Połącz się z nami

Wiadomości

Strażacy z gminy Wolin ćwiczyli na lotnisku w Śniatowie

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

W dniu 26.10.2021 roku  na terenie byłego lotniska wojskowego w Śniatowie gm. Kamień Pomorski odbyły się ćwiczenia taktyczno-bojowe z udziałem podmiotów ratowniczych powiatu kamieńskiego.

Organizatorem ćwiczeń była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kamieniu Pomorskim przy współudziale Starostwa Powiatowego w Kamieniu Pomorskim oraz Urzędu Miejskiego w Kamieniu Pomorskim. Ćwiczenia zostały poprzedzone w formie aplikacyjnej w dniu 20.10.2021 na terenie KPPSP w Kamieniu Pomorskim.Ćwiczenia odbyły się na pasie startowym po byłym lotnisku i zakładały 3 epizody.

Epizod 1 przedstawiał zdarzenie komunikacyjne masowe, w którym to autobus przewożący ok 25 osób zderzył się z samochodem osobowym, w wyniku którego doszło do licznych obrażeń osób podróżujących zarówno autobusem jak i samochodem osobowym.Zadaniem ratowników PSP i OSP było jak najszybsze dotarcie do osób poszkodowanych, udzielenie pomocy medycznej, przeprowadzenia segregacji TRIAGE oraz zorganizowanie doraźnego punktu medycznego, do czasu przekazania osób poszkodowanych Zespołom Ratownictwa Medycznego.

Epizod 2 przewidywał zderzenie czołowe  dwóch samochodów osobowych, w wyniku czego jeden z samochodów stanął w płomieniach, drugi w wyniku silnego uderzenia przechylił się na bok przygniatając pasażera podróżującego autem. Zadaniem ratowników PSP i OSP było dotarcie i uwolnienie osób poszkodowanych z wykorzystaniem wszelkich metod używanych w ratownictwie technicznym tj.stabilizacja pojazdów, wykorzystanie ratowniczych zestawów hydraulicznych oraz pneumatycznych, ugaszenie palącego się pojazdu wykorzystując pianę ciężką jako środek gaśniczy.

Epizod 3 przewidywał zdarzenie drogowe o charakterze zagrożenia chemiczno-ekologicznego.Samochód cysterna przewożący substancję niezidentyfikowaną zjeżdżając na pobocze drogi uszkadza cysternę z substancją niebezpieczną, czego następstwem było jej rozszczelnienie.Zadaniem ratowników PSP i OSP było dotarcie w bezpieczny sposób do miejsca zdarzenia, wyznaczenie strefy bezpiecznej, określenie substancji niebezpiecznej oraz procedury postępowania wykorzystując do tego bazę katalogową substancji niebezpiecznych ONZ za pośrednictwem SKKP w Kamieniu Pomorskim. Podjęcie działań w zakresie podstawowym zakresu ratownictwa chemicznego mającym na celu zminimalizowanie skutków wycieku substancji do środowiska oraz podjęcie próby zatamowania wycieku z cysterny wykorzystując do tego wszystkie możliwe techniki używane zarówno w ratownictwie chemicznym jak i technicznym.

W ćwiczeniach taktyczno -bojowych udział brały podmioty tj. Kadra Dowódcza z KPPSP Kamień Pomorski, Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza PSP w Kamieniu Pomorskim, Posterunek PSP w Międzyzdrojach, jednostki OSP KSRG i spoza KSRG z terenu gmin: Kamień Pomorski (OSP Trzebieszewo, OSP Stawno, OSP Rozwarowo), Wolin (OSP Kołczewo, OSP Troszyn), Świerzno (OSP Świerzno, OSP Gostyń), Dziwnów (OSP Międzywodzie), Międzyzdroje (OSP Lubin), Golczewo (OSP Golczewo, OSP Kłęby, OSP Mechowo),przedstawiciele Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego.

opracowanie: st. kpt. Michał Wiaderski  KPPSP Kamień Pomorski

 990 odsłon

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Strażacy pomogli w otwarciu mieszkania w Zastaniu

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

Policjanci poprosili strażaków z OSP Kołczewo o pomoc w otwarciu mieszkania w Zastaniu. Wewnątrz był mężczyzna, który leżał na podłodze i potrzebował pomocy.

– Otwarto mieszkanie oraz udzielono pomocy medycznej mężczyźnie do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego – informują strażacy z OSP Kołczewo.

Pogotowie zabrało mężczyznę do szpitala.

W akcji uczestniczyły: OSP Kołczewo, OSP Międzywodzie, Pogotowie i Policja

 2,288 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Samochód wjechał do rowu. Jedna osoba poszkodowana

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

Do zdarzenia drogowego doszło na drodze nr 102 na wysokości Grodna.

Pojazd którym poruszały się dwie osoby wypadł z jezdni i zatrzymał w przydrożnym rowie. 

– Zabezpieczono miejsce zdarzenia i udzielono  kwalifikowanej pomocy medycznej osobie poszkodowanej. Jedna osoba została zabrana przez pogotowie ratunkowe do szpitala – informują strażacy z OSP Kołczewo.

W akcji udział brały OSP Kołczewo, JRG Międzyzdroje, Pogotowie i Policja.

 1,959 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Pogoda sprzyja budowie S3 Świnoujście – Troszyn

Opublikowano

w dniu

Foto: GDDKiA Szczecin

W naszym regionie pogoda sprzyja wykonawcom robót. Na odcinku S3 pomiędzy Świnoujściem a Dargobądzem są prowadzone są przede wszystkim prace mostowe m.in. w regionie przyszłego węzła LNG – informuje portal swinoujskie.info.

Mimo zimowych warunków trwają intensywne prace przy obiektach mostowych na S3. Pomiędzy Dargobądzem a Troszynem są wykonywane konstrukcje żelbetowe podpór obiektów. Trwa również produkcja belek prefabrykowanych przeznaczonych do wykonania ustrojów nośnych wiaduktów drogowych.

 10,546 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Kołczewo. Podczas jazdy zapalił się silnik autobusu

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

Tylko dzięki szybkiej reakcji kierowcy samochodu oraz strażaków, udało się uniknąć spalenia pojazdu.

Strażacy zostali wezwani do pożaru silnika autobusu. Do zdarzenia doszło w czwartek około godz. 20.10. 

– Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu pożaru komory silnika – informują strażacy z OSP Kołczewo.

W akcji udział brało OSP Kołczewo, JRG Międzyzdroje oraz Policja.

 9,514 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Są pieniądze na utworzenie nowych miejsc opieki w żłobkach i klubach dziecięcych. Także w Wolinie

Opublikowano

w dniu

Foto: Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki

Nowa odsłona programu Maluch+ zapewnia finansowanie każdej zachodniopomorskiej gminie na podstawie przejrzystego algorytmu. Cel – utworzenie do 2029 r. miejsc opieki nad najmłodszymi we wszystkich zachodniopomorskich gminach.

– Finansowe wsparcie dla samorządów jest bardzo korzystne: na utworzenie 1 miejsca opieki gminy otrzymają 35,8 tys. zł, pozostałe podmioty niepubliczne 12,4 tys. zł. Dofinansowanie na utrzymanie nowo utworzonych miejsc opieki, to 837 zł miesięcznie na dziecko przez 3 lata – mówi wojewoda Zbigniew Bogucki.

W nowej edycji programu Maluch+ zniesione zostało ograniczenie związane z rokiem budżetowym. Na realizację inwestycji samorządy będą miały 3 lata.

Dofinansowanie zapewnione 

Każdej gminie przyznano w ramach algorytmu konkretną pulę – przy podziale środków uwzględniono dane na koniec 2021 r.:

  • udział dzieci do lat 3 nieobjętych opieką w danej gminie w ogólnej liczbie dzieci nieobjętych opieką w kraju;
  • dochód gminy per capita w danej gminie względem średnich dochodów gmin na mieszkańca w Polsce.

Foto: ZUW

 

 11,761 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Tak zdemontowano pomnik Zwycięstwa Armii Radzieckiej w Wolinie

Opublikowano

w dniu

Foto: A. Kaube z Archiwum Muzeum Regionalnego w Wolinie

Dokładnie 32 lata temu o godzinie 12:30 grupa mieszkańców Wolina zdemontowała Pomnik Zwycięstwa Armii Radzieckiej, który mieścił się na placu pomiędzy ulicami Rynek, Zamkową, Katedralną i Wojska Polskiego – przypomniało Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie.

Dzięki zachowanym zdjęciom Andrzeja Kaubego udało się przypomnieć tamten dzień.

Foto: A. Kaube z Archiwum Muzeum Regionalnego w Wolinie

Pomnik wykonany był ze zbrojonego betonu w kształcie obelisku, na szczycie którego mieściła się pięcioramienna gwiazda. Na pomniku znajdowała się tablica z inskrypcją „CZEŚĆ BOHATEROM POLEGŁYM W WALCE O POLSKĘ LUDOWĄ”. 

– W wolińskim muzeum nie dysponujemy źródłami dotyczącymi momentu powstania pomnika. Najstarsze fotografie znajdujące się w naszym archiwum, na których on widnieje pochodzą z 1969 roku – czytamy na facebookowym profilu Muzeum Regionalnego im. Andrzeja Kaubego w Wolinie.

W dniu 11 lipca 1990 roku ze szczytu pomnika mieszkańcy Wolina usunęli gwiazdę. Pomnik ostatecznie został rozebrany 24 stycznia 1991 roku.

 9,466 odsłon

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524