Enea Operator ukończyła kolejne inwestycje istotne dla bezpieczeństwa i rozwoju województwa zachodniopomorskiego. Zmodernizowane stacje energetyczne 110/15kV Recław, Gryfice i Gumieńce zapewnią bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do ponad 40 tys. odbiorców zlokalizowanych na terenie Szczecina oraz gmin: Wolin, Gryfice oraz Brojce i Płoty. Inwestycje przyczynią się również do rozwoju źródeł odnawialnych.
Zrealizowany przez Eneę Operator projekt obejmował przebudowę i modernizację trzech ważnych stacji elektroenergetycznych 110/15kV (Recław, Gryfice, Gumieńce). Unowocześnione Główne Punkty Zasilające (GPZ) stanowią bardzo ważny element sieci dystrybucyjnej w Zachodniopomorskiem. Zakres inwestycji obejmował m.in. wymianę rozdzielnic średniego napięcia wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
Dzięki modernizacji monitorowanie sieci elektroenergetycznej będzie odbywało się w dużej mierze zdalnie. Przyspieszy to znacznie reakcję na ewentualne zakłócenia w pracy urządzeń energetycznych – elektromonterzy Enei Operator będą mogli szybciej reagować w sytuacjach awaryjnych. Stacje poszerzono również o nowe tzw. rezerwowe pola, które zostały przystosowane do przyłączenia nowych odnawialnych źródeł lub odbiorców o wysokim poziomie automatyzacji. Zastosowana została nowoczesna ochrona przepięciowa dla wszystkich wyprowadzeń linii średniego napięcia (SN), co zwiększyło ochronę przed niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi. Przełoży się to również pozytywnie na wskaźnik niezawodności dostaw energii dla rejonu zasilania tych GPZ.
– Modernizacja stacji będzie miała pozytywny wpływ na poprawę jakości i ciągłości dostaw energii elektrycznej. Nowoczesna infrastruktura ułatwi także bieżącą obsługę stacji dzięki nowemu systemowi nadzoru lokalnego, który pozwoli na zebranie i przesłanie kompletnych informacji o stanie technicznym oraz pomiarach wielkości elektrycznych – powiedział Jacek Górski, wiceprezes ds. infrastruktury sieciowej Enei Operator.
Projekt wpisuje się w działania Enei Operator służące przyłączaniu nowych odbiorców, co pozytywnie wpływa również na rozwój gospodarczy regionu. Dzięki modernizacji poprawiona zostanie jakość i pewność zasilania, a także bezpieczeństwo obsługi urządzeń elektroenergetycznych. Projekt wpisuje się również w jeden z kluczowych kierunków rozwoju Grupy Enea jakim jest rozwój inteligentnej sieci energetycznej. Modernizacja trzech GPZ wpływa również pozytywnie na ograniczanie wpływu wykorzystywanych urządzeń na środowisko.