Połącz się z nami

Wiadomości

Strażacy z gminy Wolin ćwiczyli na lotnisku w Śniatowie

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

W dniu 26.10.2021 roku  na terenie byłego lotniska wojskowego w Śniatowie gm. Kamień Pomorski odbyły się ćwiczenia taktyczno-bojowe z udziałem podmiotów ratowniczych powiatu kamieńskiego.

Organizatorem ćwiczeń była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kamieniu Pomorskim przy współudziale Starostwa Powiatowego w Kamieniu Pomorskim oraz Urzędu Miejskiego w Kamieniu Pomorskim. Ćwiczenia zostały poprzedzone w formie aplikacyjnej w dniu 20.10.2021 na terenie KPPSP w Kamieniu Pomorskim.Ćwiczenia odbyły się na pasie startowym po byłym lotnisku i zakładały 3 epizody.

Epizod 1 przedstawiał zdarzenie komunikacyjne masowe, w którym to autobus przewożący ok 25 osób zderzył się z samochodem osobowym, w wyniku którego doszło do licznych obrażeń osób podróżujących zarówno autobusem jak i samochodem osobowym.Zadaniem ratowników PSP i OSP było jak najszybsze dotarcie do osób poszkodowanych, udzielenie pomocy medycznej, przeprowadzenia segregacji TRIAGE oraz zorganizowanie doraźnego punktu medycznego, do czasu przekazania osób poszkodowanych Zespołom Ratownictwa Medycznego.

Epizod 2 przewidywał zderzenie czołowe  dwóch samochodów osobowych, w wyniku czego jeden z samochodów stanął w płomieniach, drugi w wyniku silnego uderzenia przechylił się na bok przygniatając pasażera podróżującego autem. Zadaniem ratowników PSP i OSP było dotarcie i uwolnienie osób poszkodowanych z wykorzystaniem wszelkich metod używanych w ratownictwie technicznym tj.stabilizacja pojazdów, wykorzystanie ratowniczych zestawów hydraulicznych oraz pneumatycznych, ugaszenie palącego się pojazdu wykorzystując pianę ciężką jako środek gaśniczy.

Epizod 3 przewidywał zdarzenie drogowe o charakterze zagrożenia chemiczno-ekologicznego.Samochód cysterna przewożący substancję niezidentyfikowaną zjeżdżając na pobocze drogi uszkadza cysternę z substancją niebezpieczną, czego następstwem było jej rozszczelnienie.Zadaniem ratowników PSP i OSP było dotarcie w bezpieczny sposób do miejsca zdarzenia, wyznaczenie strefy bezpiecznej, określenie substancji niebezpiecznej oraz procedury postępowania wykorzystując do tego bazę katalogową substancji niebezpiecznych ONZ za pośrednictwem SKKP w Kamieniu Pomorskim. Podjęcie działań w zakresie podstawowym zakresu ratownictwa chemicznego mającym na celu zminimalizowanie skutków wycieku substancji do środowiska oraz podjęcie próby zatamowania wycieku z cysterny wykorzystując do tego wszystkie możliwe techniki używane zarówno w ratownictwie chemicznym jak i technicznym.

W ćwiczeniach taktyczno -bojowych udział brały podmioty tj. Kadra Dowódcza z KPPSP Kamień Pomorski, Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza PSP w Kamieniu Pomorskim, Posterunek PSP w Międzyzdrojach, jednostki OSP KSRG i spoza KSRG z terenu gmin: Kamień Pomorski (OSP Trzebieszewo, OSP Stawno, OSP Rozwarowo), Wolin (OSP Kołczewo, OSP Troszyn), Świerzno (OSP Świerzno, OSP Gostyń), Dziwnów (OSP Międzywodzie), Międzyzdroje (OSP Lubin), Golczewo (OSP Golczewo, OSP Kłęby, OSP Mechowo),przedstawiciele Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego.

opracowanie: st. kpt. Michał Wiaderski  KPPSP Kamień Pomorski

 195 odsłon

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

W Ładzinie powstanie nowa droga

Opublikowano

w dniu

Udało się podpisać umowę na modernizację ponad kilometra drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Ładzinie.

– W ramach przebudowy wykonamy drogę z płyt betonowych YOMB, wraz ze zjazdami oraz gruntowymi poboczami. 1 kilometr i 56 metrów zostaną wykonane dzięki dofinansowaniu w kwocie 496 tys. złotych z Urzędu Marszałkowskiego – mówi Ewa Grzybowska, burmistrz Wolina.

 3,951 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

W najbliższą sobotę noc muzeów w Wolinie

Opublikowano

w dniu

Muzeum Regionalne im. A. Kaubego w Wolinie po raz kolejny dołącza się do europejskich miast, by wziąć udział w akcji „Noc Muzeów”. Miejscem tego wydarzenia będzie oczywiście wolińskie muzeum, a „nocne” atrakcje odbywać się będą w najbliższą sobotę (14 maja), w godzinach 18:00 – 22:00. Wstęp wolny!

W ramach wolińskiej Nocy Muzeów 2022 po raz pierwszy pokażemy jedyną w Polsce, wikińską broszkę z X w. znalezioną przez Wolińską Grupę Poszukiwaczy Historii. Do tego zwiedzanie wystaw stałych i czasowych, a najmłodsi odwiedzający muzeum będą mogli po raz drugi zwiedzić je z latarkami w ręku!

W tym roku zainicjujemy także projekt „Artysta poszukiwany”, który przybliży mieszkańcom oraz turystom sylwetki lokalnych twórców i rzemieślników inspirujących się wczesnośredniowiecznym dziedzictwem miasta. Z tej okazji przed Muzeum stanie jednodniowa, różnorodna ekspozycja złożona z dzieł i wyrobów artystów związanych z wyspą Wolin.

 4,367 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Początek nowej historii ziemi wolińskiej

Opublikowano

w dniu

4 maja w Wolinie obchodziliśmy rocznicę wydarzeń z końca wojny kiedy to Armia Czerwona zajęła niemiecki Wolin.

Był to początek nowej historii tych ziem. Z tej okazji Muzeum Regionalne im. A. Kaubego w Wolinie zorganizowało spotkanie wokół katalogu „Wolin. Wyspa pamięci”. Podczas spotkania inicjatorka projektu dr Ewa Grochowska opowiedziała o katalogu i swojej pracy na wyspie.

Odbył się także wernisaż, na którym zaprezentowane zostały portrety uczestników projektu. Na koniec wszyscy obecni wysłuchali wykładu dr Magdaleny Semczyszyn z Instytutu Pamięci Narodowej (oddział w Szczecinie), pt: „Bezpieczeństwo przedstawia się katastrofalnie” czyli o pierwszych miesiącach polskiego Wolina.

„Wolin – wyspa pamięci”. Książka została wydana przez Muzeum Regionalne im. A. Kaubego w Wolinie w ramach zadania „EtnoPolska 2021”, sfinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

 3,973 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Dwie osoby ranne w wypadku na obwodnicy Dargobądza

Opublikowano

w dniu

Dwa samochody osobowe zderzyły się na obwodnicy Dargobądza. GDDKiA informuje o dwóch rannych osobach. Odcinek drogi pomiędzy Wolinem i Międzyzdrojami jest zablokowany. Zorganizowano objazd przez Dargobądz.

Policjanci ustalają okoliczności wypadku drogowego.

 12,264 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Wiadomo, kto wykona część lądową przystani

Opublikowano

w dniu

Foto: Urząd Miejski w Wolinie

Podpisano umowę z lokalną firmą RSK Wolin Sławomir Zinow, która została wyłoniona w przetargu jako wykonawca części lądowej Przystani Morskiej Wolin.

Przedsiębiorstwo RSK Wolin Sławomir Zinow będzie odpowiedzialne za wykonanie robót związanych z budową obiektów kubaturowych, sieciami wewnętrznymi i zewnętrznymi, drogami oraz zagospodarowaniem terenu.

Wolin planuje budowę nowej przystani morskiej. Skorzystają nie tylko rybacy. – Liczymy, że to ożywi turystykę w naszej gminie – mówi Ewa Grzybowska, burmistrz Wolina.

Będzie to przystań morska w Wolinie. Oprócz tego, że będzie doskonałym miejscem na bazę dla rybaków. W ramach tego przedsięwzięcia będzie wybudowanych kilkanaście boksów. Będzie również doskonałą inwestycją w kontekście infrastruktury turystycznej – podkreśla.

Przystań ma stanąć w miejscu starej plaży w Wolinie. Zbudowane zostaną dwa pomosty do cumowania kutrów, magazyn na sprzęt dla rybaków, slip do wodowania mniejszych jednostek rybackich. Oprócz tego powstanie parking.

Dziś rybacy w swoich zasobach mają bardzo dużo sprzętu turystycznego. Jestem przekonana, że będzie to doskonała baza do tego, żeby przechowywać ten sprzęt i wykorzystywać do celu turystycznego – dodaje Ewa Grzybowska.

Gmina otrzymała 100 proc. środków na inwestycje – 13 milionów złotych trafi z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Budowa przystani ma ruszyć w przyszłym roku i zakończyć się wiosną 2023 roku.

 8,220 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Udało się ugasić pożar bunkra na Białej Górze

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

W piętek strażacy z powiatu kamieńskiego gasili pożar bunkra po byłej Baterii Artylerii Stałej. Gaszenie było utrudnione ponieważ wewnątrz panowała duża temperatura.

– Nasza jednostka została zadysponowana do pożaru w jednym z bunkrów na Białej Górze. W bunkrze składowane były różnego rodzaju dokumenty, które ktoś podpalił. Strażacy mieli bardzo utrudniony dostęp do źródła ognia i musieli  borykać się z bardzo wysoką temperaturą wewnątrz – informują strażacy z OSP Kołczewo.

Akcja trwała do późnych godzin wieczornych.

Foto: OSP Kołczewo

 8,394 odsłon

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524