Połącz się z nami

Wiadomości

Przed okresem mrozów sprawdź wodę w ogrodzie i domku letniskowym

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Wodociągi Zachodniopomorskie w Goleniowie zachęcają, by przed zimą zabezpieczyć instalacje wodne w domkach letniskowych i ogrodzie. Długo utrzymująca się letnia temperatura i potrzeba podlewania roślin spowodowały, że wiele osób nadal korzysta z instalacji wodnej na terenie działek lub ogródków.

Domek letniskowy
W domkach wypoczynkowych użytkowanych również zimą należy sprawdzić, czy nie ma ryzyka zamarznięcia wody w instalacjach poprowadzonych przez nieogrzewane pomieszczenia. Instalacja wodna powinna być dobrze zaizolowana (minimalna grubość izolacji rur 13 – 20 mm). Najlepszym sposobem zabezpieczającym instalację wodną przed mrozem w każdym domu jest przenośny system grzewczy, który w zależności od zapotrzebowania można zamontować w dowolnym miejscu. Polega on na zainstalowaniu na rurze elektrycznego kabla grzejnego (zwłaszcza pobliżu wodomierza, filtra, zaworów odcinających i czerpalnych), który można uruchamiać podczas dużego mrozu lub dłuższej nieobecności. Wygodniejszym i lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie termostatu, który automatycznie włącza urządzenie, gdy temperatura spadnie do 3°C, zaś jej wzrost do 7°C powoduje jego wyłączenie. Jest to rozwiązanie bezpieczne, niedrogie i tanie w eksploatacji.

W domkach letniskowych, które nie będą użytkowane zimą (lub w pomieszczeniach nieogrzewanych w domkach całorocznych) należy opróżnić z wody wszystkie syfony (szczególnie porcelanowe misek ustępowych), a następnie je zatkać celem uniemożliwienia rozchodzenia się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji. Alternatywnym rozwiązaniem jest zalanie syfonów płynem niezamarzającym, ale trzeba pamiętać, że z czasem on odparuje, a więc koniecznym będzie jego uzupełnienie.

W ogrodzie
Najważniejszym zabiegiem, jaki należy przeprowadzić przed sezonem zimowym, jest pozbycie się wody z wszelkich narzędzi i rur, w których może zalegać, np. z węży ogrodowych, zraszaczy, pistoletów czy lanc zraszających. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przypadku zamarznięcia zalegającej wody narzędzia mogą ulec zniszczeniu, a rozszerzająca się w wężach woda może je po prostu rozerwać – mówi rzecznik prasowy Wodociągów Zachodniopomorskich w Goleniowie Łukasz Szeląg.

Warto wyposażyć system nawadniania w zawory odwadniające, co pozwoli zaoszczędzić sporo czasu podczas prac konserwacyjnych, ponieważ system sam usuwa zalegającą wodę ze zraszaczy i podłączonych rur. W przypadku braku zaworów odwadniających wodę najlepiej usunąć sprężonym powietrzem. To najprostszy i najbezpieczniejszy sposób.

 

Loading

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Zderzenie dwóch busów. Poszkodowanych 5 osób

Opublikowano

w dniu

Dwa samochody zderzył się na drodze S3 na wysokości Dargobądza.  Jedna z osób poszkodowanych była zakleszczona w samochodzie, konieczne było użycie sprzętu hydraulicznego aby ją uwolnić.

– Działania strażaków polegały również, na zabezpieczeniu miejsca wypadku oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy rannym osobom, do czasu przybycia kolejnych karetek Pogotowia Ratunkowego – informują strażacy z OSP Wolin.

Finalnie 5 osób zostało przewiezionych do szpitali. Obecnie okoliczności wypadku wyjaśnia Policja. Na czas wypadku został wprowadzony ruch wahadłowy.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Wypadek motocyklisty w Dargobądzu

Opublikowano

w dniu

Foto: Dronoujście

Motocyklista trafił do szpitala po wypadku do jakiego doszło we wtorek na DK3 na wysokości Dargobądza. Z nieustalonych przyczyn, kierujący jednośladem stracił panowanie nad pojazdem.

Na miejsce wezwano karetkę pogotowia ratunkowego. Zadecydowano o konieczności szybkiego transportu do szpitala przy użyciu helikoptera.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Stracił przytomność podczas prac polowych. Po rolnika przyleciał helikopter

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

Strażacy zostali wysłani do Domysłowa, tam mężczyzna stracił przytomność podczas prac rolniczych.

– Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że świadkowie zdarzenia po sprawdzeniu funkcji życiowych mężczyzny ułożyli go w pozycji bocznej ustalonej i przywrócili przytomność. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i poszkodowanego do czasu przyjazdu karetki pogotowia ratunkowego oraz zabezpieczenia terenu pod lądowanie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – informują strażacy z OSP Kołczewo.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Ewa Grzybowska ponownie burmistrzem Wolina. Kto w nowej radzie?

Opublikowano

w dniu

Podczas niedzielnych wyborów samorządowych Ewa Grzybowska zdobyła 66,45 proc głosów (3151), Waldemar Dubrawski 28,24 proc. (1339), Łukasz Podolski (252).

– Wygrana w 1 turze z wynikiem 66,45% i 10 mandatów w Radzie Miejskiej to dla nas i dla mnie osobiście ogromna radość i wzruszenie. To też potwierdzenie, że gmina Wolin wyraźnie zmienia się na lepsze. Przed nami wiele zadań i ciężka praca, ale tak jak obiecaliśmy, nie zwalniamy tempa – zapewnia Ewa Grzybowska na swoim facebookowym profilu.

W 15-osobowej radzie znalazło się 10 osób z KWW Ewy Grzybowskiej oraz 5 z KWW Razem Możemy Więcej.

 • Okręg nr 1: Anita Szmit
 • Okręg nr 2: Radosław Kaliciak
 • Okręg nr 3: Krzysztof Śrudkowski
 • Okręg nr 4: Elżbieta Mikołajczyk
 • Okręg nr 5: Tomasz Hamala
 • Okręg nr 6: Andrzej Kubicki
 • Okręg nr 7: Robert Lema
 • Okręg nr 8: Marzena Szulińska
 • Okręg nr 9: Karolina Cackowska
 • Okręg nr 10: Teresa Bielawska – Antosiak
 • Okręg nr 11: Szymon Waligóra
 • Okręg nr 12: Dubrawski Waldemar
 • Okręg nr 13: Leszek Kopański
 • Okręg nr 14: Stanisław Brylski
 • Okręg nr 15: Izabela Opasiński

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Dachował samochód. Wśród poszkodowanych także dzieci

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Do wypadku doszło na na drodze między miejscowościami Recław i Stepnica. 

Po przybyciu na miejsce zdarzenia, okazało się, że samochód osobowy dachował, natomiast 3 osoby zostały poszkodowane – 1 osoba dorosła i dwójka dzieci. 

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca wypadku, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz neutralizacji płynów eksploatacyjnych, które wyciekły z pojazdu. 

Rannych przekazano przybyłym na miejsce Zespołom Ratownictwa Medycznego, w tym LPR. Droga w obu kierunkach była zablokowana. 

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Trwa budowa ogromnej estakady. Pod nią przejadą pociągi

Opublikowano

w dniu

Foto: Mateusz Grzeszczuk/GDDKiA Szczecin

Trwa budowa estakady na odcinku S3 pomiędzy Świnoujściem a Dargobądzem. Obiekt ten przeprowadzi S3 nad linią kolejową na zachód od Międzyzdrojów. Przygotowywany jest bypass aby przełożyć ruch pod obiektem, co umożliwi budowę najazdu od wschodu. Prace postępują też przy węźle Międzyzdroje.

Loading

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524