Wiadomości

Wybiera się na Alaskę, żeby płynąć na kole podbiegunowym

Opublikowano

w dniu

Leszek Naziemiec jest pływakiem przygodowym, specjalizującym się w pływaniu w zimnej wodzie, w samych kąpielówkach i czepku. Mieszka w Kołczewie na wyspie Wolin. Przeprowadził się nad morze ze Śląska, by mieć większy dostęp do wody. 

Na koncie ma między innymi pierwsze przeprawy w historii w Antarktyce, Arktyce i trudną trasę w jeziorze Titicaca. Przepłynął też 1000 km Wisłą. 20 lipca 2023 wybiera się na Alaskę, by przepłynąć 250 km rzeką Jukon z Eagle do Circle. Circle to miejscowość na kole podbiegunowym. Będzie płynął od rana do wieczora, dzień po dniu (po około 50 km) z biwakiem na brzegu. 

– Woda powinna mieć 15 stopni, w okolicy występują niedźwiedzie i przez cały czas przeprawy nie będzie dostępu do cywilizacji. Jukon to wielka, najbardziej oddalona od nas rzeka arktyczna, obok Obu, Jeniseju, Leny, Kołymy i Mackenzie. Przeprawa Jukonem to jedno z ostatnich  dużych, pionierskich wyzwań pływackich, które działa na moją wyobraźnię i zmusza mnie do ciężkiego treningu – opowiada Leszek Naziemiec.

Wyprawę będzie zabezpieczał doświadczony ratownik wodny i medyczny, Adrian Uciński, pracujący  w  Sosnowieckim Szpitalu Miejskim,  który jest partnerem wyprawy. 

– Z Adrianem współpracowałem przy wyprawie do Brazylii i przeprawie przez Bałtyk – mówi.

Wyprawie towarzyszyć  będzie również ekipa filmu dokumentalnego „Biała gorączka”. Autorzy o filmie piszą tak: „Pierwsze kadry i dźwięki, tak jak tytuł „Biała gorączka” są nieoczywiste, poetyckie. Pierwsze słowa bohatera Leszka Naziemca – proste wypowiedzi o spokoju i równowadze, jakie przyniosło mu wieloletnie doświadczanie pływania w ekstremalnie niesprzyjających warunkach i temperaturach. Nie bije z nich bohaterstwo na pokaz, a magia prostolinijności i prawda. „Biała gorączka” będzie wizualno-poetyckim esejem o przekraczaniu granic ludzkiej wytrzymałości, lub może szerzej: ludzkiej wyobraźni. Filmem, który za sprawą formalnej warstwy narracyjnej, będzie opowiadał o emocjach, stanach ciała i umysłu, o dziwnej właściwości ludzkiej natury, która pcha do szukania wyzwań tam, gdzie trudno, daleko i przede wszystkim zimno.”

Autorem filmu jest Tomasz Woźniczka, producentką Agata Sikora (Spirala film)

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najczęściej czytane

Exit mobile version