Połącz się z nami

Wiadomości

Będzie protest w Wolinie. Ludzie nie chcą zakładu recyklingu odpadów

Opublikowano

w dniu

W Wolinie na polanie w sąsiedztwie domów jednorodzinnych, Zalewu Szczecińskiego i Lasów Państwowych, prywatny inwestor chce wybudować zakład recyklingu odpadów budowlanych. Ludzie mieszkający obok są zdeterminowani, bo nie chcą uciążliwego zakładu w swoim sąsiedztwie.

W Wolinie szykowane są transparenty na środowy protest przed ratuszem. Tego dnia ma odbyć się sesja rady miejskiej. Ma się także pojawić inwestor, który chce wybudować zakład. Wysłał już pismo do wolińskich radnych w którym tłumaczy na czym ma polegać biznes spółki.

Foto: Wojciech Basałygo

Mieszkańcy twierdzą, że będzie w tym miejscu składowisko odpadów budowlanych, łącznie z kruszarnią betonu. Nie godzą się na taki zakład w sąsiedztwie.

Tymczasem inwestor w piśmie do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Wolinie, zarzeka się, że na działce nie będzie prowadzone kruszenie kruszyw i innych materiałów.

Badzie się tam odbywało jedynie przesiewanie, mieszanie, zagęszczanie. Kruszenie będzie prowadzone w innej części  Wolina na terenach przemysłowych i magazynowych – informuje Arsen Trochimczuk, członek zarządu spółki TZRMB.

Mieszkańcy obawiają się, że na działce będą składowane odpady nie tylko z budowy drogi S3, ale także budowlane sprowadzane z zagranicy.

Podejrzewamy, że mogą tu być w przyszłości przywożone zmieszane odpady budowlane, czyli wszystko – gruz, kable, papa, okna, drzwi, rury itd. A później inwestor zniknie jak kamfora i gmina oraz my pozostaniemy z problemem – mówi jedna z mieszkanek.

Według zapewnień spółki TZRMB zakład będzie zajmował powierzchnię 2,04 ha, na działce o powierzchni 17 ha.

Po ukończeniu swojej działalności trwającej około 5 lat (do końca 2025 r.) projektowany Tymczasowy Zakład Recyklingu Materiałów Budowlanych zostanie zlikwidowany – zapewnia Arsen Trochimczuk.

Mieszkańcy nie wierzą inwestorowi, dlatego wysłali do Burmistrza Wolina Ewy Grzybowskiej petycję w tej sprawie. Obawiają się jednak, że burmistrz jest z zmowie z inwestorem i stoi po jego stronie. Stanowczo temu zaprotestowała Ewa Grzybowska publikując na soim profilu facebookowym wpis.

Chciałbym sprostować rozpowszechniane i nieprawdziwe informacje, jakoby Gmina Wolin wydała już jakiekolwiek decyzje związane z planowaną przez prywatnego inwestora budową zakładu recyklingu odpadów budowlanych. Nie jest również prawdą, aby Gmina „Pozyskała inwestora, który miałby sprowadzać odpady z Danii i Szwecji”. Samorząd nie był inicjatorem obecności oraz kierunków działania prywatnej osoby – napisała Ewa Grzybowska, burmistrz Wolina.

Według zapewnień burmistrz Ewy Grzybowskiej, stanowisko urzędu w tej sprawie jest tożsame z tym prezentowanym przez mieszkańców – nie ma zgody na powstanie tego typu zakładu we wskazanym miejscu.

Tak samo jak Państwo nie wyobrażamy sobie, aby w bezpośrednim sąsiedztwie domów jednorodzinnym powstał uciążliwy dla społeczeństwa zakład – napisała Ewa Grzybowska, burmistrz Wolina.

28 lipca o godz. 11.00 odbędzie się Sesja Rady Miejskiej w Wolinie.

 3,245 odsłon

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Pogoda sprzyja budowie S3 Świnoujście – Troszyn

Opublikowano

w dniu

Foto: GDDKiA Szczecin

W naszym regionie pogoda sprzyja wykonawcom robót. Na odcinku S3 pomiędzy Świnoujściem a Dargobądzem są prowadzone są przede wszystkim prace mostowe m.in. w regionie przyszłego węzła LNG – informuje portal swinoujskie.info.

Mimo zimowych warunków trwają intensywne prace przy obiektach mostowych na S3. Pomiędzy Dargobądzem a Troszynem są wykonywane konstrukcje żelbetowe podpór obiektów. Trwa również produkcja belek prefabrykowanych przeznaczonych do wykonania ustrojów nośnych wiaduktów drogowych.

 6,527 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Kołczewo. Podczas jazdy zapalił się silnik autobusu

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

Tylko dzięki szybkiej reakcji kierowcy samochodu oraz strażaków, udało się uniknąć spalenia pojazdu.

Strażacy zostali wezwani do pożaru silnika autobusu. Do zdarzenia doszło w czwartek około godz. 20.10. 

– Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu pożaru komory silnika – informują strażacy z OSP Kołczewo.

W akcji udział brało OSP Kołczewo, JRG Międzyzdroje oraz Policja.

 5,736 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Są pieniądze na utworzenie nowych miejsc opieki w żłobkach i klubach dziecięcych. Także w Wolinie

Opublikowano

w dniu

Foto: Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki

Nowa odsłona programu Maluch+ zapewnia finansowanie każdej zachodniopomorskiej gminie na podstawie przejrzystego algorytmu. Cel – utworzenie do 2029 r. miejsc opieki nad najmłodszymi we wszystkich zachodniopomorskich gminach.

– Finansowe wsparcie dla samorządów jest bardzo korzystne: na utworzenie 1 miejsca opieki gminy otrzymają 35,8 tys. zł, pozostałe podmioty niepubliczne 12,4 tys. zł. Dofinansowanie na utrzymanie nowo utworzonych miejsc opieki, to 837 zł miesięcznie na dziecko przez 3 lata – mówi wojewoda Zbigniew Bogucki.

W nowej edycji programu Maluch+ zniesione zostało ograniczenie związane z rokiem budżetowym. Na realizację inwestycji samorządy będą miały 3 lata.

Dofinansowanie zapewnione 

Każdej gminie przyznano w ramach algorytmu konkretną pulę – przy podziale środków uwzględniono dane na koniec 2021 r.:

  • udział dzieci do lat 3 nieobjętych opieką w danej gminie w ogólnej liczbie dzieci nieobjętych opieką w kraju;
  • dochód gminy per capita w danej gminie względem średnich dochodów gmin na mieszkańca w Polsce.

Foto: ZUW

 

 8,000 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Tak zdemontowano pomnik Zwycięstwa Armii Radzieckiej w Wolinie

Opublikowano

w dniu

Foto: A. Kaube z Archiwum Muzeum Regionalnego w Wolinie

Dokładnie 32 lata temu o godzinie 12:30 grupa mieszkańców Wolina zdemontowała Pomnik Zwycięstwa Armii Radzieckiej, który mieścił się na placu pomiędzy ulicami Rynek, Zamkową, Katedralną i Wojska Polskiego – przypomniało Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie.

Dzięki zachowanym zdjęciom Andrzeja Kaubego udało się przypomnieć tamten dzień.

Foto: A. Kaube z Archiwum Muzeum Regionalnego w Wolinie

Pomnik wykonany był ze zbrojonego betonu w kształcie obelisku, na szczycie którego mieściła się pięcioramienna gwiazda. Na pomniku znajdowała się tablica z inskrypcją „CZEŚĆ BOHATEROM POLEGŁYM W WALCE O POLSKĘ LUDOWĄ”. 

– W wolińskim muzeum nie dysponujemy źródłami dotyczącymi momentu powstania pomnika. Najstarsze fotografie znajdujące się w naszym archiwum, na których on widnieje pochodzą z 1969 roku – czytamy na facebookowym profilu Muzeum Regionalnego im. Andrzeja Kaubego w Wolinie.

W dniu 11 lipca 1990 roku ze szczytu pomnika mieszkańcy Wolina usunęli gwiazdę. Pomnik ostatecznie został rozebrany 24 stycznia 1991 roku.

 5,681 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Dym w bloku w Piaskach Wielkich. Jedna osoba straciła przytomność

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Wolin

Przypalona kolacja na kuchence spowodowała duże zadymienie bloku w Piąstkach Wielkich. Jedna osoba została poszkodowana.

Cztery zastępy straży pożarnej zostało skierowanych do dużego zadymienia w bloku w Piaskach Wielkich. Pierwsi dojechali ochotnicy z OSP Troszyn.

Zadymione było mieszkanie, klatka schodowa i piwnica. Powodem było pozostawiona na włączonej kuchence jedzenie w garnku.

– Zadania strażaków polegały na przewietrzeniu pomieszczeń, ewakuacji wszystkich osób z mieszkań oraz dokonaniu pomiaru przy użyciu miernika wielogazowego – informują strażacy z OSP Wolin.

W trakcie akcji jedna z osób zamieszkujących budynek, która zauważyła pożar i zaalarmowała lokatorów, zgłosiła ból i zawroty głowy, osłabienie oraz nudności, po czym straciła przytomność, wskutek narażenia na szkodliwe działanie dymu. Strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy. Kobieta trafiła pod opiekę ratowników medycznych.

 7,832 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Kołczewo. Pożar domu jednorodzinnego. Wewnątrz mieszkali turyści

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

Strażacy gasili pożar domu jednorodzinnego w Kołczewie. Paliła się część drewnianego stropu i ściany szczytowej budynku a ogień rozprzestrzeniał się również na dach.

Do zdarzenia doszło w sobotę około godz.10.55. 

Turyści, którzy tam przebywali opuścili obiekt przed przyjazdem pierwszych jednostek straży pożarnej. 

– Nasze działania polegały na podaniu dwóch prądów wody i rozbiórce przepalonych elementów budynku w celu dogaszania zarzewia przy pomocy drabiny mechanicznej oraz podnośnika hydraulicznego – informują strażacy z OSP Kołczewo. 

W zdarzeniu brały udział JRG Międzyzdroje, OSP Kołczewo, OSP Międzywodzie oraz OSP Ładzin.

 7,644 odsłon

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524