Połącz się z nami

Wiadomości

ROD z Zastania jednym z najbardziej aktywnych ogrodów na Pomorzu Zachodnim

Opublikowano

w dniu

Foto: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Towarzyszą krajobrazowi przyrodniczemu w miastach, zaspokajają rekreacyjne i wypoczynkowe potrzeby mieszkańców, integrują. W piątek, 20 października br., marszałek województwa Olgierd Geblewicz wręczył nagrody najbardziej aktywnym na Pomorzu Zachodnim Rodzinnym Ogrodom Działkowym – laureatom konkursu „Przyjazne ogrody 2023”.
– Spotykamy się w najbardziej zielonej siedzibie urzędu w Polsce, co jest bliskie waszym sercom, waszym zamiłowaniom. Zorganizowaliśmy ten konkurs, bo cenimy środowisko działkowców. To co robicie dla waszej satysfakcji jest wartością dodaną dla naszych miast oraz miasteczek. To czysta ekologia. Wiemy, że mierzycie się w ogrodach z wieloma wyzwaniami. Wierzymy, że te nagrody pozwolą wesprzeć realizację waszych priorytetów – mówił podczas wręczania nagród marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Konkurs skierowany był do stowarzyszeń ogrodowych prowadzących ROD w regionie. Ocenione zostały inicjatywy i przemiany lokalne zachodzące na terenie danego ROD w ciągu ostatnich 3 lat. Ocenie podlegały m.in. organizowane inicjatywy prospołeczne; wydarzenia kulturalne, sportowe, rekreacyjne,  rozrywkowe, edukacyjne; inicjatywy na rzecz ochrony środowiska i przyrody; a także te wpływające na stan i utrzymanie infrastruktury ogrodowej służącej lokalnej społeczności.
Laureaci zostali wybrani w trzech kategoriach – w zależności od liczby działek ogrodowych mieszczących się w ramach danego ROD. Przyznanych zostało także łącznie 15 wyróżnień.
W kategorii do 130 działek:
I miejsce  – Rodzinny Ogród Działkowy „CUKROWNIK” z Gryfic, który otrzymuje tytuł „Przyjazny ogród 2023”
II miejsce – Polski Związek Działkowców Rodzinny Ogród Działkowy „Stokrotka” z Trzebiatowa,
III miejsce – Polski Związek Działkowców Rodzinne Ogrody Działkowe im. Zaodrze ze Szczecina.
Wyróżnienia dla:
Polski Związek Działkowców Rodzinny Ogród Działkowy im. 40-lecia WP z Trzebiatowa,
Stowarzyszenie Miłośników Ogrodów ze Stargardu,
Polski Związek Działkowców Rodzinny Ogród Działkowy „Relaks” z Połczyna-Zdrój.
W kategorii od 131 do 300 działek:
I miejsce  – Polski Związek Działkowy Stowarzyszenie Ogrodowe w Warszawie Rodzinny Ogród Działkowy „Słonecznik” z Białogardu, który otrzymuje tytuł „Przyjazny ogród 2023”
II miejsce – PZD-Rodzinny Ogród Działkowy „Nad Dziwną” Zastań gmina Wolin,
III miejsce – Rodzinny Ogród Działkowy „Dolinka” ze Szczecina.
Wyróżnienia dla:
Polski Związek Działkowców Rodzinny Ogród Działkowy im. „Pomorska 73-110 Stargard”,
Polski Związek Działkowców Rodzinny Ogród Działkowy im. Gen. Sikorskiego ze Szczecina,
Polski Związek Działkowców Rodzinny Ogród Działkowy im. H. Sienkiewicza z Gryfic,
Polski Związek Działkowców Rodzinny Ogród Działkowy im. Nowy Sad ze Stargardu,
Stowarzyszenie Ogrodowe im. Rodziny Matysiaków z Maszewa.
W kategorii powyżej 300 działek:
I miejsce  – Polski Związek Działkowców Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Zielone Tarasy” z Gryfina, który otrzymuje tytuł „Przyjazny ogród 2023”
II miejsce – Polski Związek Działkowców Stowarzyszenie Ogrodowe w Warszawie Rodzinny Ogród Działkowy „Bursztyn” w Międzyzdrojach,
III miejsce – Stowarzyszenie Ogrodowe Polski Związek Działkowców Rodzinny Ogród Działkowy „Skarbówka” ze Szczecina.
– Nasz ogród to jeden z większych w województwie. Mamy 1140 działek i ponad 1900 działkowców. Nagrodę przeznaczymy na poprawę infrastruktury, głównie elektrycznej – powiedział Łukasz Markiewicz, prezes Polskiego Związku Działkowców Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Zielone Tarasy” z Gryfina.
Wyróżnienia dla:
Rodzinne Ogrody Działkowe „Kotwiczna” ze Szczecina,
Polski Związek Działkowców Rodzinny Ogród Działkowy „Kotwica” ze Świnoujścia,
Stowarzyszenie Ogrodowe im. Powstańców Wielkopolskich ze Szczecina,
Polski Związek Działkowców Rodzinny Ogród Działkowy im „Krzekowo” ze Szczecina,
Polski Związek Działkowców Rodzinny Ogród Działkowy „Granica” ze Świnoujścia,
Polski Związek Działkowców Stowarzyszenie Ogrodowe  w Warszawie Rodzinny Ogród Działkowy „Port Centralny” ze Szczecina,
Polski Związek Działkowców Stowarzyszenie Ogrodowe Rodzinny Ogród Działkowy „Pod Dębem” ze Szczecina.
Laureaci otrzymali nagrody, odpowiednio: za miejsce I – 40 000 zł,  za miejsce II – 30 000 zł, za miejsce III – 20 000 zł oraz wyróżnienia po – 10 000 zł.
Źródło: WZP

Loading

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Podsumowanie akcji „Duża Paka dla Dzieciaka i Starszaka” 

Opublikowano

w dniu

2 grudnia miała miejsce wyjątkowa akcja charytatywna o nazwie „Duża Paka dla Dzieciaka i Starszaka”, skierowana do najbardziej potrzebujących mieszkańców powiatu kamieńskiego, domów dziecka oraz samotnych seniorów dotkniętych kryzysem ubóstwa. 
Ponad 50 wolontariuszy oraz harcerze, pracownicy administracyjni urzędów gmin i instytucji połączyło siły, aby zebrać żywność, artykuły chemii gospodarczej oraz słodycze dla tych, którzy potrzebują wsparcia.
Darczyńcy i sympatycy akcji wsparli ją hojnie, ofiarowując przedmioty o wartości 44 547 zł podczas finału zbiórki. Dodatkowo, ponad 15 000 zł zebrano dzięki licytacjom prowadzonym na profilu „Wielka Paka” na Facebooku.
To niezwykłe wydarzenie zyskało honorowe poparcie marszałka województwa Zachodniopomorskiego, Olgierda Geblewicza, dzięki któremu wszyscy wolontariusze otrzymali ciepłe posiłki.
Dzięki hojności ludzkich serc oraz ciężkiej pracy wolontariuszy udało się przygotować ponad 300 paczek żywnościowych. To ogromne wsparcie dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.
Zima często ukazuje prawdziwe oblicze człowieczeństwa, a wyniki tegorocznej akcji charytatywnej oraz kolejny rekord w szacowanej kwocie zebranych darów i przedmiotów na licytację potwierdzają tę ideę.
Dzięki zaangażowaniu i hojności wielu ludzi, akcja „Duża Paka dla Dzieciaka i Starszaka” stała się wyjątkowym, cyklicznym wydarzeniem, które wnosi światełko nadziei do życia osób najbardziej potrzebujących w naszym powiecie.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Trwają poszukiwania 49-latka z Ukrainy

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

W powiecie kamieńskim trwają poszukiwania 49-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna ostatni raz widziany był dzisiaj  w sobotę w Międzywodziu na wysokości mariny. Spacerował ze swoją matką. W pewnym momencie oddalił się w nieznanym kierunku. 

– Mężczyzna jest upośledzony umysłowo, kontakt z nim jest utrudniony, nie mówi po polsku. Reaguje na zdrobnienie imienia KOLA. Nie jest agresywny, nie posiada przy sobie żadnych niebezpiecznych narzędzi – informują policjanci.

Do poszukiwań włączyli się strażacy m.in z Kołczewa, Wolina i Międzyzdrojów.

– Wraz z rozwojem sytuacji oraz zwiększaniem się obszaru poszukiwań podjęto decyzję o zadysponowaniu terenowych pojazdów. Dodatkowo zadysponowani zostali strażacy z OSP Wolin wyposażeni w specjalistycznego drona ratowniczego posiadającego kamerę termowizyjną – informują strażacy z OSP Kołczewo.

Pomimo kilkugodzinnych wysiłków połączonych sił strażaków oraz policjantów zaginionego nie udało się odnaleźć.

Mężczyzna w chwili zaginięcia ubrany był w ciemno-szarą kurtkę z kapturem, granatowe jeansy z podwiniętymi nogawkami, czarną czapkę i czarne buty.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Skoszewo. Wybudują kilometr asfaltowej drogi

Opublikowano

w dniu

Foto: Urząd Miejski w Wolinie

Już niebawem mieszkańcy Skoszewa do domów będą dojeżdżali nową drogą – w miejscowości tej powstanie ponad kilometr asfaltowej drogi.

– Szczególnie dziękuję Staroście Kamieńskiemu Józefowi Malcowi, któremu tak samo jak mi zależało na realizacji tej inwestycji – informuje Ewa Grzybowska, burmistrz Wolina.

Wiele merytorycznych spotkań i dyskusji spowodowały, że zarówno długość pierwotnie zakładanej drogi została zwiększona jak i przyjęto bardziej trwałą technologię wykonania.

Gmina Wolin sfinansowała aktualizację dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz zadeklarowała wsparcie finansowe w zakresie realizacji inwestycji – łącznie ok. 750 tys. złotych.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

„Start! – rusza VI edycja Konkursu „Od polskiego wybrzeża Bałtyku po węgierską pusztę”

Opublikowano

w dniu

Woliński Park Narodowy zaprasza uczniów szkół podstawowych do udziału w Konkursie „Od polskiego wybrzeża Bałtyku po węgierską pusztę” realizowanego w ramach projektu pn. Ochrona Przyrody Bez Granic – „Kluby Przyjaciół Parków Narodowych” przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej wspólnie w Wolińskim Parkiem Narodowym oraz Parkiem Narodowym Puszty Węgierskiej (Hortobágyi Nemzeti Park).

– To już szósta edycja konkursu realizowanego od 2018r. Konkurs jest skierowany do młodzieży kl. VI – VII uczęszczającej do szkół wskazanych w załączniku do Regulaminu. Nagrodą dla trzech zwycięskich zespołów w każdym z krajów- Polka, Węgry, jest 7-10 -dniowy pobyt studyjno-edukacyjny w  węgierskim parku Hortobagy oraz w Wolińskim Parku Narodowym. Dodatkowo, sześć szkół, z których uczniowie uzyskają najwyższą liczbę punktów w konkursie, otrzyma nagrody związane z edukacją przyrodniczą  do 1 500 zł każda – informuje Elżbieta Waliszewska – Lorent z WPN-u.

Szkoły zainteresowane udziałem w konkursie mogą zgłaszać się do 11 grudnia 2023r. Każda szkoła może zgłosić dowolną liczbę trzyosobowych zespołów.

Regulamin Konkursu dostępny jest na stronach:

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Mężczyzna wpadł do wody w Wolinie. Pomogli świadkowie

Opublikowano

w dniu

Strażacy dostali wezwanie do portu, przy ulicy Niedamira w Wolinie. Ze zgłoszenia wynikało, że mężczyzna wpadł do wody i został wyciągnięty przez świadków zdarzenia.

– Działania strażaków polegały na udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy, poprzez zapewnienie komfortu termicznego do czasu przybycia ZRM. Po przekazaniu poszkodowanego Ratownikom Medycznym, działania zostały zakończone, mężczyzna został zabrany do szpitala – informują strażacy z OSP Wolin.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Skutki silnego wiatru. Połamane drzewa i gałęzie

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

257 razy zachodniopomorscy strażacy byli wzywani w ciągu ostatniej doby do usuwania skutków wichury, która przeszła nad regionem.

Strażacy z gminy Wolin także byli wzywani do powalonych drzew i połamanych gałęzi.

Loading

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524