Połącz się z nami

Wiadomości

Wybiera się na Alaskę, żeby płynąć na kole podbiegunowym

Opublikowano

w dniu

Leszek Naziemiec jest pływakiem przygodowym, specjalizującym się w pływaniu w zimnej wodzie, w samych kąpielówkach i czepku. Mieszka w Kołczewie na wyspie Wolin. Przeprowadził się nad morze ze Śląska, by mieć większy dostęp do wody. 

Na koncie ma między innymi pierwsze przeprawy w historii w Antarktyce, Arktyce i trudną trasę w jeziorze Titicaca. Przepłynął też 1000 km Wisłą. 20 lipca 2023 wybiera się na Alaskę, by przepłynąć 250 km rzeką Jukon z Eagle do Circle. Circle to miejscowość na kole podbiegunowym. Będzie płynął od rana do wieczora, dzień po dniu (po około 50 km) z biwakiem na brzegu. 

– Woda powinna mieć 15 stopni, w okolicy występują niedźwiedzie i przez cały czas przeprawy nie będzie dostępu do cywilizacji. Jukon to wielka, najbardziej oddalona od nas rzeka arktyczna, obok Obu, Jeniseju, Leny, Kołymy i Mackenzie. Przeprawa Jukonem to jedno z ostatnich  dużych, pionierskich wyzwań pływackich, które działa na moją wyobraźnię i zmusza mnie do ciężkiego treningu – opowiada Leszek Naziemiec.

Wyprawę będzie zabezpieczał doświadczony ratownik wodny i medyczny, Adrian Uciński, pracujący  w  Sosnowieckim Szpitalu Miejskim,  który jest partnerem wyprawy. 

– Z Adrianem współpracowałem przy wyprawie do Brazylii i przeprawie przez Bałtyk – mówi.

Wyprawie towarzyszyć  będzie również ekipa filmu dokumentalnego „Biała gorączka”. Autorzy o filmie piszą tak: „Pierwsze kadry i dźwięki, tak jak tytuł „Biała gorączka” są nieoczywiste, poetyckie. Pierwsze słowa bohatera Leszka Naziemca – proste wypowiedzi o spokoju i równowadze, jakie przyniosło mu wieloletnie doświadczanie pływania w ekstremalnie niesprzyjających warunkach i temperaturach. Nie bije z nich bohaterstwo na pokaz, a magia prostolinijności i prawda. „Biała gorączka” będzie wizualno-poetyckim esejem o przekraczaniu granic ludzkiej wytrzymałości, lub może szerzej: ludzkiej wyobraźni. Filmem, który za sprawą formalnej warstwy narracyjnej, będzie opowiadał o emocjach, stanach ciała i umysłu, o dziwnej właściwości ludzkiej natury, która pcha do szukania wyzwań tam, gdzie trudno, daleko i przede wszystkim zimno.”

Autorem filmu jest Tomasz Woźniczka, producentką Agata Sikora (Spirala film)

 13,550 odsłon

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Będzie bezpieczniej w drodze do sklepu w Kołczewie

Opublikowano

w dniu

Foto: Urząd Miejski w Wolinie

Na ukończeniu jest 130-metrowy fragment chodnika w miejscowości Kołczewo. Jest ważny dla mieszkańców, ponieważ prowadzi do jedynego supermarketu w miejscowości.

Na facebookowym profilu burmistrz Wolina Ewy Grzybowskiej umieszczono zdjęcia z prac brukarskich.

– Nie zwalniamy tempa – napisała burmistrz.

Sklep Dino w Kołczewie wybudowano w 2019 roku. Do tej pory mieszkańcy musieli iść poboczem ruchliwej drogi nr 102.

 7,752 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

W Wolinie montują stalowe dźwigary nowego mostu

Opublikowano

w dniu

Foto: Mateusz Grzeszczuk/GDDKiA Szczecin

Rozpoczął się montaż stalowych dźwigarów na części najazdowej mostu w ciągu S3 nad cieśniną Dziwna w Wolinie. Taka konstrukcja będzie na 8 przęsłach, na 13 będą żelbetowe belki prefabrykowane, a przęsło nad cieśniną będzie podwieszone do stalowego łuku.

Budowa S3 pomiędzy Świnoujściem a Troszynem postępuje. W tej chwili roboty bitumiczne prowadzone są na odcinku od Wolina do Troszyna. Prace ziemne trwają w szczególności w rejonie Miejsca Obsługi Podróżnych Dargobądz, trwają też roboty mostowe, w tym przy moście w Wolinie.

 6,762 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Wielkie ćwiczenia w gaszeniu wolińskiej kolegiaty

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Wolin

Scenariusz ćwiczeń zakładał pożar wieży oraz ewakuację dwóch rannych osób w kolegiacie przy ulicy Wojska Polskiego w Wolinie. 

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca akcji, wprowadzeniu roty gaśniczej w celu przeszukania zadymionego obiektu i ewakuacji osób poszkodowanych oraz dokonania rozpoznania wodnego. 

– W miarę przybywania kolejnych zastępów zorganizowano punkt czerpania wody na cieśninie Dziwna, działania gaśnicze prowadzone były także z przybyłych na miejsce podnośników. Wprowadzono również kolejne roty gaśnicze do pomocy. Ostatecznie odnaleziono i ewakuowano na zewnątrz dwie osoby – opowiadają o ćwiczeniach strażacy z OSP Wolin.

W ćwiczeniach wykorzystane zostały wytwornice dymu, które odwzorowały prawdziwe warunki jakie panują przy pożarach tego typu obiektów. 

 11,205 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Noc Muzeów w Wolinie. Zobaczyli prawdziwe skarby

Opublikowano

w dniu

W tym roku Noc Muzeów w Wolinie organizowana była wspólnie przez Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie i Centrum Słowian i Wikingów.

W ramach wydarzenia uczestnicy mieli okazję wziąć udział w spotkaniu z Janem Siniusem, autorem książki „Szczecin 1945. Bitwa narodów” oraz wysłuchać wykładu dr Wojciecha Filipowiaka pt:”Miasto z bagien i twierdza Jómsborg oraz gdzie nie pochowano Haralda Sinozębego”. Była to także niepowtarzalna okazja aby zobaczyć wystawę:” Skarby Wolina” poświęconą najnowszym wykopaliskom na Starym Mieście w Wolinie. Część merytoryczną uzupełnił wspaniały występ Osady Pieśni Grodno oraz Krąg Ognia z muzycznym akompaniamentem Wolińskiej Orkiestry Bębniarskiej pod przewodnictwem Tomka Kubika.

 10,695 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Ponad 4-kilometrowy korek przed Międzyzdrojami

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Nawet 40 minut musieli stać w korku kierowcy, którzy jechali w sobotę do Międzyzdrojów, a także ci, którzy jechali w stronę Świnoujścia. Zablokowała się bowiem krajowa „trójka”. Powodem jest zła tymczasowa organizacja ruchu na przebudowywanym niewielkim fragmencie ul. Nowomyśliwskiej w Międzyzdrojach.

Na wysokości centrum handlowego przebudowywana jest ulica. Prowadzono ruch wahadłowy regulowany sygnalizacją świetlną.

– Przejechało zaledwie kilka samochodów i znowu zapaliło się czerwone światło. Ktoś, kto zaakceptował takie rozwiązanie nie ma pewnie prawa jazdy – uważa pan Mirosław, międzyzdrojanin. – To nie jest dobra pora na takie remonty – dodaje.

Rozwiązaniem mogłoby być skierowanie ruchu od ronda, przez ul. Niepodległości, przy stacji paliw Orlen, leśniczówce i pod wiaduktem.

– Problem w tym, że ktoś wmurował tam słupek. A to jedyne rozwiązanie, abyśmy nie utknęli w korkach. Z weekendu na weekend będzie coraz gorzej – mówią międzyzdrojanie.

Nie wiadomo jak długo potrwają utrudnienia.

 14,158 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Zerwana linia energetyczna spowodowała pożar lasu w pobliżu Międzyzdrojów

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo
Kilka zastępów straży pożarnej gasiło groźny pożar poszycia leśnego w pobliżu miejscowości Grodno nieopodal Międzyzdrojów.
Okazało się że doszło do zerwania linii energetycznej, na skutek powalonego drzewa, co z kolei spowodowało pożar. Do gaszenia przystąpiono przy użyciu dwóch prądów wody w natarciu oraz podręcznego sprzętu gaśniczego.
– Wraz z rozwojem pożaru dysponowano kolejne siły i środki, w tym pojazd typu ATV wraz z przyczepką z OSP Kołczewo. Działania gaśnicze zakończono około godziny 18 – informują strażacy ochotnicy z OSP Kołczewo.

 14,679 odsłon

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524