Wiadomości

Zamiast Festiwalu Słowian i Wikingów – warsztaty i pokazy walk

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo/archiwum

Centrum Słowian i Wikingów poinformowało, że zamiast corocznego festiwalu w tym roku zorganizuje Warsztaty Słowian i Wikingów, przewidując, że także w tym roku nie będzie możliwości organizowania imprez masowych, a taki właśnie status ma woliński festiwal.

Opublikowano także kalendarz nadchodzących wydarzeń w 2021 roku.

19 czerwca – Noc Kupały

Najkrótsza noc w roku, Noc Kupały, Sobótka jest to święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, obchodzone na obszarach zamieszkiwanych nie tylko przez Słowian, będzie niezapomniana dla każdego kto przybędzie w tym czasie do skansenu. Niezwykły program, korowód z pochodniami, otwarty konkurs wianków, dawne obrzędy, warsztaty rzemiosł, degustacja słowiańskich potraw, zabawy i gry historyczne

3-4 lipca – Miodobranie

Warsztaty dawnych rzemiosł, m.in. ciekawe rzemiosło bartników i jego wczesnośredniowieczne początki, degustacja potraw dawnej kuchni z wykorzystaniem miodu.

24 – 29 lipca – Warsztaty Archeologii Eksperymentalnej

W tym czasie prowadzone będą warsztaty rzemiosł dawnych obejmujące różne aspekty życia codziennego. Każdy chętny będzie mógł wziąć udział we wszystkich warsztatach. Wyjątkowo bogaty wybór rzemiosł i warsztatów: od garncarstwa po snycerstwo, od produkcji filcu po odlewnictwo.

30 lipca – 1 sierpnia – Warsztaty Słowian i Wikingów

Prezentowane w tym czasie będą warsztaty dawnych rzemiosł, odbędą się występy zespołów muzyki dawnej, inscenizacje wydarzeń i obrzędów sprzed 1000 lat oraz pokazy walk i treningi drużyn wojów.

21 – 22 sierpnia – Słowiańskie Święto Plonów

Święto plonów poświęcone tegorocznym zbiorom zbóż oraz inscenizacje obyczajów słowińskich składania ofiar w podziękowaniu za dostatnie plony i prośby o urodzaj w roku następnym. Z tych zwyczajów wywodzą się dzisiejsze zwyczaje święcenia wieńców dożynkowych. Zapraszamy na pokazy i warsztaty rzemieślnicze oraz dawnej kuchni słowiańskiej połączone z degustacją

18 – 19 września – Średniowieczne Smaki Dziedzictwa

Średniowieczna kuchnia była bogatsza niż nam się wydaje a wiele tradycji, zwyczajów i smaków przetrwało do naszych czasów. Chociaż są i takie, które już dawno zostały zapomniane lub nie są wykorzystywane. Zapraszamy do wspólnego gotowania i odkrywania smaków dawnej kuchni. Temat „Smaki dziedzictwa” jest także hasłem tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.

30 października – Dziady Słowiańskie

Święto odbywające się co roku z myślą o duszach zmarłych. Zaprezentowane będą zwyczaje i obrzędy związane z oddawaniem czci i pamięcią o przodkach, którzy już odeszli. Zaduszki sprzed 1000 lat.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najczęściej czytane

Exit mobile version