Połącz się z nami

Wiadomości

Sieć ścieżek rowerowych także na terenie gminy Wolin

Opublikowano

w dniu

Velo Baltica jest zrealizowana w 75 procentach, na Trasie Pojezierzy Zachodnich do użytku oddano dotychczas 155 km, wokół Zalewu Szczecińskiego po polskiej stronie można przejechać prawie 90 km – rowerowa rewolucja w Województwie Zachodniopomorskim to już setki kilometrów szlaków prowadzących po najpiękniejszych zakątkach regionu.

Sieć Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego z każdym sezonem jest coraz wygodniejsza, spójna i dłuższa. Zrealizowane dotychczas odcinki to już 567 kilometrów, czyli dystans ze Szczecina do Katowic albo Mrągowa. Tylko nie palcem po samochodowej mapie, a przez zachwycające pojezierza, wybrzeżem Bałtyku, wzdłuż Odry, po śladach urokliwych kolejowych szlaków.

– Pomorze Zachodnie jest piękne, a z perspektywy rowerzysty odkrywa się najpiękniejsze oblicza regionu, skarby natury, ślady historii – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Rozbudowa sieci tras rowerowych to nasz priorytetowy projekt, który eksponuje walory Zachodniopomorskiego: doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku, unikalną przyrodę, atrakcje turystyczne, nowoczesną infrastrukturę.

Kończący się rok obfitował w liczne rowerowe inwestycje m.in. na Trasie Pojezierzy Zachodnich, gdzie oddano do użytku kilka kolejnych odcinków, np. z Trzcińska-Zdroju do miejscowości Góralice, a przez wakacjami uroczyście otwarto ścieżkę na zmodernizowanym moście Siekierkach. Asfaltowe drogi dla cyklistów często budowane są „po śladach” nieczynnych szlaków kolejowych – po nasypach przejedziemy między innymi od Myśliborza przez Barlinek i Pełczyce do Choszczna. Zakończone w tym roku zadania na TPZ to m.in. odcinki Myślibórz – Głazów, rzeka Ina – Kozy i Drawsko Pomorskie – Zarańsko. Na finiszu są inwestycje Mostkowo – Dzikowo oraz Choszczno – Pakość – rzeka Ina.

Ważne projekty realizowano również na bardzo popularnej trasie Velo Baltica. Kilometry budowanych i oznakowanych odcinków oddano do użytku w gminach: Międzyzdroje, Dziwnów, Rewal, Trzebiatów.

– Sieć szlaków rowerowych to swego rodzaju puzzle. Setki elementów, duże i mniejsze projekty inwestycyjne, odcinki do oznakowania, infrastruktura towarzysząca – wylicza wicemarszałek Tomasz Sobieraj. – Na Pomorzu Zachodnim ta rowerowa układanka jest coraz bardziej kompletna. Pokazują to liczby. Najpopularniejsza z długodystansowych tras – Velo Baltica jest gotowa w 75 procentach. Przed wakacjami ma zostać oddany do użytku odcinek Wisełka – Międzywodzie.

Nadbałtycka velostrada na Pomorzu Zachodnim ma ponad 230 kilometrów, a łączy się z nią prawie 300-kilometrowa pętla wokół Zalewu Szczecińskiego. Ten transgraniczny szlak zaprojektowano z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury rowerowej w Meklemburgii – Pomorzu Przednim, fragmentów Velo Baltica i Blue Velo (Międzyzdroje – Szczecin) oraz kilku atrakcyjnych łączników. W tym roku oddano do użytku odcinek Wapnica – Wolin (12,8 km), poprowadzony wzdłuż linii brzegowej Zalewu i przez Woliński Park Narodowy.

Warto przypomnieć również, że w czerwcu br. wznowiono prace przy budowie ścieżki biegnącej po wałach przeciwpowodziowych przy jeziorze Dąbie. Budowana jest również droga rowerowa przy DW 111 do Stepnicy.

Sieć Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego, z uwzględnieniem transgranicznej pętli wokół Zalewu Szczecińskiego docelowo będzie liczyć 1300 km.

Oto stan realizacji poszczególnych szlaków:

Velo Baltica – gotowe jest 168 z 223 km (75 procent)

Trasa Pojezierzy Zachodnich – 155 z 423 km (36 procent)

Blue Velo – 93 z 230 km

Stary Kolejowy Szlak – 63 z 259 km

Wokół Zalewu Szczecińskiego – 89 ze 163 km

Jeśli chodzi o odcinki inwestycyjne, budowę nowych dróg rowerowych najczęściej o nawierzchni bitumicznej, statystyki przedstawiają się następująco:

Velo Baltica – wykonano 46,5 km

Trasa Pojezierzy Zachodnich – 112 km

Blue Velo – 48,5 km

Stary Kolejowy Szlak – 5,5 km

Wokół Zalewu Szczecińskiego – 35 km

 3,016 odsłon

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Budowa jednego z najnowocześniejszych tuneli na świecie dobiega końca. Połączy wyspę Wolin z Uznamem

Opublikowano

w dniu

Otwarcie tunelu w Świnoujściu już lada moment. Obecnie trwają testy i sprawdzane są systemy m.in. przeciwpożarowy czy wentylacyjny. Ostatnim pracom na budowie przyglądał się  Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. Towarzyszyli im również Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, dyrektor szczecińskiego oddziału GDDKiA Łukasz Lendner, dyrektor Gülermak Polska Bülent Özdemir oraz dyrektor kontraktu z firmy PORR Piotr Flisiak. 

– Budowa jednego z najnowocześniejszych tuneli na świecie dobiega końca. To spełnienie marzeń wielu pokoleń mieszkańców Świnoujścia. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy zostawili tu część swojego życia – wszystkim operatorom maszyn, specjalistom, inżynierom. Tunel staje się faktem. Już tylko tygodnie, dni, dzielą nas od momentu, w którym zacznie służyć nie tylko mieszkańcom, ale i przyjezdnym – mówił Minister Infrastruktury, Andrzej Adamczyk.

Z wykonanych prac cieszył się także Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz: – My, mieszkańcy Świnoujścia, możemy patrzeć z optymizmem w przyszłość. Jesteśmy coraz bliżej celu. Chciałbym podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w tę budowę. Już niedługo spotkamy się, aby otworzyć tunel – gdy zostaną wykonane wszystkie niezbędne prace, kiedy otrzymamy wszystkie dokumenty.

Powstający pod cieśniną Świny tunel jest jednorurowy. W każdym kierunku będzie po jednym pasie ruchu o szerokości 3,5 metra oraz pasy awaryjne po około 2 metry szerokości. Głównym Inwestorem jest Gmina Miasto Świnoujście. Inwestorem zastępczym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Szczecin. Wykonawcą jest konsorcjum PORR/Gülermak. Nadzór nad projektem pełni SWECO/Lafrentz. Całkowity koszt inwestycji to ponad 900 milionów złotych, z czego prawie 775,7 milionów to dofinansowanie z Unii Europejskiej (85 procent). Resztę, inwestor Gmina Miasto Świnoujście, dokłada z własnego budżetu.

 356 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Pędzili do pożaru pałacu. Okazało się, że pali się trawa

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Wolin

Pięć zastępów straży pożarnej skierowano do Piasków Wielkich. Sądzono, że pali się opuszczony pałac. Na miejscu okazało się, że pali się jedynie trawa.

Do zdarzenia doszło w środę około godz. 22. 

– Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że tuż przed wejściem do dawnego hotelu, siedzi mężczyzna, który wypalał trawę. Działania strażaków polegały na ugaszeniu ognia, przy użyciu jednego prądu wody w natarciu – informują strażacy z OSP Wolin.

Miejsce akcji przekazano, przybyłym na miejsce policjantom.

 319 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Trzy dni Archidiecezjalnych Dni Młodych w Wolinie

Opublikowano

w dniu

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska oraz Fundacja SZCZECIŃSKA we współpracy z Gminą Wolin zorganizowali Archidiecezjalne Dni Młodych w Wolinie.

Program Dni Młodych zawiera – jak co roku – spotkania modlitewne, konferencje, świadectwa, wieczorne spotkania w kościele, warsztaty i zajęcia sportowo-rekreacyjne. 

Czas wypełnią występy zespołów muzycznych Siewcy Lednicy, ks. Maciej Czaczyk oraz Norbert Śliwa z zespołem. Centralnym punktem wszystkich dni będzie Msza Święta. 

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalnych Dni Młodych wezmą udział w 25. warsztatach tematycznych. Podczas trzydniowego spotkania będzie także realizowany Przegląd Kultury Chrześcijańskiej, na który złożą się m.in.: seans filmowy, zwiedzanie miasta z przewodnikiem; Centrum Słowian i Wikingów; wystawa i punkt informacyjno-promocyjny Fundacji Małych Stópek; stoiska powołaniowo-ewangelizacyjne oraz rozgrywki sportowo-rekreacyjne: gra miejska, piłka nożna, ping-pong, nordic walking.

 297 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Archiwalny Wolin. Muzeum zaprasza do wzięcia udziału w warsztatach

Opublikowano

w dniu

Od czerwca Muzeum Regionalne w Wolinie będzie realizować projekt w ramach programu Kultura Dostępna 2023. Projekt „Archiwalny Wolin” to inicjatywa, do której zainspirowali pracowników Muzeum sami mieszkańcy Wolina. Już dziś Muzeum zaprasza wszystkich powyżej 12 roku życia, młodzież, dorosłych i seniorów do udziału w przedsięwzięciu, którego efektem będzie min: publikacja o Wolinie.

Jeśli więc interesujecie się fotografią, lubicie oglądać stare zdjęcia, chętnie przejrzelibyście nasze muzealne archiwum fotograficzne, interesuje Was tworzenie publikacji lub chcielibyście po prostu miło spędzić czas odkrywając ciekawe zakamarki Wolina, ten projekt jest właśnie dla Was! To świetna okazja, żeby spojrzeć na miasto i okolice z nowej perspektywy! Jeśli jesteście nowymi mieszkańcami i chcielibyście lepiej poznać miejsce, w którym mieszkacie – również.

Muzeum zachęca do udziału w cyklu warsztatów fotograficznych i archiwalnych. Nauczycie się jak zbudować własny aparat, poznacie tajemnice fotografii analogowej, ale też będzie okazja żeby pobuszować w muzealnych archiwach. Wszystko to pod czujnym okiem artysty i animatora, dr Pawła Kuli, wykładowcy Akademii Sztuki w Szczecinie. Uczestnicy wezmą również udział w zaskakującej wycieczce po wyspie Wolin, której przewodnikiem będzie dr Piotr Oleksy. Na koniec zostaniecie współautorami/autorkami wyjątkowej publikacji, której uroczysta premiera odbędzie się w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, a to dopiero początek, bo atrakcji będzie duuuużo więcej! Prowadzący warsztaty wybierze się również do kilku sołectw, aby również tam wspólnie z mieszkańcami opracować materiały do publikacji i przeprowadzić krótkie warsztaty fotograficzne.
Pierwsze spotkanie już 16 i 17 czerwca!

Zapraszamy do zapisów drogą mailową młodzież (12+) i osoby dorosłe: k.golebiowska@muzeumwolin.pl

Ilość miejsc ograniczona!

Masz pytania, lub nie jesteś pewien/pewna czy warsztaty są dla Ciebie? Skontaktuj się z nami: k.golebiowska@muzeumwolin.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury” 

Działanie współfinansowane przez Gminę Wolin.

Partnerzy zadania: Fundacja Centrum Inicjatyw Regionalnych i Międzynarodowych, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie

Szczegóły na stronie muzeum: www.muzeumwolin.pl

 4,536 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Kierowcy wkrótce pojadą tunelem pod Świną

Opublikowano

w dniu

Foto: Ministerstwo Infrastruktury

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wizytował 2 czerwca 2023 r. budowę tunelu drogowego pod Świną w Świnoujściu. W ramach inwestycji powstał najdłuższy podwodny tunel w Polsce.

Minister przypomniał, że rozpoczęcie prac udało się dzięki wsparciu rządu w uzyskaniu finansowania dla inwestycji ze środków UE. Udało się to dzięki konkursowi Ministerstwa Infrastruktury i CUPT, wcześniej tunel nie był wpisany na listę zadań do dofinansowania.

– Silne Pomorze Zachodnie to polska racja stanu. Budowa tunelu pod Świną jest jedną z kluczowych inwestycji w tym regionie. Ma ogromne znaczenie na wielu płaszczyznach, m.in. gospodarczej i kulturowej. Otwarcie w tym roku tunelu nie byłoby możliwe bez wielu lat prac przygotowawczych, m.in. decyzji z lat 2006-2007, które umożliwiły uzyskanie przez GDDKiA decyzji środowiskowej, określającej gdzie ten tunel ma przebiegać i jak ma być wykonany. Podczas rządów naszych poprzedników inwestycja nie była kontynuowana i dopiero ponowne dojście do władzy obozu zjednoczonej prawicy pozwoliło na przejście do fazy realizacji – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Przeprawa pod Świną w Świnoujściu, zlokalizowana w ciągu drogi krajowej nr 93, to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych realizowanych w województwie zachodniopomorskim. Jej łączna długość to 3 km. Głównym elementem przeprawy jest jednonawowy tunel pod Świną o długość 1,44 km, drążony maszyną TBM (tunnel boring machine). Drążenie tunelu rozpoczęło się 17 marca 2021 r. i zakończyło się we wrześniu 2021 roku. Obecnie trwają końcowe testy i kalibracja systemów tunelu, w tym kluczowego systemu wentylacji.

Zadanie uzyskało  finansowane ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Łączna szacowana wartość inwestycji to 913,8 mln zł.

S3 Świnoujście – Troszyn

Minister A. Adamczyk wizytował ponadto budowę odcinka drogi ekspresowej S3 Dargobądz – Troszyn. Odcinek o długości 15,9 km jest realizowany w formule Projektuj i buduj.

Całkowita wartość inwestycji, której wykonawcą jest konsorcjum firm Polbud, Intop i PRD Nowogard to 824,6 mln zł. Rozpoczęcie robót budowlanych na tym odcinku miało miejsce na początku 2022 r. Obecne zaawansowanie prac wynosi 45 proc., a planowany termin zakończenia inwestycji to II kwartał 2024 r. W ramach inwestycji powstaną trzy węzły drogowe: Dargobądz, Wolin Zachód, Wolin Wschód, 7 wiaduktów, estakada i 2 mosty. Zaplanowano ponadto przejścia dla zwierząt, dwa miejsca obsługi podróżnych i obwód utrzymania ruchu przy węźle Wolin Wschód.

W realizacji na terenie województwa zachodniopomorskiego jest jeszcze odcinek drogi ekspresowej S3 Świnoujście – Dargobądz o długości 17 km. Wykonawcą zadania o całkowitej wartości 830 mln zł jest firma POLAQUA. Zakończenie prac na tym odcinku S3 jest przewidywane w II kwartale 2024 r. Kierowcy będą mieli do dyspozycji 4 węzły drogowe: Świnoujście, węzeł przy terminalu LNG oraz węzły Łunowo i Międzyzdroje.

 3,920 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Podpalacz podłożył ogień pod ambony myśliwskie

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

Strażacy gasili ambony myśliwskie w pobliżu Kołczewa. Pierwsze zgłoszenie dotyczyło pożaru nieużytków. Jednak po przyjeździe na miejsce okazało się, że spaleniu nie uległy nieużytki rolne, lecz ambona myśliwska.

Podczas dogaszania osoba zgłaszająca pożar poinformowała KDR, że 400m dalej płonie druga ambona myśliwska. W obu przypadkach strażacy z OSP Kołczewo użyli szybkiego natarcia w celu dogaszenia spalonych obiektów. W zdarzeniu brało udział OSP Kołczewo oraz Policja.

 3,936 odsłon

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524