Wiadomości

„Łatwo jest oskarżać, czy nie warto zastanowić się jak jest naprawdę?”

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

– W imieniu Wolińskiego Parku Narodowego, chciałbym się odnieść do pojawiających się publikacji medialnych dotyczących prowadzonych wycinek drzew w Wolińskim Parku Narodowym – napisał Piotr Daniszewski, dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego.

W ostatnim czasie, pojawiają się publikacje medialne w zakresie przejawów wyjątkowej troski i aktów wrażliwości dotyczących tego co się dzieje z drzewami w Parku. Publikowane są zdjęcia obrazujące skalę prowadzonych wycinek, mające wzbudzić obywatelski niepokój o zasoby leśne Parku.

Do opinii publicznej docierają informacje że oto tnie się coraz więcej i więcej… Szanowni Państwo, bardzo łatwo jest oskarżać, bo przecież wszyscy widzą, że wycinka w Parku się odbywa. Ale czy nie warto czasem zastanowić się jak właściwie jest naprawdę? Czy rzeczywiście to co się dzieje w Parku w zakresie gospodarki drewnem może niepokoić, czy też może jest to przejaw normalnej gospodarki leśnej prowadzonej na racjonalnych zasadach. Przywołajmy zatem kilka faktów.

Prace z zakresu cięć przebudowy drzewostanu odbywają się w Wolińskim Parku Narodowym na podstawie zatwierdzonych przez Ministra Klimatu i Środowiska „Zadań Ochronnych dla WPN”.

Prace te mają na celu regulację składu gatunkowego i zagęszczenia drzew w drzewostanach, w celu umożliwienia ich przebudowy w kierunku odtworzenia właściwej dla danego siedliska struktury przestrzennej i gatunkowej.

W gospodarce leśnej obowiązuje zasada zrównoważonego pozyskania. W praktyce, pozyskanie drewna w Parku Narodowym nigdy nie jest celem samym w sobie, lecz wynika z prowadzonych czynności pielęgnacyjnych i odnowieniowych lub jest wymuszone potrzebami sanitarnymi. W ostatnich latach, niestety coraz większe ilości drewna pozyskiwane są z przyczyn sanitarnych, czyli jako drewno uszkodzone i zamierające. To przejaw problemów jakie dotykają lasy nie tylko w Polsce ale na całym świecie.

Występujące coraz częściej anomalia pogodowe, głównie okresy suszy, sprawiają że osłabione lasy stają się łatwym celem ataku szkodliwych owadów, grzybów. Cóż, żyjemy w takich czasach, że normalność raczej nie jest w cenie. Jako Dyrektor Parku Narodowego jestem gotowy do dyskusji nad problemami których w naszym otoczeniu Wolińskiego Parku Narodowego nie brakuje. Możemy także udostępnić dane wszystkim zainteresowanym, którzy interesują się naszą działalnością dotyczącą gospodarki pozyskiwania drewna.

Występując do nas o informację, często bardzo fachowe, warto jednak wiedzieć co one oznaczają i jak z nich korzystać. Chętnie pracownicy Parku pomogą w ich interpretacji. Sama wielkość pozyskania drewna, wyjęta z szerokiego kontekstu prowadzonej gospodarki leśnej, tak naprawdę nic nie mówi, co najwyżej może jedynie wywołać niepokój. Niestety, mam wrażenie że wielu ,,zatroskanym” właśnie o to chodzi. Przed nami sezon turystyczny 2021. Zapraszam Państwa na szlaki turystyczne Wolińskiego Parku Narodowego, do bliskiego kontaktu z przyrodą. Życzę miłych wrażeń z obcowania z przyrodą Parku i więcej wiary w działania podejmowane przez Pracowników Parku.

Z poważaniem, Dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego Piotr Daniszewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najczęściej czytane

Exit mobile version