Wiadomości

Uczczono pamięć poległych Żołnierzy Wojska Polskiego

Opublikowano

w dniu

Foto: Urząd Miejski w Wolinie
W 76. rocznicę przyłączenia Wolina do Polski na Cmentarzu Komunalnym w Wolinie odbyła się oficjalna uroczystość, podczas której uczczono pamięć poległych Żołnierzy Wojska Polskiego.
10 marca 1945 roku pod Wolin podeszły i tym samym dołączyły do walk wojska 1. Armii Wojska Polskiego. Ponowne natarcie nastąpiło dokładnie 76 lat temu, czyli 4 maja 1945 roku. Najpierw udało się sforsować Dziwnę, a następnie rozpoczęła się walka o samo miasto. 11 ciężkich ataków zmusiło wroga do ucieczki w stronę Świnoujścia.

Walki o zdobycie Wolina rozpoczęły się już w czasie operacji pomorskiej 1. Frontu Białoruskiego. Oddział 9. Gwardyjskiego Korpusu Pancernego 2. Armii Pancernej w wyniku pościgu dotarł do Dziwny i rozpoczął walki o Wolin. Spotkał tutaj opór niemieckiej piechoty morskiej. Tutejsze fortyfikacje okazały się bardzo trudne do pokonania, a tym samym miasto stało się twierdzą trudną do zdobycia. Niemcom bardzo zależało na utrzymaniu pozycji w Wolinie. To tutaj był węzeł systemu obronnego wyspy Wolin i od niego zależało utrzymanie linii obronnej na całej długości wyspy Wolin aż do Dziwnowa. Na tym kierunku dowództwo niemieckie zamierzało złamać ofensywę radziecką i utworzyć front wschodni.

6 marca Rosjanie zdołali przełamać opór Niemców na moście w Wolinie i dostać się do miasta. Żołnierzami dowodził kapitan gwardii Mikołaj Sanajczew. Podczas walk Armii Czerwonej z dwoma pułkami fortecznymi i niemiecką piechotą morską centrum miasta zostało prawie całkowicie zniszczone. Przewaga Rosjan nie trwała długo. Niemieckie dowództwo do walki o Wolin sprowadziło posiadane odwody i rosyjscy żołnierze musieli się wycofać.

W tym czasie pod Wolin podeszły rosyjskie wojska pancerne 3. Armii Uderzeniowej. 10 marca w okolicach Wolina pojawiły się wojska 1. Armii Wojska Polskiego. Ponowne natarcie na miasto nastąpiło 4 maja 1945 roku. Do ataku po zluzowaniu 2. Armii Uderzeniowej i przegrupowaniu przystąpiły oddziały 19. Armii radzieckiej. Po sforsowaniu Dziwny rozpoczęły się walki o miasto.

Wolina broniły niemieckie oddziały 2. pułku fortecznego wydzielone z Dywizji Fortecznej Świnoujście i pododdziały piechoty morskiej. Podobnie jak w marcu walki o miasto były bardzo ciężkie. Wojska niemieckie odparły w ciągu jednego dnia aż 11 radzieckich kontrataków. W obronie miasta brało udział również niemieckie lotnictwo. Dzięki niespodziewanemu i silnemu atakowi armii radzieckiej kilkanaście ze stu bazujących w Wolinie samolotów niemieckich zostało zniszczonych i nie mogły brać udziału w walce. W zaistniałej sytuacji wojska niemieckie zadecydowały o zaprzestaniu obrony miasta i zaczęły wycofywać się w kierunku Świnoujścia. 4 maja 1945 roku mimo niemieckiej obrony miasto zostało zdobyte. W czasie walk miejscowość zniszczona została w 70 procentach. Stare Miasto zostało w 90% zniszczone. Wolin włączony został do Polski, zaś jego dotychczasową ludność wysiedlono do Niemiec. Po wojnie Wolin nigdy nie wrócił do swojej świetności.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najczęściej czytane

Exit mobile version