Połącz się z nami

Wiadomości

Po-Morskie Opowieści – muzyczno-literackie spotkanie na Grodzisku w Lubinie

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Porozmawiajmy o morzu i Pomorzu! W dniach 25-26 sierpnia 2023 r., spotkamy się w Lubinie na wyspie Wolin, by posłuchać i porozmawiać o morskiej kulturze, historii, podróżach, oraz tożsamości Pomorza Zachodniego i naszych wysp.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Spotkanie zaczniemy w piątek 25 sierpnia od rozmowy z dr. Wojciechem Filipowiakiem z Polskiej Akademii Nauk, który opowie nam o Jomsborgu – mitycznej osadzie wikingów na wyspie Wolin, która zapisała się historii i legendach jako piracki potęga. Ile prawdy jest w tym micie? Czym był średniowieczny Wolin, a czym Jomsborg? Jak bardzo nasze wyspy były związane ze Skandynawią? I w końcu: czy wiemy gdzie Jomsborg się znajdował?

Następnie dokonamy skoku w teraźniejszość. Piotr Oleksy porozmawia z Tomaszem Słomczyńskim i Maciejem Robertem o współczesnych polskich wybrzeżach i brzegach – morskich, rzecznych i bezrzecznych. O tym, czy widzimy jeszcze otaczającą nas wodę i czujemy jej naturalny rytm? Czy jesteśmy w stanie obronić wybrzeża przed betonozą? Będzie to spotkaniu autorów patrzących na ten problem z trzech różnych perspektyw. Piotr Oleksy jest mieszkańcem Lubina i autorem książki „Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag”. Tomasz Słomczyński, od zawsze związany z Trójmiastem jest dziennikarzem i autorem książek „Kaszëbë” oraz „Sopoty”. Natomiast Maciej Robert, poeta i krytyk literacki wydał niedawno książkę pt. „Rzeki, których nie ma”.

Następnego dnia, czyli w sobotę 26 sierpnia udamy się w prawdziwą morską podróż. Paulina Reiter, dziennikarka Wysokich Obcasów, opowie nam o historii Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, pierwszej kobiety, która samotnie opłynęła świat. Reiter jest autorką książki „Samotne oceany” – i biografii tej słynnej, choć nieco zapomnianej żeglarki.

Spotkanie zakończy muzyczna opowieść o historii morskich podróży w wykonaniu Marka Szurawskiego oraz Filipa Dąbrowskiego. Szurawski to legenda sceny szantowej, członek zespołu Stare Dzwony, oraz znakomity gawędziarz. W projekcie, w którym opowiada o ludziach, okrętach i życiu na pokładzie, zawsze wciągając publiczność do wspólnego śpiewania, młodzieńczą energią wspiera go syn.

Nie zabraknie atrakcji również dla najmłodszych. 25 sierpnia, równolegle ze spotkaniami dyskusyjnymi, zapraszamy ich do zabawy organizowanej przez Loczka – znanego w regionie animatora. Natomiast 26 sierpnia zajęcia malarskie na tarasie widokowym poprowadzi Katarzyna Trochimczuk (organizatorzy zapewniają potrzebne przybory).

Organizatorami są Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina” oraz Fundacja Centrum Inicjatyw Regionalnych i Międzynarodowych. Koncert został dofinansowany przez Gminę Międzyzdroje oraz Nadleśnictwo Międzyzdroje.

Loading

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Strażacy gasili altankę w Piaskach Wielkich

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Wolin

Strażacy z OSP Wolin gasili pożar przyczepy kempingowej,  w miejscowości Piaski Wielkie.

– Po przybyciu na miejsce zdarzenia, przyczepa znajdowała się w płomieniach, działania ratowniczo-gaśnicze, prowadził już zastęp z OSP Troszyn. Kolejne czynności polegały na wprowadzeniu roty w aparatach ODO, do wnętrza celem przeszukania – informują strażacy z OSP Wolin.

Na szczęście nikomu nic się nie stało. Po dogaszeniu zarzewi ognia i przyjeździe patrolu Policji, działania strażaków zostały zakończone.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Drzewo niebezpiecznie pochyliło się nad drogą

Opublikowano

w dniu

W piątek, 10 maja strażacy z OSP Kołczewo zostali zadysponowani w sile jednego zastępu do usunięcia pochylonego drzewa na DW 102 w miejscowości Świętouść.
– Zaraz po powrocie do remizy zostaliśmy zadysponowani w sile jednego zastępu  do usunięcia pochylonego drzewa w miejscowości Międzywodzie – mówią.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Zakaz wprowadzania psów, to nie pomysł kota Zenka

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Nawet 4 tys. osób dziennie wchodzi na szczyt wieży widokowej w Wolinie. To nowa atrakcja turystyczna, którą bardzo polubili zwiedzający. Jest jednak jedno „ale” . Wejść nie można ze swoim pupilem. 

Przed wejściem powieszono tabliczkę, że zakazuje się wprowadzania psów. Zakazu pilnuje mężczyzna wpuszczający turystów na wieżę widokową. 

– To nie mój wymysł. To sanepid zakazał – ucina.

Właściciele psów albo nie wchodzą wcale, albo proszą osoby, które zeszły o to aby przypilnowały ich pupila.

– Myślałam, że to dlatego, że jest tu kot Zenek i nie akceptuje psów. Jednak okazuje się, że to nie jego wymysł – mówi ze śmiechem jedna z turystek.

Jak się dowiedzieliśmy, kot Zenek akceptuje psy, jednak woli aby nie stawały mu na drodze, ani nie wyjadały jedzenia z kociej miseczki. Z zakazem wstępu psiakom nie ma nic wspólnego.

_

Kot Zenek – kot mieszkający u stóp wieży widokowej w Wolinie.  Pracownicy budujący wieżę tak bardzo go polubili, że ustawili mu domek.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

W 1945 roku Armia Czerwona wkroczyła do Wolina

Opublikowano

w dniu

4 maja 1945 r. to jedna z najważniejszych dat w historii naszych wysp. To wtedy Armia Czerwona zdobyła Wolin. No właśnie – zdobyła? Wyzwoliła? Odzyskała? Pamięć o tych wydarzeniach, tak trudnych dla interpretacji, nadal rządzi nasza wyobraźnią, polityką i emocjami. W tym roku 4 maja spotkamy się z prof. Janem M. Piskorskim, wybitnym znawcą historii Pomorza i stosunków polsko-niemieckich, autorem m.in. wydanego właśnie zbioru esejów „Bitwy o przeszłość. Nauka, polityka, media, edukacja”.

Piskorski stwierdza, że historia „nie lubi, gdy z niej żartują, i odpowiada niszczycielską potęgą swoich wichrów, sprowokowanych przecież przez nas. Kultura zachodnia poza historią nie istnieje. Kryzys myślenia historycznego jest zarazem kryzysem naszej cywilizacji. Nie zapomnieliśmy o przeszłości. Jesteśmy nią owładnięci”.

Zapraszamy więc Państwa do rozmowy o bojach o przeszłość, stosunkach polsko-niemieckich, oraz miejscu naszego regionu na mapie Polski i Europy.

Spotkanie poprowadzi dr Piotr Oleksy

  • 4 maja 2024 r., godzina 17.00
  • Dworek Woliński
  • Wolin ul. Zamkowa 23 a

Partnerem cyklu Archipelag Idei jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Cykl jest realizowany pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

#Pomorze Zachodnie

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Pożar budynku gospodarczego w Rabiążu

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

Strażacy z OSP Kołczewo, OSP Ładzin oraz JRG Międzyzdrojów gasili pożar budynku gospodarczego w miejscowości Rabiąż. 

W chwili dotarcia pierwszych zastępów na miejsce zdarzenia pożarem objęty był już dach budynku. 

– Strażacy niezwłocznie przystąpili go gaszenia przy użyciu dwóch prądów wody. Pożar po kilkunastu minutach udało się opanować – informują strażacy z OSP Kołczewo.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Zmontowano przęsło nowego mostu w Wolinie

Opublikowano

w dniu

Przęsło łukowe nowego mostu w Wolinie na S3  jest już zmontowane. W maju planowane jest nasunięcie przęsła nad cieśninę Dziwna z pomocą barek. Do tego czasu będą jeszcze prowadzone między innymi prace związane z pogłębieniem dna w rejonie podpór.

Na obwodnicy Wolina powstaje most dla drugiej jezdni S3, bliźniaczy dla obecnego mostu łukowego, który powstał w 2003 roku.

Zakończenie realizacji całego północnego fragmentu ekspresowej drogi S3 na wyspie Wolin pierwotnie było planowane w drugim kwartale 2024 r.

Loading

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524