Połącz się z nami

Wiadomości

Spotkanie przy wigilijnym stole w Wolinie

Opublikowano

w dniu

W minioną sobotę, na terenie Ochotniczej Straż Pożarnej w Wolinie – po raz pierwszy zorganizowano „Wielokulturowe Spotkanie Przy Wigilijnym Stole”. To niezwykłe przedsięwzięcie skupiło mieszkańców powiatu Kamieńskiego, oferując nie tylko smakowite potrawy, ale również wielkie serca gotowe do pomocy.

Wydarzenie to nie tylko było okazją do skosztowania tradycyjnych wigilijnych potraw, jak barszcz czy pierogi, lecz także miejsce, gdzie serdeczność i solidarność łączyły różne kultury. Wolontariusze przygotowali nie tylko posiłki na miejscu, ale także zestawy ze świątecznymi smakołykami dla wszystkich obecnych, które można było zabrać do domu.

To jednak tylko jedno z wydarzeń w ramach szeroko zakrojonej akcji charytatywnej. „Wielokulturowe Spotkanie Przy Wigilijnym Stole” stanowi równoległą gałąź rozwijającej się już od dekady akcji „Duża Paka dla Dzieciaka i Starszaka”. Ten rok przyniósł rekordowe rezultaty – zebrane produkty osiągnęły wartość szacowaną na ponad 44 400 PLN, a licytacje charytatywne przyniosły dodatkowe 15 000 PLN. Dzięki temu powstało ponad 330 paczek, trafiając najbardziej potrzebujących rodzin z dziećmi, osób samotnych i seniorów oraz domów dziecka na terenie powiatu kamieńskiego.

Rozwój inicjatywy był możliwy także dzięki wsparciu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierda Geblewicza, który nie tylko udzielił wydarzeniu honorowego patronatu, ale także przeznaczył grant na jego organizację. To wsparcie okazało się kluczowe dla sukcesu tego doniosłego wydarzenia.

Otwarcie spotkania było momentem pełnym wzruszeń i podziękowań. Bogdan Czaplicki, prezes Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Wolińskiej, w swojej mowie wyraził głęboką wdzięczność wobec licznie przybyłych gości i podsumował dotychczasową działalność charytatywną. Jego słowa zachęcają do dialogu i współpracy między ludźmi, niezależnie od różnic.

Zapraszamy do świętowania, do biesiadowania. Do bycia, do rozmawiania ze sobą. Bo zły czas mam nadzieję, minął. Ludzie zaczną teraz ze sobą rozmawiać i współpracować. Nawet jeżeli w pewnych kwestiach się różnimy, to różnice można zostawić na boku, a budować jedność społeczeństwo obywatelskie. Społeczeństwo, które będzie będzie widziało potrzeby drugiego człowieka. Kochani, Duża Paka Dla Dzieciaka i Starszaka to jest pomysł – to jest sposób bycia, życia. Nie zwijamy żagli i mam nadzieję, że za rok znowu się spotkamy i będziemy mogli ogłosić nasz kolejny sukces. Dziękuję za to.”

Następnie głos zabrał ksiądz Marcin z Parafii w Wolinie, dodając do atmosfery otuchy i zachęcając do wspólnego działania:

„Boże Narodzenie jest szczególnym czasem, kiedy to Chrystus przychodzi na świat i przynosi pokój. Dzisiaj tego pokoju tak bardzo nam potrzeba, nie tylko za naszymi granicami gdzie wojny się toczą. Bardzo daleko, chociażby ostatnio na Bliskim Wschodzie czy tu bliżej za naszą granicą wschodnią, na Ukrainie. Ale potrzeba także pokoju w naszych środowiskach, naszych domach, w naszych rodzinach, w pokoju, w sercu. I niech ten Chrystus, który przychodzi, niech ten pokój przyniesie i napełni pokojem każdego z nas. I tego życzę. Przy okazji dziękuję także za te otwarte serca Pana Bogdana i całego stowarzyszenia, sztabu ludzi, bo samemu nie jesteśmy w stanie nic zrobić. To są ludzie, którzy wkoło nas są i tak jak my myślą. Dlatego sam wiem jak to działa. Dlatego też składam podziękowania na ręce Pana Bogdana oraz wszystkim, którzy to dzieło tworzą. Każde dzieło, które tworzy dobro jest dobre i to dobro pomnaża. Także chciejmy też ich to dobro pomnażać dalej i tym dobrem się dzielić. Wszystkiego dobrego”

To wydarzenie było nie tylko okazją do spożywania wyśmienitych dań, ale także symbolem solidarności i wspólnoty, gdzie różnice kulturowe schodzą na drugi plan, a pomoc i dobro drugiego człowieka stają się nadrzędnymi wartościami.

Oby takie inicjatywy były wzorem dla nas wszystkich, budując silniejsze i bardziej zjednoczone społeczeństwo.

Loading

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Zderzenie samochodów pomiędzy Kołczewem i Wisełką

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

Na szczęście nikt nie został ranny. Do zdarzenia doszło w środę przed godziną 16 na drodze wojewódzkiej 102 między Kołczewem a Wisełką.

– W zderzeniu uczestniczyły dwa samochody osobowe oraz samochód dostawczy. Najprawdopodobniej kierowca samochodu dostawczego nie zachował należytej odległości od opla, który jechał przed nim, w wyniku czego najechał na jego tył, po czym zderzył się z osobowym renault jadącym z naprzeciwka – informują strażacy z OSP Kołczewo.

W zdarzeniu udział brało OSP Kołczewo, JRG Międzyzdroje oraz Policja.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Lada dzień rozpocznie nie nasuwanie przęsła mostu

Opublikowano

w dniu

Foto: Mosty Rzeszów

Zakończono betonowanie płyty ustroju nośnego 1100-metrowego mostu w Wolinie.

Lada dzień rozpocznie się skomplikowana operacja nasunięcia przęsła nurtowego i oddanie frontu robót pod kapy chodnikowe.

Nowy most wraz z estakadami dojazdowymi ma ponad kilometr długości i będzie stanowił północną jezdnię drogi ekspresowej S3.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Mieszkańcy pytają, kiedy sprzęt budowlany zniknie sprzed ich okien

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

W niemal samym centrum Wolina, na jednej z działek, jedna z firm budowlanych stworzyła parking dla maszyn oraz plac składowy do materiałów budowlanych. Mieszkańcy pobliskiego osiedla mówią, że powoli tracą cierpliwość do sąsiada.

Plac przy ulicy Wojska Polskiego przez lata był nieużytkowany. Przed przebudową ulicy Konopnickiej utworzono na niej park maszyn i miejsce w którym składowano materiały potrzebne do budowy drogi. Teraz jest tam składowany gruz i ziemia pochodząca z prac budowlanych.

– Przebudowa już się zakończyła, a firma budowlana z nami pozostała. Momentami jest tu naprawdę głośno – mówi jedna z mieszkanek. – Dodatkowo nie wiemy co to za ziemia i skąd pochodzi – dodaje.

Działka na której zezwolono na pracę koparek i wywrotek mieści się przy ul. Wojska Polskiego. Obok jest osiedle SM Słowianin i supermarket Dino. Niedawno ruszyła przebudowa ulicy Jaracza.

– Wszystko rozumiem, że ten sprzęt gdzieś musi stać, ale dlaczego przed naszymi oknami? – dopytują mieszkańcy. Jest tyle miejsc oddalonych od osiedla mieszkaniowego – zauważa mieszkaniec.

Apelujemy do władz miasta o pochylenie się nad problemem mieszkańców osiedla przy ul. Wojska Polskiego.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Wieża widokowa przypominająca żaglowiec już gotowa

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Zakończyła się budowa wieży widokowej w Wolinie. Drewniana konstrukcja powstała przy amfiteatrze, w sąsiedztwie parku.

Mieszkańcy będą mogli wejść na wieżę pod koniec marca. Wtedy zaplanowano otwarcie. Z wieży widokowej widać Zalew Szczeciński, Police oraz panoramę Wolina.

Foto: Wojciech Basałygo

Prace podzielono na części.  Pierwszą była zmiana zagospodarowania parku miejskiego i utworzenie ścieżek zdrowia wraz z oświetleniem, małą architekturą i urządzeniami sportowo-rekreacyjnymi.

Kolejnym elementem była budowa wieży widokowej i prace  związane z amfiteatrem letnim – adaptacja istniejącej infrastruktury amfiteatru letniego na cele kulturalne i społeczne wraz z budową widowni terenowej.

Ostatnią częścią będzie rewaloryzacja zieleni parkowej.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Zepsuł się most obrotowy na Dziwnie

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo
W związku z wystąpieniem awarii układu napędowego, który odpowiada za obracanie się przęsła mostu na cieśninie Dziwna w Wolinie nie jest możliwe otwieranie mostu dla ruchu żeglownego na cieśnienie Dziwna w Wolinie.
Most obrotowy znajduje się we wschodniej części miasta Wolin. Obracany jest silnikami elektrycznymi znajdującymi się na filarze środkowym. Podczas otwierania szlaku wodnego następuje opuszczenie części przęseł środkowych i ich obrót o 90 stopni w poprzek mostu. Otwarcie mostu dla żeglugi w cieśninie powoduje zamknięcie ruchu drogowego dwukrotnie w ciągu dnia.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Pracownicy Wód Polskich monitorują rzeki i zbiorniki w całej Polsce

Opublikowano

w dniu

Foto: Wody Polskie

W wyniku opadów i roztopów, obserwujemy wzrosty stanów wody do – również z przekroczeniem – stanów ostrzegawczych i lokalnie alarmowych. Pracownicy wszystkich jednostek organizacyjnych Wód Polskich są obecni w terenie, prowadzą wzmożony monitoring sytuacji na rzekach i zbiornikach wodnych, kontrolują stan zabezpieczeń przeciwpowodziowych i pozostają w kontakcie ze służbami reagowania kryzysowego.

Prowadzone działania są nadzorowane przez Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich, które cały czas monitorują sytuację i pozostają w stałym kontakcie ze strażą pożarną i innymi służbami. W terenie na bieżąco reagują Zespoły Wsparcia Technicznego Wód Polskich, które monitorują stan wałów przeciwpowodziowych i innych obiektów hydrotechnicznych, podejmują także działania interwencyjne w przypadku stwierdzenia awarii i uszkodzeń urządzeń wodnych.

Sytuacja hydrologiczna na przestrzeni ostatnich miesięcy wymaga wzmożonego działania pracowników Wód Polskich w terenie. Od grudnia ub. roku prowadzony jest wzmożony monitoring obiektów hydrotechnicznych oraz budowli przeciwpowodziowych. Zaangażowanych w działania przeciwpowodziowe jest obecnie ponad 1600 pracowników Wód Polskich w całym kraju.

Pracownicy Wód Polskich – podmiotu odpowiadającego za wody płynące – odbierają liczne zgłoszenia podtopień mających różną genezę, nie tylko od strony rzek i urządzeń wodnych, ale również od strony wód opadowych. Do Wód Polskich wpływają zgłoszenia dotyczące spraw związanych z podtopieniami – a także zdarzeń takich jak przecieki wałów, zatory czy awarie. Zgłoszenia podtopień zazwyczaj dotyczą miejsc położonych na Obszarach Szczególnego Zagrożenia Powodzią, wiele z nich dotyczy także obiektów poza administracją Wód Polskich, tj. rowów i zatkanych przepustów drogowych. 

– Zjawisko roztopów jest zmniejszone, ale retencja rzeczna oraz glebowa została wypełniona – w wielu regionach wskaźnik wilgotności gleby wynosi powyżej 60%. Dlatego sytuacja, szczególnie na obszarach nizinnych, nie ulega poprawie przy ciągłym zasilaniu wodami opadowymi – informuje Mateusz Balcerowicz, Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą. 

Zbiorniki przeciwpowodziowe prowadzą gospodarkę wodną w celu redukcji wysokości wezbrań. Część z nich odbudowuje pojemności powodziowe w celu przygotowania się na ponowny wzrost dopływu do zbiorników związany z prognozowanymi opadami deszczu. Zbiorniki przeciwpowodziowe przeważnie zlokalizowane są na dopływach Odry i Wisły w górnych częściach zlewni na południu kraju, dlatego możliwości retencji zbiornikowej na Niżu Polskim – czyli tam gdzie, występuje większość opadów – są ograniczone.

– Nasze zbiorniki retencyjne znajdują się głównie na południu kraju, do przechwytywania wód wezbraniowych i powodziowych z górnych części zlewni największych rzek. Teraz mamy inną sytuację, gdzie woda stagnuje na niżu i zgodnie z prognozami taki stan rzeczy utrzymać się może jeszcze wiele tygodni – dodaje Mateusz Balcerowicz, Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą. 

Zgodnie z prognozami IMGW-PIB, w najbliższych miesiącach w dalszym ciągu należy spodziewać się wyższych od normy opadów. Stan wody w rzekach nizinnych nie będzie ulegał nagłej poprawie z uwagi na niewielkie spadki i w konsekwencji możliwość ograniczonego odpływu nadmiaru wody do głównych rzek. W związku, z tym praca w długotrwałym obciążeniu wałów przeciwpowodziowych będzie generowała coraz więcej zgłoszeń o nieszczelnościach i awarii urządzeń wodnych. Wpływ na ich stan ma również aktywność niektórych zwierząt, które uszkadzają korpusy wałów przeciwpowodziowych. Sytuacja może ulec poprawie dopiero w okresie kilku tygodni od ustania ciągłych opadów.

– Kontrolowanie stanu infrastruktury hydrotechnicznej w terenie jest dla nas kluczowe. Ponad 1600 pracowników Wód Polskich zaangażowanych jest we współpracę ze służbami kryzysowymi oraz monitoring urządzeń hydrotechnicznych, w tym wałów przeciwpowodziowych – dodał Mateusz Balcerowicz, Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą. 

Pracownicy Wód Polskich w całym kraju prowadzą wzmożony monitoring sytuacji hydrometeorologicznej oraz na obiektach hydrotechnicznych, a także współpracują ze służbami zarządzania kryzysowego, reagują też w sytuacjach awaryjnych, dokonując interwencyjnych zabezpieczeń i napraw.

Loading

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524