Połącz się z nami

Wiadomości

Mieszkasz w Wolinie, Międzyzdrojach czy Świnoujściu? Możesz pomóc chronić Odrę

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Akcja Czysta Odra – wielkie sprzątanie rzeki i jej dorzeczy z udziałem lokalnych społeczności

Zapraszamy do udziału w międzynarodowej akcji na rzecz ochrony Odry przed zaśmieceniem. Od 29 kwietnia do 8 maja 2022 r. razem z lokalnymi organizatorami, przeprowadzona zostanie akcja sprzątania Odry i jej dorzeczy od samego źródła aż do Bałtyku!

Pomysłodawcą akcji jest Dominik Dobrowolski, wrocławski podróżnik i ekolog od wielu lat organizuje w Polsce akcje na rzecz ochrony rzek przed zaśmieceniem.  Tym razem wspólnie ze Stowarzyszeniem Wywrotka ze Szczecina i innymi organizacjami z Polski postanowił zadbać o wyjątkową rzekę, bo łączącą trzy państwa: Czechy, Polskę i Niemcy.

Do Akcji Czysta Odra będzie mógł się przyłączyć każdy! Wystarczy tylko zorganizować grupę wolontariuszek i wolontariuszy, aby spotkać się na ekologicznej majówce w wybranej przez siebie miejscowości nad Odrą, posprzątać samą rzekę na łodzi, kajaku, SUP-ie lub to co wyrzuca na swoje brzegi, by potem cieszyć się jej urokami bez odpadów.  Forma akcji jest absolutnie dowolna.

UWAGA! Lokalni organizatorzy mogą otrzymać zwrot kosztów akcji do kwoty 500 zł!

Środki te pozwolą na zakup wszystkich potrzebnych do akcji narzędzi jak worki, rękawice, chwytaki, paliwo do łodzi czy poczęstunek dla uczestników. Warunkiem jest przeprowadzenie akcji w okresie od 29 kwietnia do 8 maja oraz udokumentowanie działania zdjęciami, filmikami oraz informacją ile udało się zebrać worków śmieci.

Osoby chętne do zorganizowania akcji proszone są o wypełnienie formularza rejestracyjnego znajdującego się na stronie https://bit.ly/AkcjaCzystaOdra2022

Organizatorom w szczególny sposób zależy na zaangażowaniu mieszkańców północy kraju z okolic Świnoujścia, Międzyzdrojów i Wolina, gdyż do tej pory w tych okolicach zgłoszono najmniej lokalnych akcji.

W razie pytań, zachęcamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem Wywrotka, które jest Regionalnym Koordynatorem akcji na odcinku Odry od Słubic do Świnoujścia:
Krzysztof Sowa
stowarzyszenie.wywrotka@gmail.com,
tel. 725559666.

Mecenasami akcji są bank Credit Agricole i EFL – organizatorzy ekologicznej kampanii #MniejPlastiku.

Więcej informacji na stronach:

https://www.facebook.com/AkcjaCzystaOdra
http://stowarzyszeniewywrotka.pl/
https://www.facebook.com/stowarzyszeniewywrotka

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1053062568877228

 3,077 odsłon

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Strażacy pomogli w otwarciu mieszkania w Zastaniu

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

Policjanci poprosili strażaków z OSP Kołczewo o pomoc w otwarciu mieszkania w Zastaniu. Wewnątrz był mężczyzna, który leżał na podłodze i potrzebował pomocy.

– Otwarto mieszkanie oraz udzielono pomocy medycznej mężczyźnie do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego – informują strażacy z OSP Kołczewo.

Pogotowie zabrało mężczyznę do szpitala.

W akcji uczestniczyły: OSP Kołczewo, OSP Międzywodzie, Pogotowie i Policja

 2,152 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Samochód wjechał do rowu. Jedna osoba poszkodowana

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

Do zdarzenia drogowego doszło na drodze nr 102 na wysokości Grodna.

Pojazd którym poruszały się dwie osoby wypadł z jezdni i zatrzymał w przydrożnym rowie. 

– Zabezpieczono miejsce zdarzenia i udzielono  kwalifikowanej pomocy medycznej osobie poszkodowanej. Jedna osoba została zabrana przez pogotowie ratunkowe do szpitala – informują strażacy z OSP Kołczewo.

W akcji udział brały OSP Kołczewo, JRG Międzyzdroje, Pogotowie i Policja.

 1,827 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Pogoda sprzyja budowie S3 Świnoujście – Troszyn

Opublikowano

w dniu

Foto: GDDKiA Szczecin

W naszym regionie pogoda sprzyja wykonawcom robót. Na odcinku S3 pomiędzy Świnoujściem a Dargobądzem są prowadzone są przede wszystkim prace mostowe m.in. w regionie przyszłego węzła LNG – informuje portal swinoujskie.info.

Mimo zimowych warunków trwają intensywne prace przy obiektach mostowych na S3. Pomiędzy Dargobądzem a Troszynem są wykonywane konstrukcje żelbetowe podpór obiektów. Trwa również produkcja belek prefabrykowanych przeznaczonych do wykonania ustrojów nośnych wiaduktów drogowych.

 10,414 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Kołczewo. Podczas jazdy zapalił się silnik autobusu

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

Tylko dzięki szybkiej reakcji kierowcy samochodu oraz strażaków, udało się uniknąć spalenia pojazdu.

Strażacy zostali wezwani do pożaru silnika autobusu. Do zdarzenia doszło w czwartek około godz. 20.10. 

– Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu pożaru komory silnika – informują strażacy z OSP Kołczewo.

W akcji udział brało OSP Kołczewo, JRG Międzyzdroje oraz Policja.

 9,382 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Są pieniądze na utworzenie nowych miejsc opieki w żłobkach i klubach dziecięcych. Także w Wolinie

Opublikowano

w dniu

Foto: Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki

Nowa odsłona programu Maluch+ zapewnia finansowanie każdej zachodniopomorskiej gminie na podstawie przejrzystego algorytmu. Cel – utworzenie do 2029 r. miejsc opieki nad najmłodszymi we wszystkich zachodniopomorskich gminach.

– Finansowe wsparcie dla samorządów jest bardzo korzystne: na utworzenie 1 miejsca opieki gminy otrzymają 35,8 tys. zł, pozostałe podmioty niepubliczne 12,4 tys. zł. Dofinansowanie na utrzymanie nowo utworzonych miejsc opieki, to 837 zł miesięcznie na dziecko przez 3 lata – mówi wojewoda Zbigniew Bogucki.

W nowej edycji programu Maluch+ zniesione zostało ograniczenie związane z rokiem budżetowym. Na realizację inwestycji samorządy będą miały 3 lata.

Dofinansowanie zapewnione 

Każdej gminie przyznano w ramach algorytmu konkretną pulę – przy podziale środków uwzględniono dane na koniec 2021 r.:

  • udział dzieci do lat 3 nieobjętych opieką w danej gminie w ogólnej liczbie dzieci nieobjętych opieką w kraju;
  • dochód gminy per capita w danej gminie względem średnich dochodów gmin na mieszkańca w Polsce.

Foto: ZUW

 

 11,629 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Tak zdemontowano pomnik Zwycięstwa Armii Radzieckiej w Wolinie

Opublikowano

w dniu

Foto: A. Kaube z Archiwum Muzeum Regionalnego w Wolinie

Dokładnie 32 lata temu o godzinie 12:30 grupa mieszkańców Wolina zdemontowała Pomnik Zwycięstwa Armii Radzieckiej, który mieścił się na placu pomiędzy ulicami Rynek, Zamkową, Katedralną i Wojska Polskiego – przypomniało Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie.

Dzięki zachowanym zdjęciom Andrzeja Kaubego udało się przypomnieć tamten dzień.

Foto: A. Kaube z Archiwum Muzeum Regionalnego w Wolinie

Pomnik wykonany był ze zbrojonego betonu w kształcie obelisku, na szczycie którego mieściła się pięcioramienna gwiazda. Na pomniku znajdowała się tablica z inskrypcją „CZEŚĆ BOHATEROM POLEGŁYM W WALCE O POLSKĘ LUDOWĄ”. 

– W wolińskim muzeum nie dysponujemy źródłami dotyczącymi momentu powstania pomnika. Najstarsze fotografie znajdujące się w naszym archiwum, na których on widnieje pochodzą z 1969 roku – czytamy na facebookowym profilu Muzeum Regionalnego im. Andrzeja Kaubego w Wolinie.

W dniu 11 lipca 1990 roku ze szczytu pomnika mieszkańcy Wolina usunęli gwiazdę. Pomnik ostatecznie został rozebrany 24 stycznia 1991 roku.

 9,334 odsłon

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524