Połącz się z nami

Wiadomości

Będzie protest w Wolinie. Ludzie nie chcą zakładu recyklingu odpadów

Opublikowano

w dniu

W Wolinie na polanie w sąsiedztwie domów jednorodzinnych, Zalewu Szczecińskiego i Lasów Państwowych, prywatny inwestor chce wybudować zakład recyklingu odpadów budowlanych. Ludzie mieszkający obok są zdeterminowani, bo nie chcą uciążliwego zakładu w swoim sąsiedztwie.

W Wolinie szykowane są transparenty na środowy protest przed ratuszem. Tego dnia ma odbyć się sesja rady miejskiej. Ma się także pojawić inwestor, który chce wybudować zakład. Wysłał już pismo do wolińskich radnych w którym tłumaczy na czym ma polegać biznes spółki.

Foto: Wojciech Basałygo

Mieszkańcy twierdzą, że będzie w tym miejscu składowisko odpadów budowlanych, łącznie z kruszarnią betonu. Nie godzą się na taki zakład w sąsiedztwie.

Tymczasem inwestor w piśmie do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Wolinie, zarzeka się, że na działce nie będzie prowadzone kruszenie kruszyw i innych materiałów.

Badzie się tam odbywało jedynie przesiewanie, mieszanie, zagęszczanie. Kruszenie będzie prowadzone w innej części  Wolina na terenach przemysłowych i magazynowych – informuje Arsen Trochimczuk, członek zarządu spółki TZRMB.

Mieszkańcy obawiają się, że na działce będą składowane odpady nie tylko z budowy drogi S3, ale także budowlane sprowadzane z zagranicy.

Podejrzewamy, że mogą tu być w przyszłości przywożone zmieszane odpady budowlane, czyli wszystko – gruz, kable, papa, okna, drzwi, rury itd. A później inwestor zniknie jak kamfora i gmina oraz my pozostaniemy z problemem – mówi jedna z mieszkanek.

Według zapewnień spółki TZRMB zakład będzie zajmował powierzchnię 2,04 ha, na działce o powierzchni 17 ha.

Po ukończeniu swojej działalności trwającej około 5 lat (do końca 2025 r.) projektowany Tymczasowy Zakład Recyklingu Materiałów Budowlanych zostanie zlikwidowany – zapewnia Arsen Trochimczuk.

Mieszkańcy nie wierzą inwestorowi, dlatego wysłali do Burmistrza Wolina Ewy Grzybowskiej petycję w tej sprawie. Obawiają się jednak, że burmistrz jest z zmowie z inwestorem i stoi po jego stronie. Stanowczo temu zaprotestowała Ewa Grzybowska publikując na soim profilu facebookowym wpis.

Chciałbym sprostować rozpowszechniane i nieprawdziwe informacje, jakoby Gmina Wolin wydała już jakiekolwiek decyzje związane z planowaną przez prywatnego inwestora budową zakładu recyklingu odpadów budowlanych. Nie jest również prawdą, aby Gmina „Pozyskała inwestora, który miałby sprowadzać odpady z Danii i Szwecji”. Samorząd nie był inicjatorem obecności oraz kierunków działania prywatnej osoby – napisała Ewa Grzybowska, burmistrz Wolina.

Według zapewnień burmistrz Ewy Grzybowskiej, stanowisko urzędu w tej sprawie jest tożsame z tym prezentowanym przez mieszkańców – nie ma zgody na powstanie tego typu zakładu we wskazanym miejscu.

Tak samo jak Państwo nie wyobrażamy sobie, aby w bezpośrednim sąsiedztwie domów jednorodzinnym powstał uciążliwy dla społeczeństwa zakład – napisała Ewa Grzybowska, burmistrz Wolina.

28 lipca o godz. 11.00 odbędzie się Sesja Rady Miejskiej w Wolinie.

 735 odsłon

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

W Ładzinie powstanie nowa droga

Opublikowano

w dniu

Udało się podpisać umowę na modernizację ponad kilometra drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Ładzinie.

– W ramach przebudowy wykonamy drogę z płyt betonowych YOMB, wraz ze zjazdami oraz gruntowymi poboczami. 1 kilometr i 56 metrów zostaną wykonane dzięki dofinansowaniu w kwocie 496 tys. złotych z Urzędu Marszałkowskiego – mówi Ewa Grzybowska, burmistrz Wolina.

 2,803 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

W najbliższą sobotę noc muzeów w Wolinie

Opublikowano

w dniu

Muzeum Regionalne im. A. Kaubego w Wolinie po raz kolejny dołącza się do europejskich miast, by wziąć udział w akcji „Noc Muzeów”. Miejscem tego wydarzenia będzie oczywiście wolińskie muzeum, a „nocne” atrakcje odbywać się będą w najbliższą sobotę (14 maja), w godzinach 18:00 – 22:00. Wstęp wolny!

W ramach wolińskiej Nocy Muzeów 2022 po raz pierwszy pokażemy jedyną w Polsce, wikińską broszkę z X w. znalezioną przez Wolińską Grupę Poszukiwaczy Historii. Do tego zwiedzanie wystaw stałych i czasowych, a najmłodsi odwiedzający muzeum będą mogli po raz drugi zwiedzić je z latarkami w ręku!

W tym roku zainicjujemy także projekt „Artysta poszukiwany”, który przybliży mieszkańcom oraz turystom sylwetki lokalnych twórców i rzemieślników inspirujących się wczesnośredniowiecznym dziedzictwem miasta. Z tej okazji przed Muzeum stanie jednodniowa, różnorodna ekspozycja złożona z dzieł i wyrobów artystów związanych z wyspą Wolin.

 3,406 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Początek nowej historii ziemi wolińskiej

Opublikowano

w dniu

4 maja w Wolinie obchodziliśmy rocznicę wydarzeń z końca wojny kiedy to Armia Czerwona zajęła niemiecki Wolin.

Był to początek nowej historii tych ziem. Z tej okazji Muzeum Regionalne im. A. Kaubego w Wolinie zorganizowało spotkanie wokół katalogu „Wolin. Wyspa pamięci”. Podczas spotkania inicjatorka projektu dr Ewa Grochowska opowiedziała o katalogu i swojej pracy na wyspie.

Odbył się także wernisaż, na którym zaprezentowane zostały portrety uczestników projektu. Na koniec wszyscy obecni wysłuchali wykładu dr Magdaleny Semczyszyn z Instytutu Pamięci Narodowej (oddział w Szczecinie), pt: „Bezpieczeństwo przedstawia się katastrofalnie” czyli o pierwszych miesiącach polskiego Wolina.

„Wolin – wyspa pamięci”. Książka została wydana przez Muzeum Regionalne im. A. Kaubego w Wolinie w ramach zadania „EtnoPolska 2021”, sfinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

 3,008 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Dwie osoby ranne w wypadku na obwodnicy Dargobądza

Opublikowano

w dniu

Dwa samochody osobowe zderzyły się na obwodnicy Dargobądza. GDDKiA informuje o dwóch rannych osobach. Odcinek drogi pomiędzy Wolinem i Międzyzdrojami jest zablokowany. Zorganizowano objazd przez Dargobądz.

Policjanci ustalają okoliczności wypadku drogowego.

 11,303 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Wiadomo, kto wykona część lądową przystani

Opublikowano

w dniu

Foto: Urząd Miejski w Wolinie

Podpisano umowę z lokalną firmą RSK Wolin Sławomir Zinow, która została wyłoniona w przetargu jako wykonawca części lądowej Przystani Morskiej Wolin.

Przedsiębiorstwo RSK Wolin Sławomir Zinow będzie odpowiedzialne za wykonanie robót związanych z budową obiektów kubaturowych, sieciami wewnętrznymi i zewnętrznymi, drogami oraz zagospodarowaniem terenu.

Wolin planuje budowę nowej przystani morskiej. Skorzystają nie tylko rybacy. – Liczymy, że to ożywi turystykę w naszej gminie – mówi Ewa Grzybowska, burmistrz Wolina.

Będzie to przystań morska w Wolinie. Oprócz tego, że będzie doskonałym miejscem na bazę dla rybaków. W ramach tego przedsięwzięcia będzie wybudowanych kilkanaście boksów. Będzie również doskonałą inwestycją w kontekście infrastruktury turystycznej – podkreśla.

Przystań ma stanąć w miejscu starej plaży w Wolinie. Zbudowane zostaną dwa pomosty do cumowania kutrów, magazyn na sprzęt dla rybaków, slip do wodowania mniejszych jednostek rybackich. Oprócz tego powstanie parking.

Dziś rybacy w swoich zasobach mają bardzo dużo sprzętu turystycznego. Jestem przekonana, że będzie to doskonała baza do tego, żeby przechowywać ten sprzęt i wykorzystywać do celu turystycznego – dodaje Ewa Grzybowska.

Gmina otrzymała 100 proc. środków na inwestycje – 13 milionów złotych trafi z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Budowa przystani ma ruszyć w przyszłym roku i zakończyć się wiosną 2023 roku.

 7,259 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Udało się ugasić pożar bunkra na Białej Górze

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

W piętek strażacy z powiatu kamieńskiego gasili pożar bunkra po byłej Baterii Artylerii Stałej. Gaszenie było utrudnione ponieważ wewnątrz panowała duża temperatura.

– Nasza jednostka została zadysponowana do pożaru w jednym z bunkrów na Białej Górze. W bunkrze składowane były różnego rodzaju dokumenty, które ktoś podpalił. Strażacy mieli bardzo utrudniony dostęp do źródła ognia i musieli  borykać się z bardzo wysoką temperaturą wewnątrz – informują strażacy z OSP Kołczewo.

Akcja trwała do późnych godzin wieczornych.

Foto: OSP Kołczewo

 7,432 odsłon

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524