Połącz się z nami

Wiadomości

Dla mieszkańców i turystów. Ponad 9 milionów euro na rozwój gmin z powiatu kamieńskiego. Są gotowe projekty

Opublikowano

w dniu

Foto: WZP
Samorządy z powiatu kamieńskiego wspólnie patrzą na rozwój. Przygotowały strategię i inwestycje z myślą o mieszkańcach i turystach. Eurofundusze chcą przeznaczyć na termomodernizacje szkół, rozwój turystyki czy usług społecznych.  W środę, 20 marca 2024 r. w Dziwnowie zostało zawarte pierwsze w tej perspektywie finansowej Porozumienie Terytorialne między JST a Zarządem Województwa Zachodniopomorskiego reprezentowanym przez marszałka Olgierda Geblewicza. Zawarty dokument otwiera możliwości zainwestowania ponad 9 milionów euro z programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021 – 2027.
Wyścig z czasem i ambitne plany
Razem można więcej – wiedzą o tym samorządy z Pomorza Zachodniego, które sporą część unijnych środków z programu FEPZ przeznaczą na rozwój „małych ojczyzn”. Dotacje na ten cel uruchomione będą w ramach instrumentów terytorialnych. Gminy z powiatu kamieńskiego objęte są Zintegrowanymi Inwestycjami Terytorialnymi. W środę, 20 marca 2024 r. zawarto pierwsze w tej perspektywie finansowej Porozumienie Terytorialne pomiędzy samorządem regionalnym a partnerstwem samorządów. Zagwarantuje ono środki na projekty wynikające z przygotowanej przez samorządy strategii terytorialnej.
– Zależy nam, by wszyscy efektywnie korzystali z FE. W poprzedniej perspektywie udowodniliśmy, że samorządy chcą i potrafią realizować zadania oparte na współpracy lokalnych władz, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych. Takie połączenie sił pozwala lepiej planować i inwestować środki unijne. Przed nami jednak niełatwe zadanie. Pomimo ogromnego doświadczenia, mierzymy się dziś z różnymi wyzwaniami. Mamy ambitne cele do realizacji i niestety bardzo mało czasu. Wyzwaniem są też budżety samorządów, które ucierpiały najpierw w związku z trudnościami związanymi z pandemią COVID-19, a później ze zmianami wprowadzanymi przez poprzedni rząd w systemie finansowania samorządów. Problemem są też rosnące koszty działalności. Pomimo tego głęboko wierzę, że pokonamy te trudności, inwestując mądrze unijne środki – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Porozumienie dla Kamienia Pomorskiego tworzą: Powiat Kamieński, Gmina Kamień Pomorski, Gmina Dziwnów, Gmina Golczewo, Gmina Międzyzdroje, Gmina Wolin i Gmina Świerzno.
Liderem porozumienia jest Gmina Dziwnów. Burmistrz Grzegorz Jóźwiak zaznacza, że kluczem realizacji projektów objętych ZIT jest współdziałanie w partnerstwie, czyli wyjście poza strefę komfortu gmin i działanie ponad granicami administracyjnymi.
– To niemal zagwarantowane pieniądze na wspólną infrastrukturę taką jak kładki, zejścia na plażę, termomodernizacja obiektów publicznych, miejsca biwakowe czy rewitalizacja terenów zielonych oraz projekty skierowane bezpośrednio dla mieszkańców, które będą wspierać m.in. seniorów czy osoby o szczególnych potrzebach – zaznacza burmistrz Grzegorz Jóźwiak.
Na co mogą liczyć mieszkanki i mieszkańcy powiatu kamieńskiego?
Na etapie przygotowania porozumienia JST z Kamienia Pomorskiego wspólnie wytypowały najważniejsze inwestycje do realizacji, zgodne z założeniami programu FEPZ. Samorządy do dyspozycji będą miały kwotę przekraczającą 9 milionów euro.
Na liście podstawowej Strategii ZIT znajduje się 28 projektów. To szansa m.in. na termomodernizację szkół podstawowych w Jarszewie, Wysokiej Kamieńskiej, Wolinie, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. S. Staszica w Kamieniu Pom. Partnerstwo chce też wspólnie rozwijać dzienne usługi senioralne i społeczne. Zaplanowano także inwestycje służące poprawie dostępności do plaż i kąpielisk (np. zejście na plażę od ulicy Bajkowej w Łukęcinie) czy budowę drogi rowerowej na Głaz Królewski na Wyspie Chrząszczewskiej. Z kolei z Gminie Wolin jest w planie zagospodarowanie terenów na cele rekreacyjno-turystyczne.
Więcej informacji o nowej perspektywie finansowej, prowadzonych naborach i szkoleniach znajduje się na stronie internetowej https://funduszeue.wzp.pl/

Loading

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Zderzenie dwóch busów. Poszkodowanych 5 osób

Opublikowano

w dniu

Dwa samochody zderzył się na drodze S3 na wysokości Dargobądza.  Jedna z osób poszkodowanych była zakleszczona w samochodzie, konieczne było użycie sprzętu hydraulicznego aby ją uwolnić.

– Działania strażaków polegały również, na zabezpieczeniu miejsca wypadku oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy rannym osobom, do czasu przybycia kolejnych karetek Pogotowia Ratunkowego – informują strażacy z OSP Wolin.

Finalnie 5 osób zostało przewiezionych do szpitali. Obecnie okoliczności wypadku wyjaśnia Policja. Na czas wypadku został wprowadzony ruch wahadłowy.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Wypadek motocyklisty w Dargobądzu

Opublikowano

w dniu

Foto: Dronoujście

Motocyklista trafił do szpitala po wypadku do jakiego doszło we wtorek na DK3 na wysokości Dargobądza. Z nieustalonych przyczyn, kierujący jednośladem stracił panowanie nad pojazdem.

Na miejsce wezwano karetkę pogotowia ratunkowego. Zadecydowano o konieczności szybkiego transportu do szpitala przy użyciu helikoptera.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Stracił przytomność podczas prac polowych. Po rolnika przyleciał helikopter

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

Strażacy zostali wysłani do Domysłowa, tam mężczyzna stracił przytomność podczas prac rolniczych.

– Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że świadkowie zdarzenia po sprawdzeniu funkcji życiowych mężczyzny ułożyli go w pozycji bocznej ustalonej i przywrócili przytomność. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i poszkodowanego do czasu przyjazdu karetki pogotowia ratunkowego oraz zabezpieczenia terenu pod lądowanie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – informują strażacy z OSP Kołczewo.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Ewa Grzybowska ponownie burmistrzem Wolina. Kto w nowej radzie?

Opublikowano

w dniu

Podczas niedzielnych wyborów samorządowych Ewa Grzybowska zdobyła 66,45 proc głosów (3151), Waldemar Dubrawski 28,24 proc. (1339), Łukasz Podolski (252).

– Wygrana w 1 turze z wynikiem 66,45% i 10 mandatów w Radzie Miejskiej to dla nas i dla mnie osobiście ogromna radość i wzruszenie. To też potwierdzenie, że gmina Wolin wyraźnie zmienia się na lepsze. Przed nami wiele zadań i ciężka praca, ale tak jak obiecaliśmy, nie zwalniamy tempa – zapewnia Ewa Grzybowska na swoim facebookowym profilu.

W 15-osobowej radzie znalazło się 10 osób z KWW Ewy Grzybowskiej oraz 5 z KWW Razem Możemy Więcej.

 • Okręg nr 1: Anita Szmit
 • Okręg nr 2: Radosław Kaliciak
 • Okręg nr 3: Krzysztof Śrudkowski
 • Okręg nr 4: Elżbieta Mikołajczyk
 • Okręg nr 5: Tomasz Hamala
 • Okręg nr 6: Andrzej Kubicki
 • Okręg nr 7: Robert Lema
 • Okręg nr 8: Marzena Szulińska
 • Okręg nr 9: Karolina Cackowska
 • Okręg nr 10: Teresa Bielawska – Antosiak
 • Okręg nr 11: Szymon Waligóra
 • Okręg nr 12: Dubrawski Waldemar
 • Okręg nr 13: Leszek Kopański
 • Okręg nr 14: Stanisław Brylski
 • Okręg nr 15: Izabela Opasiński

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Dachował samochód. Wśród poszkodowanych także dzieci

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Do wypadku doszło na na drodze między miejscowościami Recław i Stepnica. 

Po przybyciu na miejsce zdarzenia, okazało się, że samochód osobowy dachował, natomiast 3 osoby zostały poszkodowane – 1 osoba dorosła i dwójka dzieci. 

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca wypadku, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz neutralizacji płynów eksploatacyjnych, które wyciekły z pojazdu. 

Rannych przekazano przybyłym na miejsce Zespołom Ratownictwa Medycznego, w tym LPR. Droga w obu kierunkach była zablokowana. 

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Trwa budowa ogromnej estakady. Pod nią przejadą pociągi

Opublikowano

w dniu

Foto: Mateusz Grzeszczuk/GDDKiA Szczecin

Trwa budowa estakady na odcinku S3 pomiędzy Świnoujściem a Dargobądzem. Obiekt ten przeprowadzi S3 nad linią kolejową na zachód od Międzyzdrojów. Przygotowywany jest bypass aby przełożyć ruch pod obiektem, co umożliwi budowę najazdu od wschodu. Prace postępują też przy węźle Międzyzdroje.

Loading

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524