Wiadomości

W Wolińskim Parku Narodowym udało się pomóc 8 tys. płazów

Opublikowano

w dniu

Foto: Woliński Park Narodowy

Dzięki dofinansowaniu zadania ochronny czynnej płazów w ramach projektu pn.: „Różnorodność biologiczna – do niej należymy, od niej zależymy. Ochrona czynna siedlisk i gatunków na terenie Wolińskiego Parku Narodowego” przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie już po raz 3️WPN organizuje akcję przenoszenia płazów. Tylko w roku 2021 udało się pomóc blisko 8 tys płazów.

Aktualne wyniki badań pokazują, że płazy są znacznie bardziej zagrożoną wymieraniem grupą systematyczną niż ptaki lub ssaki, przy czym 1 856 gatunków (32,5%) jest zagrożonych w skali globalnej (tj. wymienionych w kategoriach IUCN z czerwonej listy gatunków wrażliwych, zagrożonych lub krytycznie zagrożonych).

Poważnym zagrożeniem dla płazów jest nasilający się ruch samochodowy, oddziałujący na płazy bezpośrednio – powodując ich śmierć w wyniku kolizji z pojazdami, podczas przemieszczanie się zwierząt w poprzek drogi. Drogi, przerywają ciągłość strukturalną korytarzy migracyjnych i siedlisk, zwłaszcza w pobliżu zbiorników wodnych. Badania pokazują, że tylko w czasie migracji wiosennych ginie od 40 do 50% osobników z populacji ropuch szarych. Przy natężeniu ruchu wynoszącym 4 samochody na godzinę ginie 10% migrujących ropuch, a przy natężeniu 60 samochodów/godzinę straty sięgają aż 75%. Jedną z takich śmiercionośnych barier dla płazów na terenie WPN są fragmenty drogi z Międzyzdrojów do Wisełki na wysokości jeziora Gardno oraz drogi z Wisełki do Warnowa na wysokości jeziora Czajcze.

W celu ochrony płazów, która wprost zwiększa przeżywalności płazów podczas migracji jest wykonanie okresowych, przenośnych barier ochronnych o łącznej długości 2.600 mb po obu tych stronach dróg oraz do montaż pułapek odłownych. Płazy podczas migracji wpadają do pułapek, a następnie są przenoszone do jeziora lub w głąb lasu, w zależności od aktualnego kierunku migracji. Łączna ilość przeniesionych w ten sposób płazów w 2021 r. wyniosła blisko 8.000 osobników.

Źródło: Woliński Park Narodowy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najczęściej czytane

Exit mobile version