Połącz się z nami

Wiadomości

Kolejne 42 km dwujezdniowej drogi ekspresowej S3 dostępne dla kierowców

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Zakończyły się wszystkie prace na dwóch odcinkach drogi ekspresowej S3 w woj. zachodniopomorskim. Powstał zupełnie nowy dwujezdniowy odcinek Brzozowo – Miękowo o długości 22,4 km. Z kolei fragment od Miękowa do Rzęśnicy został dostosowany do współczesnych parametrów drogi ekspresowej. Od dzisiaj kierowcy mogą korzystać z tych dwóch odcinków na zasadach docelowej organizacji ruchu, bez utrudnień spowodowanych robotami. Łączna całkowita wartość inwestycji dla tych dwóch odcinków S3 wyniosła 583,8 mln złotych.

– Dzisiaj oddajemy do użytkowania kierowcom aż 40 km nowej drogi ekspresowej w woj. zachodniopomorskim. Wielkimi  krokami zbliżamy się do momentu, w którym droga S3 będzie ukończona na całym jej przebiegu. Już za trzy lata dotrzemy nią do samego Świnoujścia – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Kolejne drogowe i strategiczne połączenie dla całego kraju jest już w większości wybudowane. Ponad 80 proc. z docelowej  długości drogi ekspresowej S3 jest już udostępnione dla kierowców. To ponad 400 km bezpiecznej drogi o najwyższych parametrach technicznych. – powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

– W woj. zachodniopomorskim w przyszłym roku rozpocznie się budowa odcinków od Świnoujścia do Troszyna. Obecnie wykonawca prowadzi prace projektowe. Z kolei na południu kraju trwa budowa odcinków w woj. dolnośląskim, gdzie powstaną m.in. dwa nowoczesne tunele w ciągu S3 – dodał Szef GDDKiA.

Nowa droga S3 od Brzozowa do Miękowa 

Na ponad 22-kilometrowym odcinku nowej S3 od Brzozowa do Miękowa powstały węzły drogowe – Babigoszcz, Przybiernów i Brzozowo – oraz para MOP Przybiernów. Droga przebiega w większości przez tereny leśne, w związku z tym powstało pięć przejść dla dużych zwierząt, w tym cztery górne. Nowa dwujezdniowa S3 połączyła zakończone w latach 2011-2012 obwodnice Miękowa oraz Troszyna, Parłówka i Ostromic.

Kontrakt o wartości 360,5 mln zł został zawarty z firmą Budimex w grudniu 2017 roku. Roboty ruszyły wiosną 2019 roku z terminem zakończenia w kwietniu 2021 roku.

Od kilku miesięcy, zmieniając czasową organizację ruchu, udostępnialiśmy kierowcom kolejne fragmenty nowej jezdni. Od dzisiaj znikną ostatnie utrudnienia i zawężenia ruchu drogowego. Zacznie obowiązywać docelowa organizacja ruchu z ograniczeniem prędkości do 120 km/h.

S3 Miękowo – Rzęśnica dostosowana do współczesnych standardów 

Dwujezdniowa droga na odcinku Miękowo – Rzęśnica powstała w drugiej połowie lat 70. ubiegłego wieku. Trasa nie spełniała już współczesnych standardów drogi ekspresowej. W ramach kontraktu o wartości 126,3 mln zł, w miejscowości Kliniska Wielkie powstał węzeł drogowy, który zastąpił wcześniejsze skrzyżowanie z przejściem dla pieszych. Kompleksowo przebudowany został również węzeł Rzęśnica z drogą wojewódzką nr 142, co poprawiło płynność i bezpieczeństwo ruchu. Inwestycję podobnie, jak odcinek Brzozowo – Miękowo, zrealizowała firma Budimex.

Kierowcy mogli skorzystać z nowych węzłów w przekroju dwujezdniowym już od początku ubiegłorocznych wakacji, co zmniejszyło korki w okresie letnim. Po wakacjach pewne utrudnienia wróciły. Teraz wszelkie prace zostały już zakończone.

Coraz bliżej ukończenia całej S3 

Droga ekspresowa S3 jest częścią korytarza transportowego łączącego Skandynawię z Adriatykiem. Codziennie tysiące ciężarówek przypływa lub odpływa promami łączącymi Świnoujście ze szwedzkim Ystad lub Trelleborgiem, aby rozpocząć podróż na południe Europy i w innych kierunkach właśnie drogą S3.

Jest to również główna magistrala drogowa wzdłuż zachodniej granicy Polski, łącząca ze sobą trzy autostrady – A6, A2 i A4. Obecnie, licząc razem z oddanymi dzisiaj do ruchu odcinkami z liczącej około 480 km drogi, gotowych jest już 402,3 km, czyli 83,6 proc. tej drogi.

Obecnie trwa jeszcze realizacja robót budowlanych na odcinkach od Bolkowa do Lubawki, gdzie są drążone dwa tunele. W IV kwartale tego roku powinna zakończyć się realizacja odcinka Lubin – Polkowice (woj. dolnośląskie). W województwie zachodniopomorskim w sierpniu ubiegłego roku podpisano umowy na realizację w formule „projektuj i buduj”, odcinków od Świnoujścia do Troszyna. Opracowywanie projektów budowlanych jest już zaawansowane, na wiosnę przyszłego roku powinny ruszyć roboty budowlane. Ich zakończenie, które jest planowane w roku 2024, będzie oznaczało też zakończenie realizacji całej drogi ekspresowej S3.

 

 1,075 odsłon

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Zderzenie dwóch samochodów. Jedna osoba poszkodowana

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Wolin

Na tymczasowym odcinku drogi krajowej nr 3 w miejscowości Płocin doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych.

– Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, że obrażenia odniosły 4 osoby. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, neutralizacji wycieku z rozbitego pojazdu oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Ostatecznie jedna osoba została przewieziona do szpitala – mówią ochotnicy z OSP Wolin.

Na czas wykonywania czynności przez policję strażacy zabezpieczali i oświetlali miejsce akcji. Ruch odbywał się wahadłowo. 

 1,196 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

W Wolinie otwarto jadłodzielnię. Będą stałe dostawy żywności

Opublikowano

w dniu

Foto: Organizator

Punkt jadłodzielni uruchomiony jest w budynku dawnej przychodni przy ul. Prostej 1, aktualnie siedziba Ośrodka Pomocy Społecznej w Wolinie. 

Produkty można zostawiać i zabierać od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 17. Musimy mieć też na uwadze fakt, że czasami lodówka może być pusta, chociaż mamy nadzieję, że z czasem będzie stanowić ważny punkt dzielenia się jedzeniem, którego czasami nadmiar pozostaje w naszych domach. Wtedy zapakujmy ją w pojemniki, opiszmy i zostawmy w jadłodzielni.

Idea foodsharingu zapobiega marnowaniu żywności, a także wspiera osoby potrzebujące. Dodatkowym plusem jest to, że korzystanie z jadłodzielni jest w pełni anonimowe, zarówno dla darczyńców, jak i osób w potrzebie.

Warto podkreślić, że dzielenie się żywnością jest działaniem o charakterze społecznym, które łączy najróżniejszych ludzi, poprawia relacje międzyludzkie.

Jadłodzielnię prowadzi Fundacja Speak UP Świnoujście oraz Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów- Koło w Wolinie.

 972 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Zimowe pływanie w Dziwnie w Wolinie. 140 śmiałków wskoczyło do zimnej wody

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Prawie 8 stopni Celsjusza miała woda w sobotę w Wolinie, gdzie odbywały się zawody w zimowym pływaniu Dziwna Challenge.

Blisko 140 zawodników przyjechało do Wolina, aby wziąć udział w zimowym pływaniu w Dziwnie.

Foto: Wojciech Basałygo

Zawodnicy musieli przepłynąć dystans w zimnej wodzie w samych strojach kąpielowych, czepkach i okularkach pływackich.

Organizatorzy zorganizowali wyścigi na dystansie 1000, 750, 500, 250 i 100 metrach.

Pływanie lodowe lub zimowe to sport ekstremalny o znaczących korzyściach zdrowotnych i psychicznych. W Polsce sport ten uprawia około 1000 osób.

 2,843 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Enea zmodernizowała stację energetyczną w Recławiu

Opublikowano

w dniu

Foto: Enea Operator

Enea Operator ukończyła kolejne inwestycje istotne dla bezpieczeństwa i rozwoju województwa zachodniopomorskiego. Zmodernizowane stacje energetyczne 110/15kV Recław, Gryfice i Gumieńce zapewnią bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do ponad 40 tys. odbiorców zlokalizowanych na terenie Szczecina oraz gmin: Wolin, Gryfice oraz Brojce i Płoty. Inwestycje przyczynią się również do rozwoju źródeł odnawialnych.

Zrealizowany przez Eneę Operator projekt obejmował przebudowę i modernizację trzech ważnych stacji elektroenergetycznych 110/15kV (Recław, Gryfice, Gumieńce). Unowocześnione Główne Punkty Zasilające (GPZ) stanowią bardzo ważny element sieci dystrybucyjnej w Zachodniopomorskiem. Zakres inwestycji obejmował m.in. wymianę rozdzielnic średniego napięcia wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Dzięki modernizacji monitorowanie sieci elektroenergetycznej będzie odbywało się w dużej mierze zdalnie. Przyspieszy to znacznie reakcję na ewentualne zakłócenia w pracy urządzeń energetycznych – elektromonterzy Enei Operator będą mogli szybciej reagować w sytuacjach awaryjnych. Stacje poszerzono również o nowe tzw. rezerwowe pola, które zostały przystosowane do przyłączenia nowych odnawialnych źródeł lub odbiorców o wysokim poziomie automatyzacji. Zastosowana została nowoczesna ochrona przepięciowa dla wszystkich wyprowadzeń linii średniego napięcia (SN), co zwiększyło ochronę przed niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi. Przełoży się to również pozytywnie na wskaźnik niezawodności dostaw energii dla rejonu zasilania tych GPZ.

– Modernizacja stacji będzie miała pozytywny wpływ na poprawę jakości i ciągłości dostaw energii elektrycznej. Nowoczesna infrastruktura ułatwi także bieżącą obsługę stacji dzięki nowemu systemowi nadzoru lokalnego, który pozwoli na zebranie i przesłanie kompletnych informacji o stanie technicznym oraz pomiarach wielkości elektrycznych – powiedział Jacek Górski, wiceprezes ds. infrastruktury sieciowej Enei Operator.

Projekt wpisuje się w działania Enei Operator służące przyłączaniu nowych odbiorców, co pozytywnie wpływa również na rozwój gospodarczy regionu. Dzięki modernizacji poprawiona zostanie jakość i pewność zasilania, a także bezpieczeństwo obsługi urządzeń elektroenergetycznych. Projekt wpisuje się również w jeden z kluczowych kierunków rozwoju Grupy Enea jakim jest rozwój inteligentnej sieci energetycznej. Modernizacja trzech GPZ wpływa również pozytywnie na ograniczanie wpływu wykorzystywanych urządzeń na środowisko.

 2,452 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Kolejny dzień poszukiwań 62-latki. Strażacy sprawdzali zbiorniki wodne

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Kołczewo

Ostatnim miejscem w którym była widziana 62-letnia kobieta ze Świnoujścia był Park Zdrojowy. Według jednej z hipotez, kobieta mogła wpaść do licznych w tym miejscu zbiorników rentencyjnych. Dlatego o pomoc poproszono strażaków dysponujących dronem do poszukiwań podwodnych. Zbiorniki sprawdzano także z powietrza.

Foto: OSP Kołczewo

– Nasze działania polegały na sprawdzeniu akwenów wodnych w Parku Zdrojowym oraz nabrzeża Portu jachtowego przy pomocy drona latającego oraz drona podwodnego. Po sprawdzeniu wspomnianych akwenów, akcję zakończono. Niestety kobiety nie udało się odnaleźć – mówią strażacy z OSP Kołczewo.

Foto: OSP Kołczewo

Świnoujska policja prosi o pomoc mieszkańców naszego miasta w poszukiwaniach osoby zaginionej – 62-letniej Anny Bodurka, mieszkanki Świnoujścia. Kobieta w chwili zaginięcia mogła być ubrana w kurtkę koloru wiśniowego, legginsy, czapkę zimową koloru jasnego, chustę w kolorze jasnym, kolorową bluzkę oraz adidasy w szarym kolorze. Dodatkowo mogła mieć na szyi rzemyk z wizerunkiem Matki Boskiej oraz drugi z wizerunkiem Jezusa Chrystusa. Osoby, które widziały zaginioną kobietę lub mają jakiekolwiek informacje na temat jej miejsca pobytu, proszone są o kontakt pod numerem alarmowym 112 lub bezpośrednio z Komendą Miejską Policji w Świnoujściu pod numerem telefonu 47-78-31-511

Zaginiona kobieta ma około 164 centymetrów wzrostu, średnią budowę ciała, włosy koloru siwego o długości sięgającej ramion, szeroki nos, oczy piwne. Kobieta choruje na cukrzycę. Zaginiona widziana była po raz ostatni w dniu 17 marca 2023 roku.

 5,853 odsłon

Czytaj dalej

Wiadomości

Wolin dostał dotację na pomoc osobom z niepełnosprawnościami i ich opiekunom

Opublikowano

w dniu

Foto: Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki

– „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” i „Opieka wytchnieniowa”, to niezwykle ważne programy, dzięki którym osoby niepełnosprawne oraz ich bliscy, którzy na co dzień sprawują nad nimi opiekę uzyskują pomoc – podkreślił dziś na konferencji w ZUW w Szczecinie wojewoda Zbigniew Bogucki.

Przedstawiciele gmin i powiatów, które złożyły zapotrzebowanie i uzyskały z Funduszu Solidarnościowego dotacje na realizację programów odebrali podpisane przez wojewodę umowy na dofinansowanie. W Szczecinie umowy wręczał wojewoda Zbigniew Bogucki, a w Koszalinie wicewojewoda Mateusz Wagemann.

Łączna kwota dotacji w obu programach na 2023 r. wyniosła 17,8 mln zł. Dofinansowanie na usługi asystenta osobistego – 13,1 mln zł uzyskały 62 samorządy – o 9 więcej, niż w roku ubiegłym. Na wsparcie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez opiekę wytchnieniową dotację w kwocie 4,7 mln zł przyznano 57 samorządom – o 14 więcej, niż w 2022 r.

Foto: Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki

 12,446 odsłon

Czytaj dalej

Najczęściej czytane

© Copyright 2021, Wszelkie prawa zastrzeżone | wWolinie.pl | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@wwolinie.pl lub zadzwoń 510 555 524