Połącz się z nami

Wiadomości

Wybiera się na Alaskę, żeby płynąć na kole podbiegunowym

Opublikowano

w dniu

Leszek Naziemiec jest pływakiem przygodowym, specjalizującym się w pływaniu w zimnej wodzie, w samych kąpielówkach i czepku. Mieszka w Kołczewie na wyspie Wolin. Przeprowadził się nad morze ze Śląska, by mieć większy dostęp do wody. 

Na koncie ma między innymi pierwsze przeprawy w historii w Antarktyce, Arktyce i trudną trasę w jeziorze Titicaca. Przepłynął też 1000 km Wisłą. 20 lipca 2023 wybiera się na Alaskę, by przepłynąć 250 km rzeką Jukon z Eagle do Circle. Circle to miejscowość na kole podbiegunowym. Będzie płynął od rana do wieczora, dzień po dniu (po około 50 km) z biwakiem na brzegu. 

– Woda powinna mieć 15 stopni, w okolicy występują niedźwiedzie i przez cały czas przeprawy nie będzie dostępu do cywilizacji. Jukon to wielka, najbardziej oddalona od nas rzeka arktyczna, obok Obu, Jeniseju, Leny, Kołymy i Mackenzie. Przeprawa Jukonem to jedno z ostatnich  dużych, pionierskich wyzwań pływackich, które działa na moją wyobraźnię i zmusza mnie do ciężkiego treningu – opowiada Leszek Naziemiec.

Wyprawę będzie zabezpieczał doświadczony ratownik wodny i medyczny, Adrian Uciński, pracujący  w  Sosnowieckim Szpitalu Miejskim,  który jest partnerem wyprawy. 

– Z Adrianem współpracowałem przy wyprawie do Brazylii i przeprawie przez Bałtyk – mówi.

Wyprawie towarzyszyć  będzie również ekipa filmu dokumentalnego „Biała gorączka”. Autorzy o filmie piszą tak: „Pierwsze kadry i dźwięki, tak jak tytuł „Biała gorączka” są nieoczywiste, poetyckie. Pierwsze słowa bohatera Leszka Naziemca – proste wypowiedzi o spokoju i równowadze, jakie przyniosło mu wieloletnie doświadczanie pływania w ekstremalnie niesprzyjających warunkach i temperaturach. Nie bije z nich bohaterstwo na pokaz, a magia prostolinijności i prawda. „Biała gorączka” będzie wizualno-poetyckim esejem o przekraczaniu granic ludzkiej wytrzymałości, lub może szerzej: ludzkiej wyobraźni. Filmem, który za sprawą formalnej warstwy narracyjnej, będzie opowiadał o emocjach, stanach ciała i umysłu, o dziwnej właściwości ludzkiej natury, która pcha do szukania wyzwań tam, gdzie trudno, daleko i przede wszystkim zimno.”

Autorem filmu jest Tomasz Woźniczka, producentką Agata Sikora (Spirala film)

Loading

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Strażacy gasili altankę w Piaskach Wielkich

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Wolin

Strażacy z OSP Wolin gasili pożar przyczepy kempingowej,  w miejscowości Piaski Wielkie.

– Po przybyciu na miejsce zdarzenia, przyczepa znajdowała się w płomieniach, działania ratowniczo-gaśnicze, prowadził już zastęp z OSP Troszyn. Kolejne czynności polegały na wprowadzeniu roty w aparatach ODO, do wnętrza celem przeszukania – informują strażacy z OSP Wolin.

Na szczęście nikomu nic się nie stało. Po dogaszeniu zarzewi ognia i przyjeździe patrolu Policji, działania strażaków zostały zakończone.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Drzewo niebezpiecznie pochyliło się nad drogą

Opublikowano

w dniu

W piątek, 10 maja strażacy z OSP Kołczewo zostali zadysponowani w sile jednego zastępu do usunięcia pochylonego drzewa na DW 102 w miejscowości Świętouść.
– Zaraz po powrocie do remizy zostaliśmy zadysponowani w sile jednego zastępu  do usunięcia pochylonego drzewa w miejscowości Międzywodzie – mówią.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Zakaz wprowadzania psów, to nie pomysł kota Zenka

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Nawet 4 tys. osób dziennie wchodzi na szczyt wieży widokowej w Wolinie. To nowa atrakcja turystyczna, którą bardzo polubili zwiedzający. Jest jednak jedno „ale” . Wejść nie można ze swoim pupilem. 

Przed wejściem powieszono tabliczkę, że zakazuje się wprowadzania psów. Zakazu pilnuje mężczyzna wpuszczający turystów na wieżę widokową. 

– To nie mój wymysł. To sanepid zakazał – ucina.

Właściciele psów albo nie wchodzą wcale, albo proszą osoby, które zeszły o to aby przypilnowały ich pupila.

– Myślałam, że to dlatego, że jest tu kot Zenek i nie akceptuje psów. Jednak okazuje się, że to nie jego wymysł – mówi ze śmiechem jedna z turystek.

Jak się dowiedzieliśmy, kot Zenek akceptuje psy, jednak woli aby nie stawały mu na drodze, ani nie wyjadały jedzenia z kociej miseczki. Z zakazem wstępu psiakom nie ma nic wspólnego.

_

Kot Zenek – kot mieszkający u stóp wieży widokowej w Wolinie.  Pracownicy budujący wieżę tak bardzo go polubili, że ustawili mu domek.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

W 1945 roku Armia Czerwona wkroczyła do Wolina

Opublikowano

w dniu

4 maja 1945 r. to jedna z najważniejszych dat w historii naszych wysp. To wtedy Armia Czerwona zdobyła Wolin. No właśnie – zdobyła? Wyzwoliła? Odzyskała? Pamięć o tych wydarzeniach, tak trudnych dla interpretacji, nadal rządzi nasza wyobraźnią, polityką i emocjami. W tym roku 4 maja spotkamy się z prof. Janem M. Piskorskim, wybitnym znawcą historii Pomorza i stosunków polsko-niemieckich, autorem m.in. wydanego właśnie zbioru esejów „Bitwy o przeszłość. Nauka, polityka, media, edukacja”.

Piskorski stwierdza, że historia „nie lubi, gdy z niej żartują, i odpowiada niszczycielską potęgą swoich wichrów, sprowokowanych przecież przez nas. Kultura zachodnia poza historią nie istnieje. Kryzys myślenia historycznego jest zarazem kryzysem naszej cywilizacji. Nie zapomnieliśmy o przeszłości. Jesteśmy nią owładnięci”.

Zapraszamy więc Państwa do rozmowy o bojach o przeszłość, stosunkach polsko-niemieckich, oraz miejscu naszego regionu na mapie Polski i Europy.

Spotkanie poprowadzi dr Piotr Oleksy

  • 4 maja 2024 r., godzina 17.00
  • Dworek Woliński
  • Wolin ul. Zamkowa 23 a

Partnerem cyklu Archipelag Idei jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Cykl jest realizowany pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

#Pomorze Zachodnie

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Pożar budynku gospodarczego w Rabiążu

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

Strażacy z OSP Kołczewo, OSP Ładzin oraz JRG Międzyzdrojów gasili pożar budynku gospodarczego w miejscowości Rabiąż. 

W chwili dotarcia pierwszych zastępów na miejsce zdarzenia pożarem objęty był już dach budynku. 

– Strażacy niezwłocznie przystąpili go gaszenia przy użyciu dwóch prądów wody. Pożar po kilkunastu minutach udało się opanować – informują strażacy z OSP Kołczewo.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Zmontowano przęsło nowego mostu w Wolinie

Opublikowano

w dniu

Przęsło łukowe nowego mostu w Wolinie na S3  jest już zmontowane. W maju planowane jest nasunięcie przęsła nad cieśninę Dziwna z pomocą barek. Do tego czasu będą jeszcze prowadzone między innymi prace związane z pogłębieniem dna w rejonie podpór.

Na obwodnicy Wolina powstaje most dla drugiej jezdni S3, bliźniaczy dla obecnego mostu łukowego, który powstał w 2003 roku.

Zakończenie realizacji całego północnego fragmentu ekspresowej drogi S3 na wyspie Wolin pierwotnie było planowane w drugim kwartale 2024 r.

Loading

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524