Połącz się z nami

Wiadomości

Ponad 9 milionów turystów w 2022. Jak będzie w tym roku?

Opublikowano

w dniu

Na molo w Kołobrzegu było ponad 1,3 mln osób, majówkę w Pomorzu Zachodnim spędziło 290 tysięcy, a Zlot Morsów w Mielnie zgromadził ponad 8,5 tysiąca osób, w tym 164 gości z Niemiec – tak dokładnych informacji dostarczyły badania ruchu turystycznego na Pomorzu Zachodnim w 2022 roku. – Ten bardzo ważny sektor regionalnej gospodarki odbudowuje się po pandemicznym kryzysie – komentuje Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Prognozy na wakacje i cały rok 2023 są optymistyczne.

Rozpoczął się szczyt sezonu turystycznego, a Pomorze Zachodnie jest najczęściej wybieraną wakacyjną destynacją.

– Zachwycająca przyroda, najpiękniejsze plaże, doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku  – to nasze wielkie atuty. Turystyka jest bardzo ważną częścią regionalnej gospodarki – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz. – Pomorze Zachodnie od lat utrzymuje pozycję lidera w zakresie udzielanych noclegów oraz liczby obiektów hotelowych – przypomina marszałek.

Podczas ubiegłorocznych wakacji Pomorze Zachodnie gościło 1 mln 81 tysięcy turystów. To swego rodzaju liczba bazowa – uwzględnia tylko osoby, które w naszym regionie korzystały z noclegów. W obiektach dysponujących co najmniej 10 łóżkami. Zatem wypoczywających w lipcu i sierpniu 2022 na zachodniopomorskich plażach czy nad jeziorami (uwzględniając także turystów jednodniowych) było kilkaset tysięcy więcej. Branża hotelarska mogła się cieszyć, bo sezon był lepszy niż przed pandemią. Udzielono 5,5 mln noclegów, o 23 tysiące więcej niż w roku 2019. [W drugim najpopularniejszym regionie – województwie pomorskim udzielono 4,1 mln noclegów, a w Małopolsce – niespełna 3,4 mln.]

W statystykach ruchu turystycznego widać negatywne skutki pandemii COVID-19, efekty wprowadzenia obostrzeń, zamknięcia granic, kryzysu gospodarczego, ale od 2022 r. wyraźnie zarysowuje się trend wzrostowy. W minionym roku na Pomorzu Zachodnim było 9 165 813 turystów, w tym prawie 3,5 mln jednodniowych.

Wśród gości, którzy spędzili w naszym regionie co najmniej dwa dni (jeden nocleg) dominują turyści krajowi (4,5 mln). Turystów regionalnych, czyli mieszkańców Zachodniopomorskiego, którzy przemieszczali się między powiatami – na przykład spędzali urlop czy długi weekend na morzem – zarejestrowano 500 tysięcy.

Udzielono 15,2 mln noclegów, o 0,9 mln mniej niż w 2019 r., ale o 3,2 mln więcej niż w 2021 r. Turystów zagranicznych było 728,1 tys. (ok. 12,5 proc wszystkich turystów zagranicznych w Polsce), którym udzielono 3,1 mln noclegów, wzrost w porównaniu z 2021 r. o ponad 56 procent.

W grupie przyjeżdżających na jeden dzień – gości krajowych było 1,5 mln, regionalnych 1 mln, obywateli Ukrainy 250 tysięcy, obywateli innych krajów – ponad 700 tysięcy.

Turystyka odbudowuje się po pandemicznym kryzysie. Również dzięki aktywności samorządu województwa. Inwestujemy w infrastrukturę turystyczną, wspieramy lokalnych przedsiębiorców, współfinansujemy różne przedsięwzięcia, które przyciągają na Pomorze Zachodnie nowych gości i wydłużają sezon – wylicza marszałek Olgierd Geblewicz.

Urząd Marszałkowski realizuje m.in. spektakularny projekt budowy sieci tras rowerowych, angażuje się w projekty dot. szlaków żeglarskich czy kajakowych, współorganizuje wydarzenia kulturalne i sportowe.

Narzędziem wsparcia są również dokładne badania ruchu turystycznego na Pomorzu Zachodnim. W ubiegłym roku przeprowadzono je z wykorzystaniem smartfonów. Dzięki temu można bardzo precyzyjnie określić, kto, kiedy, skąd, na jak długo przyjechał? Jakie regionalne atrakcje go interesowały? Gdzie udał się w dalszą podróż?

Zgromadzone dane potwierdzają, że dla zachodniopomorskiej turystyki najtrudniejsze są miesiące zimowe (200 tysięcy turystów), w kwietniu ruch wyraźnie wzrasta (400 tysięcy), w czerwcu jest już ponad 500 tysięcy turystów i odwiedzających (jednodniowych). Podczas ubiegłorocznej majówki (od 30 kwietnia do 8 maja) zarejestrowano 289 218 turystów. Natomiast w Boże Ciało (16-19 czerwca) 264 087. Przy czym prawie 40 procent stanowili turyści jednodniowi. Najbardziej tłoczno na plażach, trasach rowerowych i w portach żeglarskich było – oczywiście w lipcu i sierpniu (po 800 tysięcy turystów i odwiedzających).

Dzięki bardzo dokładnym analizom na podstawie sygnałów z telefonów komórkowych można było ustalić np. w marinie w Świnoujściu w drugim miesiącu wakacji ruch był największy. Natomiast do Kamienia Pomorskiego więcej jednostek zawinęło w lipcu. Wśród żeglarzy obcokrajowców odwiedzających Pomorze Zachodnie dominują Niemcy, liczne grupy stanowi Duńczycy, Szwedzi oraz Czesi. Gości krajowych – najwięcej jest z Dolnego Śląska i Mazowsza. Co ciekawe, więcej jest gości z Łódzkiego niż z Lubuskiego

Nie tylko wodą, ale też lądem najwięcej osób przybywa z tych województw. Frekwencyjną czołówką tworzą Mazowsze, Wielkopolska, Dolny Śląsk, Pomorskie, Śląskie. Wśród turystów z zagranicy ponad 80 procent stanowią Niemcy. Chętnie odwiedzają nas Szwedzi (56 tys.) i Duńczycy (30 tys.) Zaskakujące jest to, że gości z Hiszpanii zarejestrowano niemal tyle samo co z Norwegii (ponad 23 tys.).

Intrygować może informacja, że na Festiwal Słowian i Wikingów przyjechało 679 osób korzystających z niemieckich operatorów telefonii komórkowej. Zlot Morsów w Mielnie zainteresował 164 takie osoby. Na morsowanie przyjechało ponad 200 osób z województwa dolnośląskiego. I 337 osób ze Szczecina.

Geolokalizacja pozwala określić z niezwykłą precyzją, ile osób „zatrzymało się” przy danej atrakcji turystycznej. Na molo w Kołobrzegu było 1 317 740 użytkowników telefonów komórkowych.

Na Aleję Gwiazd w Międzyzdrojach wybrało się 753 095 osób. W Świnoujściu przy Stawie Młyny zarejestrowano 629 619 osób. Latarnię w Kołobrzegu odwiedziło 197 069, a w Świnoujściu 80 720. Zagroda Pokazowa Żubrów w Wolińskim Parku Narodowym zainteresowała 134 134 turystów.

Popularność wymienionych wyżej atrakcji znajduje potwierdzenie w rankingu najchętniej odwiedzanych miejscowości. Zdecydowanym liderem jest Kołobrzeg (4 650 976 noclegów). W Świnoujściu zarejestrowano 2 354 556 noclegów, w Międzyzdrojach 1 633 562. Po około 450 tysięcy w Dźwirzynie, Darłowie, Rewalu, a w Pobierowie 388 tysięcy. Subregion nadmorski jest, oczywiście, najpopularniejszym kierunkiem podróży i miejscem wypoczynku. Ala na pięknych zachodniopomorskich pojezierzach również wykupiono – w sumie – prawie 3,4 mln noclegów. Z tym że nad jeziorami pobyty są krótsze (średnia to 1,51 noclegu) niż nad morzem (2,45).

Około 58 procent podróżujących po Pomorzu Zachodnim korzysta z własnego auta lub innych środków transportu indywidualnego (rower, motocykl). Około 40 procent przyjeżdża pociągiem, autokarem, busem. 179 922 osoby przyleciały samolotem.

56 procent turystów to kobiety. Najliczniej reprezentowana grupa wiekowa to 30-44 lata. Prawie 98 procent gości odwiedza Zachodniopomorskie raz w roku. Trzy lub więcej pobytów zalicza mniej niż 1 procent turystów.

Loading

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Strażacy gasili altankę w Piaskach Wielkich

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Wolin

Strażacy z OSP Wolin gasili pożar przyczepy kempingowej,  w miejscowości Piaski Wielkie.

– Po przybyciu na miejsce zdarzenia, przyczepa znajdowała się w płomieniach, działania ratowniczo-gaśnicze, prowadził już zastęp z OSP Troszyn. Kolejne czynności polegały na wprowadzeniu roty w aparatach ODO, do wnętrza celem przeszukania – informują strażacy z OSP Wolin.

Na szczęście nikomu nic się nie stało. Po dogaszeniu zarzewi ognia i przyjeździe patrolu Policji, działania strażaków zostały zakończone.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Drzewo niebezpiecznie pochyliło się nad drogą

Opublikowano

w dniu

W piątek, 10 maja strażacy z OSP Kołczewo zostali zadysponowani w sile jednego zastępu do usunięcia pochylonego drzewa na DW 102 w miejscowości Świętouść.
– Zaraz po powrocie do remizy zostaliśmy zadysponowani w sile jednego zastępu  do usunięcia pochylonego drzewa w miejscowości Międzywodzie – mówią.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Zakaz wprowadzania psów, to nie pomysł kota Zenka

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Nawet 4 tys. osób dziennie wchodzi na szczyt wieży widokowej w Wolinie. To nowa atrakcja turystyczna, którą bardzo polubili zwiedzający. Jest jednak jedno „ale” . Wejść nie można ze swoim pupilem. 

Przed wejściem powieszono tabliczkę, że zakazuje się wprowadzania psów. Zakazu pilnuje mężczyzna wpuszczający turystów na wieżę widokową. 

– To nie mój wymysł. To sanepid zakazał – ucina.

Właściciele psów albo nie wchodzą wcale, albo proszą osoby, które zeszły o to aby przypilnowały ich pupila.

– Myślałam, że to dlatego, że jest tu kot Zenek i nie akceptuje psów. Jednak okazuje się, że to nie jego wymysł – mówi ze śmiechem jedna z turystek.

Jak się dowiedzieliśmy, kot Zenek akceptuje psy, jednak woli aby nie stawały mu na drodze, ani nie wyjadały jedzenia z kociej miseczki. Z zakazem wstępu psiakom nie ma nic wspólnego.

_

Kot Zenek – kot mieszkający u stóp wieży widokowej w Wolinie.  Pracownicy budujący wieżę tak bardzo go polubili, że ustawili mu domek.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

W 1945 roku Armia Czerwona wkroczyła do Wolina

Opublikowano

w dniu

4 maja 1945 r. to jedna z najważniejszych dat w historii naszych wysp. To wtedy Armia Czerwona zdobyła Wolin. No właśnie – zdobyła? Wyzwoliła? Odzyskała? Pamięć o tych wydarzeniach, tak trudnych dla interpretacji, nadal rządzi nasza wyobraźnią, polityką i emocjami. W tym roku 4 maja spotkamy się z prof. Janem M. Piskorskim, wybitnym znawcą historii Pomorza i stosunków polsko-niemieckich, autorem m.in. wydanego właśnie zbioru esejów „Bitwy o przeszłość. Nauka, polityka, media, edukacja”.

Piskorski stwierdza, że historia „nie lubi, gdy z niej żartują, i odpowiada niszczycielską potęgą swoich wichrów, sprowokowanych przecież przez nas. Kultura zachodnia poza historią nie istnieje. Kryzys myślenia historycznego jest zarazem kryzysem naszej cywilizacji. Nie zapomnieliśmy o przeszłości. Jesteśmy nią owładnięci”.

Zapraszamy więc Państwa do rozmowy o bojach o przeszłość, stosunkach polsko-niemieckich, oraz miejscu naszego regionu na mapie Polski i Europy.

Spotkanie poprowadzi dr Piotr Oleksy

  • 4 maja 2024 r., godzina 17.00
  • Dworek Woliński
  • Wolin ul. Zamkowa 23 a

Partnerem cyklu Archipelag Idei jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Cykl jest realizowany pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

#Pomorze Zachodnie

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Pożar budynku gospodarczego w Rabiążu

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

Strażacy z OSP Kołczewo, OSP Ładzin oraz JRG Międzyzdrojów gasili pożar budynku gospodarczego w miejscowości Rabiąż. 

W chwili dotarcia pierwszych zastępów na miejsce zdarzenia pożarem objęty był już dach budynku. 

– Strażacy niezwłocznie przystąpili go gaszenia przy użyciu dwóch prądów wody. Pożar po kilkunastu minutach udało się opanować – informują strażacy z OSP Kołczewo.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Zmontowano przęsło nowego mostu w Wolinie

Opublikowano

w dniu

Przęsło łukowe nowego mostu w Wolinie na S3  jest już zmontowane. W maju planowane jest nasunięcie przęsła nad cieśninę Dziwna z pomocą barek. Do tego czasu będą jeszcze prowadzone między innymi prace związane z pogłębieniem dna w rejonie podpór.

Na obwodnicy Wolina powstaje most dla drugiej jezdni S3, bliźniaczy dla obecnego mostu łukowego, który powstał w 2003 roku.

Zakończenie realizacji całego północnego fragmentu ekspresowej drogi S3 na wyspie Wolin pierwotnie było planowane w drugim kwartale 2024 r.

Loading

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524