Połącz się z nami

Wiadomości

Wolin – zielona wyspa, zielona energia

Opublikowano

w dniu

Jakość powietrza ma wielki wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Możemy sami ocenić, czy to powietrze nam służy, czy nie służy. Szczególnie w okresach jesienno-zimowych, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy,  jakość powietrza zaczyna spadać, ponieważ zdarza się, że palimy czymkolwiek.

Ważne jest wybieranie jako paliwa węgla wysokiej jakości, o wysokiej kaloryczności oraz spalanie go w odpowiedniej temperaturze, a także montowanie filtrów na kominy, które zmniejszają poziom emisji szkodliwych substancji. Szczególnie  niebezpiecznym składnikiem dymu ze złej jakości paliwa jest benzopiren. Substancja ta należy do grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, a jej źródłem są m.in. spaliny samochodowe, papierosy, a przede wszystkim piece i kotły. Benzopiren wytwarza się podczas spalania węgla (zwłaszcza tego złej jakości) i śmieci (zwłaszcza tworzyw sztucznych typu PET). To właśnie ta substancja jest jednym z najbardziej toksycznych składników smogu – mgły zawierającej zanieczyszczenia powietrza, a konkretnie pyłu zawieszonego, który potrafi przenikać do układu oddechowego i krwiobiegu, zwiększając wystąpienie groźnych chorób. W związku z tym, że zgodnie z raportem z 2018 r. w 66 gminach zachodniopomorskiego poziom benzopirenu był przekroczony, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie przygotowała projekt „Wolin – zielona wyspa, zielona energia”. W ramach działań projektowych uczniowie wzięli udział w warsztatach o odnawialnych źródłach energii prowadzonych przez nauczycieli naszej szkoły oraz panią Paulinę Rutkowską, specjalistę ds. energii odnawialnej. Bardzo ważnym etapem projektu było zamontowanie przed warsztatami latarni solarnych, fontanny solarnej oraz tablic edukacyjnych, aby zachęcić uczniów i ich rodziny do zmiany źródeł energii nieodnawialnej na źródła energii odnawialnej. Podsumowaniem tych działań był Szkolny Konkurs Ekologiczny „Zachodniopomorskie – zielona wyspa, zielona energia”. Efektem konkursu jest plakat, który ma zachęcić nas do zadbania o naszą planetę oraz ograniczania spalania odpadów, aby nie tworzyć trującego dymu oraz wierszyk:

„W czarodziejskiej krainie,

U stóp wysokiej góry

Pewnego razu zachorowały  wiewióry.

Dlaczego? Bo wróżka Anna węgiel spalała

I środowisko zanieczyszczała.

Jednak kupiła panele słoneczne

I nagle zrobiło się czyste powietrze.

Nie trzeba być wróżką by dbać o powietrze.

Wystarczy zamontować panele słoneczne.

Ten plakat i wiersz zostały rozesłane są do gmin i mediów jako przykład inspiracji do podejmowania ambitnych wyzwań środowiskowych.

Niech to nasze wolińskie działanie sprawi, że coraz więcej gospodarstw domowych będzie korzystać z odnawialnych źródeł energii.

Projekt jest realizowany dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii. Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu jest Fundacja „Za górami, za lasami”.

Loading

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Strażacy gasili altankę w Piaskach Wielkich

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Wolin

Strażacy z OSP Wolin gasili pożar przyczepy kempingowej,  w miejscowości Piaski Wielkie.

– Po przybyciu na miejsce zdarzenia, przyczepa znajdowała się w płomieniach, działania ratowniczo-gaśnicze, prowadził już zastęp z OSP Troszyn. Kolejne czynności polegały na wprowadzeniu roty w aparatach ODO, do wnętrza celem przeszukania – informują strażacy z OSP Wolin.

Na szczęście nikomu nic się nie stało. Po dogaszeniu zarzewi ognia i przyjeździe patrolu Policji, działania strażaków zostały zakończone.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Drzewo niebezpiecznie pochyliło się nad drogą

Opublikowano

w dniu

W piątek, 10 maja strażacy z OSP Kołczewo zostali zadysponowani w sile jednego zastępu do usunięcia pochylonego drzewa na DW 102 w miejscowości Świętouść.
– Zaraz po powrocie do remizy zostaliśmy zadysponowani w sile jednego zastępu  do usunięcia pochylonego drzewa w miejscowości Międzywodzie – mówią.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Zakaz wprowadzania psów, to nie pomysł kota Zenka

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Nawet 4 tys. osób dziennie wchodzi na szczyt wieży widokowej w Wolinie. To nowa atrakcja turystyczna, którą bardzo polubili zwiedzający. Jest jednak jedno „ale” . Wejść nie można ze swoim pupilem. 

Przed wejściem powieszono tabliczkę, że zakazuje się wprowadzania psów. Zakazu pilnuje mężczyzna wpuszczający turystów na wieżę widokową. 

– To nie mój wymysł. To sanepid zakazał – ucina.

Właściciele psów albo nie wchodzą wcale, albo proszą osoby, które zeszły o to aby przypilnowały ich pupila.

– Myślałam, że to dlatego, że jest tu kot Zenek i nie akceptuje psów. Jednak okazuje się, że to nie jego wymysł – mówi ze śmiechem jedna z turystek.

Jak się dowiedzieliśmy, kot Zenek akceptuje psy, jednak woli aby nie stawały mu na drodze, ani nie wyjadały jedzenia z kociej miseczki. Z zakazem wstępu psiakom nie ma nic wspólnego.

_

Kot Zenek – kot mieszkający u stóp wieży widokowej w Wolinie.  Pracownicy budujący wieżę tak bardzo go polubili, że ustawili mu domek.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

W 1945 roku Armia Czerwona wkroczyła do Wolina

Opublikowano

w dniu

4 maja 1945 r. to jedna z najważniejszych dat w historii naszych wysp. To wtedy Armia Czerwona zdobyła Wolin. No właśnie – zdobyła? Wyzwoliła? Odzyskała? Pamięć o tych wydarzeniach, tak trudnych dla interpretacji, nadal rządzi nasza wyobraźnią, polityką i emocjami. W tym roku 4 maja spotkamy się z prof. Janem M. Piskorskim, wybitnym znawcą historii Pomorza i stosunków polsko-niemieckich, autorem m.in. wydanego właśnie zbioru esejów „Bitwy o przeszłość. Nauka, polityka, media, edukacja”.

Piskorski stwierdza, że historia „nie lubi, gdy z niej żartują, i odpowiada niszczycielską potęgą swoich wichrów, sprowokowanych przecież przez nas. Kultura zachodnia poza historią nie istnieje. Kryzys myślenia historycznego jest zarazem kryzysem naszej cywilizacji. Nie zapomnieliśmy o przeszłości. Jesteśmy nią owładnięci”.

Zapraszamy więc Państwa do rozmowy o bojach o przeszłość, stosunkach polsko-niemieckich, oraz miejscu naszego regionu na mapie Polski i Europy.

Spotkanie poprowadzi dr Piotr Oleksy

  • 4 maja 2024 r., godzina 17.00
  • Dworek Woliński
  • Wolin ul. Zamkowa 23 a

Partnerem cyklu Archipelag Idei jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Cykl jest realizowany pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

#Pomorze Zachodnie

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Pożar budynku gospodarczego w Rabiążu

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

Strażacy z OSP Kołczewo, OSP Ładzin oraz JRG Międzyzdrojów gasili pożar budynku gospodarczego w miejscowości Rabiąż. 

W chwili dotarcia pierwszych zastępów na miejsce zdarzenia pożarem objęty był już dach budynku. 

– Strażacy niezwłocznie przystąpili go gaszenia przy użyciu dwóch prądów wody. Pożar po kilkunastu minutach udało się opanować – informują strażacy z OSP Kołczewo.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Zmontowano przęsło nowego mostu w Wolinie

Opublikowano

w dniu

Przęsło łukowe nowego mostu w Wolinie na S3  jest już zmontowane. W maju planowane jest nasunięcie przęsła nad cieśninę Dziwna z pomocą barek. Do tego czasu będą jeszcze prowadzone między innymi prace związane z pogłębieniem dna w rejonie podpór.

Na obwodnicy Wolina powstaje most dla drugiej jezdni S3, bliźniaczy dla obecnego mostu łukowego, który powstał w 2003 roku.

Zakończenie realizacji całego północnego fragmentu ekspresowej drogi S3 na wyspie Wolin pierwotnie było planowane w drugim kwartale 2024 r.

Loading

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524