Połącz się z nami

Wiadomości

Rowerem po wzgórzach nad Zalewem. Kolejne odcinki pięknej trasy gotowe

Opublikowano

w dniu

Foto: WZP
Zakończyła się budowa nowych odcinków Trasy wokół Zalewu Szczecińskiego. Z Wapnicy dojedziemy już wygodnym szlakiem do Wolina. I dalej na południe. To bardzo ważna część rowerowej transgranicznej pętli, która ma w sumie 300 km i prowadzi przez najpiękniejsze zakątki Pomorza Zachodniego.
Trasa wokół Zalewu Szczecińskiego to polsko-niemiecki projekt, który uatrakcyjnia turystykę rowerową na pograniczu. 300 kilometrów wokół wielkiego akwenu, przez bardzo ciekawe przyrodniczo tereny i miejsca tworzące fascynującą historią Pomorza. Szlak prowadzi od Świnoujścia przez Wolin i Stepnicę do Szczecina i dalej na północny zachód do Nowego Warpna, Ueckermunde, Anklam.
– Szlak wytyczony brzegami Zalewu ma wyjątkowy urok. Tam odpoczywa się od codziennego zgiełku, hałasu miasta, zatłoczonych dróg. Odgłosy natury i piękne widoki oczarują każdego. A na północ od Wolina, na wzgórzach, panorama jest po prostu zachwycająca – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. –Cieszę się, że rowerowa pętla wokół Zalewu Szczecińskiego zyskała w tym roku tak atrakcyjne odcinki – dodaje marszałek.
W ramach zakończonej niedawno budowy powstały brakujące fragmenty trasy między miejscowościami: Wapnica, Łubczewo, Sułomino, Wolin oraz krótki odcinek w Recławiu.
– Trasa wokół Zalewu Szczecińskiego jest piątą, która weszła do Projektu Sieci Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego. Została pomyślana tak, by wykorzystać  zbudowaną i powstającą infrastrukturę rowerową  dwóch innych tras. Biegnącej wzdłuż Wybrzeża Velo Baltica oraz prowadzącej znad morza do Szczecina i dalej na południe Polski – Blue Velo – wyjaśnia wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj. – Część odcinków udało się sfinansować z zakończonego już Programu Współpracy Transgranicznej  Interreg VA. Kontynuacja projektu jest możliwa dzięki włączeniu go do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego – dodaje wicemarszałek.
W zakończonym niedawno zadaniu inw estycyjnym budowa i oznakowanie objęły odcinki o łącznej długości 12,8 kilometra. Z okolic Wapnicy można już wygodnie przejechać na południe przez Woliński Park Narodowy, do samego Wolina.
Początek pierwszego z nowych odcinków znajduje się w połowie leśnej drogi między Wapnicą a DK3.  Jest on kontynuacją inwestycji zakończonej w 2020 r. Tam rowerowy szlak skręca w kierunku położonych nad Zalewem wsi Łubczewo i Sułomino [fot.2]. Utwardzona kruszywem ścieżka ma szerokość od 3 do 3,5 metra, a powstała w miejscu drogi gruntowej. [fot.3]
Teren, przez który została wytyczona położony jest w Obszarze Natura 2000, gdzie ochronie podlegają przede wszystkim dziko występujące ptaki i ich siedliska. W sąsiedztwie inwestycji wydzielona jest również okresowa strefa ochronna orła bielika.
– Trasa wokół Zalewu Szczecińskiego jako zadanie projektowe i wykonawcze nieco różniło się od pozostałych projektów rowerowych. Po pierwsze szlak wiedzie częściowo po wałach przeciwpowodziowych, które umacniają brzeg zalewu. Inną sprawą były tereny objęte ochroną przyrodniczą. Tu istniał wymóg stosowania innych nawierzchni niż bitumiczne. Zależało nam by ich trwałość i wygoda użytkowania były jak najwyższe. Mamy nadzieję, że drogi te będą służyły rowerzystom przez wiele lat  – podkreśla dyrektor Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Michał Żuber.
Odcinek dochodzący do Łubczewa ma 5,2 km [fot.4]. Dalej, w kierunku Sułomina, prowadzi droga z betonowych płyt. W ramach inwestycji część płyt wymieniono, a część została oczyszczona i wyregulowana. Tędy rowerzyści dojadą m.in. do dużego pola namiotowego i terenu, na którym odbywa się wakacyjny Country Festival.
Z Sułomina trasa przebiega przez tereny łąkowe, najpierw po płytach betonowych [fot.5], a potem nową drogą rowerową o nawierzchni bitumicznej. Z lekkiego wzniesienia rozpościera się widok na cały Zalew. Na wysokości wsi Płocin kończy się odcinek inwestycyjny. Stamtąd zjeżdżamy nad brzeg Zalewu, a po kilkuset metrach droga skręca w kierunku Wolina. Ten fragment pokonujemy również po płytach, a później – na śródpolnej krzyżówce – nawierzchnia zmienia się na bitumiczną.
Opisane zadanie inwestycyjne kosztowało blisko 6,6 mln zł. Dofinansowanie unijne ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło 75 proc. jego wartości. 10 procent  kosztów to dofinansowanie z budżetu państwa. Projekt był realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 – 2020.

Loading

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Były premier Mateusz Morawiecki przyjechał do Wolina

Opublikowano

w dniu

Foto: Prawo i Sprawiedliwość

– Jadąc tutaj widziałem jak zmieniło się Pomorze Zachodnie i ojcem tego sukcesu jest Joachim Brudziński, który zawsze sercem starał się zrobić wszystko, żeby tutaj doprowadzić te wielkie inwestycje. To nie tylko potężne inwestycje morskie, jak pogłębienie toru wodnego do Szczecina. To także poszerzenie terminala w Świnoujściu, to także Baltic Pipe. To potężne inwestycje drogowe, nie tylko S6, ale także S10 i S3, do której ogromnie przyczynił się Marek Gróbarczyk.

To są wielkie inwestycje, które służą Polakom. I taką inwestycją powinien być głębokowodny terminal wodny w Świnoujściu. To są inwestycje, które zwracają się całej Polsce. Dzisiaj ta inwestycja jest blokowana, tak jak było z #CPK. Wzywam Donalda Tuska do natychmiastowego odblokowania CPK.

Warto 9 czerwca postawić na tych, którzy wiedzą jak wykorzystać wspaniały potencjał Zachodniego Pomorza, o którym śp. Lech Kaczyński powiedział, że jest naszą racją stanu. Warto zagłosować na kandydatów PiS 9 czerwca, bo w Europarlamencie będą toczyły się dyskusje, które mają ogromny wpływ na Polskę. Naszą listę na Zachodnim Pomorzu otwiera Joachim Brudziński. Gorąco proszę o oddanie głosu na listę PiS – powiedział Wiceprezes PiS Mateusz Morawiecki w #Wolin.

– Dziękuję Pani Premierowi Morawieckiemu za słowa, które przywołał. Słowa osoby, bez której naszego środowiska politycznego by nie było. Mam na myśli tutaj świętej pamięci Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Lech Kaczyński, tutaj, na ziemi zachodniopomorskiej, powiedział bardzo ważne słowa – silne Pomorze Zachodnie, silne gospodarką, silne nauką, silne rolnictwem, silne innowacją, to polska racja stanu. I my tak to traktujemy. Jesteśmy dzisiaj w Wolinie. Często to mówię, tutaj, na wyspie Wolin, na wyspie Uznam, Polska się tutaj nie kończy, Polska się tutaj zaczyna.

Gdyby nie determinacja rządu Prawa i Sprawiedliwości, to tunel pod Świną do dzisiaj byłby w sferze projektowania i dyskusji. Ważny tutaj był wkład samorządu, ale to rząd PiS podjął w tej sprawie najważniejsze decyzje. Powstał dzięki ogromnej determinacji rządu najpierw Pani Premier Beaty Szydło, a następnie Pana Premiera Mateusza Morawieckiego. Chciałbym podziękować Panu Premierowi za to jak osobiście pilnował powstania tej inwestycji. Cieszymy się, że turyści również korzystają z tunelu, cieszymy się, że wśród tych 4 milionów samochodów, które przejechały już otwartym tunelem w Świnoujściu, przyjechało tutaj do nas tak wielu turystów z zagranicy – powiedział Wiceprezes PiS Joachim Brudziński w #Wolin.

– Za czasów rządu Prawa i Sprawiedliwości zainwestowano ogromne pieniądze w modernizację poszczególnych portów, w tym w Szczecinie, w Świnoujściu. Z drugiej strony realizowaliśmy również małe inwestycje. To miejsce, gdzie teraz stoimy, to kiedyś były chaszcze. Nic tutaj się nie działo. Rybacy pracowali w fatalnych warunkach. Dzisiaj jest piękne nabrzeże. To co zapewnialiśmy w ramach naszych kampanii wyborczych, w zasadzie wszystko zostało zrealizowane – powiedział Poseł PiS Marek Gróbarczyk w #Wolin.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Doszczętnie spłonął dom w Sierosławiu

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo
W nocy z czwartku na piątek  strażacy gasili pożar budynku mieszkalnego w miejscowości Sierosław.
– Do zdarzenia wyjechały dwa zastępy GBA. Po ich dotarciu na miejsce zdarzenia, niezwłocznie przystąpiono do gaszenia obiektu przy użyciu trzech prądów wody. Po kilkunastu minutach akcji gaśniczej ogień udało się wstępnie opanować, a następnie przystąpiono do rozbiórki poszycia dachowego i dogaszania zarzewi ognia – informują strażacy z OSP Kołczewo.
W działaniach udział brały: OSP Kołczewo, Ochotnicza Straż Pożarna w Międzywodziu, OSP Ładzin i JRG Międzyzdroje.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Będzie mniej ekranów akustycznych przy ekspresowej „trójce”

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Kilkoro mieszkańców Dargobądza mieszkających przy budowanej drodze ekspresowej nr 3 czuje się pokrzywdzonych, bo wykonawca  zamontował przy „ekspresówce” za mało ekranów akustycznych – informuje Twoje Radio.

Tak wyszło z badań hałasu, a raczej ich symulacji komputerowej.

– No właśnie nie wiemy do końca, kiedy były robione te badania. Na pewno nikt nie był tutaj, bo od dwóch lat, kiedy jesteśmy posiadaczami domu, nikt nie był, nikt nie sprawdzał, nikt nie pytał. W tej chwili droga jest przeprowadzona dołem i już słychać (przyp. ciężarówki). Za moment auta będą jechały podwyższoną drogą i to będzie czteropasmowa droga – mówi Sylwia Rudak, mieszkanka Dargobądza.

Inwestor tłumaczy, że poluzowano normy i to co było hałasem jeszcze kilkanaście lat temu – dziś już nim nie jest.

– Tych ekranów rzeczywiście w rejonie miejscowości Dargobądz jest trochę mniej niż było przy starej drodze krajowej numer trzy.  Natomiast to wynika również z tego, że te normy dopuszczalnego hałasu, które obecnie obowiązują i które obowiązywały również podczas przygotowywania dokumentacji projektowej dla drogi ekspresowej S3 są inne niż te, które były przed wieloma laty – tłumaczy Mateusz Grzeszczuk z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

– Skoro ekrany są zainstalowane na wjeździe do miejscowości od strony Świnoujścia,  czyli tam rozumiemy, że natężenie dźwięku wystarczyło do ich instalacji, to na tym odcinku generują dokładnie ten sam poziom dźwięku co tam. Sprawdzałyśmy, że odległość naszych nieruchomości od drogi jest taka sama, a nawet w stosunku do niektórych mniejsza niż tych, które są na początku miejscowości chronione ekranami – mówi Jolanta Podhajska.

Przedstawiciel GDDKiA mówi, że po roku od oddania inwestycji będzie przeprowadzona ponowna analiza hałasu, jeśli decybeli będzie więcej niż sądzono – wówczas ekrany zostaną zamontowane.

– Jeżeli wyjdzie na to, że są przekroczone normy, to wówczas będą podjęte działania w celu realizacji takich zabezpieczeń. Dopóki nie będzie tych przekroczonych norm dopuszczalnego hałasu, no to nie możemy nic zrobić. Tam są odpowiednie normy – 61 i 56 decybeli – zaznacza.

Foto: Wojciech Basałygo

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Polsko – Niemieckie Ottonowe Spotkanie Młodych w Wolinie

Opublikowano

w dniu

Gmina Wolin oraz Biblioteka Publiczna Gminy Wolin zaprasza wszystkich ludzi młodych duchem do wspólnego spędzenia czasu podczas Polsko – Niemieckiego Ottonowego Spotkania Młodych  Odbędzie się ono w trakcie najbliższego długiego weekendu (30 maja -1 czerwca). 

Nastolatkiem można się czuć niezależnie od daty wpisanej w dowodzie osobistym , dlatego zapraszamy każdego mieszkańca Wolina i okolic. Czekają na was m.in. darmowe koncerty, różnorodne warsztaty i strefa dmuchańców dla dzieci. Wszystko na placu przed biblioteką. 

Startujemy w czwartek 30 maja o godzinie 16.00 występami zespołów „Yellow” i „Specyficzni”.

W piątek koncerty będą odbywały się już od rana, jednak w sposób szczególny zachęcamy do udziału w warsztatach, które rozpoczną się o 14.30 w namiotach rozstawionych przed biblioteką. Będziecie mogli m.in. pofilcować, nauczyć się makramowych splotów, napisać dyktando, wziąć udział w warsztatach fotograficznych i ekologicznych, namalować obraz, zrobić grafitti czy stworzyć pachnącą sojową świeczkę. 

Gwiazdą wieczoru będzie Magda Anioł, której koncert rozpocznie się o godzinie 18.00.

W sobotę o godz. 15 wspólnie na nowo odkryjemy Wolin odbywając podróż w czasie za sprawą Centrum Słowian i Wikingów lub zwiedzając miasto z przewodnikiem (start spod biblioteki). O godzinie 19.00 w kolegiacie wysłuchamy organowego koncertu w wykonaniu państwa Witkowskich.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie koncert w wykonaniu Kawuś Music Project, podczas którego wysłuchamy polskich przebojów w jazzowej aranżacji (godz. 20.00 przed biblioteką). Podczas koncertu zaplanowaliśmy dla Państwa poczęstunek.

Projekt Polsko – Niemieckie Ottonowe Spotkanie Młodych sfinansowany został z Funduszu Małych Projektów Interreg VI A – Kultura i zrównoważona turystyka.

Partnerzy projektu: Gmina Wolin, Miasto Prenzlau (Niemcy), Biblioteka Publiczna Gminy Wolin, Parafia Rzymskokatolicka w Wolinie

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Strażacy gasili pożar nasypu kolejowego w Warnowie

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo
Strażacy z OSP Kołczewo zostali zadysponowani do pożaru nasypu kolejowego w miejscowości Warnowo. 
Jak wynikało ze zgłoszenia, pożarem objęte były zarośla będące w bezpośrednim sąsiedztwie lasu, co stworzyło dodatkowe niebezpieczeństwo rozprzestrzenienia się pożaru.  W momencie dotarcia na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów pożar był już opanowany przez funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Działania strażaków polegały na dogaszeniu ognia.
W działaniach udział brały: OSP Kołczewo, OSP Ładzin oraz JRG Międzyzdroje.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Pijany kierowca spowodował wypadek

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Wolin
Strażacy z OSP Wolin otrzymali wezwanie do wypadku drogowego, przy stacji Neo w Wolinie.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia, zastano ciągnik siodłowy z naczepą przewrócony na bok, poza obrysem jezdni, kierującemu pojazdem nic się nie stało. Nikt inny na szczęście nie ucierpiał. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca akcji, neutralizacji wycieków płynów eksploatacyjnych. Kierowca został przekazany funkcjonariuszom Policji, do dalszych czynności.

Loading

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524