Połącz się z nami

Wiadomości

Strażacy z gminy Wolin ćwiczyli na lotnisku w Śniatowie

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

W dniu 26.10.2021 roku  na terenie byłego lotniska wojskowego w Śniatowie gm. Kamień Pomorski odbyły się ćwiczenia taktyczno-bojowe z udziałem podmiotów ratowniczych powiatu kamieńskiego.

Organizatorem ćwiczeń była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kamieniu Pomorskim przy współudziale Starostwa Powiatowego w Kamieniu Pomorskim oraz Urzędu Miejskiego w Kamieniu Pomorskim. Ćwiczenia zostały poprzedzone w formie aplikacyjnej w dniu 20.10.2021 na terenie KPPSP w Kamieniu Pomorskim.Ćwiczenia odbyły się na pasie startowym po byłym lotnisku i zakładały 3 epizody.

Epizod 1 przedstawiał zdarzenie komunikacyjne masowe, w którym to autobus przewożący ok 25 osób zderzył się z samochodem osobowym, w wyniku którego doszło do licznych obrażeń osób podróżujących zarówno autobusem jak i samochodem osobowym.Zadaniem ratowników PSP i OSP było jak najszybsze dotarcie do osób poszkodowanych, udzielenie pomocy medycznej, przeprowadzenia segregacji TRIAGE oraz zorganizowanie doraźnego punktu medycznego, do czasu przekazania osób poszkodowanych Zespołom Ratownictwa Medycznego.

Epizod 2 przewidywał zderzenie czołowe  dwóch samochodów osobowych, w wyniku czego jeden z samochodów stanął w płomieniach, drugi w wyniku silnego uderzenia przechylił się na bok przygniatając pasażera podróżującego autem. Zadaniem ratowników PSP i OSP było dotarcie i uwolnienie osób poszkodowanych z wykorzystaniem wszelkich metod używanych w ratownictwie technicznym tj.stabilizacja pojazdów, wykorzystanie ratowniczych zestawów hydraulicznych oraz pneumatycznych, ugaszenie palącego się pojazdu wykorzystując pianę ciężką jako środek gaśniczy.

Epizod 3 przewidywał zdarzenie drogowe o charakterze zagrożenia chemiczno-ekologicznego.Samochód cysterna przewożący substancję niezidentyfikowaną zjeżdżając na pobocze drogi uszkadza cysternę z substancją niebezpieczną, czego następstwem było jej rozszczelnienie.Zadaniem ratowników PSP i OSP było dotarcie w bezpieczny sposób do miejsca zdarzenia, wyznaczenie strefy bezpiecznej, określenie substancji niebezpiecznej oraz procedury postępowania wykorzystując do tego bazę katalogową substancji niebezpiecznych ONZ za pośrednictwem SKKP w Kamieniu Pomorskim. Podjęcie działań w zakresie podstawowym zakresu ratownictwa chemicznego mającym na celu zminimalizowanie skutków wycieku substancji do środowiska oraz podjęcie próby zatamowania wycieku z cysterny wykorzystując do tego wszystkie możliwe techniki używane zarówno w ratownictwie chemicznym jak i technicznym.

W ćwiczeniach taktyczno -bojowych udział brały podmioty tj. Kadra Dowódcza z KPPSP Kamień Pomorski, Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza PSP w Kamieniu Pomorskim, Posterunek PSP w Międzyzdrojach, jednostki OSP KSRG i spoza KSRG z terenu gmin: Kamień Pomorski (OSP Trzebieszewo, OSP Stawno, OSP Rozwarowo), Wolin (OSP Kołczewo, OSP Troszyn), Świerzno (OSP Świerzno, OSP Gostyń), Dziwnów (OSP Międzywodzie), Międzyzdroje (OSP Lubin), Golczewo (OSP Golczewo, OSP Kłęby, OSP Mechowo),przedstawiciele Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego.

opracowanie: st. kpt. Michał Wiaderski  KPPSP Kamień Pomorski

 1,305 odsłon

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Będzie bezpieczniej w drodze do sklepu w Kołczewie

Opublikowano

w dniu

Foto: Urząd Miejski w Wolinie

Na ukończeniu jest 130-metrowy fragment chodnika w miejscowości Kołczewo. Jest ważny dla mieszkańców, ponieważ prowadzi do jedynego supermarketu w miejscowości.

Na facebookowym profilu burmistrz Wolina Ewy Grzybowskiej umieszczono zdjęcia z prac brukarskich.

– Nie zwalniamy tempa – napisała burmistrz.

Sklep Dino w Kołczewie wybudowano w 2019 roku. Do tej pory mieszkańcy musieli iść poboczem ruchliwej drogi nr 102.

 7,103 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

W Wolinie montują stalowe dźwigary nowego mostu

Opublikowano

w dniu

Foto: Mateusz Grzeszczuk/GDDKiA Szczecin

Rozpoczął się montaż stalowych dźwigarów na części najazdowej mostu w ciągu S3 nad cieśniną Dziwna w Wolinie. Taka konstrukcja będzie na 8 przęsłach, na 13 będą żelbetowe belki prefabrykowane, a przęsło nad cieśniną będzie podwieszone do stalowego łuku.

Budowa S3 pomiędzy Świnoujściem a Troszynem postępuje. W tej chwili roboty bitumiczne prowadzone są na odcinku od Wolina do Troszyna. Prace ziemne trwają w szczególności w rejonie Miejsca Obsługi Podróżnych Dargobądz, trwają też roboty mostowe, w tym przy moście w Wolinie.

 6,206 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Wielkie ćwiczenia w gaszeniu wolińskiej kolegiaty

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Wolin

Scenariusz ćwiczeń zakładał pożar wieży oraz ewakuację dwóch rannych osób w kolegiacie przy ulicy Wojska Polskiego w Wolinie. 

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca akcji, wprowadzeniu roty gaśniczej w celu przeszukania zadymionego obiektu i ewakuacji osób poszkodowanych oraz dokonania rozpoznania wodnego. 

– W miarę przybywania kolejnych zastępów zorganizowano punkt czerpania wody na cieśninie Dziwna, działania gaśnicze prowadzone były także z przybyłych na miejsce podnośników. Wprowadzono również kolejne roty gaśnicze do pomocy. Ostatecznie odnaleziono i ewakuowano na zewnątrz dwie osoby – opowiadają o ćwiczeniach strażacy z OSP Wolin.

W ćwiczeniach wykorzystane zostały wytwornice dymu, które odwzorowały prawdziwe warunki jakie panują przy pożarach tego typu obiektów. 

 10,665 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Noc Muzeów w Wolinie. Zobaczyli prawdziwe skarby

Opublikowano

w dniu

W tym roku Noc Muzeów w Wolinie organizowana była wspólnie przez Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie i Centrum Słowian i Wikingów.

W ramach wydarzenia uczestnicy mieli okazję wziąć udział w spotkaniu z Janem Siniusem, autorem książki „Szczecin 1945. Bitwa narodów” oraz wysłuchać wykładu dr Wojciecha Filipowiaka pt:”Miasto z bagien i twierdza Jómsborg oraz gdzie nie pochowano Haralda Sinozębego”. Była to także niepowtarzalna okazja aby zobaczyć wystawę:” Skarby Wolina” poświęconą najnowszym wykopaliskom na Starym Mieście w Wolinie. Część merytoryczną uzupełnił wspaniały występ Osady Pieśni Grodno oraz Krąg Ognia z muzycznym akompaniamentem Wolińskiej Orkiestry Bębniarskiej pod przewodnictwem Tomka Kubika.

 10,155 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Ponad 4-kilometrowy korek przed Międzyzdrojami

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Nawet 40 minut musieli stać w korku kierowcy, którzy jechali w sobotę do Międzyzdrojów, a także ci, którzy jechali w stronę Świnoujścia. Zablokowała się bowiem krajowa „trójka”. Powodem jest zła tymczasowa organizacja ruchu na przebudowywanym niewielkim fragmencie ul. Nowomyśliwskiej w Międzyzdrojach.

Na wysokości centrum handlowego przebudowywana jest ulica. Prowadzono ruch wahadłowy regulowany sygnalizacją świetlną.

– Przejechało zaledwie kilka samochodów i znowu zapaliło się czerwone światło. Ktoś, kto zaakceptował takie rozwiązanie nie ma pewnie prawa jazdy – uważa pan Mirosław, międzyzdrojanin. – To nie jest dobra pora na takie remonty – dodaje.

Rozwiązaniem mogłoby być skierowanie ruchu od ronda, przez ul. Niepodległości, przy stacji paliw Orlen, leśniczówce i pod wiaduktem.

– Problem w tym, że ktoś wmurował tam słupek. A to jedyne rozwiązanie, abyśmy nie utknęli w korkach. Z weekendu na weekend będzie coraz gorzej – mówią międzyzdrojanie.

Nie wiadomo jak długo potrwają utrudnienia.

 13,616 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Zerwana linia energetyczna spowodowała pożar lasu w pobliżu Międzyzdrojów

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo
Kilka zastępów straży pożarnej gasiło groźny pożar poszycia leśnego w pobliżu miejscowości Grodno nieopodal Międzyzdrojów.
Okazało się że doszło do zerwania linii energetycznej, na skutek powalonego drzewa, co z kolei spowodowało pożar. Do gaszenia przystąpiono przy użyciu dwóch prądów wody w natarciu oraz podręcznego sprzętu gaśniczego.
– Wraz z rozwojem pożaru dysponowano kolejne siły i środki, w tym pojazd typu ATV wraz z przyczepką z OSP Kołczewo. Działania gaśnicze zakończono około godziny 18 – informują strażacy ochotnicy z OSP Kołczewo.

 14,136 odsłon

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524