Wiadomości

Aktywnie i ekologicznie. Społeczniczki i Społecznicy zapowiadają pierwsze tegoroczne działania

Opublikowano

w dniu

Foto: WZP
Społeczniczki i Społecznicy wkraczają w nowy rok z ciekawymi pomysłami i projektami. Wśród propozycji są warsztaty dla dzieci i młodzieży z nauki bezpiecznego wypoczynku nad wodą, rajd harcerski czy działania zachęcające maturzystów do studiowania na Pomorzu Zachodnim. W środę, 17 stycznia 2024 r. marszałek województwa Olgierd Geblewicz podpisał pierwsze umowy.
Do tej pory, dzięki zaangażowaniu oraz aktywności lokalnych środowisk, pracy społecznej członkiń i członków organizacji pozarządowych, współpracy tysięcy wolontariuszy oraz otwartości partnerów w regionie, zrealizowano blisko 4 tysiące projektów z Programu Społecznik. Przed nami 410 nowych inicjatyw. W poprzednim tygodniu poznaliśmy projekty, które będą realizowane od lutego do lipca br. Listę opublikował operator programu – Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
–  Program Społecznik to marka na Pomorzu Zachodnim. Ma za zadanie aktywizować ludzi i odpowiadać na potrzeby społeczne. To są często bardzo różne i cenne inicjatywy, które budują ogromny zachodniopomorski kapitał społeczny. Do tej pory dofinansowaliśy już 4 tysiące przedsięwzięć w regionie. Niezmiennie najważniejszym punktem działań jest w tym programie człowiek i małe społeczności np. sołeckie czy osiedlowe. Tym razem kładziemy nacisk na aktywizację młodzieży. Wcześniej wspieralismy inicjatywy ekologiczne czy działania na rzecz uchodźców wojennych. W ten oto sposób łączymy ludzi, wykorzystując ich społeczny potencjał – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Dzięki programowi stowarzyszenia, fundacje, koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne organizują „szyte na miarę” danego miejsca inicjatywy. Nie brakuje działań związanych z ekologią i promocją zdrowego stylu życia, integracją czy aktywizacją młodzieży. Podobnie będzie w tym roku.
Teraz Społecznicy i Społeczniczki szykują się do realizacji zaplanowanych projektów. Podpisują także umowy dotacyjne.
W środę, 17 stycznia 2024 r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Społeczników z Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego Olgierdem Geblewiczem i prezes KARR Natalią Wegner. Organizacje pozarządowe z subregionu A podpisały umowy i mówiły o zaplanowanych działaniach.
– Jesteśmy po pierwszy tegorocznym naborze. Jak zawsze mieliśmy około tysiąca rozmaitych propozycji działań. Potwierdza to tylko tezę, że Społecznik jest programem róznorodnym i wszechstronnym. Powoli szykujemy się już do następnego naboru. Liczymy, że po kolejne środki sięgną nowe organizacje. W każdym z naborów mamy kilkudziesięciu debiutantów – zaznaczyła Prezes Zarządu KARR S.A. Natalia Wegner.
W środowym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele: Chorągwi Zachodniopomorskiej Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Szczecin, Szczecińskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Fundacji na rzecz Rozwoju Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Stowarzyszenia Amazonek AGATA i Fundacji Klub Młodego Ekologa.
Chorągiew Zachodniopomorska Związku Harcerstwa Polskiego – Hufiec Szczecin dotację z programu przeznaczy na organizację w Szczecinie 29. edycję Ogólnopolskiego Rajdu Gryf 2024.
– Społecznik służy nam do tego, by mądrze organizować dzieciom czas. Rajd, na który serdecznie zapraszam już w kwietniu jest tego dobrym przykładem – podkreśliła komendantka Hufca Szczecin Chorągwi Zachodniopomorskiej Związku Harcestwa Polskiego Sylwia Kujawska.
Natomiast Szczecińskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zorganizuje spotkania Młodzieżowych Drużyn Ratownictwa Wodnego w ramach projektu „WOPR i OSP – ramię w ramię”.
– W Społeczniku mamy spore doświadczenie. Tym razem postawiliśmy na wymianę doświadczeń różnych służb ratowniczych, stąd współny projekt z OSP – przyznał prezes Szczecińskiego WOPR Jacek Kleczaj.
Fundacja na rzecz Rozwoju Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie ma inny pomysł. Będzie zachęcać maturzystów do studiowania na Pomorzu Zachodnim. Dotację wykorzysta na organizację 2-dniowego wydarzenia. Organizatorzy chcą namawiać młodych ludzi do studiowania na największej uczelni technicznej w regionie.
Nie zabraknie ciekawych spotkań. Fundacja Klub Młodego Ekologa zorganizuje cykl konferencji, sympozjów, warsztatów dotyczący depresji, a Stowarzyszenie Amazonek AGATA realizować będzie warsztaty „Jedwabna rehabilitacja – droga do lepszego zdrowia”.
– Z pomocą środków ze Społecznika zaproponujemy naszym podopiecznym codzienną rehabilitację fizyczną i psychologiczną. Będzie to malowanie na jedwabiu, czyli integracyjne zajęcia, które mają przynieść  naszym paniom chwile życzliwej rozmowy oraz wiele spokoju i radości – powiedziała prezes Stowarzyszenia Amazonek AGATA Ryszarda Olszewska-Łapko.
O kolejnych działaniach NGO’sy informować na swoich stronach internetowych. Zaplanowano także kolejne spotkania w regionie. Po więcej informacji na temat programu warto też zajrzeć do mediów społecznościowych. Społeczniczki i Społecznicy do zapraszania na wydarzenia wykorzystują m.in. takie hashtagi jak: #PomorzeZachodnie, #ProgramSpołecznik, #społecznik, #KARR.
Listy dofinansowanych projektów dostępne są na stronie Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. – operatora programu oraz Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
Społeczniczki i Społecznicy na realizację inicjatyw mogą otrzymać grant w wysokości 5 tys. zł.
Rocznie Zarząd Województwa przeznacza 3 mln zł dofinansowania na realizację Programu Społecznik.
Kolejny nabór wniosków wystartuje 2 kwietnia 2024 r.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najczęściej czytane

Exit mobile version