Połącz się z nami

Wiadomości

„Łatwo jest oskarżać, czy nie warto zastanowić się jak jest naprawdę?”

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

– W imieniu Wolińskiego Parku Narodowego, chciałbym się odnieść do pojawiających się publikacji medialnych dotyczących prowadzonych wycinek drzew w Wolińskim Parku Narodowym – napisał Piotr Daniszewski, dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego.

W ostatnim czasie, pojawiają się publikacje medialne w zakresie przejawów wyjątkowej troski i aktów wrażliwości dotyczących tego co się dzieje z drzewami w Parku. Publikowane są zdjęcia obrazujące skalę prowadzonych wycinek, mające wzbudzić obywatelski niepokój o zasoby leśne Parku.

Do opinii publicznej docierają informacje że oto tnie się coraz więcej i więcej… Szanowni Państwo, bardzo łatwo jest oskarżać, bo przecież wszyscy widzą, że wycinka w Parku się odbywa. Ale czy nie warto czasem zastanowić się jak właściwie jest naprawdę? Czy rzeczywiście to co się dzieje w Parku w zakresie gospodarki drewnem może niepokoić, czy też może jest to przejaw normalnej gospodarki leśnej prowadzonej na racjonalnych zasadach. Przywołajmy zatem kilka faktów.

Prace z zakresu cięć przebudowy drzewostanu odbywają się w Wolińskim Parku Narodowym na podstawie zatwierdzonych przez Ministra Klimatu i Środowiska „Zadań Ochronnych dla WPN”.

Prace te mają na celu regulację składu gatunkowego i zagęszczenia drzew w drzewostanach, w celu umożliwienia ich przebudowy w kierunku odtworzenia właściwej dla danego siedliska struktury przestrzennej i gatunkowej.

W gospodarce leśnej obowiązuje zasada zrównoważonego pozyskania. W praktyce, pozyskanie drewna w Parku Narodowym nigdy nie jest celem samym w sobie, lecz wynika z prowadzonych czynności pielęgnacyjnych i odnowieniowych lub jest wymuszone potrzebami sanitarnymi. W ostatnich latach, niestety coraz większe ilości drewna pozyskiwane są z przyczyn sanitarnych, czyli jako drewno uszkodzone i zamierające. To przejaw problemów jakie dotykają lasy nie tylko w Polsce ale na całym świecie.

Występujące coraz częściej anomalia pogodowe, głównie okresy suszy, sprawiają że osłabione lasy stają się łatwym celem ataku szkodliwych owadów, grzybów. Cóż, żyjemy w takich czasach, że normalność raczej nie jest w cenie. Jako Dyrektor Parku Narodowego jestem gotowy do dyskusji nad problemami których w naszym otoczeniu Wolińskiego Parku Narodowego nie brakuje. Możemy także udostępnić dane wszystkim zainteresowanym, którzy interesują się naszą działalnością dotyczącą gospodarki pozyskiwania drewna.

Występując do nas o informację, często bardzo fachowe, warto jednak wiedzieć co one oznaczają i jak z nich korzystać. Chętnie pracownicy Parku pomogą w ich interpretacji. Sama wielkość pozyskania drewna, wyjęta z szerokiego kontekstu prowadzonej gospodarki leśnej, tak naprawdę nic nie mówi, co najwyżej może jedynie wywołać niepokój. Niestety, mam wrażenie że wielu ,,zatroskanym” właśnie o to chodzi. Przed nami sezon turystyczny 2021. Zapraszam Państwa na szlaki turystyczne Wolińskiego Parku Narodowego, do bliskiego kontaktu z przyrodą. Życzę miłych wrażeń z obcowania z przyrodą Parku i więcej wiary w działania podejmowane przez Pracowników Parku.

Z poważaniem, Dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego Piotr Daniszewski

Loading

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Strażacy gasili altankę w Piaskach Wielkich

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Wolin

Strażacy z OSP Wolin gasili pożar przyczepy kempingowej,  w miejscowości Piaski Wielkie.

– Po przybyciu na miejsce zdarzenia, przyczepa znajdowała się w płomieniach, działania ratowniczo-gaśnicze, prowadził już zastęp z OSP Troszyn. Kolejne czynności polegały na wprowadzeniu roty w aparatach ODO, do wnętrza celem przeszukania – informują strażacy z OSP Wolin.

Na szczęście nikomu nic się nie stało. Po dogaszeniu zarzewi ognia i przyjeździe patrolu Policji, działania strażaków zostały zakończone.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Drzewo niebezpiecznie pochyliło się nad drogą

Opublikowano

w dniu

W piątek, 10 maja strażacy z OSP Kołczewo zostali zadysponowani w sile jednego zastępu do usunięcia pochylonego drzewa na DW 102 w miejscowości Świętouść.
– Zaraz po powrocie do remizy zostaliśmy zadysponowani w sile jednego zastępu  do usunięcia pochylonego drzewa w miejscowości Międzywodzie – mówią.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Zakaz wprowadzania psów, to nie pomysł kota Zenka

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Nawet 4 tys. osób dziennie wchodzi na szczyt wieży widokowej w Wolinie. To nowa atrakcja turystyczna, którą bardzo polubili zwiedzający. Jest jednak jedno „ale” . Wejść nie można ze swoim pupilem. 

Przed wejściem powieszono tabliczkę, że zakazuje się wprowadzania psów. Zakazu pilnuje mężczyzna wpuszczający turystów na wieżę widokową. 

– To nie mój wymysł. To sanepid zakazał – ucina.

Właściciele psów albo nie wchodzą wcale, albo proszą osoby, które zeszły o to aby przypilnowały ich pupila.

– Myślałam, że to dlatego, że jest tu kot Zenek i nie akceptuje psów. Jednak okazuje się, że to nie jego wymysł – mówi ze śmiechem jedna z turystek.

Jak się dowiedzieliśmy, kot Zenek akceptuje psy, jednak woli aby nie stawały mu na drodze, ani nie wyjadały jedzenia z kociej miseczki. Z zakazem wstępu psiakom nie ma nic wspólnego.

_

Kot Zenek – kot mieszkający u stóp wieży widokowej w Wolinie.  Pracownicy budujący wieżę tak bardzo go polubili, że ustawili mu domek.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

W 1945 roku Armia Czerwona wkroczyła do Wolina

Opublikowano

w dniu

4 maja 1945 r. to jedna z najważniejszych dat w historii naszych wysp. To wtedy Armia Czerwona zdobyła Wolin. No właśnie – zdobyła? Wyzwoliła? Odzyskała? Pamięć o tych wydarzeniach, tak trudnych dla interpretacji, nadal rządzi nasza wyobraźnią, polityką i emocjami. W tym roku 4 maja spotkamy się z prof. Janem M. Piskorskim, wybitnym znawcą historii Pomorza i stosunków polsko-niemieckich, autorem m.in. wydanego właśnie zbioru esejów „Bitwy o przeszłość. Nauka, polityka, media, edukacja”.

Piskorski stwierdza, że historia „nie lubi, gdy z niej żartują, i odpowiada niszczycielską potęgą swoich wichrów, sprowokowanych przecież przez nas. Kultura zachodnia poza historią nie istnieje. Kryzys myślenia historycznego jest zarazem kryzysem naszej cywilizacji. Nie zapomnieliśmy o przeszłości. Jesteśmy nią owładnięci”.

Zapraszamy więc Państwa do rozmowy o bojach o przeszłość, stosunkach polsko-niemieckich, oraz miejscu naszego regionu na mapie Polski i Europy.

Spotkanie poprowadzi dr Piotr Oleksy

  • 4 maja 2024 r., godzina 17.00
  • Dworek Woliński
  • Wolin ul. Zamkowa 23 a

Partnerem cyklu Archipelag Idei jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Cykl jest realizowany pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

#Pomorze Zachodnie

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Pożar budynku gospodarczego w Rabiążu

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

Strażacy z OSP Kołczewo, OSP Ładzin oraz JRG Międzyzdrojów gasili pożar budynku gospodarczego w miejscowości Rabiąż. 

W chwili dotarcia pierwszych zastępów na miejsce zdarzenia pożarem objęty był już dach budynku. 

– Strażacy niezwłocznie przystąpili go gaszenia przy użyciu dwóch prądów wody. Pożar po kilkunastu minutach udało się opanować – informują strażacy z OSP Kołczewo.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Zmontowano przęsło nowego mostu w Wolinie

Opublikowano

w dniu

Przęsło łukowe nowego mostu w Wolinie na S3  jest już zmontowane. W maju planowane jest nasunięcie przęsła nad cieśninę Dziwna z pomocą barek. Do tego czasu będą jeszcze prowadzone między innymi prace związane z pogłębieniem dna w rejonie podpór.

Na obwodnicy Wolina powstaje most dla drugiej jezdni S3, bliźniaczy dla obecnego mostu łukowego, który powstał w 2003 roku.

Zakończenie realizacji całego północnego fragmentu ekspresowej drogi S3 na wyspie Wolin pierwotnie było planowane w drugim kwartale 2024 r.

Loading

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524