Połącz się z nami

Wiadomości

Strażacy z gminy Wolin ćwiczyli na lotnisku w Śniatowie

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

W dniu 26.10.2021 roku  na terenie byłego lotniska wojskowego w Śniatowie gm. Kamień Pomorski odbyły się ćwiczenia taktyczno-bojowe z udziałem podmiotów ratowniczych powiatu kamieńskiego.

Organizatorem ćwiczeń była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kamieniu Pomorskim przy współudziale Starostwa Powiatowego w Kamieniu Pomorskim oraz Urzędu Miejskiego w Kamieniu Pomorskim. Ćwiczenia zostały poprzedzone w formie aplikacyjnej w dniu 20.10.2021 na terenie KPPSP w Kamieniu Pomorskim.Ćwiczenia odbyły się na pasie startowym po byłym lotnisku i zakładały 3 epizody.

Epizod 1 przedstawiał zdarzenie komunikacyjne masowe, w którym to autobus przewożący ok 25 osób zderzył się z samochodem osobowym, w wyniku którego doszło do licznych obrażeń osób podróżujących zarówno autobusem jak i samochodem osobowym.Zadaniem ratowników PSP i OSP było jak najszybsze dotarcie do osób poszkodowanych, udzielenie pomocy medycznej, przeprowadzenia segregacji TRIAGE oraz zorganizowanie doraźnego punktu medycznego, do czasu przekazania osób poszkodowanych Zespołom Ratownictwa Medycznego.

Epizod 2 przewidywał zderzenie czołowe  dwóch samochodów osobowych, w wyniku czego jeden z samochodów stanął w płomieniach, drugi w wyniku silnego uderzenia przechylił się na bok przygniatając pasażera podróżującego autem. Zadaniem ratowników PSP i OSP było dotarcie i uwolnienie osób poszkodowanych z wykorzystaniem wszelkich metod używanych w ratownictwie technicznym tj.stabilizacja pojazdów, wykorzystanie ratowniczych zestawów hydraulicznych oraz pneumatycznych, ugaszenie palącego się pojazdu wykorzystując pianę ciężką jako środek gaśniczy.

Epizod 3 przewidywał zdarzenie drogowe o charakterze zagrożenia chemiczno-ekologicznego.Samochód cysterna przewożący substancję niezidentyfikowaną zjeżdżając na pobocze drogi uszkadza cysternę z substancją niebezpieczną, czego następstwem było jej rozszczelnienie.Zadaniem ratowników PSP i OSP było dotarcie w bezpieczny sposób do miejsca zdarzenia, wyznaczenie strefy bezpiecznej, określenie substancji niebezpiecznej oraz procedury postępowania wykorzystując do tego bazę katalogową substancji niebezpiecznych ONZ za pośrednictwem SKKP w Kamieniu Pomorskim. Podjęcie działań w zakresie podstawowym zakresu ratownictwa chemicznego mającym na celu zminimalizowanie skutków wycieku substancji do środowiska oraz podjęcie próby zatamowania wycieku z cysterny wykorzystując do tego wszystkie możliwe techniki używane zarówno w ratownictwie chemicznym jak i technicznym.

W ćwiczeniach taktyczno -bojowych udział brały podmioty tj. Kadra Dowódcza z KPPSP Kamień Pomorski, Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza PSP w Kamieniu Pomorskim, Posterunek PSP w Międzyzdrojach, jednostki OSP KSRG i spoza KSRG z terenu gmin: Kamień Pomorski (OSP Trzebieszewo, OSP Stawno, OSP Rozwarowo), Wolin (OSP Kołczewo, OSP Troszyn), Świerzno (OSP Świerzno, OSP Gostyń), Dziwnów (OSP Międzywodzie), Międzyzdroje (OSP Lubin), Golczewo (OSP Golczewo, OSP Kłęby, OSP Mechowo),przedstawiciele Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego.

opracowanie: st. kpt. Michał Wiaderski  KPPSP Kamień Pomorski

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Wolin musi wyemitować obligacje o wartości 10 mln złotych na pokrycie deficytu?

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Od wolińskich radnych będzie zależało czy gmina wyemituje obligacje komunalne o wartości 10 mln zł. Gmina potrzebuje pieniędzy na sfinansowanie inwestycji.

Na piątkowej sesji rady, rajcy mają zadecydować, czy Wolin wyemituje 10 tys. obligacji o wartości 1 tys. zł każda. Według projektu uchwały, wykup miałby nastąpić do 2039 roku.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, Gmina Wolin zamierza wyemitować obligacje na okaziciela, które zostaną przeznaczone na pokrycie deficytu w roku 2021 roku w związku z koniecznością sfinansowania inwestycji.

Czytamy także, że poziom zadłużenia wynikający z prawa osiąga we wszystkich okrasach prawidłowy poziom.

Warto zaznaczyć, że gmina Wolin wyemitowała już obligacje w 2019 roku.

Czytaj dalej

Wiadomości

Porywisty wiatr łamał drzewa

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

Nawet 110 km/h – z taką prędkością wiał wiatr, który w nocy przeszedł nad gminą Wolin. Strażacy odebrali zgłoszenia i połamanych drzewach i gałęziach.

– Dziś o godzinie 1:04, 5:27 i 6:32 nasza Jednostka była dysponowana do powalonych drzew w miejscowości Chynowo oraz Wisełka. Z kolei o godzinie 7:51 zostaliśmy zadysponowani do zwisającego konaru przy ulicy Słonecznej w Kołczewie. O godzinie 8:58 zostaliśmy zadysponowani do powalonego drzewa w miejscowości Sierosław – raportują strażacy z OSP Kołczewo.

Czytaj dalej

Wiadomości

Samochód wypadł z drogi i zapalił się

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

Wczoraj o godzinie 23.48 w miejscowości Łuskowo samochód osobowy wypadł z drogi, a następnie dachował i zapalił się. Kierowca oddalił się z miejsca zdarzenia przed przyjazdem służb.

W akcji udział brało OSP Kołczewo, JRG Międzyzdroje oraz Policja.

Czytaj dalej

Wiadomości

Rozdane nagrody konkursu jesiennego

Opublikowano

w dniu

Współpraca, partnerstwo międzynarodowe, edukacja pozaszkolna przez Internet? Wszystko to jest możliwe o ile jest chęć i motywacja, o ile postawione zostały odpowiednie cele i stworzone zostały sprzyjające warunki. Partnerstwo na szczeblu międzynarodowym daje nowe możliwości promocji naszego regionu pod względem kultury i turystyki.

Rok temu zapoczątkowany został nowy projekt artystyczny „Wyspy Cały Świat”, który podobnie do znanej od 17 lat „Karawany Kultury” ma na celu prezentacje artystyczne dzieci, młodzieży i dorosłych a jednocześnie ma cele edukacyjno-promocyjne. W każdej edycji organizatorem występuje wyspa Wolin (w jej imieniu organizatorzy i współorganizatorzy) oraz wyspa partnerska.

Oprócz występów konkursowych i ich oceny przez jury powstaje prezentacja promująca wyspę Wolin razem z wyspą partnerską. Już powstały prezentacje Wolin – Malta, Wolin – Uznam, Wolin – Irlandia, Wolin – Wyspy Greckie. Trwają prace nad prezentacją Wolin – Margarita (Wenezuela).

Już dawno udowodnione, że kultura napędza turystykę, więc uważamy, że idziemy w dobrym kierunku. Związane z wirusem ograniczenia kiedyś przejdą do historii a wtedy stęsknieni za wyjazdami ludzie pojadą przede wszystkim do tych miast i regionów, o których mają więcej zachęcających informacji, przyciągających uwagę zdjęć i atrakcyjnych prezentacji.

Do konkursu przystąpiło 375 nagrań (659 uczestników) z 29 krajów: Polski, Słowenii, Szwajcarii, Chorwacji, Białorusi, Litwy, Portugalii, Rosji, Mołdawii, Czech, Albanii, Cypru, Egiptu, Łotwy, Wenezueli, Bułgarii, Kosowa, Austrii, Włoch, Rumunii, Uzbekistanu, RPA, Malezji, Azerbejdżanu, Niemiec, Estonii, Nigerii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Trynidadu i Tobago.

Po obejrzeniu nagrań Jury postanowiło przyznać Grand-Prix dla każdej nominacji osobno.

 

Konkurs „Digi-Form-Art” („Karawana Kultury”):

GRAND-PRIX Vocal, 7 – 9 y.o. (Junior I) – Aleksandra Szczygielska

Instruktor Aneta Dąbska

Aneta Dąbska – Studio Muzyki Rozrywkowej

Polska, Lublin

GRAND-PRIX Visual Arts, 7 – 9 y.o. (Junior I) – Ana Horvat

Nauczyciel Liya Streliya

Osnovna škola Ive Andrića

Croatia, Zagreb

 

GRAND-PRIX Music, 16-19 y.o. (Junior IV) – Archipowicz Anastazja

Nauczyciel Rashkevich Ulyana

Akompaniator Belova Irina

„Republikańskie Gimnazjum Koledż przy Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej”

Białoruś, Mińsk

 

GRAND-PRIX Piano, 7 – 9 y.o. (Junior I) – Naumchik Konstantin

Nauczyciel Lyakhnovich Natalia

„Gimnazjum nr 3 w Witebsku im. A.S. Puszkina”

Białoruś, Witebsk

 

GRAND-PRIX Dance, 16-19 y.o. (Junior IV) – Alisa Tolstikova, Kristina Zacharova, Alika Vasilieva, Polina Malysheva, Anastasia Belokopytova

Nauczyciel Pavlikova Natalia Arkadyevna

Akompaniator Anna Belkina

Uralski Koledż ChoreografiiRosja, Jekaterynburg

 

Konkurs „Star Bridge” („Wyspy Cały Świat”):

GRAND-PRIX Vocal, 13-15 y.o. (Junior III) – Júlia Ochôa

Instruktor Cristina Barbosa

GiG Music School

Portugalia, Madera

 

GRAND-PRIX Visual Arts, 13-15 y.o. (Junior III)

Belonogova Sofia

Nauczyciel Danilina Tatiana

Szkoła nr 1912

Rosja, Moskwa

 

GRAND-PRIX Music, 16-19 y.o. (Junior IV) – Maria Gołdasz

Nauczyciel Mieczysław Szlezer

Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie

Polska, Kraków

 

GRAND-PRIX Dance, MIX 10-12 y.o. (Junior II) – 20-25 y.o. (Senior I) – Matinin Sungkin, Faridulhakim Dullah, Bryan Chin Zi Yang, Darren Yong Jin Xiang, Davis Yong Jin Yih, Samuel Soo Ken Yung, Jess Ho Yen En, Edvina Wong Qian Yi, Isabelle Solibun

Nauczyciel Mohd Hairul Nazmie, Yee Wai Kiong

WindBreeze Dance Company

Malezja, Sabah 

Oprócz dyplomów i podziękowań soliści i zespoły otrzymują dodatkowe nagrody od współorganizatorów, partnerów i sponsorów projektów artystycznych „Karawana Kultury” i „Wyspy Cały Świat”. Najlepsi otrzymali specjalne certyfikaty i zaproszenia do nieodpłatnego bądź ulgowego udziału w warsztatach i konkursach międzynarodowych w Izraelu, Estonii, Czechach, USA, Niemczech, na Cyprze, Białorusi, we Włoszech i Rosji.

„Fundacja Benefis” dziękuję partnerom, współorganizatorom i patronom za pomoc i wsparcie jesiennej edycji konkursów „Digi-form-Art of Culture Caravan” oraz „Star Bridge of the Islands Worldwide”.

Rodzicom dziękujemy za wsparcie swoich pociech, instruktorom i pedagogom gratulujemy pomysłów i profesjonalizmu. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy wyników i zachęcamy do dalszej aktywności twórczej oraz udziału w konkursach edycji zimowej po Nowym Roku.

Fundacja Benefis, Wolin

Czytaj dalej

Wiadomości

Pożar dawnej siedziby ZUS-u w Międzyzdrojach

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo
Ochotnicy z Kołczewa, Dargobądza i Międzyzdrojów gasili pożar  pustostanu przy ulicy Zwycięstwa w Międzyzdrojach.
– W trakcie gaszenia i prowadzenia rozpoznania w środku budynku natknięto się na jedną osobę poszkodowaną. Mężczyzna po wyciągnięciu z budynku został zabrany do szpitala. Nasze działania zakończyły się po godzinie 2 – informują strażacy z OSP Kołczewo.
W akcji udział brało: OSP Kołczewo, JRG Międzyzdroje, OSP Dargobądz, OSP Międzyzdroje, Pogotowie Ratunkowe oraz Policja.

Czytaj dalej

Wiadomości

Zderzenie ciężarówki z osobówką za Dargobądzem

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Tragedia na drodze krajowej nr 3 pomiędzy Dargobądzem a Międzyzdrojami. Zderzył się samochód ciężarowy z osobówką. Kierowca audi zginął na miejscu.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek o godz. 10.20. Kierowca pojazdu ciężarowego jechał w kierunku Świnoujścia. Z naprzeciwka jechał kierowca samochodu osobowego na kamieńskich tablicach rejestracyjnych. Na łuku drogi doszło do zderzenia.

Okoliczności tragicznego wypadku ustala policja. W trakcie prowadzenia działań droga była zablokowana.

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524