Połącz się z nami

Wiadomości

Na pikniku w Wolinie, mieszkańcy Świnoujścia przypomnieli wojewodzie o obietnicy Kaczyńskiego

Opublikowano

w dniu

Protestujący przeciw blokadzie ul. Ku Morzu mieszkańcy Świnoujścia pojechali do Wolina, żeby na odbywającym się tam pikniku „Rodzina 800 +” przypomnieć o obietnicy złożonej przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Wojewoda Zbigniew Bogucki rozdawał lody, gdy manifestujący ustawili się kilka metrów za jego plecami z wielkim banerem.

– Nadal nie ma lądowego dojazdu ani dojścia do latarni morskiej oraz Fortu Gerharda. Zabytki są w dramatycznej sytuacji. Przejazd jedynie autobusem do naszej plaży, w określonych godzinach, to nie jest to, czego oczekiwaliśmy. Nie możemy się zgodzić na to, że traktuje się nas jak terrorystów w chwili, gdy tzw. „strefa bezpieczeństwa” to w wielu miejscach tylko taśma w lesie z pokonaniem której nie ma problemu np. zagubiony turysta – mówi Artur Krysztofowicz, mieszkaniec Świnoujścia – Niedługo miną cztery miesiące od wprowadzenia blokady, a osoby odpowiadające za decyzję nadal ignorują mieszkańców i nie wiedzą jak zabezpieczyć terminal LNG, żeby nie działało to destrukcyjnie na życie osiedla, przedsiębiorców i opiekunów zabytków. Bo o zastosowanych rozwiązaniach trudno cokolwiek dobrego powiedzieć – dodaje.

Dlatego manifestujący na wieść, że w Wolinie odbędzie się piknik z udziałem wojewody i innych przedstawicieli PiS – pojechali przypomnieć o słowach Jarosława Kaczyńskiego. Przypomnijmy, że wicepremier podczas otwarcia tunelu zapewniał, że problem zostanie rozwiązany, a terminal LNG można sprawnie zabezpieczyć dbając jednocześnie o interes mieszkańców. Efektów do dzisiaj brak… 

– Na razie widzimy tylko zagrywki pod media, żeby pokazać, że coś się robi, że coś się pomaga… My nie chcemy działań pod publikę, ale żeby oddano nam drogę i parking, które powstały w ramach rekompensat za budowę gaozportu w sąsiedztwie naszego osiedla. Zresztą, należy pamiętać, że podczas budowy gazoportu na zarzuty, że lokalizacja terminalu LNG jest zła, odpowiadano nam, że będzie on nowoczesny i doskonale ochraniany – tłumaczą nasi rozmówcy,

Dorota Turlejska dodaje, że hasło z transparentu „Premierze, spełnij obietnicę! Otwórz  CAŁĄ ul. Ku Morzu”, który manifestujący po raz pierwszy zaprezentowali pod stawą Młyny, a w minioną sobotę również w Wolinie, pozostaje aktualne.   

– Uzyskaliśmy wiele deklaracji wsparcia od polityków różnych partii. Uzyskaliśmy zapewnienie samego premiera Jarosława Kaczyńskiego, że problem zostanie rozwiązany. Nie stało się tak. Fakt, że odtrąbiono sukces, bo zezwolono na dojazd autobusów jedynie do plażowego parkingu uznajemy za ponury żart. Dlatego będziemy walczyć dalej – mówi.

Podczas spokojnej manifestacji w Wolinie (protestujący nie zakłócali pikniku i cierpliwie czekali aż lepiący lody wojewoda znajdzie czas) wywiady z mieszkańcami przeprowadzali m.in. dziennikarze TVN 24. Wojewoda w pewnym momencie podszedł do mieszkańców Świnoujścia i w swoim stylu, z uśmiechem na ustach, witał się z protestującymi. I mówił o potrzebie bezpieczeństwa terminala LNG, zapewniał, że strefa powstała ze względu na wojnę  na Ukrainie i że ostatnimi działaniami zadbano o interes mieszkańców i opiekunów zabytków na tyle, na ile to było możliwe…

Słowem – do żadnego konsensusu ponownie nie doszło, ale protestujący nie zamierzają składać broni. Jeszcze tego samego dnia protestujący spotkali się z innymi politykami: posłami Lewicy na promenadzie i z posłem PiS Arturem Szałabawką w Galerii ART. Do tematu jeszcze wrócimy.

W imieniu protestujących mieszkańców

Michał Koniecko 

   

Loading

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Zderzenie dwóch busów. Poszkodowanych 5 osób

Opublikowano

w dniu

Dwa samochody zderzył się na drodze S3 na wysokości Dargobądza.  Jedna z osób poszkodowanych była zakleszczona w samochodzie, konieczne było użycie sprzętu hydraulicznego aby ją uwolnić.

– Działania strażaków polegały również, na zabezpieczeniu miejsca wypadku oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy rannym osobom, do czasu przybycia kolejnych karetek Pogotowia Ratunkowego – informują strażacy z OSP Wolin.

Finalnie 5 osób zostało przewiezionych do szpitali. Obecnie okoliczności wypadku wyjaśnia Policja. Na czas wypadku został wprowadzony ruch wahadłowy.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Wypadek motocyklisty w Dargobądzu

Opublikowano

w dniu

Foto: Dronoujście

Motocyklista trafił do szpitala po wypadku do jakiego doszło we wtorek na DK3 na wysokości Dargobądza. Z nieustalonych przyczyn, kierujący jednośladem stracił panowanie nad pojazdem.

Na miejsce wezwano karetkę pogotowia ratunkowego. Zadecydowano o konieczności szybkiego transportu do szpitala przy użyciu helikoptera.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Stracił przytomność podczas prac polowych. Po rolnika przyleciał helikopter

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

Strażacy zostali wysłani do Domysłowa, tam mężczyzna stracił przytomność podczas prac rolniczych.

– Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że świadkowie zdarzenia po sprawdzeniu funkcji życiowych mężczyzny ułożyli go w pozycji bocznej ustalonej i przywrócili przytomność. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i poszkodowanego do czasu przyjazdu karetki pogotowia ratunkowego oraz zabezpieczenia terenu pod lądowanie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – informują strażacy z OSP Kołczewo.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Ewa Grzybowska ponownie burmistrzem Wolina. Kto w nowej radzie?

Opublikowano

w dniu

Podczas niedzielnych wyborów samorządowych Ewa Grzybowska zdobyła 66,45 proc głosów (3151), Waldemar Dubrawski 28,24 proc. (1339), Łukasz Podolski (252).

– Wygrana w 1 turze z wynikiem 66,45% i 10 mandatów w Radzie Miejskiej to dla nas i dla mnie osobiście ogromna radość i wzruszenie. To też potwierdzenie, że gmina Wolin wyraźnie zmienia się na lepsze. Przed nami wiele zadań i ciężka praca, ale tak jak obiecaliśmy, nie zwalniamy tempa – zapewnia Ewa Grzybowska na swoim facebookowym profilu.

W 15-osobowej radzie znalazło się 10 osób z KWW Ewy Grzybowskiej oraz 5 z KWW Razem Możemy Więcej.

 • Okręg nr 1: Anita Szmit
 • Okręg nr 2: Radosław Kaliciak
 • Okręg nr 3: Krzysztof Śrudkowski
 • Okręg nr 4: Elżbieta Mikołajczyk
 • Okręg nr 5: Tomasz Hamala
 • Okręg nr 6: Andrzej Kubicki
 • Okręg nr 7: Robert Lema
 • Okręg nr 8: Marzena Szulińska
 • Okręg nr 9: Karolina Cackowska
 • Okręg nr 10: Teresa Bielawska – Antosiak
 • Okręg nr 11: Szymon Waligóra
 • Okręg nr 12: Dubrawski Waldemar
 • Okręg nr 13: Leszek Kopański
 • Okręg nr 14: Stanisław Brylski
 • Okręg nr 15: Izabela Opasiński

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Dachował samochód. Wśród poszkodowanych także dzieci

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Do wypadku doszło na na drodze między miejscowościami Recław i Stepnica. 

Po przybyciu na miejsce zdarzenia, okazało się, że samochód osobowy dachował, natomiast 3 osoby zostały poszkodowane – 1 osoba dorosła i dwójka dzieci. 

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca wypadku, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz neutralizacji płynów eksploatacyjnych, które wyciekły z pojazdu. 

Rannych przekazano przybyłym na miejsce Zespołom Ratownictwa Medycznego, w tym LPR. Droga w obu kierunkach była zablokowana. 

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Trwa budowa ogromnej estakady. Pod nią przejadą pociągi

Opublikowano

w dniu

Foto: Mateusz Grzeszczuk/GDDKiA Szczecin

Trwa budowa estakady na odcinku S3 pomiędzy Świnoujściem a Dargobądzem. Obiekt ten przeprowadzi S3 nad linią kolejową na zachód od Międzyzdrojów. Przygotowywany jest bypass aby przełożyć ruch pod obiektem, co umożliwi budowę najazdu od wschodu. Prace postępują też przy węźle Międzyzdroje.

Loading

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524