Połącz się z nami
„Piotr

Wiadomości

Uczczono pamięć poległych Żołnierzy Wojska Polskiego

Opublikowano

w dniu

Foto: Urząd Miejski w Wolinie
W 76. rocznicę przyłączenia Wolina do Polski na Cmentarzu Komunalnym w Wolinie odbyła się oficjalna uroczystość, podczas której uczczono pamięć poległych Żołnierzy Wojska Polskiego.
10 marca 1945 roku pod Wolin podeszły i tym samym dołączyły do walk wojska 1. Armii Wojska Polskiego. Ponowne natarcie nastąpiło dokładnie 76 lat temu, czyli 4 maja 1945 roku. Najpierw udało się sforsować Dziwnę, a następnie rozpoczęła się walka o samo miasto. 11 ciężkich ataków zmusiło wroga do ucieczki w stronę Świnoujścia.

Walki o zdobycie Wolina rozpoczęły się już w czasie operacji pomorskiej 1. Frontu Białoruskiego. Oddział 9. Gwardyjskiego Korpusu Pancernego 2. Armii Pancernej w wyniku pościgu dotarł do Dziwny i rozpoczął walki o Wolin. Spotkał tutaj opór niemieckiej piechoty morskiej. Tutejsze fortyfikacje okazały się bardzo trudne do pokonania, a tym samym miasto stało się twierdzą trudną do zdobycia. Niemcom bardzo zależało na utrzymaniu pozycji w Wolinie. To tutaj był węzeł systemu obronnego wyspy Wolin i od niego zależało utrzymanie linii obronnej na całej długości wyspy Wolin aż do Dziwnowa. Na tym kierunku dowództwo niemieckie zamierzało złamać ofensywę radziecką i utworzyć front wschodni.

6 marca Rosjanie zdołali przełamać opór Niemców na moście w Wolinie i dostać się do miasta. Żołnierzami dowodził kapitan gwardii Mikołaj Sanajczew. Podczas walk Armii Czerwonej z dwoma pułkami fortecznymi i niemiecką piechotą morską centrum miasta zostało prawie całkowicie zniszczone. Przewaga Rosjan nie trwała długo. Niemieckie dowództwo do walki o Wolin sprowadziło posiadane odwody i rosyjscy żołnierze musieli się wycofać.

W tym czasie pod Wolin podeszły rosyjskie wojska pancerne 3. Armii Uderzeniowej. 10 marca w okolicach Wolina pojawiły się wojska 1. Armii Wojska Polskiego. Ponowne natarcie na miasto nastąpiło 4 maja 1945 roku. Do ataku po zluzowaniu 2. Armii Uderzeniowej i przegrupowaniu przystąpiły oddziały 19. Armii radzieckiej. Po sforsowaniu Dziwny rozpoczęły się walki o miasto.

Wolina broniły niemieckie oddziały 2. pułku fortecznego wydzielone z Dywizji Fortecznej Świnoujście i pododdziały piechoty morskiej. Podobnie jak w marcu walki o miasto były bardzo ciężkie. Wojska niemieckie odparły w ciągu jednego dnia aż 11 radzieckich kontrataków. W obronie miasta brało udział również niemieckie lotnictwo. Dzięki niespodziewanemu i silnemu atakowi armii radzieckiej kilkanaście ze stu bazujących w Wolinie samolotów niemieckich zostało zniszczonych i nie mogły brać udziału w walce. W zaistniałej sytuacji wojska niemieckie zadecydowały o zaprzestaniu obrony miasta i zaczęły wycofywać się w kierunku Świnoujścia. 4 maja 1945 roku mimo niemieckiej obrony miasto zostało zdobyte. W czasie walk miejscowość zniszczona została w 70 procentach. Stare Miasto zostało w 90% zniszczone. Wolin włączony został do Polski, zaś jego dotychczasową ludność wysiedlono do Niemiec. Po wojnie Wolin nigdy nie wrócił do swojej świetności.

Loading

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Tak ma wyglądać zagospodarowana plaża w Wolinie

Opublikowano

w dniu

Foto: www.facebook.com/GrzybowskaEwa
Burmistrz Wolina Ewa Grzybowska opublikowała wizualizacje na których widać zagospodarowanie terenu wolińskiej plaży. Jak zaznaczyła, chce je wykonać w kolejnej kadencji.
– Wiemy, jak pozyskiwać dofinansowania na takie ambitne projekty, ponieważ zdobyliśmy w tej kadencji rekordowe 80 mln zł. Dzięki temu powstała już w Wolinie Przystań Morska i fantastyczna wieża widokowa. Zrewitalizowaliśmy także Park Miejski wraz z amfiteatrem i zbudowaliśmy wiele kilometrów ścieżek rowerowych – tłumaczy Ewa Grzybowska, burmistrz Wolina starająca się o reelekcję.
Burmistrz chce utworzyć plażę  z prawdziwego zdarzenia, która będzie kolejną atrakcją Wolina.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

OSP Kołczewo ma nowy wóz strażacki

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

Nowy średni wóz strażacki na podwoziu Renault zabudowany przez firmę „SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne”  rozpoczął służbę w OSP Kołczewo. 

Długo wyczekiwany pojazd został hucznie przywitany w kołczewskiej strażnicy.

Wóz, jest trzecim w długiej historii OSP Kołczewo pojazdem, który jako fabrycznie nowy zwiększył potencjał ratowniczy jednostki.

– Pozyskanie tego pojazdu byłoby niemożliwe, gdyby nie to, że w 2023 roku OSP Kołczewo, znalazła się na liście jednostek, które otrzymały częściowe dofinansowanie zakupu średniego samochodu ratowniczo gaśniczego ze środków MSWiA.  Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Kołczewie druh Szymon Waligóra odebrał z rąk Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Pawła Szefernakera oraz Minister Klimatu i Środowiska Pani Małgorzaty Golińskiej, promesę na zakup nowego średniego samochodu gaśniczego – informują strażacy.

Pojazd został finansowany przez m.in.:

  •  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji,
  •  Środki zabezpieczone przez Gminę Wolin
  •  Wsparcie finansowe udzielone przez Starostę Kamieńskiego,
  •  Środki zebrane i wypracowanie przez członków OSP Kołczewo
  •  Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej,

Koszt pojazdu wyniosł 1 149 000 złotych.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Tak wyglądają szkolenia strzeleckie policjantów

Opublikowano

w dniu

Foto: KPP w Kamieniu Pomorskim

Kamieńscy mundurowi systematycznie podnoszą swoje umiejętności strzeleckie. Zadania, jakie stawia się policjantom, to przede wszystkim bezpieczne, szybkie i skuteczne posługiwanie się bronią. Tego rodzaju trening to bardzo ważny element wyszkolenia policjanta. Podnosi poziom umiejętności strzeleckich oraz kształtuje odpowiednie nawyki bezpiecznego i sprawnego obchodzenia się z bronią palną.

Policjanci doskonalili swoje umiejętności na strzelnicy w ramach programowego strzelania. Zajęcia odbyły się pod czujnym okiem instruktora strzelań policyjnych z kamieńskiej komendy. Szkolenie strzeleckie jest integralną częścią doskonalenia zawodowego policjantów. Stróże prawa ćwiczą umiejętności w posługiwaniu się różnymi rodzajami broni, a do treningów przystępują policjanci wszystkich pionów służbowych, którzy podczas zajęć muszą bezpieczne, szybko, a co najważniejsze celnie, posługiwać się bronią palną. Umiejętności te decydują często o zdrowiu, a nawet życiu stróżów prawa oraz osób postronnych. Taki trening ma na celu podwyższanie umiejętności oraz kształtowanie odpowiednich nawyków bezpiecznego i sprawnego obchodzenia się bronią palną.

Źródło: st.sierż. Katarzyna Jasion/KPP w Kamieniu Pomorskim

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Wieża w Wolinie jest oblegana przez spragnionych pięknych widoków

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Jest ogromna, w kształcie żaglowca, a z jej szczytu widać panoramę okolicy, a przy dobrej widoczności nawet wyjątkowe klify nad Zalewem Szczecińskim.

W sobotę zorganizowano uroczystość podsumowująca czas budowy.

Burmistrz Wolina Ewa Grzybowska podkreśliła, że wieża powstała ogromnym wysiłkiem. Ma nadzieję, że będzie kolejnym elementem w gminie, który przyciągnie turystów.

Wieża widokowa jest zbudowana z drewna modrzewiowego.  Jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, bowiem można wjechać na nią wózkiem.

Konstrukcja jest częścią rewitalizacji większej części okolicy na której została wybudowana.

Stróżem wieży został kot „Zenek”, któremu wykonawca zrobił drewniany domek. Zwierzak zaklimatyzował się w tym miejscu i nie przeszkadzały mu tłumy mieszkańców, którzy w dniu otwarcia chętnie wspinali się na szczyt.

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Dla mieszkańców i turystów. Ponad 9 milionów euro na rozwój gmin z powiatu kamieńskiego. Są gotowe projekty

Opublikowano

w dniu

Foto: WZP
Samorządy z powiatu kamieńskiego wspólnie patrzą na rozwój. Przygotowały strategię i inwestycje z myślą o mieszkańcach i turystach. Eurofundusze chcą przeznaczyć na termomodernizacje szkół, rozwój turystyki czy usług społecznych.  W środę, 20 marca 2024 r. w Dziwnowie zostało zawarte pierwsze w tej perspektywie finansowej Porozumienie Terytorialne między JST a Zarządem Województwa Zachodniopomorskiego reprezentowanym przez marszałka Olgierda Geblewicza. Zawarty dokument otwiera możliwości zainwestowania ponad 9 milionów euro z programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021 – 2027.
Wyścig z czasem i ambitne plany
Razem można więcej – wiedzą o tym samorządy z Pomorza Zachodniego, które sporą część unijnych środków z programu FEPZ przeznaczą na rozwój „małych ojczyzn”. Dotacje na ten cel uruchomione będą w ramach instrumentów terytorialnych. Gminy z powiatu kamieńskiego objęte są Zintegrowanymi Inwestycjami Terytorialnymi. W środę, 20 marca 2024 r. zawarto pierwsze w tej perspektywie finansowej Porozumienie Terytorialne pomiędzy samorządem regionalnym a partnerstwem samorządów. Zagwarantuje ono środki na projekty wynikające z przygotowanej przez samorządy strategii terytorialnej.
– Zależy nam, by wszyscy efektywnie korzystali z FE. W poprzedniej perspektywie udowodniliśmy, że samorządy chcą i potrafią realizować zadania oparte na współpracy lokalnych władz, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych. Takie połączenie sił pozwala lepiej planować i inwestować środki unijne. Przed nami jednak niełatwe zadanie. Pomimo ogromnego doświadczenia, mierzymy się dziś z różnymi wyzwaniami. Mamy ambitne cele do realizacji i niestety bardzo mało czasu. Wyzwaniem są też budżety samorządów, które ucierpiały najpierw w związku z trudnościami związanymi z pandemią COVID-19, a później ze zmianami wprowadzanymi przez poprzedni rząd w systemie finansowania samorządów. Problemem są też rosnące koszty działalności. Pomimo tego głęboko wierzę, że pokonamy te trudności, inwestując mądrze unijne środki – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Porozumienie dla Kamienia Pomorskiego tworzą: Powiat Kamieński, Gmina Kamień Pomorski, Gmina Dziwnów, Gmina Golczewo, Gmina Międzyzdroje, Gmina Wolin i Gmina Świerzno.
Liderem porozumienia jest Gmina Dziwnów. Burmistrz Grzegorz Jóźwiak zaznacza, że kluczem realizacji projektów objętych ZIT jest współdziałanie w partnerstwie, czyli wyjście poza strefę komfortu gmin i działanie ponad granicami administracyjnymi.
– To niemal zagwarantowane pieniądze na wspólną infrastrukturę taką jak kładki, zejścia na plażę, termomodernizacja obiektów publicznych, miejsca biwakowe czy rewitalizacja terenów zielonych oraz projekty skierowane bezpośrednio dla mieszkańców, które będą wspierać m.in. seniorów czy osoby o szczególnych potrzebach – zaznacza burmistrz Grzegorz Jóźwiak.
Na co mogą liczyć mieszkanki i mieszkańcy powiatu kamieńskiego?
Na etapie przygotowania porozumienia JST z Kamienia Pomorskiego wspólnie wytypowały najważniejsze inwestycje do realizacji, zgodne z założeniami programu FEPZ. Samorządy do dyspozycji będą miały kwotę przekraczającą 9 milionów euro.
Na liście podstawowej Strategii ZIT znajduje się 28 projektów. To szansa m.in. na termomodernizację szkół podstawowych w Jarszewie, Wysokiej Kamieńskiej, Wolinie, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. S. Staszica w Kamieniu Pom. Partnerstwo chce też wspólnie rozwijać dzienne usługi senioralne i społeczne. Zaplanowano także inwestycje służące poprawie dostępności do plaż i kąpielisk (np. zejście na plażę od ulicy Bajkowej w Łukęcinie) czy budowę drogi rowerowej na Głaz Królewski na Wyspie Chrząszczewskiej. Z kolei z Gminie Wolin jest w planie zagospodarowanie terenów na cele rekreacyjno-turystyczne.
Więcej informacji o nowej perspektywie finansowej, prowadzonych naborach i szkoleniach znajduje się na stronie internetowej https://funduszeue.wzp.pl/

Loading

Czytaj dalej

Wiadomości

Wykonawcy S3 Dargobądz-Troszyn i S6 obwodnicy Koszalina wznawiają roboty

Opublikowano

w dniu

Foto: GDDKiA Szczecin

Konsorcja, których liderem jest firma Polbud Pomorze, wznowią dzisiaj prace na budowie drogi S3 Dargobądz – Troszyn i dokończenie obwodnicy Koszalina w ciągu S6. To efekt wczorajszych rozmów Szefa GDDKiA Pawła Woźniaka z przedstawicielami wykonawcy. Kolejne spotkanie, podczas którego strony planują dokonać wiążących ustaleń wyznaczono na 8 kwietnia br. Do tego czasu prace na obu kontraktach będę prowadzone zgodnie z planem.

Dialog i zapisy kontraktowe

We wczorajszych rozmowach w siedzibie GDDKiA w Warszawie brali udział przedstawiciele inwestora, wykonawcy robót oraz inżyniera kontraktu. Na spotkaniu omówiono kluczowe aspekty związane z realizacją przedmiotowych inwestycji oraz ustalono obszary i planowany harmonogram rozwiązywania występujących na kontrakcie oraz zgłoszonych przez konsorcjum problemów.

Potwierdzono, że wspólnym celem każdej ze stron jest dalsza sprawna realizacja przedmiotowych inwestycji oraz konstruktywne rozwiązania na obu kontraktach.

Loading

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524