Połącz się z nami

Wiadomości

Będzie protest w Wolinie. Ludzie nie chcą zakładu recyklingu odpadów

Opublikowano

w dniu

W Wolinie na polanie w sąsiedztwie domów jednorodzinnych, Zalewu Szczecińskiego i Lasów Państwowych, prywatny inwestor chce wybudować zakład recyklingu odpadów budowlanych. Ludzie mieszkający obok są zdeterminowani, bo nie chcą uciążliwego zakładu w swoim sąsiedztwie.

W Wolinie szykowane są transparenty na środowy protest przed ratuszem. Tego dnia ma odbyć się sesja rady miejskiej. Ma się także pojawić inwestor, który chce wybudować zakład. Wysłał już pismo do wolińskich radnych w którym tłumaczy na czym ma polegać biznes spółki.

Foto: Wojciech Basałygo

Mieszkańcy twierdzą, że będzie w tym miejscu składowisko odpadów budowlanych, łącznie z kruszarnią betonu. Nie godzą się na taki zakład w sąsiedztwie.

Tymczasem inwestor w piśmie do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Wolinie, zarzeka się, że na działce nie będzie prowadzone kruszenie kruszyw i innych materiałów.

Badzie się tam odbywało jedynie przesiewanie, mieszanie, zagęszczanie. Kruszenie będzie prowadzone w innej części  Wolina na terenach przemysłowych i magazynowych – informuje Arsen Trochimczuk, członek zarządu spółki TZRMB.

Mieszkańcy obawiają się, że na działce będą składowane odpady nie tylko z budowy drogi S3, ale także budowlane sprowadzane z zagranicy.

Podejrzewamy, że mogą tu być w przyszłości przywożone zmieszane odpady budowlane, czyli wszystko – gruz, kable, papa, okna, drzwi, rury itd. A później inwestor zniknie jak kamfora i gmina oraz my pozostaniemy z problemem – mówi jedna z mieszkanek.

Według zapewnień spółki TZRMB zakład będzie zajmował powierzchnię 2,04 ha, na działce o powierzchni 17 ha.

Po ukończeniu swojej działalności trwającej około 5 lat (do końca 2025 r.) projektowany Tymczasowy Zakład Recyklingu Materiałów Budowlanych zostanie zlikwidowany – zapewnia Arsen Trochimczuk.

Mieszkańcy nie wierzą inwestorowi, dlatego wysłali do Burmistrza Wolina Ewy Grzybowskiej petycję w tej sprawie. Obawiają się jednak, że burmistrz jest z zmowie z inwestorem i stoi po jego stronie. Stanowczo temu zaprotestowała Ewa Grzybowska publikując na soim profilu facebookowym wpis.

Chciałbym sprostować rozpowszechniane i nieprawdziwe informacje, jakoby Gmina Wolin wydała już jakiekolwiek decyzje związane z planowaną przez prywatnego inwestora budową zakładu recyklingu odpadów budowlanych. Nie jest również prawdą, aby Gmina „Pozyskała inwestora, który miałby sprowadzać odpady z Danii i Szwecji”. Samorząd nie był inicjatorem obecności oraz kierunków działania prywatnej osoby – napisała Ewa Grzybowska, burmistrz Wolina.

Według zapewnień burmistrz Ewy Grzybowskiej, stanowisko urzędu w tej sprawie jest tożsame z tym prezentowanym przez mieszkańców – nie ma zgody na powstanie tego typu zakładu we wskazanym miejscu.

Tak samo jak Państwo nie wyobrażamy sobie, aby w bezpośrednim sąsiedztwie domów jednorodzinnym powstał uciążliwy dla społeczeństwa zakład – napisała Ewa Grzybowska, burmistrz Wolina.

28 lipca o godz. 11.00 odbędzie się Sesja Rady Miejskiej w Wolinie.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

W październiku wyłącznie zdalny odczyt wodomierzy

Opublikowano

w dniu

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej prosi o podawanie stanu liczna za pośrednictwem maila lub telefonu.
– W tym miesiącu nasi pracownicy nie przeprowadzą fizycznego odczytu liczników w lokalach. Sytuacja ma związek z ilością zadań i intensywnością prac. Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość – informuje spółka.
Prosimy o podawanie stanu wodomierza telefonicznie (91 32 61 621 lub 530 101 457) bądź mailowo: faktury@mpgkwolin.pl i sekretariat@mpgkwolin.pl.

Czytaj dalej

Wiadomości

W wolińskiej marinie nadszedł czas zimowania jachtów

Opublikowano

w dniu

Foto: Marina Wolin

Pomimo niesprzyjającej pogody, trzynaście jednostek trafiło w piątek na okres zimowy na ląd. Październik, to czas, gdy żeglarze wyciągają jachty z wody na ląd w celu zimowania jednostek.

Basen Jachtowy, UKS „Albatros” i Nabrzeże Północne znajdują się po lewej stronie Dziwny, niemalże naprzeciwko grodu Słowian i Wikingów (Wolińska Kępa). Nabrzeże Klubowe znajdziemy pomiędzy Basenem Jachtowym Mariny Wolin a Nabrzeżem Północnym. Jachty zacumujemy tu na boi. Teren przystani jest ogrodzony. Większość miejsc postojowych zajmują członkowie klubu. Na terenie przystani znajduje się również jednostka WOPR.

Czytaj dalej

Wiadomości

Czujnik pokazuje jakość powietrza w Wolinie

Opublikowano

w dniu

Czujnik został zainstalowany na budynku Szkoły Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie.

Stan jakości powietrza można śledzić w czasie rzeczywistym za pośrednictwem strony internetowej www.naszepowietrze.pl oraz aplikacji mobilnej pn. „Syngeos – Nasze Powietrze” – dostępnej na urządzenia z systemem Android oraz iOS.

Sensor podaje stężenie pyłów zawieszonych czyli tak zwanego ,,smogu,,: pyły PM 1, PM 2,5 oraz  PM 10, wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne i temperaturę.

Czytaj dalej

Wiadomości

Tu bezpłatnie sprawdzisz ustawienie świateł

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Wzorem ubiegłych lat, kierujący będą mogli bezpłatnie sprawdzić oświetlenie pojazdów. Bezpłatne sprawdzenia oświetlenia zewnętrznego pojazdów w Kamieniu Pomorskim będą realizowane w dniach 23 października, 6 listopada, 20 listopada oraz 4 grudnia przez Bosch Car Service Walczak w Kamieniu Pomorskim przy ul. Rzemieślniczej 3.

Ponadto, kierowcy korzystający z aplikacji Yanosik, będą otrzymywać informacje na temat kampanii oraz na podstawie swojej lokalizacji zostaną „doprowadzeni ” przez aplikację do najbliższej stacji kontroli pojazdów wspierającej kampanię.

Policjanci ruchu drogowego przez cały okres trwania akcji, będą przeprowadzać na terenie kraju działania kontrolno-prewencyjne, podczas których zwrócą szczególną uwagę na światła pojazdu. 

Czytaj dalej

Wiadomości

Silna wichura przechodzi przez powiat kamieński

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Od godzin porannych dnia 21.10.2021 r. do chwlii obecnej tj. południa 22.10.2021, nad powiatem kamieńskim przetacza się silna wichura niosąca za sobą znaczne szkody i zniszczenia.Na szczęście do tej pory to tylko zniszczenia w przyrodzie bez strat w mieniu, zdrowiu i życiu mieszkańców powiatu.

Od 21.10.2021 roku do chwili obecnej Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Kamieniu Pomorskim odnotowało 50 zdarzeń związanych z silnym porywistym wiatrem oraz opadami deszczu. Najwięcej interwencji strażacy odnotowali na terenie gminy Świerzno, Kamień Pomorski, Wolin, Golczewo. W działaniach brali udział strażacy z PSP Kamień Pomorski,PSP Międzyzdroje oraz strażacy z OSP gmin dotkniętych nawałnicą.

Straż Pożarna apeluje do wszystkich mieszkańców o nie pozostawianie pojazdów pod drzewami, o ściągnięcie wszelkich przedmiotów z balkonów, tarasów, parapetów zewnętrznych oraz o zminimalizowanie przemieszczania się bez potrzeby.

Czytaj dalej

Wiadomości

Tunelem w Świnoujściu dopiero na początku 2023 roku

Opublikowano

w dniu

Foto: Tunel Świnoujście

Tunel w Świnoujściu, chociaż jest już w 100 proc. wywiercony, to przejazd nim będzie możliwy dopiero w 2023 roku. Przybliżony termin zapowiedział  prezydent Świnoujścia podczas Rozmowy Dnia w Twoim Radiu, zapytany o konieczność utrzymywania przepraw promowych.

– Z chwilą otwarcia tunelu, a wszystko wskazuje na to, że będzie to miało miejsce na początku 2023 roku. Na pewno przeprawa nie będzie funkcjonowała w takim zakresie jak ma to obecnie – będzie znacznie ograniczona – zapowiedział Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.

Do tego czasu promy miejskie będą funkcjonowały wykorzystując subwencję drogową. Po wybudowaniu tunelu rząd prawdopodobnie obetnie dodatkowe środki.   Będzie można je zachować tylko w przypadku zmiany przepisów, a na to póki co się nie zapowiada.

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524