Wiadomości

Wolin – zielona wyspa, zielona energia

Opublikowano

w dniu

Jakość powietrza ma wielki wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Możemy sami ocenić, czy to powietrze nam służy, czy nie służy. Szczególnie w okresach jesienno-zimowych, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy,  jakość powietrza zaczyna spadać, ponieważ zdarza się, że palimy czymkolwiek.

Ważne jest wybieranie jako paliwa węgla wysokiej jakości, o wysokiej kaloryczności oraz spalanie go w odpowiedniej temperaturze, a także montowanie filtrów na kominy, które zmniejszają poziom emisji szkodliwych substancji. Szczególnie  niebezpiecznym składnikiem dymu ze złej jakości paliwa jest benzopiren. Substancja ta należy do grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, a jej źródłem są m.in. spaliny samochodowe, papierosy, a przede wszystkim piece i kotły. Benzopiren wytwarza się podczas spalania węgla (zwłaszcza tego złej jakości) i śmieci (zwłaszcza tworzyw sztucznych typu PET). To właśnie ta substancja jest jednym z najbardziej toksycznych składników smogu – mgły zawierającej zanieczyszczenia powietrza, a konkretnie pyłu zawieszonego, który potrafi przenikać do układu oddechowego i krwiobiegu, zwiększając wystąpienie groźnych chorób. W związku z tym, że zgodnie z raportem z 2018 r. w 66 gminach zachodniopomorskiego poziom benzopirenu był przekroczony, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie przygotowała projekt „Wolin – zielona wyspa, zielona energia”. W ramach działań projektowych uczniowie wzięli udział w warsztatach o odnawialnych źródłach energii prowadzonych przez nauczycieli naszej szkoły oraz panią Paulinę Rutkowską, specjalistę ds. energii odnawialnej. Bardzo ważnym etapem projektu było zamontowanie przed warsztatami latarni solarnych, fontanny solarnej oraz tablic edukacyjnych, aby zachęcić uczniów i ich rodziny do zmiany źródeł energii nieodnawialnej na źródła energii odnawialnej. Podsumowaniem tych działań był Szkolny Konkurs Ekologiczny „Zachodniopomorskie – zielona wyspa, zielona energia”. Efektem konkursu jest plakat, który ma zachęcić nas do zadbania o naszą planetę oraz ograniczania spalania odpadów, aby nie tworzyć trującego dymu oraz wierszyk:

„W czarodziejskiej krainie,

U stóp wysokiej góry

Pewnego razu zachorowały  wiewióry.

Dlaczego? Bo wróżka Anna węgiel spalała

I środowisko zanieczyszczała.

Jednak kupiła panele słoneczne

I nagle zrobiło się czyste powietrze.

Nie trzeba być wróżką by dbać o powietrze.

Wystarczy zamontować panele słoneczne.

Ten plakat i wiersz zostały rozesłane są do gmin i mediów jako przykład inspiracji do podejmowania ambitnych wyzwań środowiskowych.

Niech to nasze wolińskie działanie sprawi, że coraz więcej gospodarstw domowych będzie korzystać z odnawialnych źródeł energii.

Projekt jest realizowany dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii. Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu jest Fundacja „Za górami, za lasami”.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najczęściej czytane

Exit mobile version