Połącz się z nami

Wiadomości

ROD z Zastania jednym z najbardziej aktywnych ogrodów na Pomorzu Zachodnim

Opublikowano

w dniu

Foto: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Towarzyszą krajobrazowi przyrodniczemu w miastach, zaspokajają rekreacyjne i wypoczynkowe potrzeby mieszkańców, integrują. W piątek, 20 października br., marszałek województwa Olgierd Geblewicz wręczył nagrody najbardziej aktywnym na Pomorzu Zachodnim Rodzinnym Ogrodom Działkowym – laureatom konkursu „Przyjazne ogrody 2023”.
– Spotykamy się w najbardziej zielonej siedzibie urzędu w Polsce, co jest bliskie waszym sercom, waszym zamiłowaniom. Zorganizowaliśmy ten konkurs, bo cenimy środowisko działkowców. To co robicie dla waszej satysfakcji jest wartością dodaną dla naszych miast oraz miasteczek. To czysta ekologia. Wiemy, że mierzycie się w ogrodach z wieloma wyzwaniami. Wierzymy, że te nagrody pozwolą wesprzeć realizację waszych priorytetów – mówił podczas wręczania nagród marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Konkurs skierowany był do stowarzyszeń ogrodowych prowadzących ROD w regionie. Ocenione zostały inicjatywy i przemiany lokalne zachodzące na terenie danego ROD w ciągu ostatnich 3 lat. Ocenie podlegały m.in. organizowane inicjatywy prospołeczne; wydarzenia kulturalne, sportowe, rekreacyjne,  rozrywkowe, edukacyjne; inicjatywy na rzecz ochrony środowiska i przyrody; a także te wpływające na stan i utrzymanie infrastruktury ogrodowej służącej lokalnej społeczności.
Laureaci zostali wybrani w trzech kategoriach – w zależności od liczby działek ogrodowych mieszczących się w ramach danego ROD. Przyznanych zostało także łącznie 15 wyróżnień.
W kategorii do 130 działek:
I miejsce  – Rodzinny Ogród Działkowy „CUKROWNIK” z Gryfic, który otrzymuje tytuł „Przyjazny ogród 2023”
II miejsce – Polski Związek Działkowców Rodzinny Ogród Działkowy „Stokrotka” z Trzebiatowa,
III miejsce – Polski Związek Działkowców Rodzinne Ogrody Działkowe im. Zaodrze ze Szczecina.
Wyróżnienia dla:
Polski Związek Działkowców Rodzinny Ogród Działkowy im. 40-lecia WP z Trzebiatowa,
Stowarzyszenie Miłośników Ogrodów ze Stargardu,
Polski Związek Działkowców Rodzinny Ogród Działkowy „Relaks” z Połczyna-Zdrój.
W kategorii od 131 do 300 działek:
I miejsce  – Polski Związek Działkowy Stowarzyszenie Ogrodowe w Warszawie Rodzinny Ogród Działkowy „Słonecznik” z Białogardu, który otrzymuje tytuł „Przyjazny ogród 2023”
II miejsce – PZD-Rodzinny Ogród Działkowy „Nad Dziwną” Zastań gmina Wolin,
III miejsce – Rodzinny Ogród Działkowy „Dolinka” ze Szczecina.
Wyróżnienia dla:
Polski Związek Działkowców Rodzinny Ogród Działkowy im. „Pomorska 73-110 Stargard”,
Polski Związek Działkowców Rodzinny Ogród Działkowy im. Gen. Sikorskiego ze Szczecina,
Polski Związek Działkowców Rodzinny Ogród Działkowy im. H. Sienkiewicza z Gryfic,
Polski Związek Działkowców Rodzinny Ogród Działkowy im. Nowy Sad ze Stargardu,
Stowarzyszenie Ogrodowe im. Rodziny Matysiaków z Maszewa.
W kategorii powyżej 300 działek:
I miejsce  – Polski Związek Działkowców Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Zielone Tarasy” z Gryfina, który otrzymuje tytuł „Przyjazny ogród 2023”
II miejsce – Polski Związek Działkowców Stowarzyszenie Ogrodowe w Warszawie Rodzinny Ogród Działkowy „Bursztyn” w Międzyzdrojach,
III miejsce – Stowarzyszenie Ogrodowe Polski Związek Działkowców Rodzinny Ogród Działkowy „Skarbówka” ze Szczecina.
– Nasz ogród to jeden z większych w województwie. Mamy 1140 działek i ponad 1900 działkowców. Nagrodę przeznaczymy na poprawę infrastruktury, głównie elektrycznej – powiedział Łukasz Markiewicz, prezes Polskiego Związku Działkowców Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Zielone Tarasy” z Gryfina.
Wyróżnienia dla:
Rodzinne Ogrody Działkowe „Kotwiczna” ze Szczecina,
Polski Związek Działkowców Rodzinny Ogród Działkowy „Kotwica” ze Świnoujścia,
Stowarzyszenie Ogrodowe im. Powstańców Wielkopolskich ze Szczecina,
Polski Związek Działkowców Rodzinny Ogród Działkowy im „Krzekowo” ze Szczecina,
Polski Związek Działkowców Rodzinny Ogród Działkowy „Granica” ze Świnoujścia,
Polski Związek Działkowców Stowarzyszenie Ogrodowe  w Warszawie Rodzinny Ogród Działkowy „Port Centralny” ze Szczecina,
Polski Związek Działkowców Stowarzyszenie Ogrodowe Rodzinny Ogród Działkowy „Pod Dębem” ze Szczecina.
Laureaci otrzymali nagrody, odpowiednio: za miejsce I – 40 000 zł,  za miejsce II – 30 000 zł, za miejsce III – 20 000 zł oraz wyróżnienia po – 10 000 zł.
Źródło: WZP

Loading

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Strażacy gasili altankę w Piaskach Wielkich

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Wolin

Strażacy z OSP Wolin gasili pożar przyczepy kempingowej,  w miejscowości Piaski Wielkie.

– Po przybyciu na miejsce zdarzenia, przyczepa znajdowała się w płomieniach, działania ratowniczo-gaśnicze, prowadził już zastęp z OSP Troszyn. Kolejne czynności polegały na wprowadzeniu roty w aparatach ODO, do wnętrza celem przeszukania – informują strażacy z OSP Wolin.

Na szczęście nikomu nic się nie stało. Po dogaszeniu zarzewi ognia i przyjeździe patrolu Policji, działania strażaków zostały zakończone.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Drzewo niebezpiecznie pochyliło się nad drogą

Opublikowano

w dniu

W piątek, 10 maja strażacy z OSP Kołczewo zostali zadysponowani w sile jednego zastępu do usunięcia pochylonego drzewa na DW 102 w miejscowości Świętouść.
– Zaraz po powrocie do remizy zostaliśmy zadysponowani w sile jednego zastępu  do usunięcia pochylonego drzewa w miejscowości Międzywodzie – mówią.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Zakaz wprowadzania psów, to nie pomysł kota Zenka

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Nawet 4 tys. osób dziennie wchodzi na szczyt wieży widokowej w Wolinie. To nowa atrakcja turystyczna, którą bardzo polubili zwiedzający. Jest jednak jedno „ale” . Wejść nie można ze swoim pupilem. 

Przed wejściem powieszono tabliczkę, że zakazuje się wprowadzania psów. Zakazu pilnuje mężczyzna wpuszczający turystów na wieżę widokową. 

– To nie mój wymysł. To sanepid zakazał – ucina.

Właściciele psów albo nie wchodzą wcale, albo proszą osoby, które zeszły o to aby przypilnowały ich pupila.

– Myślałam, że to dlatego, że jest tu kot Zenek i nie akceptuje psów. Jednak okazuje się, że to nie jego wymysł – mówi ze śmiechem jedna z turystek.

Jak się dowiedzieliśmy, kot Zenek akceptuje psy, jednak woli aby nie stawały mu na drodze, ani nie wyjadały jedzenia z kociej miseczki. Z zakazem wstępu psiakom nie ma nic wspólnego.

_

Kot Zenek – kot mieszkający u stóp wieży widokowej w Wolinie.  Pracownicy budujący wieżę tak bardzo go polubili, że ustawili mu domek.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

W 1945 roku Armia Czerwona wkroczyła do Wolina

Opublikowano

w dniu

4 maja 1945 r. to jedna z najważniejszych dat w historii naszych wysp. To wtedy Armia Czerwona zdobyła Wolin. No właśnie – zdobyła? Wyzwoliła? Odzyskała? Pamięć o tych wydarzeniach, tak trudnych dla interpretacji, nadal rządzi nasza wyobraźnią, polityką i emocjami. W tym roku 4 maja spotkamy się z prof. Janem M. Piskorskim, wybitnym znawcą historii Pomorza i stosunków polsko-niemieckich, autorem m.in. wydanego właśnie zbioru esejów „Bitwy o przeszłość. Nauka, polityka, media, edukacja”.

Piskorski stwierdza, że historia „nie lubi, gdy z niej żartują, i odpowiada niszczycielską potęgą swoich wichrów, sprowokowanych przecież przez nas. Kultura zachodnia poza historią nie istnieje. Kryzys myślenia historycznego jest zarazem kryzysem naszej cywilizacji. Nie zapomnieliśmy o przeszłości. Jesteśmy nią owładnięci”.

Zapraszamy więc Państwa do rozmowy o bojach o przeszłość, stosunkach polsko-niemieckich, oraz miejscu naszego regionu na mapie Polski i Europy.

Spotkanie poprowadzi dr Piotr Oleksy

  • 4 maja 2024 r., godzina 17.00
  • Dworek Woliński
  • Wolin ul. Zamkowa 23 a

Partnerem cyklu Archipelag Idei jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Cykl jest realizowany pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

#Pomorze Zachodnie

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Pożar budynku gospodarczego w Rabiążu

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

Strażacy z OSP Kołczewo, OSP Ładzin oraz JRG Międzyzdrojów gasili pożar budynku gospodarczego w miejscowości Rabiąż. 

W chwili dotarcia pierwszych zastępów na miejsce zdarzenia pożarem objęty był już dach budynku. 

– Strażacy niezwłocznie przystąpili go gaszenia przy użyciu dwóch prądów wody. Pożar po kilkunastu minutach udało się opanować – informują strażacy z OSP Kołczewo.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Zmontowano przęsło nowego mostu w Wolinie

Opublikowano

w dniu

Przęsło łukowe nowego mostu w Wolinie na S3  jest już zmontowane. W maju planowane jest nasunięcie przęsła nad cieśninę Dziwna z pomocą barek. Do tego czasu będą jeszcze prowadzone między innymi prace związane z pogłębieniem dna w rejonie podpór.

Na obwodnicy Wolina powstaje most dla drugiej jezdni S3, bliźniaczy dla obecnego mostu łukowego, który powstał w 2003 roku.

Zakończenie realizacji całego północnego fragmentu ekspresowej drogi S3 na wyspie Wolin pierwotnie było planowane w drugim kwartale 2024 r.

Loading

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524