Rozstrzygnięto trzecią edycję konkursu „Od polskiego wybrzeża Bałtyku po Węgierską Pusztę”, realizowanego w ramach międzynarodowego projektu pn. Ochrona Przyrody Bez Granic – „Kluby Przyjaciół Parków Narodowych” przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej wspólnie z Wolińskim Parkiem Narodowym oraz Parkiem Narodowym Puszty Węgierskiej.
Do konkursu zgłosiło się 12 zespołów z 6 szkół Powiatu Kamieńskiego i Świnoujścia. W ramach zgłoszeń konkursowych otrzymaliśmy wiele pomysłowych prac filmowych, graficznych i literackich, w których widać zaangażowanie uczestników, zdobytą wiedzę i przemyślenia na temat potrzeby ochrony przyrody.
Ocenie podlegała nie tylko estetyka prac, pomysł realizacji zadań konkursowych, ale przede wszystkim podjęte przez zespoły aktywne działania na rzecz poznania przyrody Wolińskiego Parku Narodowego. Oceniana była również wiedza uczestników o przyrodzie i tradycjach Parku Narodowego Puszty Węgierskiej.
Zwycięzcy Konkursu:
- Zespół Animsy z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Kołczewie,
- Zespół Motylki z Zespołu Szkół Publicznych w Golczewie,
- Zespół Tańczące Lamy ze Szkoły Podstawowej w Wysokiej Kamieńskiej.
Wyróżnienia:
- Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej we Wrzosowie,
- Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Pawła II w Świnoujściu,
- Szkoła Podstawowa nr 2 im. Majora Henryka Sucharskiego w Świnoujściu.
W tym samym czasie, w ramach projektu Ochrona Przyrody Bez Granic – „Kluby Przyjaciół Parków Narodowych”, w konkursie wzięła również udział młodzież ze szkół węgierskich zlokalizowanych wokół Parku Narodowego Puszty Węgierskiej.
Nagrodą dla trzech zwycięskich zespołów z Polski i Węgier miał być 7-dniowy pobyt studyjno-edukacyjny w Parku Narodowym Puszty Węgierskiej oraz 7-dniowy pobyt w Wolińskim Parku Narodowym.
Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną, Organizatorzy konkursu rozważają różne warianty organizacji obozu lub realizacji nagrody w innej formie, o czym powiadomią laureatów w terminie późniejszym.
Wszyscy uczestnicy konkursu, którzy nadesłali prace w II i III etapie oraz nauczyciele otrzymują pamiątkowe koszulki i certyfikaty, a laureaci drobne upominki.
Wyróżnione szkoły oraz szkoły, z których pochodzą laureaci konkursu, otrzymają ponadto dyplomy oraz pomoce naukowe związane z edukacją przyrodniczą o wartości ok. 1.500 zł każda.