ekspresowej S3.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Mieszkańcy pytają, kiedy sprzęt budowlany zniknie sprzed ich okien

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

W niemal samym centrum Wolina, na jednej z działek, jedna z firm budowlanych stworzyła parking dla maszyn oraz plac składowy do materiałów budowlanych. Mieszkańcy pobliskiego osiedla mówią, że powoli tracą cierpliwość do sąsiada.

Plac przy ulicy Wojska Polskiego przez lata był nieużytkowany. Przed przebudową ulicy Konopnickiej utworzono na niej park maszyn i miejsce w którym składowano materiały potrzebne do budowy drogi. Teraz jest tam składowany gruz i ziemia pochodząca z prac budowlanych.

– Przebudowa już się zakończyła, a firma budowlana z nami pozostała. Momentami jest tu naprawdę głośno – mówi jedna z mieszkanek. – Dodatkowo nie wiemy co to za ziemia i skąd pochodzi – dodaje.

Działka na której zezwolono na pracę koparek i wywrotek mieści się przy ul. Wojska Polskiego. Obok jest osiedle SM Słowianin i supermarket Dino. Niedawno ruszyła przebudowa ulicy Jaracza.

– Wszystko rozumiem, że ten sprzęt gdzieś musi stać, ale dlaczego przed naszymi oknami? – dopytują mieszkańcy. Jest tyle miejsc oddalonych od osiedla mieszkaniowego – zauważa mieszkaniec.

Apelujemy do władz miasta o pochylenie się nad problemem mieszkańców osiedla przy ul. Wojska Polskiego.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Wieża widokowa przypominająca żaglowiec już gotowa

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Zakończyła się budowa wieży widokowej w Wolinie. Drewniana konstrukcja powstała przy amfiteatrze, w sąsiedztwie parku.

Mieszkańcy będą mogli wejść na wieżę pod koniec marca. Wtedy zaplanowano otwarcie. Z wieży widokowej widać Zalew Szczeciński, Police oraz panoramę Wolina.

Foto: Wojciech Basałygo

Prace podzielono na części.  Pierwszą była zmiana zagospodarowania parku miejskiego i utworzenie ścieżek zdrowia wraz z oświetleniem, małą architekturą i urządzeniami sportowo-rekreacyjnymi.

Kolejnym elementem była budowa wieży widokowej i prace  związane z amfiteatrem letnim – adaptacja istniejącej infrastruktury amfiteatru letniego na cele kulturalne i społeczne wraz z budową widowni terenowej.

Ostatnią częścią będzie rewaloryzacja zieleni parkowej.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Zepsuł się most obrotowy na Dziwnie

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo
W związku z wystąpieniem awarii układu napędowego, który odpowiada za obracanie się przęsła mostu na cieśninie Dziwna w Wolinie nie jest możliwe otwieranie mostu dla ruchu żeglownego na cieśnienie Dziwna w Wolinie.
Most obrotowy znajduje się we wschodniej części miasta Wolin. Obracany jest silnikami elektrycznymi znajdującymi się na filarze środkowym. Podczas otwierania szlaku wodnego następuje opuszczenie części przęseł środkowych i ich obrót o 90 stopni w poprzek mostu. Otwarcie mostu dla żeglugi w cieśninie powoduje zamknięcie ruchu drogowego dwukrotnie w ciągu dnia.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Pracownicy Wód Polskich monitorują rzeki i zbiorniki w całej Polsce

Opublikowano

w dniu

Foto: Wody Polskie

W wyniku opadów i roztopów, obserwujemy wzrosty stanów wody do – również z przekroczeniem – stanów ostrzegawczych i lokalnie alarmowych. Pracownicy wszystkich jednostek organizacyjnych Wód Polskich są obecni w terenie, prowadzą wzmożony monitoring sytuacji na rzekach i zbiornikach wodnych, kontrolują stan zabezpieczeń przeciwpowodziowych i pozostają w kontakcie ze służbami reagowania kryzysowego.

Prowadzone działania są nadzorowane przez Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich, które cały czas monitorują sytuację i pozostają w stałym kontakcie ze strażą pożarną i innymi służbami. W terenie na bieżąco reagują Zespoły Wsparcia Technicznego Wód Polskich, które monitorują stan wałów przeciwpowodziowych i innych obiektów hydrotechnicznych, podejmują także działania interwencyjne w przypadku stwierdzenia awarii i uszkodzeń urządzeń wodnych.

Sytuacja hydrologiczna na przestrzeni ostatnich miesięcy wymaga wzmożonego działania pracowników Wód Polskich w terenie. Od grudnia ub. roku prowadzony jest wzmożony monitoring obiektów hydrotechnicznych oraz budowli przeciwpowodziowych. Zaangażowanych w działania przeciwpowodziowe jest obecnie ponad 1600 pracowników Wód Polskich w całym kraju.

Pracownicy Wód Polskich – podmiotu odpowiadającego za wody płynące – odbierają liczne zgłoszenia podtopień mających różną genezę, nie tylko od strony rzek i urządzeń wodnych, ale również od strony wód opadowych. Do Wód Polskich wpływają zgłoszenia dotyczące spraw związanych z podtopieniami – a także zdarzeń takich jak przecieki wałów, zatory czy awarie. Zgłoszenia podtopień zazwyczaj dotyczą miejsc położonych na Obszarach Szczególnego Zagrożenia Powodzią, wiele z nich dotyczy także obiektów poza administracją Wód Polskich, tj. rowów i zatkanych przepustów drogowych. 

– Zjawisko roztopów jest zmniejszone, ale retencja rzeczna oraz glebowa została wypełniona – w wielu regionach wskaźnik wilgotności gleby wynosi powyżej 60%. Dlatego sytuacja, szczególnie na obszarach nizinnych, nie ulega poprawie przy ciągłym zasilaniu wodami opadowymi – informuje Mateusz Balcerowicz, Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą. 

Zbiorniki przeciwpowodziowe prowadzą gospodarkę wodną w celu redukcji wysokości wezbrań. Część z nich odbudowuje pojemności powodziowe w celu przygotowania się na ponowny wzrost dopływu do zbiorników związany z prognozowanymi opadami deszczu. Zbiorniki przeciwpowodziowe przeważnie zlokalizowane są na dopływach Odry i Wisły w górnych częściach zlewni na południu kraju, dlatego możliwości retencji zbiornikowej na Niżu Polskim – czyli tam gdzie, występuje większość opadów – są ograniczone.

– Nasze zbiorniki retencyjne znajdują się głównie na południu kraju, do przechwytywania wód wezbraniowych i powodziowych z górnych części zlewni największych rzek. Teraz mamy inną sytuację, gdzie woda stagnuje na niżu i zgodnie z prognozami taki stan rzeczy utrzymać się może jeszcze wiele tygodni – dodaje Mateusz Balcerowicz, Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą. 

Zgodnie z prognozami IMGW-PIB, w najbliższych miesiącach w dalszym ciągu należy spodziewać się wyższych od normy opadów. Stan wody w rzekach nizinnych nie będzie ulegał nagłej poprawie z uwagi na niewielkie spadki i w konsekwencji możliwość ograniczonego odpływu nadmiaru wody do głównych rzek. W związku, z tym praca w długotrwałym obciążeniu wałów przeciwpowodziowych będzie generowała coraz więcej zgłoszeń o nieszczelnościach i awarii urządzeń wodnych. Wpływ na ich stan ma również aktywność niektórych zwierząt, które uszkadzają korpusy wałów przeciwpowodziowych. Sytuacja może ulec poprawie dopiero w okresie kilku tygodni od ustania ciągłych opadów.

– Kontrolowanie stanu infrastruktury hydrotechnicznej w terenie jest dla nas kluczowe. Ponad 1600 pracowników Wód Polskich zaangażowanych jest we współpracę ze służbami kryzysowymi oraz monitoring urządzeń hydrotechnicznych, w tym wałów przeciwpowodziowych – dodał Mateusz Balcerowicz, Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą. 

Pracownicy Wód Polskich w całym kraju prowadzą wzmożony monitoring sytuacji hydrometeorologicznej oraz na obiektach hydrotechnicznych, a także współpracują ze służbami zarządzania kryzysowego, reagują też w sytuacjach awaryjnych, dokonując interwencyjnych zabezpieczeń i napraw.

Loading

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524